| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co sądzicie o ostatniej bitwie I RP??

czy bitwa maciejowicka gdzie Polacy ponieśli klęskę z Rosjanami mogła potoczyć się inaczej?? Question

Kościuszko był pewien , że Rosjanie nie zajdą go od strony bagien ....
Mylił się i sam został ranny w głowę Smutny

1. Po co dwa posty pod rząd? Jest opcja "edytuj"
2. Rosjanie mimo wszystko to naród-więc z dużej litery
Grot

Sro 24 Maj, 2006 14:39

Powrót do góry
Kubuses
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wydaje mi sie ... polscy zolnierze uciekali przed rusakmi. Kosciuszko jechał za nimi i zbieral polakow. Niestety zaatakowal go Kozak i zwalil go z konia. Potem zawolal kolegow i razem dobijali go. W koncu jeden z nich rozpoznal w nim Kosciuszke. Z pik zrobili nosze i zaniesli do podzamcza. Tam polegl. Teraz jest tam kamien z tablica pamiatkowa. Ja i Mianoraf jestesmy kumple z jednej wsi 8

Polscy żołnierze uciekali przed Rosjanami - chyba o to Ci chodziło,
czarnobylski

_________________
Jam jest Alfa i Omega, Poczatek i koniec

Czw 25 Maj, 2006 19:26

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam grot ale tak mi się pisało pod wpływem emocji Uśmiech Uśmiech :okret4:
nastepnym razem będę uzywał opcji "Edytuj"

_________________
Królestwo Elderlandu
II WW

Wto 30 Maj, 2006 13:12

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kubuses napisał:

W koncu jeden z nich rozpoznal w nim Kosciuszke. Z pik zrobili nosze i zaniesli do podzamcza. Tam polegl.

A ja myślałem, że ignorancja i niedouczenie mają swoje granice. Okazało się, że nie.

Wto 30 Maj, 2006 13:29

Powrót do góry
Luk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 423
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bitwa pod Maciejowicami

Polacy przegrali tę bitwę w wyniku znacznej dysproporcji sił, a ranny Kościuszko dostał się do niewoli.

Wynik bitwy mógł być inny, gdyż w pobliżu stacjonował liczący 4 000 żołnierzy korpus Adama Ponińskiego, ale jego dowódca zbyt późno został wezwany przez Kościuszkę i tym samym nie zdążył przyjść w sukurs walczącym. Kościuszko do końca życia za przegranie batalii maciejowickiej obwiniał właśnie Ponińskiego, choć ten nie ponosił winy za błąd Naczelnika.(źródło www.wikipedia.pl)

_________________
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny." Zbigniew Herbert

"Michnik winien udać się do dobrego psychiatry"
- Gustaw Herling-Grudziński


Ostatnio zmieniony przez Luk dnia Nie 17 Gru, 2006 17:31, w całości zmieniany 1 raz

Pią 15 Gru, 2006 23:05

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba największym błędem Kościuszki było niedocenienie Rosjan,stąd ta klęska(pomijam inne aspekty militarne)Jak mawiał Musashi'' nigdy nie ignoruj przeciwnika''.

Sob 16 Gru, 2006 13:48

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy wam się obiło o uszy ale podobno Kościuszko był podczas tej bitwy pijany w sztok. I to do tego stopnia że podobno pogubił mapy sztabowe. Trudno też powiedziec czy był pijany bo lubił pic czy też po prostu nachlał się chcąc w ten sposób oderwac się od rzeczywistości ponieważ wiedział że zarówno bitwa jak i cała kampania jest skazana na klęskę.

Wto 26 Cze, 2007 20:25

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lewak z kibice.net napisał:
Nie wiem czy wam się obiło o uszy ale podobno Kościuszko był podczas tej bitwy pijany w sztok. I to do tego stopnia że podobno pogubił mapy sztabowe. Trudno też powiedziec czy był pijany bo lubił pic czy też po prostu nachlał się chcąc w ten sposób oderwac się od rzeczywistości ponieważ wiedział że zarówno bitwa jak i cała kampania jest skazana na klęskę.


Mnie się obiło o uszy, że Kochanowski w ogóle nie miał córeczki Urszulki, a Shakespeare nie napisał swych dzieł...I co z tego wynika ? NIC! Zniesmaczony Zastanów się trzy razy zanim coś naprodukujesz...

_________________
Imię jego 40 i 4...

Wto 26 Cze, 2007 22:19

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I ja słyszałem, że Kościuszko był pijany jak bela. Od zawodowych historyków. Jest to wszystko do sprawdzenia. Ba, jak sądzę, zostało to już dawno sprawdzone. I głęboko schowane. Bo czy wypada, by narodowy bohater przegrał bitwę, bo się urżnął. A kto jak kto, Polacy są mistrzami w tuszowaniu niewygodnych faktów.

Czw 28 Cze, 2007 11:43

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I ja słyszałem, że Kościuszko był pijany jak bela. Od zawodowych historyków.

