| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BlackTulip
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Detale samolotu P.11c

Witam wszystkich,

Buduje model komputerowy samolotu PZL P.11c i poszukuje szczegolowych informacji na jego temat. W tej chwili dysponuje nastepujacymi publikacjami nt. P.11c:

1. Kagero - Monografie lotnicze 36 i 37 - 1997
2. Mushroom No. 6108 - PZL P.11c - 2003
3. Typy Broni i Uzbrojenia 22 - Samolot Mysliwski PZL P-11 - 1972

Powyzsze publikacje zawieraja mnostwo informacji, ale nie wszystko co mnie interesuje. Oto kilka szczegolowych pytan jakie mam do forumowiczow:

1. Czy P.11c mial klapy na skrzydlach powiekszajace powierzchnie skrzydel i opor powietrza? Klapy uzywane sa przewaznie przy ladowaniu - zmniejszaja przedkosc samolotu. Na podstawie zdjec i planow samolotu jestem w stanie zidentyfikowac tylko lotki na skrzydlach.

2. Jakie maksymalne katy odchylen mialy wszystkie stery?

3. Muzealny eksponat P.11c wyposazony jest w 4 karabiny maszynowe, jednakze we wrzesniu 1939 tylko zaledwie 20% samolotow miala zamontowane karabiny w skrzydlach. Z tego co wyczytalem wszystkie samoloty mialy byc dozbrojone, jednakze decyzje ta wstrzymano poniewaz cale lotnictwo mysliwskie mialo przesiasc sie na P.50 "Jastrzab". Na ktoryms z forum znalazlem rowniez informacje ze niektorzy piloci nakazali wymontowac skrzydlowe karabiny z ich samolotow poniewaz pogarszaly one znacznie osiagi samolotu.
Czy moze ktos potwierdzic te informacje i ewentualnie podac ich zrodlo? Interesuja mnie rowniez informacje nt. ktore samoloty posiadaly 4 km a ktore 2. Np. natknalem sie na relacja Stanislawa Skalskiego, z ktorej wynikalo ze jego P.11c miala tylko 2 km. Czy wiecie cos o innych pilotach i ich "jedenastkach"?

4. Nie wszystkie P.11c byly wyposazone w lacznosc radiowa. Czy macie jakies informacje nt. ktore "jedenastki" i w jakiej liczbie mialy zamontowane radio?

5. Czy ktos posiada nagrany dzwiek silnika "jedenastki"? Znalazlem na necie tylko jedno nagranie podczas ktorego slychac irytujace komentarze gapiow.

--BlackTulip

Sob 06 Sty, 2007 23:27

Powrót do góry
Maciek76
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 340
Pochwał: 1
Skąd: Legnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możesz podać próbki swojej pracy - link lub fotki - z góry dzięki Bardzo szczęśliwy

Nie 07 Sty, 2007 12:13

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

polecam jeszcze CIeślak, Gawrych, Glass "Samoloty myśliwskie września 1939". wg tej pozycji:
co piąty samolot dostał 4 km, które tak jak pisałeś były demontowane na życzenie pilotów, gdyż pogarszało zwrotność. W 1937 polecono dozbrojenie wszystkich P.11c i zamontowanie radiostacji Philips N1L/L. Do 1939 4km miał co trzeci samolot. a radiostacji było jeszcze mniej.
Jest tam kopia "Opisu technicznego płatowca PZL typ P.11c" z 1936 roku. Do tego schematy i rysunki przekrojowe.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 07 Sty, 2007 12:55

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Był jeszcze monograficzny numer Aero Techniki Lotniczej z października 1992 roku z tekstami Andrzeja Glassa i Tomasza Makowskiego, ale nie zawiera on niczego nowego i niepublikowanego.
Pozdrowienia
Grendel

Nie 07 Sty, 2007 18:04

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Są jeszcze "Polskie Samoloty Wojskowe 1918-1939" Morgały. Do znalezienia w bibliotece.

Nie 07 Sty, 2007 18:17

Powrót do góry
BlackTulip
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzieki za odnosniki do literatury. Troche mam w tej chwili utrudniony dostep do polskich publikacji poniewaz mieszkam w USA, ale bycmoze uda mi sie cos zdobyc poprzez rodzine w Polsce.

Znalazlem tez swieza publikacje Kagero "PZL P.11c" z serii Topshots zawierajaca glownie 200 fotografii z remontu muzealnego P.11c. Czy ktos moze ma ta publikacje i moze zaswiadczyc o jej jakosci?

Czy wiecie moze cos nt. dostepnosci oryginalnych instrukcji technicznych do P.11c w przedruku? Udalo mi sie zdobyc podobna dokumentacje do PZL P.37b "Los" (ktory bedzie moim kolejnym projektem). Wydaje mi sie ze takie instrukcje powinny nadal istniec, gdzyz owczesne publikacje zawieraja sporo przedrukow z oryginalu.

