| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał95
Szeregowy

Szeregowy




Posty: 2
Skąd: Jarocin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo proszę o identyfikację fotografii.

Podczas robienia porządków na strychu znalazłem takie fotografie. Pochodzą one prawdopodobnie z okresu powstania wielkopolskiego. Czy ktoś rozpoznaje żołnierzy przedstawionych na fotografiach? Chodzi mi szczególnie o identyfikację oddziałów. Z góry dziękuje za pomoc Bardzo szczęśliwy


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 13 Cze, 2013 20:40

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Bardzo proszę o identyfikację fotografii.

Michał95 napisał:
Pochodzą one prawdopodobnie z okresu powstania wielkopolskiego. Chodzi mi szczególnie o identyfikację oddziałów. Z góry dziękuje za pomoc Bardzo szczęśliwy


PT Michał 95

Zdumiewa mnie czasami - nie wiem co bardziej - lenistwo czy głupota proszących o pomoc :

W załączniki I-szym mamy widoczna TABLICZKĘ opisująca ujęcie a mianowicie co to za oddział i to z detalami. Tak trudno przeczytać samemu ( pomijając że w j. niemieckim ) :

Załącznik II-gi , oczywiscie trudniejszy . Należało zrobić powiększenia
wszystych odznak naszytych i noszonych przez żołnierzy , to ułatwi okres datowania i może pomóc w identyfikacji jednostki. Bo same KW niewiele wnosża.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 13 Cze, 2013 22:31

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi Krakusie- zamiast się mądrzyć- spróbowałbyś odczytać sam. Bo na tej tabliczce oprócz tego że są z 10 kompanii, reszta jest, przynajmniej dla mnie, mało czytelna (i mogę się tylko domyślać, sugerując się wcześniejszymi podejrzeniami) . Więc prośba- nie chcesz pomóc- po prostu nie odzywaj się. Rolling Eyes
Co do pierwszej fotografii- biorąc pod uwagę mundury(strażackie , kolejarskie?) i podeszły wiek fotografowanych- może to być pamiątkowa ze szkolenia landszturmu (to takie ostanie stadium rezerwy, dalej to już niosą we czterech Wink )

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 14 Cze, 2013 8:50

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
...Drogi Krakusie- zamiast się mądrzyć- spróbowałbyś odczytać sam........ Więc prośba- nie chcesz pomóc- po prostu nie odzywaj się.


PT maxikasek Moderator

Daleko mi do tzw " mądrzenia ". Napisałem , bo takie " postawy " są (nie tylko tutaj ) nagminnie spotykane! Zanim poprosimy o pomoc wykażmy choć minimum swej własnej PRACY !!
Tym bardziej ,że nie wymaga ona żadnego żmudnego poszukiwania czy studiów. Tutaj bez problemu na oryginale zdjęcia można odczytać napis. A tego nie zrobiono. Mało , blik lampy błyskowej padł właśnie na napis co utrudnia jego odczytanie. Wklejając zdjęcie PT Autor nawet nie raczył pomyśleć ,że ten stan niweluje jego prośbę ! A zakładając ,że nie zna języka , to czy nie mógł podać odcyfrowane litery słów ? To naprawdę takie trudne ?. To wszystko wskazuje na zwykłe lenistwo , pomijając myślenie !

Zatem Waści uwaga ad personam co do mnie jest niestosowna.

Pomimo nie wyrażnych słów można przyjąć ,że napis brzmi : " 10 Korp. 5......(?) Landstr. Infanter Baon No . 19 ".

PS. Podobno Forum ma też ...uczyć. Nieprawdaż?

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pią 14 Cze, 2013 12:45

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli jednak można- bez niepotrzebnego "mądrzenia się" Wink
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 14 Cze, 2013 14:50

Powrót do góry
e-maus
Moderator
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 7008
Pochwał: 19
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
...Drogi Krakusie- zamiast się mądrzyć- spróbowałbyś odczytać sam........ Więc prośba- nie chcesz pomóc- po prostu nie odzywaj się.



Sztuki czytania ze zrozumieniem i bez złośliwości nasz forumowy mentor IMO jeszcze nie opanował. Pisania wolnego od błędów orograficznych również .
Lecz tęga to głowa ... " jak już powie , to już powie " ... Więc bezczelnie roszczę nadzieję , że przynajmniej mnie głupiemu oraz autorowi wątku który zwyczajnie prosi KOLEGÓW o pomoc , wyjaśni ... co rozczytał ? , a nie przeliterował.

Na ewentualną zaczepkę od razu odpowiem - nie wiem kto na zdjęciu , nie wiem co znaczy ów skrót , a jestem ciekaw. Przy tym obrzydliwie leniwy jestem i szukać mi się nie chce , a i czasu nie mam.

Z wyrazami szacunku dla PT @Krakus 57/ co Wasza Oświeconość uwielbia , a co błędnym zwrotem jest w odniesieniu do konkretnej osoby/ , pełen pokory dla Waści elokwencji i ogłady.

_________________
pzdr. Jacek
http://www.youtube.com/watch?v=O8AWdOhA6Cs

Pią 14 Cze, 2013 18:20

Powrót do góry
Hary DZ
Kapitan

Kapitan




Posty: 1074
Pochwał: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:
5......(?)


