| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sergiuszg44
Kapitan

Kapitan





Posty: 1205
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Auchswitz komiksowo i w zgodzie z historią

Niedawno ukazał się komiks o Janie Pawle II, teraz mamy w takiej samej formie przedstawioną historię obozu koncentracyjnego Auschwitz. Autorzy serii publikacji chcą pokazać prawdziwe historie ludzkie z ich blaskami i cieniami, chcą także walczyć z kłamstwami historycznymi typu "polskie obozy zagłady".
Miłość w cieniu zagłady" - pierwsza publikacja z powstającej serii rysunkowej jest opowieścią o dwojgu więźniach KL Auschwitz, Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim. To historia o łączącym tych dwojga uczuciu, nieudanej ucieczce i tragicznej śmierci w obozie.

Przedstawiciele wydawnictw K&L Press z Oświęcimia-Babic, którzy są inicjatorami serii komiksów tłumaczą, że chcą pokazać ludzkie historie takimi jakie były, z „wzlotami i upadkami” w „koszmarze i nędzy” obozu koncentracyjnego.




- Chcieliśmy pokazać obóz niejako od środka z perspektywy uczestników tych wydarzeń, jasno rozkładając akcenty, nie unikając przy tym kontrowersji, nie popadając w prosty schemat, bez mitologizowania, ale też bez epatowania okrucieństwem, zachowując dbałość o szczegół historyczny, a jednocześnie nie naruszając godności ludzi, o których opowiadamy. I myślę, że to się nam udało. W dużym stopniu dzięki konsultacjom z byłymi więźniami, historykami, naukowcami, dydaktykami – wyjaśnia Jacek Lech z wydawnictwa.

Największą trudnością w przygotowaniu komiksu okazało się oddanie podobieństwa postaci. - Przewija się w komiksie sporo postaci autentycznych, a często wszystko, co mieliśmy do dyspozycji to jedno, góra dwa zdjęcia, małe i niewyraźne, z których trzeba było wyłuskać jakieś cechy charakterystyczne. Dużo w tym było improwizacji, ale efekt jest, myślę, zadowalający – mówi autor ilustracji Marcin Nowakowski.

Komiks ma być odpowiedzią na kłamstwa historyczne kolportowane często w różnych formach literackich, jak np. komiks „Maus” Arta Spiegelmana. Tłumaczenie komiksu na inne języki w zamyśle autorów ma być walką z kłamstwem powielanym często przez zagraniczne media „polskie obozy zagłady”.

Publikacja jest pierwszą z serii komiksów pt. „Epizody z Auschwitz” powstających we współpracy z historykami zajmującymi się problematyką obozów koncentracyjnych, specjalistami od wojskowości i II wojny światowej. Pracom nad komiksem towarzyszą konsultacje ze świadkami historii, przede wszystkim byłymi więźniami KL Auschwitz.

Czw 21 Maj, 2009 9:31

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oto fragment rozmowy z kolegą z Holandii:

- Z czym ci się kojarzy Polska?
- Hmmm... Nie wiem.
- Ale pomyśl, bo chciałbym wiedzieć. Może coś związane z historią itp.?
- Wiem. Auschwitz.
- Czemu to miejsce? Wiesz może co tam było?
- Tam chyba polskie władze pozwalały na mordowanie Żydów i (sic!) Niemców.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Czw 21 Maj, 2009 16:30

Powrót do góry
blue_berry
Bosmanmat

Bosmanmat





Posty: 65
Skąd: Schinesge
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja jakoś nie mam problemu z formą przekazu prawd historycznych w postaci komiksowej. Autorzy (m.in. tu http://komiks.nast.pl/artykul/4096/Epizody-z-Auschwitz-wywiady/) wielokrotnie podkreślają nienaganne trzymanie się faktów i realiów obozowych - ciekawa jestem czy w "Miłości w cieniu zagłady" przedstawione jest w jakim celu Edek i Mala spotykali się w pracowni rentgena Wink
Moim zdaniem (na podstawie okładki) główni bohaterowie wizualnie nie są podobni do realnych postaci Edwarda Galińskiego i Mali Zimetbaum (bardziej skojarzyli mi się z Jerzym Bieleckim i Cylą Cybulską) ale to tylko moja interpretacja.
Z drugiej strony jestem bardzo zainteresowana kolejnymi odcinkami z tej serii, które ze względu na tematyką są już bardziej kontrowersyjne.

_________________
"(...)jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą."

Sob 23 Maj, 2009 18:57

Powrót do góry
hagen1973
Caporal chef

Caporal chef




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

..extra że wreszcie ktoś może odkręci Mausa...

Sob 23 Maj, 2009 21:04

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Forma nie jest specjalnie ważna, istotna jest treść. Jeśli nie ma tam jakichś bredni, a z tego co słyszałem nie ma, to tylko przyklasnąć pomysłowi. Niech się ludziska edukują..
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 23 Maj, 2009 21:48

Powrót do góry
FruiT
Leutnant

Leutnant





Posty: 299
Skąd: Oberschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiecie: gdzie i kiedy będzie można kupić Bardzo szczęśliwy ??
_________________
Pozdrawiam
Michał

Czw 28 Maj, 2009 17:44

Powrót do góry
hagen1973
Caporal chef

Caporal chef




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

..na allegro już jest..

Czw 28 Maj, 2009 21:48

Powrót do góry
FruiT
Leutnant

Leutnant





Posty: 299
Skąd: Oberschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie widze xD
Proszę wyślij mi na PM linka

_________________
Pozdrawiam
Michał

Nie 31 Maj, 2009 21:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.