| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4542
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

6 Batalion Czołgów

Witam, szukam informacji o działaniu i organizacji tej jednostki w czasie walk w Afryce. Udało mi się ustalić, że batalion ten walczył w Egipcie w okresie VI-VIII 1942r. Zajmował stanowiska na obszarze depresji Al-Kattara, dowódcą batalionu był major Stanisław Gliński. Pozdrawiam.

Sro 21 Maj, 2008 20:10

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

By się zanadto nie rozpisywać -
- poniżej skany fragmentów "Zarysu historii polskiej broni pancernej..." Żebrowskiego (strony: 468 i 469)
Jak widać - 6. Batalion Czołgów w czerwcu 1942 roku walczyć w Egipcie nie mógł.
O ile pamiętam, to jedynym wówczas polskim oddziałem pancernym zajmującym pozycje na linii obrony Egiptu był Pułk Ułanów Karpackich.

Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
str. 468 (fragment)

Opis załącznika:
str. 469 (fragment)

Sro 21 Maj, 2008 21:32

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4542
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, według podanego przez Ciebie źródła 6 Batalion Czołgów "Dzieci Lwowskich" powstał 12 X 1942r. Jednak nie można wykluczyć, że wcześniej istniała jednostka o nazwie " 6 Batalion Czołgów". Informację o tym batalionie pochodzi z książki Bohdana Arcta "Polacy w walkach na Czarnym Lądzie" s. 99. Szczególnie interesujący jest przypis wyjaśniający jej pochodzenie, pozwolę sobie go zacytować : "Według informacji płk Kazimierza Rosen - Zawadzkiego, który wówczas w stopniu rotmistrza był jednym z zastępców dowódcy 6 batalionu czołgów."
Szukając informacji o tym batalionie, znalazłem kilka niestety bardzo ogólnych informacji, o walkach w Libii 4 pułku pancernego? Może 6 batalion ma coś wspólnego z tym pułkiem?
Pozdrawiam.

Czw 22 Maj, 2008 16:44

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

4. Pułk Pancerny "Skorpion" wszedł do boju dopiero pod Monte Cassino, a na pograniczu egipsko-libijskim jedynie ćwiczył w roku 1943.
6. Batalion Czołgów stanowił niejako kontynuację przedwojennego 6. Batalionu Pancernego i tam należy szukać jego korzeni.Innego batalionu o tej nazwie w PSZ nie było.
Jak pisałem - JEDYN? jednostką zmechanizowaną, posiadającą na stanie broń pancerną (zresztą w części zdobyczną - włoską i niemiecką), która brała udział w obronie Egiptu, był Pułk Ułanów Karpackich.Tyle, że w jego skład nigdy nie wchodził żaden 6. Batalion Czołgów, a szwadrony.Polecam artykuł Skrzyńskiego, jaki ukazał się w numerze4/2003 "Militariów i Faktów".
Pozdrowienia
Grendel

Czw 22 Maj, 2008 17:28

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

E tam. 6. Batalion Czołgów nie istniał wcześniej niż napisał Grendel. Wcześniej został stworzony 5. i 6. batalion pancerny (dokładnie 2.10.1941). Oba bataliony zostały stworzone przy jednostkach piechoty konkretniej 5. i 6. DP. Dowódcą 5. batalionu pancernego był kapitan Rosen- Zawadzki, a dowódcą 6. był kapitan Rafalski. W dniu 15.01.1942 utworzono Ośrodek Organizacyjny Broni Pancernej, którego dowódcą został kapitan Rafalski, a jego zastępcą kapitan Rosen- Zawadzki. W tym samym czasie oba bataliony przemianowano. 5. na 1. batalion pancerny (porucznik Kosiewicz), a 6. na 2. batalion pancerny (porucznik Kosiewicz).

Jednostka ta nijak jednak nie mogła walczyć w Afryce, bowiem po przybyciu na Bliski Wschód w wyniku różnych przemian powstała 2. Brygada Czołgów.

