| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lenin i Stalin w Gorkach?

Witam,

Problem ten nie daje mi spokoju odkąd zobaczyłem te zdjęcia i trochę na ich temat poczytałem. Otóż na zdjęciach tych widoczny jest Lenin wręcz radośnie rozmawiający ze Stalinem, a cała ta rozmowa miałaby mieć miejsce w 1922 roku w Gorkach. Jednak jak wiadomo Lenin pod koniec swojego życia nie darzył Stalina sympatią, co ostatecznie potwierdził jego testament, w którym przestrzegał przed Stalinem. I tu pojawiają się kolejne kwestie odnośnie tych zdjęć. Czy może nie jest to przypadkiem fotomontaż? Podobno do spotkania w Gorkach doszło rzeczywiście, ale na miejscu Lenina powinien siedzieć Mołotow. Fakt podrabiania zdjęć przez Stalina w celach propagandowych jest również znany z innych przypadków chociażby z usunięcia z jednego ze zdjęć postaci Jeżowa, gdy jego znajomość i przyjaźń ze Stalinem stała się już dla niego niewygodna. Która z tych wersji wydaje się wam "prawdziwsza"?

Pozdrawiam Uśmiech



Opis załącznika:
Lenin i Stalin w Gorkach

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Pią 19 Sty, 2007 20:24

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dla mnie jest to raczej fotomontaż,raczej Lenin i Stalin odpada Wink
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Pią 19 Sty, 2007 20:34

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobrze, dla mnie racjonalnie rzecz biorąc również jest to fotomontaż, który w dużym stopniu mógł utrwalić późniejszą pozycję Stalina. Jednak zastanawiających jest kilka faktów... Jeżeli jest to fotomontaż to, co z oryginałem? Gdzie się podziały zdjęcia Mołotowa? Czy są może jakieś źródła np. dzienniki, które wspominają o tych zdjęciach? Na swoją skalę w końcu, jakby na to nie patrzeć, zdjęcia te są sensacyjne, więc ktoś, wypadałoby, żeby o nich wspomniał Wink Ale zastanawia mnie w szczególności jeden fakt. Jako, że jestem osobą stosunkowo młodą i wychowaną w erze skomputeryzowanej nie wyobrażam sobie (a wierzcie mi na słowo wyobraźnię mam dużą), żeby zrobić taki fotomontaż w tamtych czasach. Dla mnie potrzebny jest jakiś dobry program graficzny np. PS CS, żeby zrobić coś takiego. Jaką więc technikę stosowali wówczas do robienia takich zdjęć? Jakaś zabawa w prześwietlanie, naświetlanie? Jeszcze nie wrzuciłem tych zdjęć do Photoshopa, ale na pierwszy rzut oka, a nawet po paru minutach przyglądania się Lenin wygląda na nich normalnie, więc tym bardziej taki "fotomontaż" i w dodatku z tamtych lat byłby godny podziwu Exclamation
_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Pią 19 Sty, 2007 20:51

Powrót do góry
AlaHalaMadrid
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 75
Skąd: Wrońsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To ostatnie zdjecie znajduje sie w ksiazce od historii wydawnictwa Operon Bardzo szczęśliwy Oczywiscie nauczycielce to spoufalenie Lenina i Stalina nie wydalo sie podejrzane Rolling Eyes
_________________
Znikneli już idole,
Bohaterowie zeszłych wojen.
Odeszli z pamięci ludzi,
Ich sławę zabrało morze.

