| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Najlepszy z princepsow....
Oktawian August
 33%  [ 3 ]
Tyberiusz
 0%  [ 0 ]
Nerwa (pozdro ;-p)
 0%  [ 0 ]
Trajan
 11%  [ 1 ]
Marek Aureliusz
 33%  [ 3 ]
Dioklecjan
 22%  [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 9

Autor Wiadomość
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NAJLEPSZY Cesarz rzymski...

Skoro by[list]a juz ankieta na najgorszego, to czemu nie spyta[code] o najlepszego... Zapraszam do glosowania Zniesmaczony

Pon 21 Sie, 2006 22:51

Powrót do góry
Nerwa
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re

Dałem głos na cesarza Trajana.
Prowadził rozsądną politykę wewnętrzną - dbanie o rozwój gospodarczy prowincji Imperium Romanum, współpraca z senatem (princeps optimus) i wzmacnianie równoczesne władzy własnej.
Równocześnie prowadził ekspansywną politykę zewnętrzną w kierunku pozyskania nowych prowincji bogatych w surowce mineralne (Dacja, Armenia, Mezopotamia). Niestety nie zdołał umocnić na dłużej władzy rzymskiej na nowych terenach z uwagi na śwą śmierć.
Pozdrawiam

Sro 23 Sie, 2006 8:32

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystko się zgadza, ale to Marek Aureliusz zwycięsko stawił czoła, jedynej w dziejach antyku koalicji wszystkich (albo prawie wszystkich) germańskich plemion. W sumie jedynym jego błędem było desygnowanie Kommodusa na następcę. Miał do wyboru kilku lepszych kandydatów, choćby braci Maximusów, vide "Gladiator". Co do tematu Kommodusa i imperium romanum w okresie późnych Antoninów polecam angielskojęzyczne wydania dzieła E. Gibbona "The Decline and Fall of the Roman Empire", w polskich wersjach (wersji? nie wiem ile ich jest???) chyba nie ma tych rozdziałów. Pozdro Nerwa, zapraszam wszystkich do dalszej korespondencji... Bardzo szczęśliwy

Sro 23 Sie, 2006 19:57

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A gdzie Konstanty???? Jakos jego tutaj zabraklo. Uwazam, ze zasluzyl aby tutaj byc wpisany w ankiecie.

Czw 24 Sie, 2006 11:55

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z w/w jednak Marek Aureliusz, pogonił on kota Germanom i politycznie nieźle lawirował... Laughing

Czw 24 Sie, 2006 12:19

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Warto wspomnieć że z śmiercią Marka Aureliusza kończy sie "złota epoka" Rzymu. Komodus rozpoczyna "żelazną epoke" która pomału daje następstwa do czynników które spowodowały upadek Rzymu.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 24 Sie, 2006 12:34

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie za dużo tych pryncepsów by wtedy było do wyboru, jakbym jeszcze dorzucił Konstantyna??? Zresztą niespecjalnie go lubię... Ponadto uważam, że właśnie on - pierwszy cesarz, który przyjął chrzest oddziela od siebie kulturę czysto rzymską i rzymskochrześcijańską, która potem wyewoluowała do kultury średniowiecznej. Ca za tym idzie, nie uznałem za słuszne umieścić go w tej ankiecie. Zresztą trzeba by się również zastanowić nad znaczeniem słowa "rzymski" dla III w.n.e. 8)

Czw 24 Sie, 2006 12:37

Powrót do góry
ZiemniaK27
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co prawda ja juz się nie załapałem na ankietę, ale swój głos oddałbym na Oktawiana Augusta.

Stawiam na niego, ponieważ przeprowadził szerokie reformy armii, administracyjne, finansowe itp. Dokonał dużych podbojów. Podbił m.in.: Galację. Kapadocja stała się wasalem, Armenia częściowo była uzależniona od Cesarstwa. Do Rzymu należala również Cylicja, Syria, a Palestyna była wasalem pod władzą Heroda.

Pon 11 Wrz, 2006 14:56

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brawo!!! Tak trzymać!!! Marek Aureliusz - najlepszy, a zaraz po nim Oktawian. Moim zdaniem jedyne błędy jakie popełnił to nie ustanowienie w Rzymie monarchii dziedzicznej (co na dłuższą skalę osłabiło bardzo IR) i ti, że nie złapał armii za gardło i nie podwyższył dyscypliny... Efektem tego było to, że W późniejszych czasach princepsi o mniejszym autorytecie wśród wojaków (co wcale nie znaczy, że źle rządzący) borykali się z niezdysplinowaną rzeszą żołnierstwa... Przykład??? Choćby skasowany przez szeregowych żołnierzy Aleksander Sewer. Dalej, Nerwa (Pozdro Razz), który pod presją armii musiał wyznaczyć zastępcę (nie żebym mówił coś złego o Trajanie, ale ten sposób sukcesji był po prostu ZŁY!!!!) O dalsze komentarze proszę!!!! Laughing

Pon 11 Wrz, 2006 18:29

Powrót do góry
AlaHalaMadrid
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 75
Skąd: Wrońsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja mam pytanie co o Trajana. Jesli chodzi o okres poznego cesarstwa to bazuje jedynie na wiedzy z Historii Powszechnej Wolskiego i tam postac Trajana przedstawiona jest niezbyt kolorowo (głowny zarzut to nietrwalosc zdobyczy i ich nierentownosc=koszty wypraw nie zostaly zwrocone) dlatego tez taki obraz mialam do tej pory. Moglby mi ktos przedstawic opinie np. Gibbona czy tez innych autorow? Bede bardzo wdzieczna Uśmiech Piwo
_________________
Znikneli już idole,
Bohaterowie zeszłych wojen.
Odeszli z pamięci ludzi,
Ich sławę zabrało morze.

Wto 09 Sty, 2007 15:49

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Gibbon cacy!!!
Nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że podboje Trajana były nierentowne. Po udanym oblężeniu Sarmizegetusy odnaleziono ogromny skarb Decebalu, który w całości pokrył koszty II wojny dackiej. Ponadto dackie koplanie złota zaczęły pracować dla Rzymu. Jednak bezsensownym pomysłem było ustanawianie prowincji w Mezopotamii i Armenii.

_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Wto 09 Sty, 2007 16:22

Powrót do góry
MACIEX_SNIPER
Szeregowy

Szeregowy





Posty: 18
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dioklecjan// przedłużył istnienie cesarstwa rzymskiego

Czw 15 Lut, 2007 23:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.