| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Sensacje" z Lubania - "podziemne miasto" etc.

Podziemne tajemnice

Lubań jest coraz bliższy odkrycia tajemnicy podziemnego miasta. Udało się odnaleźć częściowe plany sztolni. Teraz do badań przystąpiła grupa eksploratorów z miesięcznika „Odkrywca”.


Bitwa o Lubań była jedną z najkrwawszych bitew u schyłku II wojny światowej. Zginęło wówczas ponad 2 tys. żołnierzy armii radzieckiej, zniszczono 150 czołgów. Hitlerowcy zaciekle bronili swoich zakładów zbrojeniowych. Aby chronić się przed bombardowaniem - Niemcy przenieśli zakład zbrojeniowy do sztolni wydrążonych w litej skale bazaltowej. W Lubaniu od wielu lat krążyła legenda o wjeżdżających w głąb góry wielkich ciężarówkach. Teraz już wiemy, że nie była to tylko legenda - mówi Piotr Bernacki, który odnalazł hitlerowską dokumentację podziemnej budowli.

Według dokumentacji główne wejście do sztolni jest zasypane. Podziemne korytarze mają blisko 2 kilometry długości. Aby dostać się do podziemi trzeba rozwiercić skałę bazaltową o grubości około 20 metrów.

Na wiercenia i badania sztolni w parku na Kamiennej Górze pieniądze są, dlatego burmistrz Lubania planuje zbadanie także innych podziemnych budowli.

Jedną z odkrytych sztolni turyści przyjeżdżający w Góry Izerskie będą mogli zwiedzać już wiosną przyszłego roku. Teraz korytarze opanowały nietoperze, które szykują się do zimy.


http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/podziemne-tajemnice/5601985

Pią 04 Lis, 2011 9:14

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odtrąbiono sukces Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy


Podziemne miasto

To nie tylko legenda - podziemne miasto w Lubaniu jest faktem - mówią eksploratorzy z miesięcznika „Odkrywca”. Istnienie podziemnych korytarzy potwierdzają najnowsze odwierty.

Od wielu lat najstarsi mieszkańcy Lubania opowiadali o sekretnych przejściach i biegnących pod miastem tunelach wybudowanych przez hitlerowców. Przez lata historia miała być tylko legendą. Do sierpnia tego roku - wtedy znaleziono hitlerowską dokumentację podziemnych sztolni. W parku na Kamiennej Górze ruszyły odwierty - za pomocą specjalnej maszyny odkrywcy drążą otwory w skale.

Wiadomo, że do podziemnych korytarzy po wojnie nie weszli ani Polacy, ani Rosjanie. Niemcy wysadzili wejście do podziemnej budowli. Przy pomocy specjalistycznej wiertni udało się wykonać 3 otwory prowadzące do podziemnych korytarzy. Biegną one zgodnie ze znalezioną mapą.

Eksploratorzy przy użyciu georadaru i magnetometrów wyznaczyli już kolejne biegnące pod miastem tunele. Miejscowy samorząd chce wykorzystać podziemne miasto do promocji Lubania. Prace przy odkopywaniu wejść do podziemi rozpoczną się jeszcze w tym roku.

http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/podziemne-miasto/5674137


PS A czy w tym podziemnym mieście jest podziemny hipermarket? Bo wiecie - dla mnie miasto bez hipermarketu (albo co najmniej galerii handlowej) to nie miasto Exclamation Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Czw 17 Lis, 2011 14:18

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
Odtrąbiono sukces Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy

a ja tak po cichu myślę, że zarówno władze miasta jak i miejscowi "odkrywcy" poszli po ro rozum do głowy i zaczynają działać w ramach turystycznego rozpropagowania tej pięknej dolnośląskiej miejscowości na terenie kraju. Próby dotarcia do zachodnich sąsiadów są zbyt drogie, a korzyści zbyt małe. Paru nostalgicznie nastawionych emerytów nie daje finansowych efektów, a młodzi Niemcy wybierają podobne kierunki ci młodzi Polacy Piwo
Zostają więc turyści miejscowi, a podziemia Question
To też forma promocji i zwrócenia uwagi.

Czw 17 Lis, 2011 19:20

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mam nic przeciwko promocji Lubania. Okłamywanie ludzi w celu ich ściągnięcia do tego miasta jest jednak, hmm..., niemoralne?

Pon 21 Lis, 2011 13:50

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
jest jednak, hmm..., niemoralne?

