| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Drogi Krakusie,
Czy aby ciut nie przeceniasz waść roli KK w rzeczonej sprawie? ............
....że zdecydowane pierwszeństwo miał Mr Zysk Uśmiech a urzednicy kościelni z papieżem włącznie bywali dośc skutecznie fiansowo ubezwłasnowalniani Uśmiech w przkomicznie prosty sposób Uśmiech


PT Marek8888

Nie . Nie przeceniam . I nie tylko w tej sprawie - jak widac z ówczesnych dokumentów .

Zna Pan teorię państwa - zapewne. Dla bytu Państwa jednym z warunków jest podstawa ekonomiczna . Państwo Kościelne nie miało akurat z racji swej specyfiki wszystkich narzedzi ku temu potrzebnych . Zatem korzystało z imponderabilii religijnych z których zrobiło synekure ekonomiczną swoisty PKB . Równiez wykorzystują wartośc " wiary " stworzył z siebie faktora a zarazem postać iudex maximus wsród władców za stosowne opłaty . W miare jak traciły wartośc owe " towary " zmuszone było podjąc kroki zaradcze. Stąd nie przebieranie w podatkach , opłatach czy zwykłych grabieżach . Instytucje Kościelne obojetnie jakie zawsze były przywoływane na pomoc przez władców państw ... słabych .
I trwały( miały znaczenie ) w nich dotad jak długo państwa te słabymi ( w zakresie znaczenia politycznego i ekonomii ) pozostawały . Dlatego w interesie KK były zabiegi o wejscie w skład warstw rzadzacyh poaństwa lub tworzacego sie systemu państwowego aby móc go utrzymywac jako swoistego ubezwłasnowolnionego lennika obojetnie jakimi metodami. Słynne divide et impera.( mój ukochany Rzym ale cezarów - nie mylic z Borgią ) Mówi to panu coś ?. Polecam spojrzec na mape Europy , by zobaczyc gdzie KK stracił znaczenie i .... zyski . I w jakim czasie sie to stało a co zyskały te państwa i narody . Radze postudiowac materiały tyczace najazdu Brzetysława , poparcie dla niektórych książąt w dobie rozbicia dzielnicowego , sprawy Łokietka i Kazimierza Wlk a Zakon , sprawy elekcji Jagiełlly , sprawy Wojny z Zakonem , sprawy Szwecji i wojen moskiewskich ( Batory ) sprawy Zygmunta III , Sobieski a Wiedeń. itd itd . Wystarczy czy jeszcze coś ?Prosze wskazac mi jedne jedyne zachowanie KK w historii Polski , gdzie rzeczony KK zupełnie bezinteresownie stojac tylko na stanowisku wiary i miłosci poparł interes stanu Polski realnie !! przepraszam PT Moderatorów za te OT w temacie Prus.

PS . bardzo mi sie podoba w nagłowku Forum ; ' inne OBLICZA historii " . Lubiąc kalambury - pytam sie co sie OBLICZA z lub w .... historiii

