| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotel w Gripenie się zepsuł?

Dziwna awaria, która nastąpiła w zeszły czwartek wywołuje niemałe zamieszanie. Chodzi bowiem o samodzielne katapultowanie pilota z JAS-39C. Miało to nastąpić w wyniku nadmuchania się spodni przeciwprzeciążeniowych i samoczynnym wyzwoleniu mechanizmu katapultującego.


Co ciekawe na JAS-39C jest zamontowany bardzo popularny fotel Martin Baker serii 10. Konkretnie model S10LS.

Na razie Gripeny mogą latać, ale pilotom nie wolno wykonywać manewrów generujących przeciążenia większe niż 3g.

Ciekawe czy przyczyną były faktycznie portki przeciwprzeciążeniowe (a wtedy istnieje potencjalna możliwość większej ilości podobnych zdarzeń)? Czy może to pilot pociesznie machając kończynami spowodował odpalenie fotela?

Czw 26 Kwi, 2007 16:14

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słyszałem, że przez tę awarię, uziemili wszystkie czeskie Gripeny. Ciekawe, co powiedzieliby na to "znający się na wszystkim" krzykacze, którzy polskie Falcony nazywają złomem. Rzygać mi się chce, jak czytam komentarze tych paranoików na Onecie, że nasze 16nastki rozpadną się w powietrzu.
_________________
Imię jego 40 i 4...

Czw 26 Kwi, 2007 22:27

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Słyszałem, że przez tę awarię, uziemili wszystkie czeskie Gripeny.


Nie wszystkie czeskie, a wszystkie JAS-39 C/D w wersji Gripen, czy Gripen International. Poza tym zakaz lotów został cofnięty.

Czw 26 Kwi, 2007 23:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.