| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bogdahl
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słowianie.

W sobotę i niedzielę siedzę w domu, na zewnątrz pęta się za dużo "turystów", więc mam czas na parę postów.
________

Osada słowiańska na wyspie odrzańskiej w Opolu.

Dopiero w ostatnich latach [1930 ] mieliśmy taką możliwość by zapoznać sie z budową i wyglądem osady słowianskiej przypominajacej w dużej mierze zaczątek miasta. Na południowo-wschodnim krańcu naszej ojczyzny, na dużej wyspie wokół ktorej plynie Odra, bezpośrednio w sąsiedzwie gornoślaskiego miasta Opola [Oppeln], podczas budowy gmachu rządowego, zostaly odkryte wszystkie wcześniejsze budowle postawione ludzka reką.
Na wapiennej skale pokrytej 3 metrowa warstwa piasku i żwiru, znajduje sie druga warstwa ziemi która powstała w wyniku licznych powodzi i jest pochodzenia napływowego. Jej grubość wynosi 7-9 metrow.
Pod resztkami zamku obronnego z 16 wieku i starej piastowskiej twierdzy [?!], zamku słowianskich książąt z Opola, z którego zachowała się do dzisiaj wieża obronna zbudowana w 13 wieku, natrafiono przy usuwaniu fundamentów na drewniana osadę okoloną wałem obronnym, o ktorej wspomina sie jeszcze w 1245r, jako istniejącej kasztelani piastowskiej. Zakrojone na dużą skalę poszukiwania i badania rzuciły sporo światła i dały nam wyrazisty obraz średniowiecznej osady w stopniu dotychczas nigdzie nie występującym. Drzewo z tej osady było w dużej mierze bardzo dobrze zachowane. Belki i bale z których zbudowane były ulice znaleziono w oryginalnym położeniu. Straszliwy ogień grasował wielokrotnie w tym ciasno zabudowanym osiedlu. Co najmniej cztery takie katastrofy zostawiły po sobie ślady w postaci spalonych warstw. Stwierdzono też ślady wielokrotnych powodzi co razem wzięte, prowadziło do częstej odbudowy i przebudowy. W niektórych miejscach naliczono aż dziewięć okresow budowlanych. Na najwyższym poziomie naliczono siedem rownolegle do siebie przebiegających ulic. Po obu ich stronach stały ściśle do siebie przylegając małe kwadratowe domki, przeważnie o długosci 4m. rzadziej 5m. Ulice połączone były poprzecznymi zaułkami- uliczkami. Wyłożone byly stosunkowo dobrze do siebie przylegającymi grubymi deskami leżącymi na starej warstwie desek, polączonych przez belki przymocowane poprzecznie. Domy pierwszych osadnikow zbudowane byly na drewnianych palach wbitych w ziemię, do nich poziomo przymocowano inne pale. Na miejscach suchych, lepiej położonych, stawiano domy bezpośrednio na ziemi, niektore staly też na drewnianych klocach. Na rozpołowionych pniach dębowych lub sosnowych stawiano ściany, przeważnie z nieobrobionych pni, które na rogach połączono podobnie jak w blockhausach. W miejscu w ktorym dotykaja sąsiedzkich domów, ściany są obrobione. Dwie do dziewięć warstw tych pni jeszcze znaleziono. Fugi zatkane byly mchem. Pojedyncze belki byly grubosci do 30cm. Wnętrze domu skladalo się z jednego pomieszczenia, a piec stal w rogu, we większych izbach po środku izby. O budowie dachu nic konkretnego nie można powiedziec. Prawdopodobnie kryty byl słomą lub trzciną, wznoszacy sie ku górze równo z czterech stron, zakończony czubkiem. Drzwi wychodzily zawsze w kierunku ulicy. Ulokowac ich nie można bylo gdzie indziej, z powodu ciasnej zabudowy. We wnętrzu domu dookola ścian usytułowane były ławy, miejsce przeznaczone do spania upiększone bylo rzeźbami. Calosci dopelnialo: wrzeciono, ręczny młyn do ziarna, no i rzeczy codziennego uzytku. Dzieki temu odkryciu mamy ostateczny wgląd do domu i narzędzi Slowian, ktory w tym pelnym przeględzie nie byl nam dotąd znany. Tokarze w drzewie i bednarze wykonywali juz dobra pracę. Znaleziono też upiększone ornamentami łyżki i miski, warząchwie, wrzeciona i kunsztownie obrobione rękojeści do noży , ale też wiadra, beczki wzmocnione drewnianymi i żelaznymi obręczami, lampki olejne z gliny oraz drabiny. W pewnej ilości znaleziono łodzie, podobne do tych ze Spandau. Obok zwykłych z grubsza obrobionych butów roboczych, znaleziono ozdobione buty skórzane. Cholewka i podeszwa są ze sobą zgrabnie i porządnie z szyte .Ostrogi, groty strzał i oszczepów, siekiery, klamry do pasków , pierścienie, okucia żelazne, a w górnych warstwach podkowy, świadczą o daleko posuniętym rzemiośle kowalskim. Ołowiane sztaby i przetopiony ołów, świadcza o rozpoczętym już kopalnictwie. Srebrne pierścienie skroniowe występuja często . Żarna były z granitu (Zobtengebirge). Stwiedzono rownież i potwierdzono związki z dalekim wschodem i Azją Mniejszą. Pewna rekojeść noża pomalowana była lackiero -podobną substancja. Grzebien ze skorupy żółwia, wyrób szklany z napisem arabskim "SPOKOJ SULTANOWI". W przeciwieństwie do wyrobów miejscowych, miski z brązu (HANSASCHÜSSELN), pierścienie z bursztynu, forma ze steatytu, rękojeści drewnianych ze wzorem pleciono-taśmowym, okrągła zapinka, świadczą o kontaktach z północą. Orzech laskowy, żołędzie i proso odgrywaly przy pożywieniu główną role . Zyto, pszenica, owies i jeczmień nie wystepuja (!? tłum.) w przeciwienstwie do ziem niemieckich. Tak więc te wykopaliska z okolic Opola dały nam pełny obraz kultury słowiańskiej wczesnego średniowiecza. Osada ta została zbudowana około roku tysięcznego i przetrwala do połowy 13 wieku. Księstwo opolskie bylo niezależne od księstwa śląskiego .Przypuszczalnie powstało wówczas jak Boleslaw Chrobry przyłączyl te tereny do księstwa gnieznieńskiego.