A co, pili razem z nim? Czy zrobili mu testy alkomatem? Laughing naprawdę, proponowałbym podchodzić do takich rewelacji z ostrożnością, odnoszę wrażenie, że niejednokrotnie na fali odbrązawiania rzekomych mitów, czy też zwyczajnego kreowania "faktów" historycznych co poniektórzy próbują zaistnieć...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 28 Cze, 2007 12:04

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy Churchilla też poddawano badaniu alkomatem? I gdy się pisze i mówi, że lubił sobie chlapnąć, Anglicy bynajmniej nie podnoszą głosu świętego oburzenia. I nie mówią, że jest to "fakt".
Może i my nauczylibysmy się, że postaci naszej historii wcale nie są tak idealne, jak my to sobie wyobrażamy i uczą nas w szkołach.

Czw 28 Cze, 2007 12:29

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No a kto (i na jakich podstawach) stwiedził że Kosciuszko pod Maciejowicami był pijany? Może to tylko swobodna interpretacja jakiejś wzmianki przez pohopnego historyka? A może wzmianka kogoś Kościuszce nieprzychylnego? Mozliwości jest wiele, to w sumie na tyle odległe czasy, żeby takie szczegóły mogły ulec przeinaczeniu. Oczekuję na jakieś dowody rzekomego pijaństwa Kosciuszki w trakcie bitwy, ale tak po prawdzie, to się ich nie spodziewam...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 28 Cze, 2007 16:50

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gollum;

Cytat:
Może i my nauczylibysmy się, że postaci naszej historii wcale nie są tak idealne, jak my to sobie wyobrażamy i uczą nas w szkołach.


Właśnie dlatego istnieją książki i internet aby niejasności i mity wyjaśnić bądż o nich podyskutować . Jednak zarzut pijaństwa musi być poparty jakimś żródłem , bo ''chlapnąć'' to każdy potrafi.
Gollum;
Cytat:
Czy Churchilla też poddawano badaniu alkomatem?

W biografiach które zdarzyło mi się przeczytać fakt że Winston lubił przewrócić kielonka nigdy nie był ukrywany .

Czw 28 Cze, 2007 17:08

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie. A u nas jest. Bo skądś się to musiało wziąć, skoro zawodowcy po studiach opowiadaja takie rzeczy (jeszcze lepsze sa na temat okoliczności śmierci Katarzyny II). Ktoś to musiał zbadać, ale w porę ugryzł się w pióro. Gdyby to napisał, byłby skończony. Sam rozmawiałem z gościem, który pomagał przy wykopaliskach w Chodliku prof. Gardawskiemu. Mawiał on przy wódce: gdybym opublikował to, co tu znalazłem, byłaby rewolucja w historii początków Polski, albo zanim by nastapiła, byłbym skończony. Gardawski niedługo potem zmarł. A ten co wybadał stan wskazujący Kościuszki, co prawda nie opublikował, ale kumplom profesorom przy flaszce mógł o tym opowiedzieć. A ci ponieśli famę dalej, swoim studentom.
No, chyba że jest na ten temat jakies opracowanie. zapytam tego, co mi o tym mówił

Czw 28 Cze, 2007 17:17

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gollum

Cytat:
zapytam tego, co mi o tym mówił



Poczekam , Kościuszko to moje hobby , stwierdzenie że był zalany w trupa w czasie bitwy jest bardzo interesujące . Tuszę że żrodło Twojej informacji nie jest świadkiem naocznym .

Czw 28 Cze, 2007 17:23

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
u nas jest. Bo skądś się to musiało wziąć, skoro zawodowcy po studiach opowiadaja takie rzeczy (jeszcze lepsze sa na temat okoliczności śmierci Katarzyny II).

No właśnie, skądś... jakby tak pogrzebać, to by się okazało, że każdy kto o tym mówi, stwierdzi, "no skądś to się przecież musiało wziąć", a w sumie to wychodzi na to że z powietrza...
A Katarzyna co ma do rzeczy? Też słyszałem różne bajki, jedna lepsza od drugiej. Od zamachu za pomocą noży wysuwających się z klozetu po wypadek w czasie stosunku z koniem... Doprawdy, nie we wszystko należy wierzyć...

Cytat:
Mawiał on przy wódce: gdybym opublikował to, co tu znalazłem, byłaby rewolucja w historii początków Polski, albo zanim by nastapiła, byłbym skończony.

No właśnie, przy wódce. to wiele tłumaczy, ludzie po kielichu lubią się przechwalać, ale żeby własny stan ekstrapolować na postacie historyczne, tego jeszcze nie widziałem Zszokowany

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 28 Cze, 2007 17:56

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
z powietrza...

