| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Najgorszy cesarz to:
Tyberiusz
 0%  [ 0 ]
Kaligula
 28%  [ 10 ]
Neron
 42%  [ 15 ]
Domicjan
 0%  [ 0 ]
Kommodus
 11%  [ 4 ]
Karakalla
 0%  [ 0 ]
Haliogabal
 17%  [ 6 ]
Wszystkich Głosów : 35

Autor Wiadomość
Alexander
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 36
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najgorszy cesarz starożytnego Rzymu...

Który z cesarzy był najgorszy? Dlaczego? Czy "szaleństwo" i okrutne i bezlitosne tępienie arystokracji jest wiarygodnym wyznacznikiem?
Dodatkowo z czym Wam się kojarzą te postacie?

_________________
Si vis pacem, para bellum
Qui gladio ferit, gladio perit.

Pon 26 Cze, 2006 14:44

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najgorszy był Romulus Augustulus bo... był ostatni. Wink Nie mam też specjalnego szacunku do większości pozostałych cesarzy zachodniorzymskich, na czele z Walentynianem III, którzy w sumie doprowadzili do upadku cesarstwa na zachodzie. Natomiast nie do końca rozumiem, co na liście kandydatów na najgorszego robi Tyberiusz, a także Kaligula - władca niesłusznie obsmarowany przez bajkopisarza Swetoniusza. W końcu za ich rządów cesarstwo miało się całkiem nieźle...
Z przedstawionej listy wybieram Kommodusa - za zaprzepaszczenie podbojów ojca, Marka Aureliusza, czym być może wydatnie skrócił istnienie imperium (przynajmniej na zachodzie).

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 26 Cze, 2006 15:20

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najgorszy był ten pajac Kaligula. Mordował każdego, a podczas świąt Neptuna urządzał szarżę kawalerii na publiczność. Swój pałac przekształcił w dom publiczny, którego główną "atrakcją" była jego żona. Wydawał mnóstwo pieniędzy na huczne przyjęcia, a nic tak naprawdę nie uczynił dobrze. Raz wysłał swoją armię nad brzeg oceanu w Galii, aby pokonała Neptuna. Kazał wystrzelić z balist pociski w stronę fal, a żołnierzom kazał atakować mieczami kraby i fale. To było coś głupiego. Z resztą opisuje to świetnie książka "Ja Klaudiusz".
_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Wto 27 Cze, 2006 11:24

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorry, ale "Ja, Klaudiusz" to jest chyba powieść? Stamtąd czerpiesz wiedzę historyczną?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 27 Cze, 2006 11:36

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro już o dziwactwach cesarzy to słyszeliście o "rybkach Nerona"??
Chodzi oto, że niemowlęta mają odruch ssania i potrafią pływać, więc Neron nago wchodził do basenu palnego niemowlaków i czekał.......

Wto 27 Cze, 2006 13:32

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To zdaje się ze Swetoniusza? On się lubował w takich historyjkach, zwłaszcza jeśli dotyczyły władców z dynastii julijsko-klaudyjskiej. Nie jestem pewny, czy wszystko, co ten autor napisał, jest zgodne z prawdą. Ale nie ulega wątpliwości, że Neron całkiem normalny nie był Bardzo szczęśliwy
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 27 Cze, 2006 13:37

Powrót do góry
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zalezy jak patrzeć

Czy pod kątem dokonań politycznych czy pod względem prowadzenia sie moralnego. Zauważyć nalezy że przed nastaniem chrześcijaństwa wiele zachowań które postrzegamy teraz jako odrażajace i bulwersujące w owych czasach były akceptowane - homoseksualizm, zoofilia, lub traktowane obojętnie albo tolerowane jako zachowania złe ale nieszkodliwe - kazirodztwo pedofilia.

Czasami sie zdażało że głupota szła w parze ze zboczeniami - Heliogabal co jest udowodnione. Czasami, władca nie posiadał zadnych a był dobrym administratorem światłym reformatorem, ale komus nadepnął na odcisk - Neron. W chwili obecnej należy patrzeć na dokonania Imperatorów przez pryzmat dokonań historycznych. Bo łatkę Zboczeńca można każdemu przypiąc.

