| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JW w Sulechowie.

Witam. Mam prośbę. Czy ktoś z was dysponuje jakimiś informacjami na temat 5Lubuskiego Pułku Artylerii?? Był bym wdzięczny za jakąkolwiek informację. Najbardziej interesują mnie lata 1978-1983. Poszperałem trochę po necie ale wiadomości było jak na lekarstwo. Każda informacja będzie dla mnie cenna. Pozdrawiam.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 06 Paź, 2006 22:40

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lubuski od niedawna:
Cytat:
DECYZJA Nr 197/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 lipca 2003 r.
w sprawie nadania nazwy wyróżniającej 5 Pułkowi Artylerii w Sulechowie
Dla podkreślenia więzi łączących żołnierzy 5 Puł-
ku Artylerii ze społeczeństwem Ziemi Lubuskiej i dla
upamiętnienia ponad 50-letniego stacjonowania tego
Pułku na Ziemi Lubuskiej, na podstawie postanowień
rozkazu Nr 1/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia
2 stycznia 1991 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowa-
nia tradycji oręża polskiego (Dz. Rozk. MON poz. 1) usta-
lam, co następuje:
1. 5 Pułk Artylerii w Sulechowie przyjmuje nazwę wyróżniającą „Lubuski”.
2. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński

Tutaj trochę historii:
Cytat:
Zenon Brembor

Chrzest Bojowy Sulechowskich Artylerzystów

Kwiecień jest bardzo ważnym miesiącem dla narodu polskiego. W miesiącu tym chrzcimy pamięć poległych na wszystkich frontach II wojny światowej.

W kwietniu 1945 roku rozpoczęła się wielka operacja berlińska, która bezpośrednio przyczyniła się do jej zakończenia. W operacji tej uczestniczyła 1 i 2 Armia Wojska Polskiego, a w jej składzie 22 pułk artylerii lekkiej. Tradycje bojowe tego pułku oraz innych jednostek kontynuuje obecnie 5 pułk artylerii.

Do operacji tej 22 pułk przygotowywał się bardzo dobrze, już 13 kwietnia zajął stanowiska ogniowe nad Nysą Łużycką. 16 kwietnia 1945 roku przeszedł chrzest bojowy podczas artyleryjskiego przygotowania natarcia, które trwało 2,5 godziny. W czasie tym wspierał natarcie 8 dywizji piechoty, która nacierała w pierwszym rzucie 2 AWP. Podczas wsparcia ataku pułk wystrzelił 1800 pocisków z armat i 544 z haubic. W czasie walki od ognia nieprzyjaciela byli pierwsi zabici i ranni. W godzinach popołudniowych pułk przekroczył rzekę Nysę i zaczął wspierać natarcie 5 dywizji piechoty w głębi obrony nieprzyjaciela w kierunku na Drezno.


Zadania ogniowe były bardzo trudne, a szczególnie od 20 - 27 kwietnia, kiedy to z południa nieprzyjaciel uderzył na pułk silnym zgrupowaniem pancernym. 1 dywizjon i 4 bateria zostały okrążone, ale bohaterska walka żołnierzy ostatecznie odniosła zwycięstwo. Niemieckie natarcie na odsiecz Berlina zostało zatrzymane. Następnie pułk przeszedł do obrony i przygotował się do operacji praskiej, która rozpoczęła się 7 maja.

Szlak bojowy pułku zakończył się pod Mielnikiem na terenie Czechosłowacji. Bohaterska walka 22 pułku miała również ogromny wpływ na to, że prastare ziemie polskie powróciły do macierzy.

W tych frontowych działaniach udział brali mieszkańcy naszego miasta, podporucznik Józef Kaczmar, podporucznik rezerwy Stanisław Zawadzki oraz nieżyjący już Roman Botuliński.

Te bojowe, bogate tradycje są utrwalane w okresie pokoju. Jednostka należy do przodujących pułków w Wojsku Polskim. Również duże zasługi żołnierze pułku wnieśli na rzecz naszego miasta.

http://strony.sulech.com/historia/chrzestbojowy/index.html
Cytat:

5. Pułk Artylerii w Sulechowie przemianowany

Miasto zablokowane, w rynku pełno wojska, na placu przed Ratuszem stoją opancerzone wozy i sprzęt bojowy, orkiestra gra marsza, to nie manewry wojenne o w ten sposób 5. Pułk Artylerii świętował swój szczególny dzień.