Przejdźmy do finału- Po raz kolejny twierdzenia Arcta można włożyć między bajki.

Kwitki:

Z. Lalak, " Broń pancerna w PSZ 1939-1945"; Pegaz- Bis, Warszawa, bez roku publikacji.
Z. Lalak, A. Kamiński "Kawaleria pancerna w PSZ 1940-1945"; Pegaz- Bis, Warszawa, bez roku publikacji.

EDIT: Zagubione "i".

Nie 25 Maj, 2008 16:11

Powrót do góry
Robert76
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 328
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
E tam. 6. Batalion Czołgów nie istniał wcześniej niż napisał Grendel. Wcześniej został stworzony 5. i 6. batalion pancerny (dokładnie 2.10.1941). Oba bataliony zostały stworzone przy jednostkach piechoty konkretniej 5. i 6. DP. Dowódcą 5. batalionu pancernego był kapitan Rosen- Zawadzki, a dowódcą 6. był kapitan Rafalski. W dniu 15.01.1942 utworzono Ośrodek Organizacyjny Broni Pancernej, którego dowódcą został kapitan Rafalski, a jego zastępcą kapitan Rosen- Zawadzki. W tym samym czasie oba bataliony przemianowano. 5. na 1. batalion pancerny (porucznik Kosiewicz), a 6. na 2. batalion pancerny (porucznik Kosiewicz).

Jednostka ta nijak jednak nie mogła walczyć w Afryce, bowiem po przybyciu na Bliski Wschód w wyniku różnych przemian powstała 2. Brygada Czołgów.

Przejdźmy do finału- Po raz kolejny twierdzenia Arcta można włożyć między bajki.

Kwitki:

Z. Lalak, " Broń pancerna w PSZ 1939-1945"; Pegaz- Bis, Warszawa, bez roku publikacji.
Z. Lalak, A. Kamiński "Kawaleria pancerna w PSZ 1940-1945"; Pegaz- Bis, Warszawa, bez roku publikacji.

EDIT: Zagubione "i".


Święta racja Uśmiech
Z. Lalak, " Broń pancerna w PSZ 1939-1945"; Pegaz- Bis, Warszawa, bez roku publikacji, s. 73-76.
Polecam również:
W. Handke, Dzieje 6 Pułku Pancernego Dzieci Lwowoskich, Leszno 2006.
Pozdrawiam!

Sro 04 Cze, 2008 13:14

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat w historii 6. Dzieci Lwowskich ni ma na interesujący temat, ni na temat wymienionych panów ani słowa.

Sro 04 Cze, 2008 15:19

Powrót do góry
Robert76
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 328
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napisałeś wcześniej, że
W dniu 15.01.1942 utworzono Ośrodek Organizacyjny Broni Pancernej, którego dowódcą został kapitan Rafalski, a jego zastępcą kapitan Rosen- Zawadzki. W tym samym czasie oba bataliony przemianowano. 5. na 1. batalion pancerny (porucznik Kosiewicz), a 6. na 2. batalion pancerny (porucznik Kosiewicz).
A Lalak napisał w "Broń pancerna w PSZ 1939-1945" na s. 76, że 1.07.1943 r. zmieniono nazwę 6 batalionu czołgów na 6 pułk pancerny "Dzieci Lwowoskich"
Z tego wynika, że istniał pod swoją nazwą po dacie, którą podajesz.
Ale może się mylę Question
Pozdrawiam!

Sro 04 Cze, 2008 19:48

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko, że oba przemianowane były częścią Ośrodka Organizacyjnego Broni Pancernej. 6. Pancerny został stworzony później i nie miał z O.O.B.P. nic wspólnego, co jest zresztą wyraźnie napisane na stronie 74.

Więc się mylisz.