Prof. Dr. Albert Kiekebusch

Zródło: Deutsche Vor und Frühgeschichte, Verlag von Philipp Reclam jun. Leipzig 1934.

tłum. Bogdahl



Opis załącznika:
figura ta jest 1.70 wysoka

Opis załącznika:
tak mogło też wyglądać miasto (?) w Opolu

Opis załącznika:

Opis załącznika:
biżuteria jest ze srebra

Opis załącznika:
słowiański cmentarz

Sob 11 Cze, 2005 13:33

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak w archeologi ocenia sie źródła po dojściu Hitlera do wadzy ?
czy nie było u nich po 33 jak u nas za komuny "na terenie Polski byli tylko słowianie, nasi protoplaści"
czy nie stało się wszystko i poczatkiem wszystkiego rasa aryjska ?


proszę to jest bez cienia złosliwości, tak tylko gdy przeczytałem o Atlantydzie i jej aryjskim brzmieniu, to tak myślę, to było dla mnie szokujące, nie słyszałem wcześniej takiej wersji, a poparte argumentami zdaje się całkiem sensowne,
więc pytam

Wto 14 Cze, 2005 0:42

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
o Atlantydzie i jej aryjskim brzmieniu, to tak myślę, to było dla mnie szokujące, nie słyszałem wcześniej takiej wersji, a poparte argumentami zdaje się całkiem sensowne,

z jednym wyjątkiem: Germania nie zatonęła Wink
jak zechcesz udowodnić że Atlantyda była w polsce, np. w CZeśtochowie to napisz do LPR - za kilka miiesięcy dostaniesz arumentację Twisted Evil

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 14 Cze, 2005 11:26

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu podaje stronki o Słowianach:
http://slowianie.republika.pl/glowna.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82owianie
http://www.slavinja.prv.pl/
http://swiatowid.end.pl/

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Sob 15 Wrz, 2007 21:13

Powrót do góry
Alan Bartosek
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 12
Skąd: Madrid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajne strony ale zobacz moją

Pon 07 Sty, 2008 22:26

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

" Slowianie, Slowianie, Slawnych Ojcow potomstwo calkiem nieudane"
zagadka:kto jest autorem tego zdania?

Wto 08 Sty, 2008 2:47

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy artykuł dr Dariusza Rozmusa o Słowianach. Polecam Wyluzowany

http://www.taraka.pl/index.php?id=saqaliba.htm

Sob 16 Lut, 2008 21:50

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EE tam słowianie...najlepsi są Anglo-Sasi i Celtowie!

Sro 16 Lip, 2008 13:32

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I w czymze to sa najlepsi?

Celtowie, przynajmnie ci irlanddzy juz nawet nie potrafia mowic w rodzimym jezyku, a Anglosasi? Wygodny cel dla Wikingow, dunskich krolow i Normanow!
A podobno rowniez Wieletow i Pomorzan Mr. Green

Sro 16 Lip, 2008 23:40

Powrót do góry
Nuad
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 217
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ile Celtów w miarę lubię to Anglosasów i wszystkich Germańskich szczepów nienawidzę. Według mnie najszlachetniejszym spośród Aryjskich ludów byli Sarmaci.

Czw 17 Lip, 2008 9:33

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

spory o pochodzenie Słowian


http://www.naukawpolsce.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=312236&data=&lang=PL&_CheckSum=-1214958000

Pon 17 Lis, 2008 20:56

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co mi wiadomo Słowianie byli ludem indoeuropejskim, swe korzenie mogli mieć na stepach Azji. Lecz mogę się mylić, bo nie jestem ekspertem w tym temacie...
_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Sob 29 Lis, 2008 22:40

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marpar napisał:
Z tego co mi wiadomo Słowianie byli ludem indoeuropejskim, swe korzenie mogli mieć na stepach Azji. Lecz mogę się mylić, bo nie jestem ekspertem w tym temacie...
Jak bo byli?

Nie 30 Lis, 2008 17:09

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chaemuaset napisał:
Jak bo byli?


Wybacz, ale nie rozumiem Twojego pytania Zniesmaczony

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 01 Gru, 2008 20:32

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

koledze najprawdopodobniej chodziło o:
Cytat:
jak to byli?

oczywiście z akcentem na "byli".

A szkopuł tkwi w tym, że powinno być "są".

Wto 02 Gru, 2008 0:13

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak, mała literówka z mojej strony,
Słowianie są ludem indoeuropejskim Wink

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Wto 02 Gru, 2008 8:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.