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Sob 12 Sty, 2013 19:20

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bynajmniej nie negując powyższych wywodów chciałbym zwrócić uwagę na dwie rzeczy.
Po pierwsze - można KK lubić lub nie ale nie wiem skąd bierze się założenie, że obca struktura mająca swoje konkretne cele, z którymi można się zgadzać lub nie miałaby dzialać w interesie konkretnego w tym wypadku naszego kraju jeżeli akurat jest to sprzeczne z tymiż jej celami? Czy to nie jest oczekiwanie trochę ala sojusz pruski w dobie konstytucji 3 maja?
Czym innym jest za to stosunkowa łatwośc osiągania tych celów na naszej ziemi ale to już zupełnie inny temat.
Po drugie - W TYM konkretnym wypadku a więc okresie pierwszego 30 lecia XVI wieku pozycja kościoła jest wyjątkowo słaba. Tak słaba, że zaledwie w kilkanście lat jedna z wielu bankierkich rodzin jest w stanie praktycznie przejąć kontrolę i nad sporą częścią dochodów KK i nad konretnymi kardynałami czy papieżem. Temat jaki poruszyłem skupia się na zabawnym w swojej prostocie mechaniźmie przejęcia dochodów i skierowania ich w stricte prywatne kieszenie ( tak, tak o odpustach mówimy) - w tym wypadku konkretnie właśnie Hohenzollernów z naszym książątkiem włącznie Uśmiech Zważywszy na inne i bardzo związane z krajami Jagiellonów interesy rodziny Fuggerów w onym czasie z których szczególnie ciekawy może być ich konflikt o kopalnie z Ludwikiem Jagiellończykiem i jak on na tym wyszedł Smutny oraz zachowane do dziś materiały o tym jak to gołych jak święci tureccy Habsburgów ubierano w pożyczone (ale modne Uśmiech ) łachy (wedle zachowanego wykazu - do zwrotu ZARAZ po uroczystościach) na spotkanie z naszym Zygmunetem Starym (co by pokazać jaki to korzystny sojusz zawiera z Zachodem Uśmiech ) śmiem zaryzykowac tezę, że w konkretnych realiach tamtych czasów to nie kościół ale interesy konretnej familii/ czy pierwowzoru dzisiejszych korporacji międzynarodowych faktycznie decydowały o wielu ruchach na szachownicy w tym regionie. W tej sytuacji osoba ks. Albrechta, którego bardzo szanowano za spryt i inteligencję i likwidacja jego domen były po prostu nierealne albo inaczej - nie kalkulowały się nikomu Uśmiech Zresztą może warto zwrócić uwagę, że pierwszy książe pruski oddał naszemu krajowi naprawdę sporo konkretnych przysług (choćby w kwestiach monetarnych czy legendarnych zbozowych) tak, że pozostaje tylko żałować, ze pomysł Zygmunta (a może też warto przypomnieć, że co prawda krół nabrał się na tą pokazówkę z Habsburgami ale też - kto wie może nauczony przez Albrechta umiał całkiem zgrabnie częśc dochodów kościelnych transferować do prywatnej i państwoeej kasy) aby uczynić go pierwszym senatorem świeckim Korony nie został zrealizowany...
To tyle
Pozdrawiam

Ps. A skąd jezeli można wiedzieć ten tak emocjonalny ton w kwestii kościoła? Mało to poczciwych ale chciwych świeckich idyjotów narobiło arcywielkich szkód w historii tego kraju? Jak napisał o nich Piotr Wielki: "widziałem wiele ale nie sądziłem, że coś takiego jest w ogóle możliwe" NO coż chyba jednak zdołaliśmy czymś zaskoczyć naprawdę starego wyjadacza... Tylko czy jest się czym chwalić?
Zasłanianie się kościołem dla zakrycia prozaicznych motywów finansowych uważam za większą szkodę dla procesu poznawczego historii naszego kraju...

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Nie 13 Sty, 2013 16:27

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:


Ps. A skąd jezeli można wiedzieć ten tak emocjonalny ton w kwestii kościoła?.....
....Zasłanianie się kościołem dla zakrycia prozaicznych motywów finansowych uważam za większą szkodę dla procesu poznawczego historii naszego kraju...


Noooo PT Marku 8888 . skąd takie wnioski. Gdzie tam emocje . Ja w przeciwieństwie do " Romantyzmu " Micka Adamowicza wolę jednak szkiełko mędrca . Ale ad rem .

Co do pozycji finansowej państwa Koscielnego to , nie tkwiło w cudzych kieszeniach , aczkolwiek finanse były ... stricto prywatne. Wojny Juliusza sporo kosztowały ale i też nagrabiło sie niemało ( dlategoz tez RON uwielbiał wojny z .. Moskwa - zawsze to reperowało budzet "soli tej ziemi " czyli szlachty !!! bo inszej mozliwosci nie miała jak siadał handel wysokoprzetworzonych towarów ... zboże . Schemat trwajacy do dzis. Ot taka tradycja narodowa. A tradycję trzeba szanowac bo inaczej się .. wynarodawia) . A i " bankierzy " ( sensu largo m.in klientelia w osobach władców ) też w zamian za niepisane i pisane zobowiazania pomocy nie szczędzili. Zreszta nie jest to temat zagadnienia .