Wto 27 Cze, 2006 15:28

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Heh generalnie sprawa jest taka, że posiadamy mało źródeł na temat cesarzy rzymskich, a jeżeli już są to są to źródła bardzo, bardzo stronnicze i ubarwione (patrz: "Pisarze historii cesarskiej"). Można to odnieś np do Konstantyna, który przez dziejopisarzy chrześcijańskich został "uświęcony", jednak z innych źródeł wiemy, że poczynał sobie bardzo nieładnie, np mordując swoją rodzinę (odsyłam do mojego tekstu z działu Postacie Historyczne); a co się tyczy jego matki - wyniesionej na ołtarze przez chrześcijan Helenie (tej od krzyża) to sprawa ma się jeszcze lepiej. Niby święta, a do zamordowania synowej prawdopodobnie przyczyniała się najbardziej. Odnosząc się do ankiety: wydaj mi się ona co najmniej niepełna, bowiem brakuje mi tu najbardziej nieudolnych cesarzy, tj. tych z epoki cesarzy wojskowych. Podam przykład Galiena. Cesarz ten przez stosunkowo długi czas utrzymywał się przy władzy, jednak prawdopodobnie było to spowodowane szczęśliwym zbiegiem okoliczności. ?ródła podają (i tu znowu pojawia się problem wiarygodności źródeł, ponieważ jedne podają, że był to nieudolny rozpustnik, drugie zaś zachowują raczej neutralność), że władca te bardzo chętnie nurzał się w różnorakich przyjemnościach, gdy Imperium dosłownie się waliło... Doprowadził do stanu, gdzie na zachodzie i na wschodzie rządzili uzurpatorzy. Jednak cesarz nie przerywał świętowania i z właściwym dla hedonizmu podejściem czerpał z "życia to co najlepsze". Z listy wybrałem jednak Nerona, bowiem po prostu nie nadawał się na cesarza. Był chory psychicznie i nie powinien rządzić. Z kolei ciekawą osobą jest Kaligula. Często zdarzało się mu robić różne rzeczy; np mianował swojego konia konsulem... Laughing Laughing Laughing
_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Nie 09 Lip, 2006 10:30

Powrót do góry
Nerwa
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re

Może się mylę ale to chyba Tyberiusz lubił się tak zabawiać z "rybkami"?

Czw 10 Sie, 2006 13:52

Powrót do góry
Andy22
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja sie zastanawiam cyz Nerona czy Kaligula ale poniewarz Neron był świrniety to dam na niego Twisted Evil
_________________

Pią 25 Sie, 2006 10:59

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co w tej ankiecie robi Tyberiusz!!!??? Polecam inne źródła niż Swetoniusza, jeśli nie chcesz dalej się w ten sposób kompromitować. Twisted Evil

Pią 25 Sie, 2006 11:42

Powrót do góry
frantz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem jeszcze młodym człowiekiem więdz w pamięci utkwiła mi powieść Henryka Sienikiewicza "Qvo Vadiś" Jakie okrucieństwa Neron zrobił ludziom to się w głowie nie mieści a wszystko po to by ratować własnom dupe.

Nie 03 Gru, 2006 23:26

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkoda że nie można było zaznaczyć trzech - Kaligula, Neron i Kommodus.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 03 Gru, 2006 23:56

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kommodus był nieudolny,Neron artystą-rzeźnikiem,Kaligula oszołomem..
za najgorszego uważam jednak Nerona, w końcu to on spalił Rzym.

_________________
audiatur et altera pars

Pon 04 Gru, 2006 9:27

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

frantz, na "Quo Vadis" trzeba uważać. Na pewno nie można tej książki nazwać powieścią historyczną Wink Ale Neron, jak to Neron Wink ; był okrutny. (Nero Burning Rome Razz )
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 04 Gru, 2006 16:51

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Opierając się na mało miarodajnym spisie w rankingu,optowałem za Heliogabalem.Młodym chłopaku którego nie dojżałość doprowadziła do tronu a potem do śmierci.Wszystkie typy oparte o Sewtoniusza -Neron ,Kaligula,to ocena subiektywna,wtórna.

Pon 04 Gru, 2006 19:59

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to,że był młody nie oznacza jego miernoty..
_________________
audiatur et altera pars

Pon 04 Gru, 2006 21:04

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
.Wszystkie typy oparte o Sewtoniusza -Neron ,Kaligula,to ocena subiektywna,wtórna.
A ja postawiłem na Kommodusa Mr. Green to od niego zaczął się upadek Rzymu (w/g mnie)
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 04 Gru, 2006 21:06

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kaligula to był dopiero okrutnik. Gdyby nie jego choroba i przyzeczenie ludu rzymskiego pewnie nie zmieniłby sie w demona.
A chlopak tak dobrze zaczal swoje rządy UśmiechUśmiech..ale ludzie sie zmieniają.