To się kreatywność nazywa, Grecy stosowali ją od lat Bardzo szczęśliwy
Problem i tytuły na wyrost wynikają raczej z niekompetencji reporterów TVP. Jeżeli spróbujemy zerknąć na lokalne fora to można odnieś wrażenie, że mamy do czynienia z "radiem Erewań", a więc nie podziemne miasto, a jedynie uliczka, a jak nie uliczka to może króciutki pasażyk, a wszystkie te hipotezy pogodzi jeden z wielu na D.Ś schronów z zasypanymi w "celu bezpieczeństwa" jak to kiedyś nazywano wejściami. Piwo

Pon 21 Lis, 2011 19:03

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzieś tu na forum były i " rewelacje" na temat MRU - że niby i kolejka podziemna do Berlina czy inne cuda...
Natomiast co do podziemnych budowli, fabryk, schronów, magazynów itp - pozostało ich po Niemcach na ziemiach zachodnich i północnych całkiem sporo w różnych miejscowościach... To może i w Lubaniu "coś" jest?
Pozdrawiam

Wto 22 Lis, 2011 23:35

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
Nie mam nic przeciwko promocji Lubania. Okłamywanie ludzi w celu ich ściągnięcia do tego miasta jest jednak, hmm..., niemoralne?

Moralne, czy nie, nie ma znaczenia. Tyle, że takie działanie jest antyskuteczne, jak to się mawia w branży reklamowej. Jak się rozejdzie, że władze kłamią, to pies z kulawą nogą tam nie zajrzy, nawet jak się okaże, że w piwnicach ratusza mieszkają Hitler i Presley naraz.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Czw 24 Lis, 2011 10:54

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzysiu napisał:
Jak się rozejdzie, że władze kłamią, to pies z kulawą nogą tam nie zajrzy, nawet jak się okaże, że w piwnicach ratusza mieszkają Hitler i Presley naraz.

Ale to nie władze miejscowości wypisują te brednie Exclamation
Tylko jakiś dziennikarzyna nie mający pojęcia O CZYM pisze Bardzo szczęśliwy
W całym tekście o władzach mamy min:
Cytat:
Na wiercenia i badania sztolni w parku na Kamiennej Górze pieniądze są, dlatego burmistrz Lubania planuje zbadanie także innych podziemnych budowli.

To jest tak uogólnione, że logiczne podejście do zagadnienia (prawda fałsz) jest raczej nie możliwe Bardzo szczęśliwy
W drugim cytacie jeszcze lepiej:
Cytat:
Eksploratorzy przy użyciu georadaru i magnetometrów wyznaczyli już kolejne biegnące pod miastem tunele. Miejscowy samorząd chce wykorzystać podziemne miasto do promocji Lubania. Prace przy odkopywaniu wejść do podziemi rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Szczęścia dużo życzę.
Zubek napisał:
To może i w Lubaniu "coś" jest?

Jak to z Lubaniem będzie zobaczymy, ale okolica ciekawą jest również pod pod względem mniej lub bardziej ciekawych dziur w ziemi Wink

Czw 24 Lis, 2011 19:49

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gazeta Wrocławska, a za nia portal (zreszta jeden z moich ulubionych) Naszesudety.pl przy okazji zabaw na Kamiennej Gorze podala rowniez i takie info : Korzystając z obecności redaktorów „Odkrywcy” i faktu przywiezienia przez nich do Lubania georadaru przeprowadzono również przeszukanie okolic Wieży Brackiej. Dzięki temu najprawdopodobniej udało się zlokalizować miejsce zakopania granitowej części cokołu z pomnika Wilhelma I (przy wierzbie)
To ja moze tak gwoli sprostowania w czym rzecz. Otoz ladnych pare lat temu zwrocil sie do mnie pewien stary Laubaner z informacja o zakopaniu w czasie walk o Luban w '45 pomnika. Narysowal mi nawet dosc dokladnie miejsce gdzie ma sie on znajdowac. Co prawda stary czlowiek mowil o Bismarck'u ale z lokalizacji i przekazow historycznych jednoznacznie wynika, ze mogl byc to tylko i wylacznie pomnik Wilhelma. Probowalem zainteresowac sprawa rozne osoby miejscowe. Wlacznie z z-ca dyrektora Muzeum Slaskiego (Narodowego). Przekazalem skan planu oraz informacje kto, kiedy i gdzie. I co? I nic. Natomiast teraz widze, iz znany ze swojej rzetelnosci periodyk przygotowuje grunt pod zaslugi w odnalezieniu i ewentualnemu wydobyciu pomnika. Ja tam chytry nie jestem. Jak cos lezy w ziemi i marnieje to nalezy to wykopac i pokazywac ludziom. Jak mialem informacje to ja przekazalem tam gdzie powinna byc wykorzystana. Ale tak troche sie nieswojo czuje gdy czytam o czyichs dosc dawno juz odkrytych "odkryciach"...

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 25 Lis, 2011 15:10

Powrót do góry
liverpl
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: małopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzisiejszy program Echa Przeszłości
http://www.luzyce.info/luban/echa-przeszlosci-odkrycie-sztolni
Pozdrawiam

Pią 06 Sty, 2012 20:42

Powrót do góry
katoj
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Projekt LUBAŃ

Witam
Polecam ciekawą relacje z Eksploracji w Lubaniu i nie tylko
na stronie Stowarzyszenia Perkun
www.perkun.com.pl


Pozdrawiam

Wto 28 Lut, 2012 12:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.