" Słynny " Pokój Toruński ( właśc. II Traktat Toruński ) z 1466 nigdy nie był zatwierdzony przez KK ( Ot dowód na mocarstwowośc RON i niezaleznośc od KK ) z prozaicznego powodu - rozbiezne stanowiska co do Czech . I tak sie to dalej toczyło , tym bardziej ,że w 1476 Wlk. Mistrz zawarł przymierze z papieżem a w rok pózniej 1477 oddał sie pod " wieczysta opieke " królowi Wegier . Wystarczy . Pomijając pararele rodzinne - Albrecht był siostrzeńcem Zygmunta I ( warto znac historie jego wyboru w wieku 20 lat na Wlk. Mistrza przez przyzmat związków z Rzesza i to rodzinnych. ) . Pomijajac gospodarczą i ekonomiczną ( Hanza !!! ) potęgę Prus ( taki mało powierzchniowo i ludnościowo kraik miał zasoby i kontakty aby grać na nosie RON i prowadzić wieloletnia wojnę zakończoną zreszta osiągnieciem swych celów . . Mówi to cos o statusie i możliwosciach tej ostatniej czyli Koronie ? ) nalezy podnieść błedy zaszłości wobec Czech i Wegier . Poprostu za daleko geba od talerza była a pretensje olbrzymie . Czy znane sa szanownemu Adwersarzowi recesy do traktatów Toruńskich , a było ich sporo. A takie daty Zjazdów ' rozjemczych ' ( hahhaa , ) jak np.1508 Wrocław , 1509 Papieskie brewe napominające Zygmunta Starego 1509 , 1510 Poznań ,, 1511 Torun , a taka rozmówka pomiedzy Albrechtem a Cesarzem Maksymilianem w 1512 w Norymberdze a pózniej stanowisko Sejmu Rzeszy w Trewirze , Reces Piotrkowski 1512 , z najlepszym w lutym 1520 w Toruniu gdzie to Jego Swiatobliwość wysłała swego posła aby w jego imienu pouczył ROn co ma robic i zdać się na Sąd ... no nie Bozy ale Papieski. (Cholerka , nie wiem co lepsze ) a również w tymże roku 1520 jak za póżno i za mało zapłacono za Bullę Leonowi X. ( paluszki w tym maczali ... Medyceusze ) itd itd . gwoli przypomnienia tylko - nieśmiało szepcze ze wszystkie takowe traktaty / układy MUSIAŁY BYC ZATWIERDZONE aby miały moc wiążącąch w ówczesnym świecie przez no ... kogóz to a kogoż PT Marek 8888 - ano Jego Światobliwośc wg chyba kanonu , co cesarskie cesarzowi a co boskie bogu. Nie chce mi sie rozpisywac dalej bo to nie moja tematyka ( bo i tak na forum zdecydowana większośc respondentów niewiele wiedząc o faktach i tak wie wszystko lepiej w różnych sprawach nie tylko tej - szczególnie jezeli chodzi o mocarstwowość i znaczenie Polski i o jej " sukcesach " ) , ale przywołam tylko postacie dwóch jakże wybitnych polityków tego okresu w RON którzy maczali paluszki w tej sprawie od lat - ze strony Korony tj :

1./ Kanclerz Wlk. Koronny niejaki Szydłowiecki ( był na Zjeżdzie Wiedeńskim ) - za zasługi otrzymał tytuł Barona Cesarstwa ( a cesarz Maksymilian nazywał go synem !!! ) i miał serdeczne kontakty z ... Albrechtem

2./ biskup Włocławski - Drzewicki , też wybitny , który z racji miłosiernej chrześcijańskiej nienawisci do Łaskiego jak mógł torpedował jego zamiary wszedzie i zawsze .

