| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nuad
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 217
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cidamus, Atlantyda pustyni

Słyszał ktoś o położonej na terenie dzisiejszej południowo-zachodniej Libii osadzie Cidamus ?. To potężne Berberyjskie miasto ok III-IV w. n.e. zostało pochłonięte przez piaski dopiero co rodzącej się na tych wcześniej żyznych ziemiach Sahary. Przez lata miejsce to było ważnym punktem handlowym i stolicą ludu o łacińskiej nazwie Geutuli.

Pon 24 Mar, 2008 15:32

Powrót do góry
Nuad
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 217
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzę że chyba nikt nic nie wie.

Sro 26 Mar, 2008 18:51

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli wiesz coś więcej o tym mieście, podziel się z nami tą informacją, nie czekaj na innych. Ja osobiście oglądałem tylko zdjęcia stanowisk archeologicznych i tamtejszych krajobrazów, historii Cidamusa nie znam.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Sro 26 Mar, 2008 20:20

Powrót do góry
Nuad
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 217
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sam wiem na ten temat nie wiele. Wiem że było to jedno z pierwszych jeśli nie pierwsze miast na tych terenach. Było ważnym miejscem dla półkoczowniczej ludności Berberyjskiej z terenów Libii. handlowano tu głównie solą, daktylami, cytrusami, końmi, owcami, wełną i kością słoniową.
Stanowiło ważny punkt na szlaku handlowym z okolic Śródziemnomorskich do Afryki. Swój rozkwit przezywało ok II w. n.e. Upadło jak już wcześniej wspomniałem pochłonięte przez piaski Sahary. Wcześniej te ziemie były bardzo żyzne jednak w skutek nadmiernego wypasu bydła, ekspansywnego rolnictwa i ocieplenia się klimatu ziemia ta zamieniła się w pustynię.

Sob 29 Mar, 2008 12:24

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gadamias, ((Tidamenis, (Cidamus – starożytna nazwa) Gadamus, Ghadames)) to jedno z miast berberyjskich, związanych z wymianą handlową z ośrodkami Sahary, co pozwoliło na ogromny rozwój handlu tran saharyjskiego.
Ghadamias było jednym z trzech największych fortów, w którym mogło zostać rozlokowanych ok. 1000 osób. Sądzi się również, iż niezwykłe pod względem architektonicznym miasto, o wspaniałej kamieniarce, mogło w przeszłości stanowić, rodzaj głównego centrum dowodzenia dla innych ufortyfikowanych miast w III w. n.e.
Cidamus stanowi jedną z większych osad poświadczonych w źródłach antycznych, którego strategiczna wartość uwarunkowana jest ulokowaniem aglomeracji na trasie łączącej przybrzeżne miasta jak Lepcis Magna, chroniąc je przez pustynne plemię Graamantów.
Zabudowa forteczna, powstała zapewne w 201 r. n.e. Dzieje całej oazy, nieco bardziej czytelne wiążą się z panowaniem cesarza Septymiusza Sewera, 193-211, który pochodził Lepcis Magna.
Należy pamiętać, iż Afryka stanowiła w okresie cesarstwa Rzymskiego spichlerze Rzymu. Lepcis Magna, znajdowała się na końcu szlaku karawanowego do Fezzanu.
Mamy jednak wcześniejsze przesłanki, które pozwalaj na lokalizację tam rodzimej zabudowy o charakterze obronnym, znajdującej się w pobliżu rzymskiego tymczasowego obozu.

Sob 29 Mar, 2008 13:24

Powrót do góry
Nuad
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 217
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, muszę przyznac; gdzie znalazłeś tyle informacji o Cidamus'ie ?.

Sob 29 Mar, 2008 14:34

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nuad napisał:
Ciekawe, muszę przyznac; gdzie znalazłeś tyle informacji o Cidamus'ie ?.


Witam. Korzystałem trochę z moich notatek. Artykułów na temat rzymskiej Afryki jest bardzo dużo. Niestety jeśli się nie mylę, nie ma żadnej monografii tego stanowiska w ujęciu archeologiczno – historycznym, często można odnaleźć jakieś dane w kontekście lepiej poznanego Leptis Magna

Sob 29 Mar, 2008 14:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.