| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Estońscy ochotnicy

Taka ciekawostka, ciekawe ilu z was wie iż w czasie drugiej wojny, w szeregach fińskiej floty walczyło 400 marynarzy estońskiej marynarki wojennej, którzy nie pogodzili się z zagarnięciem ich ojczyzny przez ZSRR i wybrali walkę. Dwunastu z nich poległo. Najwięcej (40) służyło na pancerniku obrony wybrzeża "Vainamoinen" .

Pią 07 Kwi, 2006 2:35

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
pancerniku obrony wybrzeża "Vainamoinen" .


Väinämöinen
zbudowany w tej smaej stoczni co nasze kanonierki Crichton-Vulcan w Turku.
Napędzane dieslami - tak jak "kieszonkowce" któymi sie tak co niektórzy zachwycają - ale ten był nitowany a nie spawany.
pancerz pokładu - 30mm + 15mm, burt- 50-55mm, czoła artyleri głównej- 100mm, stanowisko dowodzenia- 120mm. Cytadela podzielona na 15 przedziałów wodoszczelnych. Między 9 a 95 wręgą był 30mm pancerz przeciwtorpedowy ciagnący się od pancerza burtowego do dna okrętu, ten bąbel przeciwtorpedowy był podzielony na przedziały przy wręgach 20 i 74. Czy przedziały bąbla sięgały od burty do burty nie wiem -jeśli tak to coraz bardziej lubię ten okręt...
3900 ton, 93m x 16,9 x 5,0 m., 15 w., wodowany 28 grudnia 1930, do służby 29 kwietnia 1932
uzbrojenie:
4 x 254 Bofors (4 x I)
8 x 105 Bofors (4 x II) /do 1934- 102 Obuhov/
4 x 40 Vickers (4 x I) /od 1941- 40 Bofors 1 x II, 2 x I/
2 x 20 Madsen /dwa kolejne od 1941, a do września 1944 zrobiło się ich 8

Väinämöinen:

254:

105:

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 07 Kwi, 2006 21:41

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sensownie jest gdy przedziały wodoszczelne dzielą okręt na części. Czemu więc miałyby sięgać od burty do burty - tak wiem logistyka na tym cierpi i ciągi komuniakcji wewętrzenj. A może lepiej komory wzdłuż okrętu wypełnione pianką tylko pewno by nieaztapialność zagwarantować znów za duzo miejsca by posżło.
_________________
http://powrotlegendy.pl

Sob 08 Kwi, 2006 23:31

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co to za pomysl

Nie 09 Kwi, 2006 16:36

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Finowie zawsze mieli dobrą flotę Wink Pomimo iż nie mieli większego potencjału przemysłowego niż Polska Rolling Eyes

Nie 09 Kwi, 2006 16:41

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a tak wyglądają owe bąble- na przykładzie HMS Erebus. W nTW 4/2006 jest jego fotka w doku. dokładniej widać je.


Opis załącznika:

Nie 09 Kwi, 2006 16:45

Powrót do góry
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l&m napisał:
Finowie zawsze mieli dobrą flotę Wink Pomimo iż nie mieli większego potencjału przemysłowego niż Polska Rolling Eyes


To "zawsze" nie jest takie długie Wink Finlandia jest niepodległa dopiero od 1917 roku. Fakt w czasie drugiej wojny miała swoje dwa dobre i nowoczesne POWy ( obok "Vainamoinena" jeszcze "Ilmarinen"- ten drugi zatonął na minach 13.09.41)
Ale za to nie mieli zadnego niszczyciela a my aż cztery.
A przy okazji może wspomnę skąd nazwy obu okrętów, Vainamoinen i Ilmarinen to wielcy herosi finskiej mitologii, głowni bohaterowie "Kalevali".
Ilmarinen był bosklim kowalem oraz panem wód, burzy, opiekunem podróżników, Vainamoinen zaś, wielkim bohaterem i czarownikiem, znanym ze swej przebiegłości.

Nie 09 Kwi, 2006 21:04

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy przedziały bąbla sięgały od burty do burty nie wiem -jeśli tak to coraz bardziej lubię ten okręt...

Cytat:
Sensownie jest gdy przedziały wodoszczelne dzielą okręt na części. Czemu więc miałyby sięgać od burty do burty - tak wiem logistyka na tym cierpi i ciągi komuniakcji wewętrzenj.

powinny dzielić ale w poprzek a nei wzdłuż. Jesli przedział sięga od burty do burty to gdy jest zalewany nie powduje przechylenia okrętu! Smutno mi to mówić ale tylko Amerykanie na to wpadli Twisted Evil Anglicy zaś z tego powodu stracili min. Ark Royala...

Cytat:
a tak wyglądają owe bąble- na przykładzie HMS Erebus.

tyle że na fotce są bąble dobudowane do okrętu któy konsstrukcyjnie ich nei posiadał, i to jeszcze jest monitor więc bąble dodatkowo stanowią powierchnie przeciwprzechyłowe. W innych okrętach tak bardzo nie wystawały. No może: nie aż tak bardzo...