A póżniej przyszedł czas Karola V - i po ...kompocie , który RON wypijał jako nagrodę w zamian za poparcie jego wyboru ( Sejm w Augsburgu 1518 ) . Analogicznie jak za Wiedeń Sobieskiemu ( posrednio Koronie ) odwdzięczyli sie.. no kto ? . Wiecie milusińscy . Wszak tradycja w polskiej polityce ma dłuuuuuga ... tradycje. ( głupoty . Nastepca Frycza Modrzewskiego niejaki - . Bocheński to opisał , w " Dzieje głupoty w Polsce ". Ale to niepopularna i za trudna lektura )Klasyczny przykład to odrzucenie przez Jagiełle Korony czeskiej - bo ofiarowali mu ją ... Husyci .

PS. Z dokumentów tematycznych opublikowanych polecam opracowanie Balzera " Corpus iuris Polonici " tym którzy znaja j. Owidiusza a nie jego wersje kuchenną choć stosowaną codziennie .


serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 13 Sty, 2013 21:58

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super Krakusie tylko o co my się właściwie spieramy jezeli fakt taki w ogóle ma miejsce... Uśmiech Moją intencją było jedynie zwrócenie uwagi na to, że temat "szans" szczególnie za czasów Zygmunta I na włączenie Prus jest o wiele bardziej skomplikowanym zagadnienieniem niż zarysował to autor wątku. Przy czym szczególnie istotne i ciekawe zarazem wydają mi się aspekty finansowe onych czasów, które prawdopodobnie grały istotniejszą rolę niż kwestię stricte kościelnych interesów (to tu zdaje się jest między nami rozbieżność Uśmiech ) No chyba, ze krakowskim targiem uznamy, że sprawy te były tak splątane, ze nie sposób ich de facto rozdzielić - tu zgoda bo kapitał był faktycznie koscielno-prywatny Uśmiech
Ks. Albrecht i rozległe interesy i powiazania jego rodziny sprawiały, ze de facto mogliśmy sobie... pogardłować i tyle co i tak nie zmienia kłopotliwego wątku, ze postać ta - paradoksalnie - była nam o wiele życzliwsza i praktycznie użyteczna niż się powszechnie sądzi ( no cóż co ten Zygmunt miał w sobie takiego, że i bliższa i dasza rodzina tak była wobec niego lojalna Uśmiech.
Nie chcę tu rozciągać tego wątku ale mimo wszystko uwazam, ze w tych konkretnych latach stricte prywatne interesy miały o wiele większy wpływ na było nie było niezwykle dramaatyczn wydarzenia. Jako przykład - u nas nie wiedziec czemu wyjątkowo mało znany niech posłużą losy Węgier, które militarnie bynajmniej od nas nie gorsze zadarły nie z tymi z którymi trzeba i... 1526 i faktyczna blokada kredytów na cele werbunkowe sprawiły co sprawiły...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Nie 13 Sty, 2013 22:10

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:

Ks. Albrecht i rozległe interesy i powiazania jego rodziny sprawiały, ze de facto mogliśmy sobie... pogardłować i tyle co i tak nie zmienia kłopotliwego wątku, ze postać ta - paradoksalnie - była nam o wiele życzliwsza i praktycznie użyteczna niż się powszechnie sądzi

