| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Militari
Прапорщик

Прапорщик




Posty: 174
Skąd: Głogów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

STOPNIE W ARMII RZYMSKIEJ

Jak to szło??? No wiem niektóre stopnie nosiły nazwę liczby z której składała się jednostka ,ale jak to szło???

Wto 03 Kwi, 2007 22:20

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W legionie na czele manipułów stało 30 centurionów (wybieranych) nosili oni tytuł primus pilus , każdy z nich wybierał jednego optio ( zastępcę) , jednego signifera (chorążego noszącego znak)
następnie ; tesserarius (sierżant) ,cornicen (trębacz) i legioniści pierwszy szereg , hastati , środkowy ; principes , trzeci ; triari , i lekkozbrojni zwani ;velites.

Podstawowym oddziałem w legionie była kohorta ,10 kohort to 30 manipułów =legion. Legionem dowodziło 6 trybunów .
Konnica natomiast dzieliła się na 10 turmae (32 jeżdżców) podzielonych na trzy grupy po dziesięć każda , na czele każdej z nich stał decurio , zastępcą był optio.Mój opis dotyczy armii republikańskiej.

Sro 04 Kwi, 2007 19:07

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
W legionie na czele manipułów stało 30 centurionów (wybieranych) nosili oni tytuł primus pilus


Primus pilus to dowódca 1. centurii (najelitarniejszej w danym legionie), dowódcy pozostałych centurii - "centurio".

Czw 05 Kwi, 2007 17:14

Powrót do góry
Brożyna
Porucznik

Porucznik





Posty: 527
Pochwał: 1
Skąd: Radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.

Kolega pyta o stopnie, a zatem wyglądało to z grubsza następująco:

Najniższym stopniem w niższej kadrze dowódczej był dekurion (dziesiętnik), a jego zastępca to optio. Dekurion przewodził dziesiątce żołnierzy, mając jednak takie same obowiązki, jak pozostali. Dostawał jednak nieco większy żołd.

Kolejny stopień to centurion (setnik) - najważniejszy stopień podoficerski i marzenie każdego prostego legionisty. W legionie rzymskim, zarówno przed jak i po reformie Mariusza, powinno być 60 centurii (o liczebności, w zależności od okresu, od 60 do 160 ludzi). Zatem jeden legion miał 60 centurionów. Nie byli oni jednak równi sobie. Najważniejszy z nich to primipilus (tylko jeden w legionie!) - centurion pierwszej centurii pierwszej kohorty. Był to jedyny z podoficerów, zasiadający w radzie wojennej z wyższą kadrą dowódczą, nagradzany po zakończeniu służby przyjęciem do stanu ekwickiego.
Centurioni dzielili się na mianowanych przez dowództwo (prior) i wybieranych przez żołnierzy (posterior), później wszyscy już byli mianowani, jednak zawsze centurion prior stał w hierarchii wyżej niż posterior.
Przed reformami Mariusza istnieli centurioni hastatus, princeps i pilus (czyli triari). Oczywiście najważniejsi byli centurioni pilus, za nimi princeps i na końcu hastatus.
I wreszcie, im wyższy był numer kohorty (liczącej 6 centurii) tym ważniejsi byli należący do niej centurionowie. Zawsze jednak lepiej było być priorem np. w IX kohorcie, niż posteriorem w II kohorcie.
Centurion dobierał sobie podwładnych (jak napisał seth): optio - zastępca, będący jednym z dekurionów, signifer (chorąży) - do noszenia znaków manipułów i kohort oraz tesserarius (sierżant) - odpowiedzialny za warty. Trębacze w piechocie nosili nazwę tubicines, zaś w jeździe cornicines.