Cytat:
Ale za to nie mieli zadnego niszczyciela a my aż cztery.

i mieli nasze dwie kanonierki Wink
A tak wogóle to po co ci 30 cm. jak nie wiesz jak ich użyć... Twisted Evil

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 09 Kwi, 2006 21:15

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

chcesz mi 5cm chlasnąć Twisted Evil Piwo
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 10 Kwi, 2006 17:53

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Carthon napisał:
l&m napisał:
Finowie zawsze mieli dobrą flotę Wink Pomimo iż nie mieli większego potencjału przemysłowego niż Polska Rolling Eyes

Ale za to nie mieli zadnego niszczyciela a my aż cztery.


Niszczyciele + nasz uboot to nie taka sila uderzeniowa Rolling Eyes

Pon 10 Kwi, 2006 18:42

Powrót do góry
Dad
Bosmanmat

Bosmanmat





Posty: 77
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam wrażenie , że zaczęto tu porównywać flotę Polski i Finlandii w 1939r , tylko w jakim celu Question Nie wiem , czy dobrze interpretuję historię , ale nasze kraje nigdy nie były ze sobą w stanie wojny , więc po co to wszystko Question Exclamation Rolling Eyes Zszokowany

Pon 10 Kwi, 2006 23:22

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a żeby porównywać to muszą być .... Question
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 11 Kwi, 2006 0:04

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

byly finlandia oficjalnie w roku 1940(okolo) wstąpila do OSI a polska miala wojne z państwami Osi może nawet nie jest ta wojna jeszcze zakończona.

Wto 11 Kwi, 2006 7:45

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
byly finlandia oficjalnie w roku 1940(okolo) wstąpila do OSI a polska miala wojne z państwami Osi może nawet nie jest ta wojna jeszcze zakończona.

nie były. przynależność do paktu wojskowego nei oznacza autoamtycznego stanu wojny dla wszyskich członków. Przejrzyj forum, w dwóch miejscach już podawałem daty zakończenia wojny przez Polskę...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 11 Kwi, 2006 11:48

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dad może wypowiemy wojnę Finom i porównamy nasze floty co?? Stracilibyśmy niestety dostęp do Nokii i polscy biznesmeni zarządali by naszej kapitulacji Laughing

Wto 11 Kwi, 2006 13:49

Powrót do góry
Dad
Bosmanmat

Bosmanmat





Posty: 77
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może być , bo ja akurat nie lubię Nokii - wolę Sony Ericssona Laughing

Wto 11 Kwi, 2006 23:40

Powrót do góry
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Igla napisał:
byly finlandia oficjalnie w roku 1940(okolo) wstąpila do OSI a polska miala wojne z państwami Osi może nawet nie jest ta wojna jeszcze zakończona.

IjonTihy napisał:
nie były. przynależność do paktu wojskowego nei oznacza autoamtycznego stanu wojny dla wszyskich członków.


Ano właśnie...Finlandia chyba nawet nie była w stanie wojny z aliantami zachodnimi a tylko z ZSRR.
Z kolei Bułgaria - inny członek Osi była w stanie wojny z aliantami zachodnimi a nie prowadziła wojny z ZSRR.
Japonia była członkiem Osi, ZSRR było aliantem UK i USA , które prowadziły z nią wojnę a mimo to oba kraje były wobec siebie neutralne aż do sowieckiej agresji w 45. Itd..

Sro 12 Kwi, 2006 2:02

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przejrzyj forum, w dwóch miejscach już podawałem daty zakończenia wojny przez Polskę...


gdzie to mozna znależć Bardzo szczęśliwy

Sro 12 Kwi, 2006 7:08

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Przejrzyj forum, w dwóch miejscach już podawałem daty zakończenia wojny przez Polskę...

gdzie to mozna znależć

albo poprzez "szukaj" albo poprzez "pokaż posty użytkownika"... Twisted Evil

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 12 Kwi, 2006 11:26

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dad napisał:
Może być , bo ja akurat nie lubię Nokii - wolę Sony Ericssona Laughing

Ja mam Siemensa Mr. Green
Carthon a wiesz jak to było z Syjamem, członkiem OSi??

Sro 12 Kwi, 2006 18:43

Powrót do góry
Dad
Bosmanmat

Bosmanmat





Posty: 77
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Syjam kumał się chyba z Japońcami , ale niewiele znam literatury na ten temat Crying or Very sad Embarassed

Sro 12 Kwi, 2006 23:39

Powrót do góry
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Syjam 21 XII 1941 podpisał układ o współpracy wojskowej i politycznej między zJaponią 15 I 1942 oficjalnie wypowiedział wojnę UK i USA, walczył też z Chińczykami. Dochodziło do starć sił powietrznych między Syjamem i14 Armią lotniczą USAAF wpoł. Chinach,, a syjamski niszczyciel "Phra Ruang" zatopił amer. OP "Harder"
Osobna sprawa to jego konflikt z Francją, której kulminacyjnym punktem była bitwa morska pod Ko-Chang w 1941.

Czw 13 Kwi, 2006 3:31

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak w końcu Syjam chciał trochę Indochin francuskich. A z nami nie było stanu wojny Question

Czw 13 Kwi, 2006 15:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.