Sro 04 Cze, 2008 20:34

Powrót do góry
Robert76
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 328
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No teraz przeczytałem i chyba masz rację Wink

Sro 04 Cze, 2008 20:39

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4542
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, oto cytat (niestety dość ogólny) z książki Kazimierza Rosen - Zawadzkiego "Z dziejów 2 Korpusu Polskiego" s 105. "W związku z sukcesami Panzerarmee gen. Rommla,przekroczeniem przez nią granic Egiptu (26.06.1942r) i bezpośrednim zagrożeniem Aleksandrii ( 100 km na wschód od Egiptu) 2 brygada czołgów w składzie: Karpacki Pułk Ułanów i 6 batalion czołgów, została ( bez sprzętu pancernego i przed zakończeniem reorganizacji) przerzucona pospiesznie na południowy odciek stanowisk obronnych 8 armii brytyjskiej."
Pozdrawiam.

Nie 08 Cze, 2008 14:23

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajno, tylko, że w tym okresie nie było żadnego 6. batalionu.

PUK miał być wyznaczony do obrony Delty Nilu, mam nawet zreprodukowany w "Ułanach Karpackich" rozkaz dla PUK, w którym wymienione są współdziałające jednostki. Rozkaz jest z 29 czerwca 1942 i nie ma tam słowa o 6. batalionie, czy jakiejkolwiek innej jednostce. W tekście wspomina się, że w razie czego przydzielony mógł być polski pułk czołgów. Bez słowa, co to za jednostka.

Nie 08 Cze, 2008 14:44

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4542
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, 2 czerwca 1942r. dowódcom 1 Batalionu Czołgów został major Stanisław Gliński. 14 VI batalion wraz z Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej pod wspólnym dowództwem majora Glińskiego zostaje przesunięty do Egiptu. W obozie Cowley otrzymuje pierwsze czołgi szkolne Mk.VIB. Na początku sierpnia 1 batalion powrócił do Palestyny, czy powróciło również CWBP nie wiadomo. Pozdrawiam.

Pon 14 Lip, 2008 20:17

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie 2 czerwca, a wcześniej. I to dużo.

Jedyną jednostką, która mogłaby być przydzielona do PUK był Pułk 4. Pancerny "Skorpion". Wynika to nie wprost z książki Roberta Handke "Dzieje Pułku 6. Pancernego Dzieci Lwowskich" i "Ułanów Karpackich".

Pon 14 Lip, 2008 20:48

Powrót do góry
Piotr Renztuk
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 208
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo szczęśliwy

Tak na marginesie to nie wiem czy Lalak jest dobrym źródłem, jeżeli chodzi o zmiany organizacyjne oddziałów PSZ. Z pewnością nie, jeżeli chodzi o 1. Dywizję (gdzie przykładowo coś, co figuruje w rozkazach jako Brygada zamienia się u niego w „Grupę”, lub gdzie Maczek wydaje rozkazy, których nie wydał). Nie wiem, co prawda jak jest w przypadku PUK-u, ale chyba raczej z dystansem trzeba do informacji tych podchodzić.

Pozdrawiam Piwo

Wto 15 Lip, 2008 13:57

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat w przypadku PUK to ja mam "Ułanów Karpackich", wydanie londyńskie ze wszelkimi papierkami + dodatkowe pierwszorzędne źródło, więc nie mam problemów Laughing

Wto 15 Lip, 2008 14:09

Powrót do góry
Piotr Renztuk
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 208
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Akurat w przypadku PUK to ja mam "Ułanów Karpackich", wydanie londyńskie ze wszelkimi papierkami + dodatkowe pierwszorzędne źródło, więc nie mam problemów Laughing


Kuba litości...

Ani nie pisałem, że masz problemy, ani nie podważałem twoich informacji. Ty masz inni nie mają i będą brać z Lalaka więc zasygnalizowałem sprawę. Ot i wszystko w tej sprawie Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam

Wto 15 Lip, 2008 14:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.