Pt marek 8888 - a miedzy nami ... kurde ( sz ! ) zgoda w pogladach , Nawet co do roli KK . Pieniądz nie cuchnie mówił Wespazjan a i chrzescijańskie kurtyzany i kurwy ( od których w Watykanie sie roiło , miał ich najwiecej w ówczesnej Europie - boć aczkolwiek jest ksiedzem to jednak na wszelki wypadek bóg mu dał coby nie molestował chłopczyków w wyniku celibatu. Jednak w sredniowieczu KK miał logiczniejsze poglądy ) Świetobliwośc obłożyła wysokim podatkiem skrupulatnie egzekwowanym - coby zmazywały tym grzech nieczystości .
Baa , oj ta moja piczka - jak mawiała przy brydżu moja Babcia kiedy brakło jej małej karty w .. pikach . . Otóz Albrechcik był nam tak " zyczliwy " że stworzył podwaliny pod Królestwo Pruskie . Co mu za złe nie mam. Czemus biednys , boś głupi , a czemus głupi bos biedny .
Chyba że za życzliwość bierzesz Waści - model gospodarczy jaki wprowadził u siebie a przede wszystkim odciąl sie od KK i polubił Luthra - pokazując RON jak powinna wygladać postac władcy i polityka celem nasladowania. Ale syfilistyczny Zygmuncik zamiast dac kopa KK i stanąc na czele utworzonego przez siebie z pomoca madrych Koscioła Narodowego ( a szanse i to olbrzymie były !! a i sam Swiety na stolcu zgodził by sie na to za rozsadna kwotę płatna w latach i w ratach - jeszcze jak popierano by jego ineresy ) - wolał byc Piłatem... w wierze i zostało to co zostało. A tu taki Albrechcik Wlk. Mistrz super chrześcijanin , ochrzczony wybierzmowany , ponamaszczany stojacy na czele super chrzescijańskiego rycerstwa zgromadzonego pod nazwa : Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie , nawet i póżniejsz a Królowa Korony znalazła sie w nazwie - wycina taka wolte swemu protektorowi na stolcu Piotrowym a ten siedzi cichutko . Nawet nie grozi paluszkiem a co dopiero anatemą . Ot ciekawostka . Wszak licza sie i pieniążki i interesa . A w Koronie - a kysz , a kysz innowierce , cuchnące schizmatyki , my wolim tradycje i ... obrządkowośc. . Na dodatek pozbyto się z kraju najlepiej wykształconych jednostek i grup społecznych . Ot taka tradycja Polska . Ostatni taki model zaistniał w 1968 roku - a smród po nim trwa do dziś - ale mamy za to czystych Polaków nad Wisełką i uznanie w swiecie . A co !
Alem sie z rozpedu pomylił co do czystości narodowosciowej Polaków. Zapomniałem o Polako- Niemcu który z URZĘDU jest posłem do super narodowego Sejmu . Ze skrucha przepraszam - wszak to on nie Niemiec tylko Polak z krwi i kości , które nam połamał paredziesiat lat temu. Ale sie moralnie nawrócił i kocha nas jak mało kto . Bowiem lepsza jest radośc z jednego nawróconego grzesznika w Królestwie Niebieskim niz z dziesieciu sprawiedliwych ( o co tutaj trudniej - zatem i rak ... rybą )

PS . A jakie tam : ' .. dramatyczne wydarzenia .." . bez egzaltacji ... polskiej . Zwykłe wydarzenia i fakty wynikajace z ówczesnych zachowan i poglądów . Troche wojenek - i zaraz dramat . Prawdziwym dramatem była i jest durnowata polityka polska a raczej jej brak w ciągłości zamierzen i cełow racji stanu a nie racji ... osobisto- rodzinnej czyli krewnych królika . Od Lasa do Sasa - raz ukłon w lewo raz w prawo . Nie na darmo narodowym tańcem jest ... polonez . I tym akcentem muzycznym konczę swą wypowiedz w temacie j ako ,że Naród lubi straaaasznie muzyke .. nie znając ani nut ani linii melodycznych o czym słuchowo przekonuje mnie codziennie sieczka z mediów . Ta sieczka to tez tradycja - dopełnienie butów kozłowych.
bo w czasach urodzaju straczkowych uzywano grochowiny.
serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 14 Sty, 2013 6:10