Centurion był w zasadzie najwyższym stopniem, osiągalnym dla zwykłego legionisty z plebsu. Wyższa kadra oficerska składała sie wyłącznie z członków stanu ekwickiego.
Pierwszym szczeblem w wojskowej karierze ekwity był praefectus cohortis , czyli dowódca kohorty, później tribunus militum (młodzi ekwici - praktykanci, z reguły w sztabie, było ich sześciu w legionie), następnie dowódca oddziału jazdy wojsk pomocniczych, po nim prefect fabrum (inżynieryjny) i castrorum (obozowy - bardzo często zostawali nimi primipilusi), wreszcie quaestor (kwestor) - prawa ręka legata.
Całym legionem dowodził legatus legionis - doświadczony senator lub ekwita, po przejściu wielu etapów służby wojskowej i cywilnej. Legat był mianowany przez namiestnika prowincji lub samego cesarza.

Oczywiście schemat awansu był różny dla poszczególnych ludzi i w różnych okresach. Niemniej jednak tak wyglądał ogólny wzór hierarchii w legionie.

Pozdrawiam Bardzo szczęśliwy

Czw 05 Kwi, 2007 17:22

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Centurion był w zasadzie najwyższym stopniem, osiągalnym dla zwykłego legionisty z plebsu.


Po reformach Mariusza zaprzestano wyboru centurionów gdyż de facto stali się oficerami zawodowymi .

Cytat:
. W legionie rzymskim, zarówno przed jak i po reformie Mariusza, powinno być 60 centurii (o liczebności, w zależności od okresu, od 60 do


W czasach cesarstwa legion liczył 59 centurionów , czyli 5 w pierwszej kohorcie , 54 w pozostałych . Centurioni z kohort od drugiej do dziesiątej byli równi stopniem , różniła ich jedynie ilość odsłużonych lat. Natomiast nad nimi byli (primi ordines) starsi centurioni którzy w pierwszej kohorcie dowodzili podwójnymi centuriami..Opis dotyczy armii rzymskiej za czasów boskiego Cezara.

Z tego okresu zwykły żołnierz ( miles gregarius) służył lat 20 , nad nim był tesserarius , optio (zastępca) i centurion. Jako że w kohortach 2-10 wszyscy centurionowie byli równi stopniem , kohortą dowodził najstarszy służbą.

Dowództwo legionu w tym okresie składało się ;legatus legionis (senator ,co najmniej 30 letni) , tribunus laticavius (młody senator ,''praktykant''),
tribuni angusticlavii ( 5 ekwitów) i praefectus castrorum ( obożny)
Sztab legionu składał się ;cornnicularius ( adiutant) , librarii ( pisarze) , beneficiarii ( dyżurni).

Rozpatrując centurionów w pierwszej kohorcie w omawianym okresie to wyglądało to następująco ; primi pilus ,principes , hastatus , principes posterior , hastatus posterior.
Centurion na hełmie miał grzebień postawiony w poprzek , oraz laskę ( również stosowaną do wykonywania kar cielesnych) jego
pancerz był zdobiony , często srebrzony , miecz noszony był z przeciwnej strony niż reszta legionistów.

Czw 05 Kwi, 2007 19:08

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

I chyba nic już więcej trzeba powiedzieć...
temat wyczerpany.

_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Czw 05 Kwi, 2007 20:01

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najgorsze że nie Wink ale w szczegółową polemikę nie wchodzę Wink bo im dalej brnąłem w las tym drzew było więcej . Za legiony Piwo

Czw 05 Kwi, 2007 20:23

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Piwo Piwo Piwo
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Czw 05 Kwi, 2007 20:24

Powrót do góry
Brożyna
Porucznik

Porucznik





Posty: 527
Pochwał: 1
Skąd: Radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Racja Seth, w tym temacie zawsze można jeszcze kupę rzeczy dopowiedzieć.
Tymczasem, Panowie, dołączam się Bardzo szczęśliwy Piwo Piwo Piwo

Czw 05 Kwi, 2007 22:00

Powrót do góry
Militari
Прапорщик

Прапорщик




Posty: 174
Skąd: Głogów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te nazwy pochodzą z łaciny. Czy coś jeszcze znaczą poza rangą?
_________________
"Kiedy Stalin mówi tańcz ,mądry człowiek tańczy."
-Nikita Chruszczow
"Khrushchev Remembers"