Pią 19 Sty, 2007 21:11

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

przyjrzyjmy się uważnie zdjęciom nr 1 i 3,na ręce lenina na zdjeciu nr 1 widac swietlisty punkt ,jak sie przyjzalem przypomina mi twarz Laughing ...wydaje mi się równiez ze na 1 jest zegarek a na 3 go niema...moze został zakryty Mr. Green
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Pią 19 Sty, 2007 21:12

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

AlaHalaMadrid napisał:
Oczywiscie nauczycielce to spoufalenie Lenina i Stalina nie wydalo sie podejrzane Rolling Eyes


Ja bym ją zlustrował Mr. Green A, czy coś o tym pisze sam Operon? (swoją drogą mają beznadziejne Vademecum z paroma błędami).

zeus99 napisał:
przyjrzyjmy się uważnie zdjęciom nr 1 i 3,na ręce lenina na zdjeciu nr 1 widac swietlisty punkt ,jak sie przyjzalem przypomina mi twarz Laughing ...wydaje mi się równiez ze na 1 jest zegarek a na 3 go niema...moze został zakryty


No właśnie na zdjęciu nr 3 jest widoczny zegarek na lewej ręce Lenina, który na zdjęciu numer 1 jest zakryty przez rękaw (widać tylko kawałek paska). Co do tego światła to jest to po prostu słońce padające na rękaw Lenina przez liście pobliskiego drzewa (chyba, że o inny punk Tobie chodzi). Ale tak czy inaczej bez zegarka, czy z nic z tych rzeczy nie świadczy jeszcze o fotomontażu, albo jego braku.

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Pią 19 Sty, 2007 21:14

Powrót do góry
AlaHalaMadrid
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 75
Skąd: Wrońsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Operon ma wszystko beznadziejne, z podrecznikami na czele, a uklad w Vademecum jest najorszy z najgorszych Rolling Eyes
A z tym zegarkiem to ciekawe Uśmiech w ogole cale to tło mi nie pasuje do postaci...

_________________
Znikneli już idole,
Bohaterowie zeszłych wojen.
Odeszli z pamięci ludzi,
Ich sławę zabrało morze.

Pią 19 Sty, 2007 21:36

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tło jak tło może rzeczywiście wygląda trochę "makietowato", ale to raczej wynika z ówczesnej techniki fotograficznej. Dla porównania daję jeszcze 3 zdjęcia, które nie są zaliczane do fotomontażów.


Opis załącznika:
Lenin z Krupską (również Gorki 1922)

Opis załącznika:
Lenin z Kamieniewem (Gorki 1922)

Opis załącznika:
Lenin tym razem samotnie :) (Gorski 1922)

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Pią 19 Sty, 2007 21:42

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na wikipedi piszą ze to prawdopodobnie fotomontaż...http://www.wynalazki.mt.com.pl/duze/s/samolot.html strona prawdobodobnie z fotomontażem
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Pią 19 Sty, 2007 22:05

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na wikipedii czasem bardzo ciekawe rzeczy wypisują i to nie zawsze zgodnie z prawdą Wink Jedyne co przykuło moją uwagę na w tej encyklopedii to dyskusja jaka wywiązała się właśnie na temat tych zdjęć, a w szczególności cytat, który został w związku z nią zamieszczony.

Jurji Boriew napisał:
"Powiadają, że zdjęcie "Lenin i Stalin w Gorkach", na którym siedzą obok siebie na ławeczce, jest fotomontażem. Stosunek Lenina do Stalina był w tym czasie tak niechętny, że przyjacielska pogawędka była po prostu niemożliwa. Zdjęcie to jak gdyby osłaniało Stalina przed testamentem Lenina. Miało demonstrować ich zażyłość. Kiedy w 1952 roku pracowałem w miesięcznku "Teatr" , autor pewnej publikacji przyniósł mi fotografię: Stalin i Mołotow siedzą na tej samej ławeczce w Gorkach, w takich samych pozach, jak Lenin i Stalin na słynnym zdjęciu. Podobieństwo treści i kompozycji było wręcz zaskakujące. Prawdopodobnie to właśnie zdjęcie było oryginalne i prawdziwe i ono stało się źródłem politycznej falsyfikacji; Mołotowa zamieniono na Lenina".