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak miast dygresji choćby i luźno antyniemieckich może by i warto napisać JAKIM TO SPOSOBEM wlaśnie TAKI NUMER jak sekularyzacja najświętszego ze swiętych zakonu przeszła niemal bez echa? Uśmiech
MOże to pokazałoby wreszcie jak nic tu do rzeczy nie miały dowolne militarne przewagi i z jakiej rangi przeciwnikiem przeszło się wtedy zmierzyć? W kwestii moralnych racji i militarnych przewag (i jak to się skończyło) Węgrów w latach 1522-1526 takze i Waść nie chcesz nic napisać...
Co do podwalin księstwa pruskiego - ja mu się nie dziwię - co więcej może warto zauważyć, że tak naprawdę niejako przy okazji - przy bardzo aktywnym udziałe niejakiego Jana z książąt wileńskich (o rzesz arcybiskup to przecie i to jeszcze psia jucha nieślubny syn króla) zaczęto budowę solidnej bazy kapitałowej samego królestwa... Zrobiono w tym kierunku bardzo wiele a to, ze u nas nie ma tradycji kontynuacji to i zostaje nam tylko rodzieranie szat i szukanie dyżurnych winnych...
Ba pomyślność księstwa - własnego - a nie zależnego od kapryśnej niestałości braci szlacheckiej bardzo konkretnie przełozyła się i na ożywienie i Korolny i zdewastowanej Litwy...
A czy był "życzliwy" wedle polskich kryteriów - pewnie zdecydowanie nie bo zwyczajnie nnie lubił naszych pijackich zwyczajów uważając je za głupie zwyczajnie... W takiej sytuacji werdykt może być tylko jeden Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pon 14 Sty, 2013 10:44

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:


1./ ...Tak miast dygresji choćby i luźno antyniemieckich

2./ ...JAKIM TO SPOSOBEM wlaśnie TAKI NUMER jak sekularyzacja najświętszego ze swiętych zakonu przeszła niemal bez echa?

3./ .. W kwestii moralnych racji i militarnych przewag (i jak to się skończyło) Węgrów w latach 1522-1526 takze i Waść nie chcesz nic napisać..

4 ./....Co do podwalin księstwa pruskiego

5./...zwyczajnie nnie lubił naszych pijackich zwyczajów uważając je za głupie zwyczajnie...


Szanowny PT marek 8888

ad 1./ Nie mam uprzedzeń na ANTY - do innych . Nie wyczuł ironii z polskiej durnowatości politycznej ?

ad2./ Zaznaczyłem ten fakt aczkolwiek nie pisałem dlaczego

ad3./ Nie pisze bo tematy i fakty znam zbyt pobieżnie i wyrywkowo . Nie mój kierunek " zainteresowań " - tzn Węgry , Rumunia , Bułgaria i takie tam inne na tym obszarze .

ad 4./ szalenie pomagali spadkobiercy Piastów Śląskich np . Książęta legniccy

ad 5./ nie tylko on , miał w wielkim powazaniu władców , elity RON wraz z jego społeczeństwem. Tradycja przetrwała do dziś. W Polsce marzenia i zwyczaje/ obyczaje ( nie tylko polityczne ) bierze sie za fakty.

A co wpływu Prus na gospodarke RON . Jakie tam zbawienne wpływy. Proste jak drut . Durni Polaczkowie produkowali jak zawsze surowce raz mniej raz wicej ( w porywach płotna i sukna - zreszta marne ) i na dodatek NIE MIELI jak zwykle mozliwości - dostarczenia do hipotetycznych odbiorców . którzy wraz z " posrednikiem " transportowym i bankowym " pokazywali im gdzie jest ich pozycja . Ot madre to było. Ale jak Waśc wiesz w tradycji narodowej lepszy był konik niż okret , lepsze obszerne ziemie niz smierdzace miasta , No i na koniec lepsza wojenka niż ekonomia i pieniądz . A nad wszystkim unosząca się Matka Boska w oparach obrządku .