Pią 13 Kwi, 2007 15:33

Powrót do góry
Brożyna
Porucznik

Porucznik





Posty: 527
Pochwał: 1
Skąd: Radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tzn. które nazwy konkretnie, bo przy większości podawaliśmy (wraz z sethem) polskie znaczenia, np. centurion-setnik. Przeczytaj uważniej posty.
Decem to po łacinie dziesięć, centum - sto, a zatem te nazwy pochodzą od liczebników.
Inne słówka:
castra-obóz
faber-cieśla, rzemieślnik
hasta-włócznia
pilum-oszczep
a priori-z góry, a posteriori-z doświadczenia (odnosi się to do centurionów mianowanych przez dowództwo i wybieranych przez żołnierzy)
legatus-poseł, dowódca legionu
Mam nadzieje, że to ci pomoże. Jeśli nie, pytaj bardziej szczegółowo.

Pią 13 Kwi, 2007 17:50

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj nie wiem... temat,polemika i zeznania kolegów wcale nie są takie oczywiste. Trzeba pamiętać, że w większości kariery i stopnie wojskowe w armii rzymskiej były i nadal są odtwarzane na podstawie inskrypcji rzymskich, które niestety w większości juz nie istnieją. To co zostało już zbadane znajduje się w tej Chwili w Corpus Inscriptionum Latinarum oraz w publikacjach uczonych takich jak Domaszewski (polecam!!!!), Dobson czy Breeze. Zgadzam się, że jest to temat rzeka, ale stopni i funkcji, gdyż było to ze sobą ściśle owiązane, w armii Cesarstwa Rzymskiego było znacznie więcej: frumentarius, beneficiarius, cornicularius, commentariensis, speculator. przy czym i te stopnie były zróżnicowane między sobą....ach długo by tak można....

Wto 24 Kwi, 2007 23:05

Powrót do góry
Willi17
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!

Mam prośbę związaną właśnie ze stopniami armii rzymskiej. Czy mógłby ktoś wypisać rangi armii rzymskiej ( bez większego znaczenia z którego okresu) tak jak podane są rangi na forum? Czyli:

Szeregowiec
Starszy szeregowiec
Kapral
Plutonowy
Sierżant
Starszy sierżant
Chorąży
Podporucznik
Porucznik
Kapitan
Major
Podpułkownik
Pułkownik
Generał brygady
Generał dywizji
Generał broni

Niestety nie jestem za bardzo zorientowany w temacie i mimo udzielonych wcześniej odpowiedzi nie jestem w stanie przyporządkować, bądź też ułożyć wszystkie rangi w odpowiedniej hierarchii. I chciałbym zaznaczyć, że jest to jedynie na mój własny użytek. Proszę o jak największą ilość rang Wink oczywiście prawdziwych a nie wyjętych z kapelusza. A zainteresowałem się tak naprawdę tematem, bo gram na onecie w grę GLADIATUS i niezwykle przydatna będzie mi Wasza pomoc.

Pią 01 Lut, 2008 1:59

Powrót do góry
Willi17
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem ciekawą stronę na temat starożytnego Rzymu oraz kariery żołnierza w armii rzymskiej. Jest tylko jeden problem - strona jest po angielsku. Mniej więcej potrafię wybrać rangi żołnierzy w armii rzymskiej z zamieszczonej na tej stronie tabelki, ale nie jest ona dla mnie jednoznaczna. Wydaje mi się, że takie pojęcia jak: Immunis, Sesquipilarius, Duplicarius albo Principalis nie są rangami a jedynie nazwami opisującymi zarobki danego żołnierza. To samo tyczy się do medyków lub dowodzących artylerią. Jednak mogę się mylić, ponieważ nie za dobrze znam jęz. angielski. Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu z posta wyżej. Tych rang nie musi być dokładnie 16. Może być ich więcej albo mniej, byleby były ułożone chronologicznie i dotyczyły tylko żołnierzy, a nie szpiegów, medyków itp.

interesująca strona na temat imperium rzymskiego ----> http://www.roman-empire.net/
kariera żołnierza w starożytnym Rzymie ----------------> http://www.roman-empire.net/army/career.html

Sob 02 Lut, 2008 21:20

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Willi17 napisał:
Mam prośbę związaną właśnie ze stopniami armii rzymskiej.