Maciek76 napisał:
Możesz podać próbki swojej pracy - link lub fotki - z góry dzięki Bardzo szczęśliwy


Jasne, zalaczam kilka zdjec modelu w terazniejszej formie. Jak widzicie jeszcze sporo jest do zrobienia. Buduje ten model z intencja oblatywania go w symulatorze lotniczym, dlatego musze sie trzymac niewielkiego budzetu na ilosc wielokatow. Stad niektore elementy wygladaja troche kanciato (np. kola). Jednakze zalezy mi na zbudowaniu modelu bez powaznych bledow i stad moje szczegolowe pytania.

--BlackTulip



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 08 Sty, 2007 2:21

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Znalazlem tez swieza publikacje Kagero "PZL P.11c" z serii Topshots zawierajaca glownie 200 fotografii z remontu muzealnego P.11c. Czy ktos moze ma ta publikacje i moze zaswiadczyc o jej jakosci?


Jakość zdjęć jest bardzo dobra. Widziałem parę Topshotsów i nigdy nie było z tym problemów.

Cytat:
Czy wiecie moze cos nt. dostepnosci oryginalnych instrukcji technicznych do P.11c w przedruku? Udalo mi sie zdobyc podobna dokumentacje do PZL P.37b "Los" (ktory bedzie moim kolejnym projektem). Wydaje mi sie ze takie instrukcje powinny nadal istniec, gdzyz owczesne publikacje zawieraja sporo przedrukow z oryginalu.


Jeśli gdzieś może być to tylko w CAW. Spróbuj się z nimi skontaktować poprzez stronę Centralnego Archiwum Wojskowego.

Pon 08 Sty, 2007 2:27

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Jeśli gdzieś może być to tylko w CAW. Spróbuj się z nimi skontaktować poprzez stronę Centralnego Archiwum Wojskowego.

Tylko jedno małe "ale" - zapomnij, że cokolwiek Ci odszukają , zdigitalizują i prześlą.Na miejscu - jeśli uda Ci się wywalczyć dostęp i panie archiwistki zechcą Ci odszukać teczki, które zamawiasz, to i tak nie wolno Ci dokumentacji skanować, czy kserować.Możesz co najwyżej ZAMÓWIć fotokopie.Co trwa i kosztuje.
Najprędzej zdobędziesz tego typu dokumentację kontaktując się osobiście/listownie z kolekcjonerami/historykami lotnictwa.Napisałbym też do krakowskiego Muzeum, a na CAW nie liczył.
Pozdrowienia
Grendel
P.S.
Gdzie w Stanach mieszkasz?Park Ridge k. Chicago się kłania.

Pon 08 Sty, 2007 2:44

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uwaga Grendel.

Możesz nie wierzyć, bo i ja nie wierzę. Natomiast jest faktem napisanym i podpisanym przez jednego człowieka, iż dostał, w odpowiedzi na zapytanie mailowe, plany chyba Łosia do domu.

CAW się zmienia? Nie wierzę.

EDIT: Nie zmienia się, już na stronie CAW wisi, iż nie udzielają informacji na zapytania mailowe.

Pon 08 Sty, 2007 2:54

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hieh...Ja też w odpowiedzi na e-mailowe zapytania dostałem kopie niektórych dokumentów e-mailem do domu ;o)Tyle, że kopie te wykonali i wysłali mi moi znajomi, którzy mają stały dostęp do tamtejszych zasobów, a nie etatowi pracownicy tej szacownej instytucji w czasie i w ramach pracy.
Jeszcze kilka lat temu można było dostać na e-mailowe pytanie bardzo grzeczną odpowiedź, że owszem, coś tam w zbiorach mamy, ale albo odnalezienie tego będzie niemożliwe, albo bardzo utrudnione - w skrócie - muszę sie pofatygować osobiście, załatwić zezwolenie, zapłacić i samemu odszukać ;o)
Ale nie ma co narzekać - gdybym miał bliżej, nie byłoby problemu.Tyle, że blisko nie mam.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 08 Sty, 2007 3:16

Powrót do góry
BlackTulip
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej Grendel! Ja mieszkam w Austin, Teksas Uśmiech

Dzieki wszystkim za porady! Zaraz zaczne molestowac muzeum w Krakowie o jakiekolwiek materialy archiwalne. Kto wie, moze maja rozne rarytasy. Wiem, ze niektore P.11c byly wyposazone w fotokamere sprzezona ze spustami karabinow. Jestem ciekaw czy zachowaly sie jakiekolwiek filmy z tych fotokamer. Niekoniecznie musza byc z walk wrzesniowych. Chocby filmy z cwiczen bylyby super. Interesuja mnie taktyki jakich uczyli sie polscy piloci i taki material bylby bezcenny.

Dzieki!
--BlackTulip

Pon 08 Sty, 2007 5:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.