W powietrzu fruwają różne ustrojstwa, które mogły mieć na cos wpływ. Tylko trzeba chcieć i umieć to zinterpretować. Niestety, u nas historia kończy się na przekładaniu kartek starych kwitów albo grzebaniu w ziemi w poszukiwaniu skorupek.
Ale i te skorupki trzeba umieć poskładać i wyciągnąć z nich wnioski. A może raczej chcieć to zrobić.
przykład z mojego podwórka: w podręcznikach historii stoi, że Ziemomysł i Mieszko I ot tak sobie przyłączali kolejne ziemie aż zbudowali państwo. Tymczasem archeologowie badający grody z tego czasu już w paru przypadkach napotkali duzo popiołu i zweglonego drewna. Wniosek z tego, że Mieszko nie przyłączał, ale zdobywał siłą. Zostawiał tylko te, które mu się poddały, zdradzając tym samym słowiańską wolność. Tak było z Lublinem, który z dymemnie poszedł. Nagły upadek w ciągu kilkudziesięciu lat potężnych osad z tego czasu i powstanie obok innych świadczy też, że nie miał tyle sił, by zdobywać wszstkiego, więc obok potęznych ośrodków słowiańskich zakładał grody ze swoimi załogami, sprowadzał tam kupców itp, by nowy, posłuszny mu ośrodek przejął rolę tego starego. Tak było w przypadku wspomnianego Chodlika, obok którego powstał gród Opole (dziś Lubelskie).

Czw 28 Cze, 2007 18:15

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gollum;

Cytat:
przykład z mojego podwórka: w podręcznikach historii stoi, że Ziemomysł i Mieszko I ot tak sobie przyłączali kolejne ziemie aż zbudowali państwo. Tymczasem archeologowie badający grody z tego czasu już w paru przypadkach napotkali duzo popiołu i zweglonego drewna



Wniosek z tego taki że jeszcze wiele kartek przed Tobą , wszak słowo historia znaczy ''dociekanie''. Więc dociekaj Waść lecz nie pomnij podać żrodła swojej mądrości . W temacie Kościuszko pod Maciejowicami , nadal czekam. Opowieści przy alkoholu nie specjalnie robią na mnie wrażenie.

Czw 28 Cze, 2007 19:35

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na tą wzmiankę o pijanym Kościuszce natknąłem się ostatnio czytając ciekawą książkę niejakiego Ludwika Stommy (chyba ktoś o nim słyszał) pt. Polskie złudzenia narodowe. Obala on tam wiele mitów i "poczernia " wiele wybielonych przez historyków postaci z polskiego panteonu bohaterów narodowych. Polecam ta książkę, ale bynajmniej nie tym którzy mają poglądy powiedzmy to nacjonalistyczne.

Czw 28 Cze, 2007 21:16

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale obala rzetelnie, przytacza dowody swoich twierdzeń, czy też "obala" jedynie w swoim mniemaniu? Bo to zasadnicza różnica Wink
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 28 Cze, 2007 22:29

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obala fachowo posiłkując się w całej książce na pracach historyków i na podstawie rzetelnych i udokumentowanych faktów. Niekiedy są to naprawdę duperele ,jak np. raport naczelnika powiatu wieluńskiego z 1844 roku który w prosty i urzędniczy sposób opisuje że w jakimś tam okresie w jego powiecie z przepicia zmarło tyle a tyle osób.Ale w ten sam sposób podchodzi do sprawy pijanego Kościuszki pod Maciejowicami.

Czw 28 Cze, 2007 23:51

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to czekamy na te rzetelne i udokumentowane fakty...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 29 Cze, 2007 7:46

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Opowieści przy alkoholu nie specjalnie robią na mnie wrażenie.

A to niedobrze, bo to podstawowy sposób wydobywania informacji przez wywiad. A kto ma lepsze informacje od wywiadu?

Pią 29 Cze, 2007 13:41

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Wojaroth"]
Lewak z kibice.net napisał:
Mnie się obiło o uszy, że Kochanowski w ogóle nie miał córeczki Urszulki

I gdybyś zaczął to zgłębiać, to dotarłbyś do prac prof. Stefana Treugutta, który właśnie tak twierdził. Bo Kochanowski treny pisał nawet z powodu kataru czy innego trypra...

Pon 02 Lip, 2007 13:06

Powrót do góry
Luk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 423
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lewak z kibice.net napisał:
Na tą wzmiankę o pijanym Kościuszce natknąłem się ostatnio czytając ciekawą książkę niejakiego Ludwika Stommy (chyba ktoś o nim słyszał) pt. Polskie złudzenia narodowe. Obala on tam wiele mitów i "poczernia " wiele wybielonych przez historyków postaci z polskiego panteonu bohaterów narodowych. Polecam ta książkę, ale bynajmniej nie tym którzy mają poglądy powiedzmy to nacjonalistyczne.


Znam tego człowieka, ale nie wiem czy warta jest przeczytania książka człowieka ,który fałszował informacje w swojej pracy doktorskiej.

_________________
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny." Zbigniew Herbert

"Michnik winien udać się do dobrego psychiatry"
- Gustaw Herling-Grudziński

Wto 03 Lip, 2007 16:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.