Myślę, że dużo światła rzuci tu cytat z postu ARTURIUSA zamieszczonego w innym temacie:
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=4034&postdays=0&postorder=asc&start=300
ARTURIUS napisał:
dux – wódz
legati – legaci (rangą odpowiadający generałom dowodzili legionami albo większymi jednostkami taktycznymi, jub też częściami szyku bojowego)
tribuni militium – trybuni wojskowi (rangą odpowiadający półkownikom, było ich po 6 w każdym legionie dowodzili kolejno na zmianę po dwu jednym legionem)

centuriones – podoficerowie wyższej rangi, których było 60 w legionie
centuriones primus pilus(primipilus) – centurion prawej centurii pierwszego(prawego) manipułu w kohorcie był dowódcą całej kohorty (w legionie było ich 6-ciu)
centuriones priori – dowódca prawej centurii w manipule (był dowódcą całego manipułu)
centuriones posteriori – dowódca lewej centurii w manipule (podlegał priori)
centuriones decimus hastatus – najmłodszy centurion w legionie (był dowódcą drugiej centurii trzeciego manipułu dziesiątej kohorty)

principies – podoficerowie niższej rangi podlegający centurionom
optiones – zastępcy centurionów
signiferi – chorąży
tubicines – trębacze
veterani – weterani (wysłużeni wojskowi o dłuższym stażu którzy powrotem zgłosili się ponownie pod sztandary)
speculatores – gońcy i zwjadowcy (kawaleria legionowa)

Stopnie jednostek pomocniczych :

Cohors pretoria – straż przyboczna wodza
qwaestor – kwestor (zajmował się zaopatrzeniem wojska w żywność , wypłacał rząd i wszelkie inne sprawy finansowe, w razie potrzeby dowodził wyznaczoną jednostką na równi z legatami)
prefectus – prefekci (prawdopodobnie odpowiadali stopniom trybunom)
prefectus auxiliorum – dowódcy oddziałów posiłkowych
prefectus alarum – dowódcy jazdy
prefectus fabrum – dowódcy oddziałów inżynieryjnych
scribes – pisarze


pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 03 Lut, 2008 15:43

Powrót do góry
Willi17
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za zaangażowanie, ale nie do końca o to mi chodziło. Powiem szczerze, że znalazłem dokładnie te same informacje na tej stronie http://www.historycy.org/index.php?showtopic=13262 i za miast rozwiać moje wszelkie wątpliwości jeszcze bardziej zamieszało mi to w głowie, ponieważ te informacje mają się nijak do informacji ze strony http://www.roman-empire.net/army/career.html. Teraz się zastanawiam o co właściwie chodzi, czy są dwie wersje czy porostu są to rangi z różnych okresów imperium rzymskiego. Może ktoś jednak będzie w stanie rozwiązać mój problem, chodzi przecież tylko o wypisanie w porządku chronologicznym szczebli po jakich wspinali się żołnierze w czasach imperium rzymskiego...