PS . Na marginesie - Moze mi Waśc wytłumaczysz dlaczego tak szybko władcom z plemion Germanów udało sie tak szybko skolonizować KULTURALNIE obszary Pomorza , Śląska czy Prus a efekty trwałe do dzis , a takiej arcymocarstwowej RON z pomocą i błogosławieństwem KK nie udało sie to ani na Litwie ani na Białorusi czy Ukrainie ???!!! A byli tam o wiele dłużej - a krzewili je i zaszczepiali w trudzie i znoju nie szczędząc nawet ... krwi ( za bardzo nie wiem czyjej - ale ważne że była czyli ofiarnie ) ! Czyzby te wartości jakie chcieli zaszczepic na tamtych obszarach były złe. Jak wszem wiadomo były one i sa do dzis arcychrześcijańskie i pełne dobrobytu ekonomicznego - z jedynymi na swiecie pewnikami realizacji ... po smierci - nie tak jak u tych innowierców . .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 14 Sty, 2013 20:36

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wciąż jakoś dryfujemy ku współczesności a własciwie to wyeksponowaniu, że zmieniło się niby bardzo wiele a tak naprawdę nic - szczególnie jeżeli chodzi o mentalność tzw. mas i ich doraźnych przywódców (bo słowo elity jakoś rechot raczej wywołuje niż podziw).
Owszem Krakusie - model gospdoarczy RON był bajecznie wprost prymitywny - ewentualne "maganckie forturny" wyrastały nie tyle jako łupy czy zagrabienia czy też nawet nagrody za wierną służbę co były głównie efektem mniej czy bardziej efektownych afer, przewalanek czy róznych takich manewrów, że wstyd je nawet po tylu wiekach nagłaśniać.
W temacie tego wątku, które zapewne i tak mało kto czyta warto skupić się na takim wycinku jak lepsze warunki na których "tranzytowano" surowce przez RON, planowe udrożnienie szlaków wodnych i planowa rozbudowa taboru oraz praktyczna nauka różnych biznesowych chwytów na czym bardzo skorzystało otoczenie króla - to odnośnie takich ciut mało u nas szanowanych "drobiazgów" Ten ostatni umożliwił zresztą różne mniej czy bardziej legalne posunięcia umożliwiające rodzimym biskupom podwyższenie dochodów i co ważniejsze zatrzymanie ich w kraju Uśmiech Królowa Bona i jej ciut póxniejsze działania to tylko pewna kontynuacja wcześniejszego systemu...
W kwestii węgierskiej jak znajdę chwilę czasu opracuje ten wątek na potrzeby tego tematu bo sądzę, ze warto pokazać co zrobiono z Ludwikiem Jagiellończykiem usiłującym uporządkować dochody państwowe. (co było jednym z nilicznych majacych jakiś sens posunięć tego arcyorginalnego osobnika)
Co do zasad kolonizacji i misji państwa. Hm. Wątpię aby Waść lubił J. Urbana ale podoba mi się taka jedna jego teoria mówiąca o tym, że nasz kraj mało co traktuje powaznie sam skazując się nijako na programową bylejakość i wieczne "być może". W myśl tej teorii potencjalni przywódcy są na tyle słaby, że tak naprawdę nie ma u nas czegoś takiego jak określona polityka w jakimś kierunku a jedynie wieczne "doraźne kompromisy" dzieki czemu wszystko robi się od przypadku do przypadku albo gdy przychodzi doraźna potrzeba... Jako niewątpliwe plusy takiego dziwnego stanu rzeczy autor uważał min. niskie prawdopodobieństwo buntów społecznych na dużą skalę bo bez zagranicznego umocowania żadne krajowe ugrupowanie nie jest w stanie stac się tym "złym" z prawdziwego zdarzenia. Efektem niejako pośrednim jest zaś ogólny marazm, niechęć do wszelkich nowinek (poza modą rzecz jasna) jako potencjalnie niebezpiecznych i ogólnie przyciężkawa atmosfera dla kogoś kto chce czegoś więcej niż stosunkowo proste obyczaje "elit" Uśmiech
Czy można było lepiej pozyskać ludność kresów zatem? Nie bo cały system od samego wyjścia oparty był na prostym załozeniu - Ja Pan - Ty parobek i nic tu się nie będzie zmieniać absolutnie w zadną stronę...Ba wdzięczność jest tu obowiązkowa...
Taki układ w dowolnym kraju kończy się smutno - w naszym jego powszechność umożliwiła trwania poza wszelkie horyzonty sensu ale też warto może przypomnieć taki ciekawy przyczynek z Pomorza Zachodniego i wydany w Szczecinie podręcznik dla słuzby domowej - wypisz wymaluj dzisiejsze reguły uważane za zasady grzecznego człowieka Uśmiech

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 16 Sty, 2013 18:19

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:


PS . Na marginesie - Moze mi Waśc wytłumaczysz dlaczego tak szybko władcom z plemion Germanów udało sie tak szybko skolonizować KULTURALNIE obszary Pomorza , Śląska czy Prus a efekty trwałe do dzis ,.