Wojsko Lubuskie

7 listopada Sulechowski 5 Pułk Artylerii obchodził swoje święto. Data ta została wybrana na pamiątkę wydarzeń wojny polsko - ukraińskiej 1918 roku, w tym właśnie dniu 5 Lwowski Pułk Artylerii oddał pierwszą salwę w obronie Lwowa. Żołnierze stacjonujący w Sulechowie i będący spadkobiercami tradycji lwowskiego oręża, mogą się poszczycić kontynuacją chlubnych obyczajów sięgających XVIII wieku. Również i dzisiaj czczona jest pamięć patriotycznych wydarzeń.

Uroczystym obchodom Święta Pułku splendoru dodała decyzja Ministra Obrony Narodowej o nadaniu honorowej nazwy "5. Lubuski Pułk Artylerii" - ma ona dać wyraz przywiązaniu wojska do Ziem Odzyskanych oraz oddać hołd tym, którzy przez wszystkie lata powojenne aż do dziś służyli ojczyźnie na tych terenach. Dzięki temu szczególnemu wydarzeniu Wojskowe Święto w Sulechowie miało wyjątkowo podniosły charakter. Dodatkowo zbliżający się Dzień Niepodległości sprawił, że celebracja obu świąt trwać będzie przez kilka niezwykłych dni.
Już 6 listopada odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich żołnierzy Sulechowskiej Jednostki, a o godzinie 18.30 na terenie koszar odczytany został Apel Poległych, przy pomniku obrońców Ojczyzny złożono wieńce.

W czwartek miała miejsce 3 edycja Zawodów Strzeleckich o Puchar Dowódcy. W konkurencjach na strzelnicy brała udział kadra zawodowa, żołnierze służby zasadniczej oraz młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Musztra Paradna na Placu Ratuszowym

Główne uroczystości rozpoczęły się w piątek o godzinie 12.00. Wobec wojska, oficerów, władz i mieszkańców miasta odczytano rozkaz Ministra Obrony Narodowej nadający Pułkowi nową nazwę. Wśród honorowych gości nie zabrakło najstarszego żołnierza pana podporucznika Kaczmara, była pani wicemarszałek Jolanta Danielak, marszałek województwa, posłowie, senatorowie, ks. prałat - kapelan jednostki, zastępcy burmistrza i rada miasta. Oprócz wojska sztandary prezentowały Związki Kombatanckie oraz harcerze. Dowódcy wręczali mianowania. Ogłoszone zostały wyniki zawodów strzeleckich, puchary i dyplomy otrzymali żołnierze oraz młodzież.

Podziw wywołały pokazy musztry paradnej oraz walki wręcz. Zgromadzeni słuchali wojskowej orkiestry i śpiewu marszowego. Wielu gości z niecierpliwością oczekiwało na zaprzysiężenie młodych wojaków. Po malowniczej ceremonii rozległ się huk salwy honorowej. Szczególną chwilą było nadanie 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii Srebrnej Honorowej Odznaki Przyjaciół Harcerstwa - wyrazu wdzięczności za długotrwałą pomoc i współpracę.

Nagrodą za trwanie na zimnie była dla publiczności wojskowa grochówka, którą żołnierze częstowali po skończonej uroczystości. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem i bardzo wnikliwie oglądały rozstawiony przy Ratuszu sprzęt wojskowy.

To jeszcze nie koniec

W ramach obchodów "świąt wojskowych" w Sulechowie 10 XI 2003, o godzinie 17.00, mieszkańcy miasta będą mieli okazję wziąć udział w bardziej kameralnym, nietypowym spotkaniu. Przy Pomniku Oręża Polskiego odbędzie się uroczysta prezentacja wojska oraz Apel Poległych odczytany w świetle pochodni. 11 listopada o godzinie 11.00 odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Marianna
"WASZ DZIEń PO DNIU" Nr 45/79/2003
[email protected]


http://strony.sulech.com/wiadomosci/arch1/wiadomosci/pulk.html

Wto 10 Paź, 2006 10:46

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za te info, zawsze coś. Interesuje mnie przede wszystkim historia jak i wyposażenie pułku, a tego na necie nie ma. Szkoda że jednostka nie dysponuje własna stroną www. Może ktoś z was zna lub ma chociaż jakąś wzmiankę na temat 5lpa. Z każdą informację będę wdzięczny.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 13 Paź, 2006 1:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.