Jest to podobno cytat z książki rosyjskiego filozofa Jurji Boriewa. Ja osobiście takowej nie posiadam i trudno jest mi zweryfikować, czy cytat ten jest zgodny z oryginałem. Samego Jurji Boriewa również nie znam, więc znów trudno jest mi powiedzieć na ile wiarygodne jest to źródło. Faktem jest, że na pewno jest one warte uwagi. Jednak może ktoś z forumowiczów wie więcej na ten temat? Może ktoś wie jakim sposobem robiono wówczas fotomontaże i czy są one w jakikolwiek sposób możliwe do rozpoznania? No i najciekawsze, co stało się z oryginałami skoro to są fotmontaże i kto powinien siedzieć w miejscu Lenina? Czekamy na dalsze posty Wink

Pozdrawiam Uśmiech

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Sob 20 Sty, 2007 14:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miałem to sprawdzić ale fizycznie nie mam kiedy Embarassed Chyba najbardziej znany i oczywisty fotomontaż to Stalin i Jeżow nad kanałem białomorskim ,kiedy raz Jeżow jest innym razem nie. Jeżeli chodzi o grupę zdjęć z Gorkach ,to zdaje się Wołkogonow lub Montefiore ,pisze że , nie wszystkie zdjęcia Lenina ze Stalinem to fotomontaż. Koronnym dowodem na to jest fakt że , w czasie powstawania tych zdjęć Soso całkowicie odizolował Lenina oraz miał wyłączny wpływ na to kto może się z nim widzieć. Jednak wykluczenie fałszerstwa niektórych zdjęć nie jest możliwe, co powyższe posty niejako potwierdzają. Wink

Pon 22 Sty, 2007 21:52

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To ja dorzucam zdjęcia Stalina z Jeżowem i Stalina z "niewidzialnym" Jeżowem Mr. Green Dla potwierdzenia Twoich słów seth Uśmiech To w jakim stopniu Stalin rozwinął swoją propagandę, przyczyniając się przy tym do rozwoju techniki fotomontażu, jest naprawdę godne podziwu, ale i potępienia (wszystko zależy od celów).

Pozdrawiam Piwo



Opis załącznika:
Stalin z Jeżowem

Opis załącznika:
Jeżow wyskoczył na piwo ;)

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Wto 23 Sty, 2007 0:07

Powrót do góry
Badylarz
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Ząbkowska Zone
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
A ja mam pytanie: ta miejscowośc wymieniona w tytule to nie jest miasto Gorki nazwane tak na cześć Maksyma Gorkiego ? Dawniej i obecnie Niżny Nowogród. Nazwę Gorki nosiło w latach 1932-1990. Ale spotkanie Lenina i Stalina miało się odbyć w 1922 roku. Może to też propaganda i kamuflaż stalinizmu ?

Pozdrowienia
Badylarz

Wto 23 Sty, 2007 13:29

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi tutaj o tz. Leninskie Gorki, które znajdują się 10 km od Moskwy. Znajdował się tam domek letniskowy Lenina (tz. dacza), do którego Lenin ostatecznie przeprowadził sie 15 maja 1923 roku i gdzie zmarł 21 stycznia 1924. Właśnie po jego śmierci miejscowość została przemianowana z nazwy "Gorki" na "Gorki Leninskiye". Obecnie znajduje się tam muzeum.

http://www.russianmuseums.info/M446

Pozdrawiam Piwo

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Wto 23 Sty, 2007 21:53

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tych zdjęć, które przedstawił Benjamin Disraeli w swoim pierwszym poście, najbardziej podejrzanie wygląda mi nr 2. Zwróćcie uwagę na kontury postaci Stalina - wyglądają jakoś dziwnie, jakby został wycięty z innego zdjęcia i "wklejony" do tego.
Z drugiej strony, znalazłem coś takiego: http://www.fonjallaz.net/Communisme/True-Lenin/Lenin+Stalin.html
Z opisu wynika, iż jest to zdjęcie wykonane przez siostrę Lenina. Jego autentyczności ma dowodzić fakt odnalezienia w archiwach negatywu...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 15 Lut, 2007 15:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.