| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Koniu
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kanał Białomorski

Zwracam się do forumowiczów z wielką prośbą o pomoc w poszukiwaniu wszelakich informacji oraz źródeł dotyczących Kanału Białomorskiego, jego budowy i okresu do 56 roku. Interesują mnie w szczególności informacje dotyczące budowniczych tego kanału, oraz systemu Gułagu stworzonego na potrzeby projektu. Szczególnie nie mogę się doszukać mapy łagrów które znajdowały się wzdłuż wód kanału i jeziora Onega. Bardzo pomocne były by, też możliwe relacje, filmy, dokumenty dawnych "zeka". Bardzo mało jest też informacji o Polakach zaangażowanych w budowę a wiem, że trochę naszych rodaków było więzionych przy BBK.
Jestem w kontakcie z Memoriałem a, także Panem Mariuszem Wilkiem autorem książki opisującej częściowo historie kanału ( Wołoka ).
Jednak cały czas mam głód na dalsze informację i liczę że może ktoś z szanownych forumowiczów może go choć częściowo zaspokoić.
Wyjaśnię, że w marcu wybieram się na Karelię by z 3ką przyjaciół przejść po lodzie jezioro Onega a następnie udać się nad kanał w celu sporządzenia małego dokumentu dotyczącego tej tragicznej budowli.
Czekam na waszą pomoc. Z góry dziękuje Koniu

Sro 18 Lis, 2009 23:22

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świetny pomysł z tą naukową ekspedycją. Tylko dlaczego w marcu, tam jeszcze o tej porze panuje sroga zima. Jezioro Oniego rozmarza dopiero na początku maja. Trochę informacji o Kanale Białomorskim jest w książce "Dom nad Oniego" Mariusza Wilka i w muzeum nad kanałem. Powodzenia w dalekiej wyprawie.

Czw 17 Gru, 2009 11:54

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak z ciekawości - czy kanał jest jeszcze do czegoś używany? I czy w sensie praktycznym spełnił swoje planowane zadanie?
Pozdrawiam

Czw 17 Gru, 2009 12:32

Powrót do góry
jola
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kanał był za płytki do użytku.

Sporo o budowie kanału pisze Sołżenitzyn w Gułag Archipelago. Jak pamiętam to był budowany bez żadnego sprzętu mechanicznego oprócz łopat i kilofów. Taczki robili więzniowie z desek.

Czw 07 Sty, 2010 13:15

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy to znaczy, ze nigdy nie był używany do jakigokolwiek praktycznego celu?

Czw 07 Sty, 2010 13:30

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re.

Na początek trochę z "poprawionej" ros.wersji Wikipedii
> kanał BB

Inne fotki i info
http://www.solovki.ca/gulag_solovki/belo.php

Inne foto znajdziesz za pomocą ich wyszukiwarki (kliknij na to co na dole)
co znajdę

Czw 14 Paź, 2010 9:52

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.