Nie 03 Lut, 2008 21:22

Powrót do góry
Willi17
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy naprawdę moja prośba przekracza wasze możliwości? A myślałem, że nie znajdę lepszego miejsca niż to forum... myślałem że tylu tutaj mądrych ludzi jest, że pomożecie mi w ciągu kilku minut... ech myliłem sie Smutny Zniesmaczony

Sro 06 Lut, 2008 18:53

Powrót do góry
Seebek13
Leutnant

Leutnant





Posty: 259
Pochwał: 1
Skąd: More og Romsdal / Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stopnie wojskowe w cesarskim Rzymie - lądowe

Miles gregarius - szeregowiec
Signifer - kapral
Aquilifer - kapral niosący orła legionowego
Tesserarius - sierżant
Optio - straszy sierżant
Decurio - podporucznik
Centurio - porucznik
Primi ordines - kapitan
Primus pilus - kapitan (najstarszy rangą centurion)
Praefectus castrorium - podpułkownik
Tribunus angusticlavius - podpułkownik (oficer sztabowy odbywający 6 m-c. szkolenie wojskowe )
Praefectus - pułkownik (dowódca kohorty lub oddziału jazdy )
Tribunus laticlavius - pułkownik
Praefectus praetoria - pułkownik (dowódca gwardii pretorianów)
Legatus legionis - generał brygady
Praetor - generał dywizji
Consul - generał broni
Propaetor - generał broni (zarządca prowincji cesarskiej)
Proconsul - generał broni


Flota wojenna
Miles classicus - marynarz z zaciągu
Centurio classicus - porucznik
Navarchus - kapitan
Praefectus classicus - admirał

to wszystko z grubsza o stopniach

Pon 26 Sty, 2009 16:44

Powrót do góry
Xysiek
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ave Panowie Uśmiech Dorzucę swoje trzy grosze:

"Miles classicus


Żołnierz rzymskiej wojennej floty morskiej.

Miles gregarius


Dosłownie "zwykły żołnierz" legionu.

Signifer


Chorąży kohorty i manipułu. Praktycznie nie miał żadnej władzy. Pełnił rolę skarbnika jednostki.

Chorąży legionu (Aquilifier)


Najbardziej prestiżowa pozycja dla chorążego.

Tesserarius


Sierżant drużyny lub sierżant straży.

Optio


Zastępca dowódcy centurii i szwadronu kawalerii, odpowiedzialny za szkolenie, administrację i archiwa jednostki.

Dekurion (Decurio)


Oficer kawalerii dowodzący szwadronem kawalerii legionu. Kilka stopni w zależności od długości służby.

Centurion (Centurio)


Oficer dowodzący centurią, manipułem i kohortą. W jednym legionie było po sześćdziesięciu centurionów. Jedenaście stopni, które zależały od długości służby.

Primi ordines


Sześciu najstarszych stopniem centurionów w legionie, wszyscy służący w pierwszej, podwójnej kohorcie.

Primus pilus


Dosłownie "pierwsza włócznia", najstarszy stopniem centurion w legionie, jeden z primi ordines.

Prefekt obozu (Praefectus castorium)


Były centurion, trzeci w kolejności dowodzenia legionem, kwatermistrz i oficer odpowiedzialny za główne oddziały oddzielone od legionu.

Tribunus angusticlavius


Trybun "wąskiego paska", oficer sztabowy po sześciomiesięcznej szkole kadetów.

Navarchus


Dowódca okrętu wojennego rzymskiej marynarki wojennej.

Prefectus


Dowódca pomocniczej kohorty lub skrzydła.

Tribunus laticavius


Trybun "szerokiego paska", zastępca dowódcy legionu.

Praefectus praetoria


Jeden z dwóch równorzędnych dowódców straży pretoriańskiej. Choć oficjalnie prefekt straży miał stopień pułkownika, niektórzy z nich byli byłymi centurionami, inni zaś eksgenerałami, którzy czasami dowodzili armiami.

Preafectus classis


Dowódca eskadry lub floty rzymskiej marynarki wojennej. Często były lub czynny generał, czasami wyzwoleniec bez żądnego doświadczenia wojskowego.

Legat legionu (Legatus legionis)


Dowódca legionu.

Pretor, propretor (praetor, propraetor)


Pretor był starszym sędzią w Rzymie. Byli pretorzy, czyli tzw. propretorzy, mogli zarządzać mniejszymi prowincjami i dowodzić legionem i armią.