Drogi PT Marku 8888 ...

Pominąłeś odpowiedż na pytanie związane z tematem .

A co do Węgier - z tego co wiem ( ? ) i roli Ludwika Wegierskiego ( no Panisko było cała geba - stąd kłopoty finansowe ) i jego hipotetycznych następców z .... Korony - Kontrahent miał lepsze atuty w rekach ( Habsburg ) a i ludek miejscowy od lat niechetnie patrzył na czhrześcijańskie władanie królestwem w polskim wydaniu . Podobnie jak wcześniej Czesi . Jak to mówią ; " Kotki przejrzały na oczka " grubo wcześniej .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Sro 16 Sty, 2013 19:44

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak krótko - problem za Ludwika Jagiellończyka ( nie mylić z Ludwikiem Węgierskim zwanym Wielkim) syna Władysława Jagiellończyka dotyczył klasycznej bardzo współczesnej wojny handlowej o przejecie władzy nad słowackimi kopalniami miedzi, które to prawdopodobnie w wyniku niezwykle zgrabnej intrygi Habsburgów "znacjonalizowano" Uśmiech a tajemnicze "ktosie" podjęły wielopoziomową wojnę handlową, która własnie świetnie obrazuje kto i co miał najwięcej do powiedzenia w tym zakątku (co kiedys opisze). Obrazuje też jak sprawy moga sie wymknąć spod kontroli nawet przy mega nowoczesnych technikach zarzadzania oraz jak krótkowzroczni są finansiści wszystkich epok Smutny
W kwestii pytania zaś dotyczącego podboju kulturalnego przez hipotetycznego "Niemca" - nie moja to działka - mogę tylko zgadywać Uśmiech
Wiedząc za to to co wiem na temat ówczesnej kultury niemieckiej i polskiej to niestety ale trudno w ogóle rozważać jakąś rywalizację pomiędzy nimi bo człowiek jako tako myślący i mający wybór mógł dokonać tylko jednego. Smutny Podejrzewam też, że znając nasze metody zarządzania i widząc, ze tak nic nie lubimy zmieniać w naszych prawie doskonałych rozwiązaniach może niekonicznie palono się do "współpracy".
Poproszę tu zresztą o korektę jezeli się mylę bo być może wyciągam błędne wnioski ale przytoczę tu pewien przykład "imprezy" z udziałem zachodniopomorskiej sporo zniemczonej szlachty i naszej kilkudziesiecioosobowej delegacji na początku XVI wieku za panowania Bogusława X w Pyrzycach Uśmiech Kwestię politycznych rozbieżności pominę - skpiając się na obyczajach picia Uśmiech Strona pomorska piła - jak zanotowano na 46 różnych sposobów - strona polska na ten jeden uświęcony na kilka następnych wieków Uśmiech Zanotowano, ze odmienne obyczaje w tej materii tak nie podobały się, że nasza strona wyszła popijać po swojemu... Niestety obyczaj ten powtarzał się później w stosunkach z Niemcami wielokrotnie (ba sam znam przykład zaledwie sprzed paru lat o analogicznym przebiegu). Oczywiscie nie musze chyba dodawać, ze wszelka współpraca pomiędzy stronami "inaczej pijącymi" zazwyczaj się kończy... Przykto mi Waść - iwem, ze nie odpowiadam na pytanie ale to serio nie moja działka - o czasach saskich w tym watku coś moge skrobnąć ale 200 lat wstecz? Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 16 Sty, 2013 22:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.