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pon 11 Gru, 2006 16:20

Powrót do góry
Kraven
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 15
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

frantz napisał:
Jestem jeszcze młodym człowiekiem więdz w pamięci utkwiła mi powieść Henryka Sienikiewicza "Qvo Vadiś" Jakie okrucieństwa Neron zrobił ludziom to się w głowie nie mieści a wszystko po to by ratować własnom dupe.


Bez przesadyzmu , jak patrzymy pod tym względem to Karakalla nie był gorszy (chociaż łaźnie wybudował), ale dałem na Nerona bo fakt, normalny to on nie był.....

Pon 11 Gru, 2006 18:09

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tak szczerze mówiąc, to który był normalny? (przynajmniej jeśli wierzyć Swetoniuszowi, to z wczesnych cesarzy - żaden... Laughing ). Oczywiście żartowałem, Swetoniusz miarodajnym źródłem nie jest, dlatego jego opowiastek o Neronie czy Kaliguli nie należy brać zbytnio nazbyt serio. To samo odnosi się do Sienkiewicza Wink
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 11 Gru, 2006 21:15

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I to jest istotą problemu. Często oceniamy poszczególnych Augustów przez pryzmat sienkiewiczowsko swetoniuszowski(określenie zabójcze)a punkt odniesienia winien być inny,przykładowo:wizerunek Kaliguli celowo przeinaczony przez Swetoniusza,dlatego był taki ponieważ Gajusz(Kaligula)był zaprzysięgłym przeciwnikiem senatu,czego piszący Żywoty Cezarów nigdy mu nie wybaczył.Z kolei Sienkiewicz również powielił schemat Nerona ,ośmieszając nawet jego twórczość,chociaż w świetle opinii niektórych historyków jego dokonania w tym przedmiocie na pewno nie należały do najgorszych.Nawet poruszony tu temat ogranicza się do kilku najbardziej oklepanych postaci.

Pon 11 Gru, 2006 21:46

Powrót do góry
Kraven
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 15
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
A tak szczerze mówiąc, to który był normalny?


Wiesz, zależy co trzeba przyjąć za normalne, bo według mnie na przykład na takich igrzyskach wsadzenie na arenę 200 niewolników żeby ich lwy rozszarpały nie jest normalne, więc każdy z nich miał w sobie, ale nie ma o czym mówić w tym przypadku - inne czasy i inne obyczaje i inna mentalność (przeważnie tłumu, któremu najbardziej podobały takie rzeźnie, a jeszcze jak chlebkiem rzucili to juz w ogóle...)
pozdrawiam

Wto 12 Gru, 2006 1:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest to zbytnie uproszczenie,piszesz o innej mentalności,czasach i obyczajach,jednak nie przekłada się na logiczny wniosek.Realia w jakich kształtowały się tak odmienne postawy Augustów są mało zrozumiałe z perspektywy naszych czasów,materiał którym dysponujemy często jest wtórny i mało miarodajny,przy zbyt wielu znakach zapytania łatwo puścić wodze fantazji lub wysnuć wiele hipotez,być może bez pokrycia.O ilu panujących np .w II/III w.wiemy zbyt mało aby rzetelnie odnieść się do postaci Question Question Question

Wto 12 Gru, 2006 19:00

Powrót do góry
AlaHalaMadrid
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 75
Skąd: Wrońsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wg mnie Kommodus. Nie wiem na ile wypowiedz Diona Kasjusza(naocznego swiadka i historyka) jest wiarygodna, ale przytoczony przez niego fragment w dziele Granta, brzmi tak: ,,poswiecal wieksza czes zycia rozrywkom, koniom i walkom z dzikimi zwierzetami i z ludzmi'', o czym swiadczy fakt, ze w ciagu 31 lat zycia bral udzial w okolo 1400 walkach. To tyle jesli chodzi o charakter tego prozniaczego i badz co badz chorego czlowieka. Jesli chodzi o aspekty polityczne to zaprzepascil osiagniecia ojca, a jego panowanie zapowiadalo okres dominatu, ustroju bezwzglednie wykorzystujacego jednostke.
_________________
Znikneli już idole,
Bohaterowie zeszłych wojen.
Odeszli z pamięci ludzi,
Ich sławę zabrało morze.

Pon 08 Sty, 2007 20:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.