10 Korporalschaft 5 Zug. Oczywiście Landsturm jak wcześniej wspomniał maxi.

Pią 14 Cze, 2013 20:25

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hary DZ;

Cytat:
10 Korporalschaft 5 Zug. Oczywiście Landsturm jak wcześniej wspomniał maxi.


Zdjęcie też jest jednoznaczne. Natomiast druga fotka, bo pytający nie doczeka się żadnej odpowiedzi, to żołnierze z pułku wielkopolskiego. Szable pruskie, Krzyże Walecznych za wojnę z Bolszewikami. Na prawym rękawie leżących wojaków winkiel za służbę frontową. Pół winkla, odpowiada półrocznej walce na froncie. Dodatkowo odznaki pamiątkowe. Mam nadzieję, że nie bacząc na uprzedzenia, uda się rozszyfrować ich dedykację Question Może tak; viribus unitis Question

Pią 14 Cze, 2013 20:34

Powrót do góry
e-maus
Moderator
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 7008
Pochwał: 19
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki wiedzy Harrego i Setha wróciliśmy do meritum Super
_________________
pzdr. Jacek
http://www.youtube.com/watch?v=O8AWdOhA6Cs

Pią 14 Cze, 2013 20:55

Powrót do góry
Michał95
Szeregowy

Szeregowy




Posty: 2
Skąd: Jarocin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuje wszystkim za pomoc. Na odwrocie drugiego zdjęcia udało mi się odczytać pieczątkę należącą do fotografa z Leszna Tadeusza Semrau i na tej podstawie śmiem twierdzić, iż są to żołnierze należący do 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich stacjonującego w Lesznie. Pierwsze zdjęcie nadal pozostaje dla mnie zagadką.

Nie 23 Cze, 2013 23:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Michał95;


Cytat:
iż są to żołnierze należący do 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich stacjonującego w Lesznie.


Chyba jednak nie. Żołnierze na zdjęciu mają owijacze na nogach, czyli piechota. U pięciu siedzących widać odznakę pułkową, z tym że u czterech jest ta sama.
Stojący, za siedzącym w centrum żołnierzem, ma na rękawie naszywkę radiotelegrafisty. Leżący z prawej ma na rękawie naszywkę bardzo dobrego celowniczego karabinu maszynowego.
Skoro to Leszno, pod uwagę należy brać 55 pułk piechoty. Mało tego Laughing uważam że to właśnie jest ten pułk Exclamation Charakterystyczny orzeł z odznaki pułkowej widoczny jest na zdjęciu !



Opis załącznika:

Pon 24 Cze, 2013 18:03

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Michał95;


Cytat:
Pierwsze zdjęcie nadal pozostaje dla mnie zagadką


Fachowcy od niemczyzny się nie kwapią aby dopisać coś w temacie Rolling Eyes Jednak sporo już zostało powiedziane. Mundury są bardzo charakterystyczne;

HarryDZ;

Cytat:
Oczywiście Landsturm jak wcześniej wspomniał maxi.


Na zdjęciu mamy Landsturm. Wzorem munduru, stały się jednostki śląskiej Landwehry powołane do życia w 1813 roku czego spuścizną pozostał charakterystyczny krzyż na czapce. Krótko mówiąc, jest to jednostka wzorowana na francuskiej gwardii narodowej, złożona z rezerwistów, pełniąca w czasie wojny rolę obrony terytorialnej. Z barku laku, chętnie używana w pierwszej linii, uzbrojona w przestarzałą lub zdobyczną bron. Na zdjęciu widzimy dokładnie taki oddział. Starsi faceci, w mundurach z drugiej połowy XIX wieku. Na piersiach kilku z nich najprawdopodobniej medal; "Kriegerverdienst"

Sro 26 Cze, 2013 19:01

Powrót do góry
Hary DZ
Kapitan

Kapitan




Posty: 1074
Pochwał: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Na piersiach kilku z nich najprawdopodobniej medal; "Kriegerverdienst"


Jest też opcja, sądząc po gabarytach, że to Centenarmedaille 1897.

Sro 26 Cze, 2013 19:32

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hary DZ;


Cytat:
Jest też opcja, sądząc po gabarytach, że to Centenarmedaille 1897.


Całkiem możliwe. Wstążka ciemna na zdjęciu, jednorodna..... Rolling Eyes Zentenarmedaille brałem pod uwagę. Generalnie jest to coś popularnego.

Sro 26 Cze, 2013 19:51

Powrót do góry
Hary DZ
Kapitan

Kapitan




Posty: 1074
Pochwał: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla zobrazowania, z opisem:

http://www.flickr.com/photos/drakegoodman/6924035514/in/set-72157620805361448/lightbox/

Sro 26 Cze, 2013 20:03

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hary DZ;


Cytat:
Dla zobrazowania, z opisem:



Zawodowo i profesjonalnie HarryDZ Piwo Przyjemnie się czyta takie posty, kiedy komuś się chce...... Kciuk do góry Przy okazji obu zdjęć widać, jaka różnorodność umundurowania występował w jednostkach tego typu. Poniżej fotka z okresu Wielkiej Wojny, landstrumiści uzbrojeni w zdobyczne Mosiny.



Opis załącznika:

Sro 03 Lip, 2013 17:57

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.