| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
98Ania89
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chrzest Polski

Witam,
Dziś na Historii na studiach wykładowca prosił Nas o zastanowienie się czy Chrzest Polski odbył się na pewno w Gnieźnie (jak Nas uczyli na etapie wcześniejszej edukacji). Opowiadał właśnie o wszystkich budowlach jakie wznoszono w tamtych czasach i o tym że nie znaleziono jakoby na tamte czasy kościoła w, którym miałaby się odbyć uroczystość. Natomiast znaleziono tak owy w Wrocłąwiu, czy Poznaniu zbudowany na krótko przed chrztem. Co sądzicie o tym?

Sro 17 Paź, 2018 20:46

Powrót do góry
Sator007
Leutnant

Leutnant





Posty: 201
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam do przestudiowania artykuł autorstwa dr Michała Boguckiego ,dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Bartosza Borowiaka, promotora lokalnej historii, założyciela portalu grodklecko.pl . - -Oto treść tego artykułu :

Badacze przeszłości wiedzą o niej tyle, ile mówią źródła. Pamiętajmy, że sam chrzest naszego pierwszego historycznego władcy jest wydarzeniem owianym mgłą tajemnicy. Nawet data roczna jest dla wielu badaczy dyskusyjna, a co dopiero lokalizacja. Tak więc jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa. Za obiema lokalizacjami, czyli za Gnieznem i za Poznaniem przemawiają jakieś argumenty. Niestety książę w całej swej łaskawości nie raczył pozostawić po sobie kartki z napisem „Tu mnie ochrzcili”. Historycy mogą więc co najwyżej rekonstruować sobie ten fakt na podstawie wydarzeń późniejszych. Choćby tego, że pierwsze biskupstwo powstało w Poznaniu. Ale z kolei szczątki św. Wojciecha spoczęły w Gnieźnie i tu powstało arcybiskupstwo. Pewnym wsparciem mogą być prace archeologów. Ostatnie badania archeologiczne na Ostrowie Tumskim zdają się dostarczać kolejne argumenty przemawiające za Poznaniem. Wcale jednak nie przesądzają o ostatecznej lokalizacji miejsca chrztu. Bo czy sam fakt odkrycia palatium ma na to wskazywać? Czy wreszcie rzeczywiście wzniesiono je na czas gdy Mieszko przyjmował chrzest? A może oddano je do użytku później? Może za kilka, kilkanaście lat, ktoś inny zrobi badania porównawcze mające na celu ustalenie datacji tej budowli i wówczas okaże się, że jest ona zupełnie inna niż tak, którą dziś przyjmujemy. A pamiętajmy, że są jeszcze inni pretendenci do tego miana. Najbardziej z tego wszystkiego prawdopodobne jest to, że chrzest Mieszka odbył się w Wielkopolsce - w centrum ówczesnego państwa polskiego i myślę, że to powinno być dla Wielkopolan najważniejsze.

***** Bartosz Borowiak, promotor lokalnej historii, założyciel portalu grodklecko.pl
Zazwyczaj prawda leży pośrodku. Między Gnieznem, a Poznaniem mamy jeszcze Ostrów Lednicki zdwoma „basenami chrzcielnymi” ulokowanymi w pierwotnej bryle książęcej kaplicy. Musimy pamiętać także o innych ważnych książęcych grodach z tego okresu: Gieczu, Grzybowie czy Kłecku. Przyjmując założenie, że chrzest odbył się na ziemi Mieszka, (mowa jest również na przykład o Ratyzbonie) możemy stwierdzić, że miał on miejsce na terenie tzw. „Państwa Gnieźnieńskiego”, czyli Civitas Schinesghe, co daje nam już pewien zawężony obszar terytorialny. Śledząc dalsze losy Gniezna i Poznania widzimy, że mimo ulokowania pierwszego misyjnego biskupstwa w Poznaniu to syn Mieszka stawia jednak na Gniezno. Bolesław Chrobry, pierwszy koronowany król Polski, w Gnieźnie umieszcza niezwykle cenne wówczas relikwie św. Wojciecha, podejmuje cesarza Ottona III podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego i przyjmuje królewską koronę, zwyczaj ten kontynuują kolejni polscy władcy. Tutaj również powstaje arcybiskupstwo, a gnieźnieńskiemu arcybiskupowi z biegiem lat przyznany zostaje tytuł Prymasa (w tym roku podczas odpustu św. Wojciecha będziemy obchodzić 600-lecie prymasostwa w Gnieźnie). Poszukiwania historycznego miejsca chrztu Mieszka mogą być fascynującą podróżą do świata Piastów i głębszego poznania historii początków naszej państwowości. Warto przy tej okazji skorzystać z coraz bogatszej oferty Szlaku Piastowskiego, kto wie, może ktoś przy tej okazji trafi na nowy ślad.

Poczytaj sobie i wyciągnij stosowne wnioski Uśmiech

_________________
Pozdrawiam - Artur

Nie 21 Paź, 2018 18:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.