| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nemo5576 napisał:
To akurat jakiś niedopilnowany ipek wpisał (dokładnie 83.17.152.226). A z tego co znalazłem powstały dwie partie prototypowe po 10 szt. plus jedna próbna 30 szt.
Dane o 70 sztukach w różnych źródłach umieszczałem ja - na podstawie szacowań z WITU i z PCO i innych źródeł. Pewne są - tak jak napisałem w BiA - 2 partie prototypowe i jedna próbna (10+10+30, na to znalazłem potwierdzenie w dokumentach) oraz 116 dostarczonych celowników optycznych LD-6 (bo tutaj potwierdziło mi to PCO, zachowała się ta wartość w ich papierach). Szacuje się, że SWD-M powstało nieco więcej - pomijając pierwszą, prototypową partię, właśnie łącznie około 70. Niestety, potwierdzenia na 100% tej wartości nie mam, wiem tylko, że było ich więcej.

Grendel napisał:
Wybaczcie - pozwoliłem sobie dosłownie przetłumaczyć amerykańską militarną nowomowę na polszczyznę
Niestety, niespecjalnie Ci wyszło. Anglosaskie określenie "semi-automatic" po polski tłumaczy się jako samopowtarzalny. Półautomatyczne to są niektóre granatniki rewolwerowe lub radzieckie rusznice przeciwpancerne.
Cytat:
Pierwsze XM110 trafiły do linii w Afganistanie.
Chyba M110 SASS, a nie XM110.
Cytat:
Zastępują karabiny M24, bardzo przez strzelców lubiane, na których wymianę przyszedł już jednak czas.
Niezpełnie - uzupełniają, a nie zastępują.

Grendel napisał:
M16 HBAR odpadł w konkursie na SAW (Squad Automatic Weapon) - wygrał wtedy FN Minimi, który otrzymał nazwę M249.
Z HBAR strzelałem wielokrotnie, bo duża część, o ile nie większość sprzedawanych na rynku cywilnym pochodnych AR-15 ma ciężką lufę.
Ekhm... ale HBAR w postaci kbkm, a HBAR kierowany na rynek cywilny, to zupełnie coś innego, tylko się tak samo nazywa. Ale bazujące na M16A2 karabinki maszynowe są wbrew pozorom w służbie - na przykład w Danii (5,56 mm kbkm LSV M/04, odpowiednik Colt M750).
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Nie 06 Maj, 2007 12:14

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4542
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="REMOV"]
Cytat:
Niezpełnie - uzupełniają, a nie zastępują.
Witam, nie wiesz przypadkiem, jak będzie wyglądało w praktyce? Pozdrawiam.

Nie 06 Maj, 2007 19:47

Powrót do góry
Nemo5576
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 125
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

REMOV napisał:
Szacuje się, że SWD-M powstało nieco więcej - pomijając pierwszą, prototypową partię, właśnie łącznie około 70.

A Wojsko Polskie nie wie ile ich kupiło i nadal ma?

Nie 06 Maj, 2007 21:14

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

REMOV napisał:
Grendel napisał:
Wybaczcie - pozwoliłem sobie dosłownie przetłumaczyć amerykańską militarną nowomowę na polszczyznę
Niestety, niespecjalnie Ci wyszło. Anglosaskie określenie "semi-automatic" po polski tłumaczy się jako samopowtarzalny.

Ależ zrobiłem to absolutnie celowo ;o)Właśnie dlatego przeprosiłem.
REMOV napisał:
Chyba M110 SASS, a nie XM110.

Hmmm...Podaj mi numer standardyzacyjny proszę.Bo ja nie widziałem w biuletynach.Nie jest to "moja działka", więc mogłem przeoczyć.
Póki co - będzie to dla mnie jednak XM110 Semi-Automatic Sniper System (SASS - w skrócie: XM110).
REMOV napisał:
Grendel napisał:
Zastępują karabiny M24, bardzo przez strzelców lubiane, na których wymianę przyszedł już jednak czas.
Niezpełnie - uzupełniają, a nie zastępują.

Dokładniej - zastępują oraz uzupełniają.Zależy gdzie.
Przeważnie zastępują.Albo jeszcze inaczej - zastąpią.Póki co - w Afganistanie - rzeczywiście uzupełniają, bo partia jest zbyt nieliczna, by w pełni zastąpić.


REMOV napisał:
Grendel napisał:
M16 HBAR odpadł w konkursie na SAW (Squad Automatic Weapon) - wygrał wtedy FN Minimi, który otrzymał nazwę M249.
Z HBAR strzelałem wielokrotnie, bo duża część, o ile nie większość sprzedawanych na rynku cywilnym pochodnych AR-15 ma ciężką lufę.
Ekhm... ale HBAR w postaci kbkm, a HBAR kierowany na rynek cywilny, to zupełnie coś innego, tylko się tak samo nazywa.