Konsul, prokonsul


Konsul był w Rzymie najwyższym rangą urzędnikiem po cesarzu. Dwaj konsulowie przewodniczyli przez rok senatowi i ich imiona figurowały w nazwie danego rodu. Byli konsulowie i prokonsulowie mogli zostać gubernatorami największych prowincji i dowodzili wszystkimi siłami wojskowymi swojej prowincji. Rzymskie armie dowodzone były zazwyczaj przez ludzi w randze konsulów."
Ave Cesar! Wasze zdrowie Panowie Piwo

_________________
Legionista może paść, ale nie ustąpić

Czw 16 Cze, 2011 13:34

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajne opracowanie tych stopni Piwo
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 16 Cze, 2011 16:08

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
dux – wódz

Zna ktoś może jakąś listę osób którym nadano tę rangę? I od kiedy ona funkcjonowała? Można by powiedzieć, że to był taki rzymski marszałek - wyczytałem, że to wódz dowodzący więcej niż dwoma legionami (wobec tego - czy duxem był automatycznie każdy wódz większej armii, czy potrzebna była osobna nominacja?)

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 25 Sie, 2011 17:57

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwszym ktory nadal tytuł dux, a konkretnie dux Orientis był Imperator Caesar Publius Licinius Egnatius Gallienus Augustus, czyli Galien. Tytuł dux Orientis otrzymał władca Palmyry, Odenat ( tytułujący się później jako imperator corrector totius Orientis). Od samego początku tytuł dux był nadawany ludziom, którzy w zamian za to nadanie bronili granic Imperium. Reformy Galiena, w drugiej połowie wieku III, w znacznym stopniu usprawniły działanie armii rzymskiej. Powstała min. dzięki temu rezerwa konna, na czele której stanął dux equitum. Usunięto z legionów legatów, a ich miejsce zajęli praefecti legionis.
Działania reformatorskie Galiena doprowadziły do objęcia stanowisk dowódczych przez ludzi, którzy wykazywali w tym kierunku zdolności, a pochodzących ze stanu ekwickiego. Definitywnie zakończyło się obsadzanie stanowisk w legionach przez warstwę senatorską. Trzeba tu podkreślić, że tak przygotowana armia rzymska odniosła jeszcze sporo sukcesów w walkach z barbarzyńcami, chociażby za panowania Kaludiusza II (Marcus Aurelius Valerius Claudius Gothicus)
W IV wieku n.e tytuł dux przysługiwał 30 oficerom którzy stali na czele jednostek zwanych Limitanei. Były to oddziały stacjonarne, broniące rzecz jasna, granic Imperium. Trudno się zatem dziwić, że z czasem lokalny dux, stał się księciem Wink
Z pierwotnej funkcji sprawowanej w armii rzymskiej, duxem określano namiestnika prowincji. W tym przypadku tytuł brzmiał dux plus nazwa prowincji.

Czw 25 Sie, 2011 18:42

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje Piwo
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 25 Sie, 2011 21:48

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

deVillars;

Cytat:
Dzięki za informacje



Podałem bardzo ogólną informację. Wyjaśnię tylko, że dux pierwotnie funkcjonował w armii, by z czasem circa 100 lat, stał się funkcją w administracji państwowej. Słynny król Artur, czyli pogrobowiec rzymskiej okupacji Wink był określany w literaturze jako dux bellorum. Warto też, przeanalizować pochodzenie słowa dux. Dux =duces = ducere, najkrócej prowadzący, prowadzić a ściślej przewodzić. Idąc dalej za łacińską logiką i przenosząc ją na obecne postrzeganie tego określenia, dux to głos rozpoczynający fugę, kiedy reszta głosów musi mu się podporządkować Wink Mówimy tu, o muzyce, która doskonale pasuje do zilustrowania tego określenia. I takie jest najprostsze wytłumaczenie tej wymyślonej przez Gracjana funkcji Wink

Pią 26 Sie, 2011 19:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.