Oczywiście - różnice są spore.Nie w lufie jednak różnica.Te leżą gdzie indziej.Z przyczyn zupełnie oczywistych.

Pozdrowienia
Grendel

Pon 07 Maj, 2007 6:13

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Ależ zrobiłem to absolutnie celowo
Ale przecież źle przetłumaczyłeś, nie bardzo rozumiem o co chodzi.
Cytat:
Hmmm...Podaj mi numer standardyzacyjny proszę.Bo ja nie widziałem w biuletynach.Nie jest to "moja działka", więc mogłem przeoczyć.
NSN 1005-01-534-2841, tyle tylko, że przyznanie NSN-u nie oznacza wprowadzenia broni oficjalnie do uzbrojenia, więc taka informacja specjalnie Ci niczego nie da.
Cytat:
Póki co - będzie to dla mnie jednak XM110 Semi-Automatic Sniper System (SASS - w skrócie: XM110)
W zasadzie nawet mogę się zgodzić, zastanawia mnie po prostu chwila, kiedy "X" znika z nazwy, patrz przypadek 12,7-mm wkbw M109 LRSR.
Cytat:
Dokładniej - zastępują oraz uzupełniają. Zależy gdzie.
Przeważnie zastępują. Albo jeszcze inaczej - zastąpią.
Nie sądzę, aby Amerykanie zrezygnowali z powtarzalnych kbw, stąd też określenie "uzupełniają" będzie zawsze aktualne. Po prostu samopowtarzalny i powtarzalny kbw pełnią nieco inne funkcje.
Cytat:
Oczywiście - różnice są spore.Nie w lufie jednak różnica.Te leżą gdzie indziej.Z przyczyn zupełnie oczywistych.
W lufie również. To są w ogóle inne konstrukcje - myląca jest nazwa.
_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Pon 07 Maj, 2007 9:06

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

REMOV napisał:
Ale przecież źle przetłumaczyłeś, nie bardzo rozumiem o co chodzi.

Bawi mnie militarna nowomowa - "systemy" itp. - dlatego przetłumaczyłem to BARDZO DOSŁOWNIE.Prawdopodobnie NAZBYT i nie było to czytelne, stąd Twoja uwaga jest zupełnie słuszna.
REMOV napisał:
Grendel napisał:
Hmmm...Podaj mi numer standardyzacyjny proszę.Bo ja nie widziałem w biuletynach.Nie jest to "moja działka", więc mogłem przeoczyć.
NSN 1005-01-534-2841, tyle tylko, że przyznanie NSN-u nie oznacza wprowadzenia broni oficjalnie do uzbrojenia, więc taka informacja specjalnie Ci niczego nie da.

National Stock Number (NSN) nie jest numerem dokumentu standardyzującego ;o)Sama proces zmiany nazwy nie ma własnego numeru - liczy się numer biuletynu.
Musisz szukać w papierach DSP.
Póki co - termin M110 używany jest przez cywili.W dokumentacji wojskowej (np. w oficjalnych Department of the Army Procurement Programs stosuje się wciąż nazwę "X"-perymentalną.
REMOV napisał:
Grendel napisał:
Póki co - będzie to dla mnie jednak XM110 Semi-Automatic Sniper System (SASS - w skrócie: XM110)
W zasadzie nawet mogę się zgodzić, zastanawia mnie po prostu chwila, kiedy "X" znika z nazwy, patrz przypadek 12,7-mm wkbw M109 LRSR.

"X" znika z nazwy wtedy, gdy biurokrata za to odpowiedzialny uzna, że broń się sprawdziła i jest jej na stanie dostatecznie dużo, by ją oficjalnie zestandardyzować.
Tak to w ogromnym uproszczeniu wygląda.
REMOV napisał:
Nie sądzę, aby Amerykanie zrezygnowali z powtarzalnych kbw, stąd też określenie "uzupełniają" będzie zawsze aktualne. Po prostu samopowtarzalny i powtarzalny kbw pełnią nieco inne funkcje.

Oczywiście.I inne też zadania stawia się strzelcom wyborowym wspierającym drużynę czy pluton, a inne strzelcom kompanijnym, czy snajperom.Są to kwestie, że tak powiem, doktrynalne.
Nie będę się upierał.Póki co, oba karabiny współistnieją.Z tego, co można przeczytać w dokumentach wynika, że XM110 mają zastąpić, a nie uzupełnić karabiny M24 na poziomie operacyjnym.
REMOV napisał:
To są w ogóle inne konstrukcje - myląca jest nazwa.

Nie będę się spierał - pewnie masz rację.Nie moja działka.
Strzelałem z cywilnego AR-15 ze standardową lufą i z tych z lufą ciężką.Z wojskowego HBAR nie miałem okazji.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 07 Maj, 2007 17:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.