| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednostki Specjalne MW w latach 80.

Witam!
Ostatnio natrafiłem na legitymację PZPR ojca Twisted Evil Jako organ wydający czy opiniujący wpisane było Jednostki Specjalne MW. Ojciec był wtedy podchorążym świeżo po WAM w Łodzi. Żeby skonczyć studia, musiał wstąpić do partii. Skierowano go na Wybrzeże, a dokładniej do Szpiatala Wojskowego w Gdańsku-Oliwie.Był to rok chyba 1980. Co to były te jednostki specjalne MW?
Pozdrawiam!

Sob 05 Sie, 2006 23:49

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm, jedyne co mi przychodzi do głowy to Formoza, specjalna grupa płetwonurków, niestety chyba otoczona większą aurą tajemniczości niż Grom.

Nie 06 Sie, 2006 1:50

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Się zgadza:
FORMOZA to nazwa Sekcji Działań Specjalnych (SDS), wcześniej funkcjonowała jako Grupy Specjalne Płetwonurków. Powstała w 1974 roku. Jej pierwszym dowódcą był dziś kmdr dypl. w st. spocz. Józef Rembisz. Podstawowym zespołem jest para, aby się wzajemnie zabezpieczać, trzy pary tworzą grupę specjalną, pięć grup - sekcję. Na początku w jednostce służyli żołnierze z poboru, dziś jest całkowicie zawodowa, co zwiększa jej efektywność działania. Zachowano trzyletni system szkolenia, np. w pierwszym roku trenuje się głównie strzelanie, pływanie na duże odległości, prowadzenie pojazdów, doskonali się język obcy.

We wrześniu 1987 jednostka zmieniła nazwę na Wydział Działań Specjalnych, a w 1990 powstały Grupy Specjalne Płetwonurków.
Jednostka ma niesłychaną moc rażenia, dwóch płetwonurków może zatopić albo opanować okręt nieprzyjaciela, kilkunastu może unieruchomić nawet duże zgrupowanie okrętów.

Formoza nie jest samodzielną jednostką wojskową, stacjonuje w Gdyni. Podlega dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych (GOR), wchodzącej w skład 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Wcześniej przez 15 lat, Formoza była samodzielną formacją. Podobno SDS składa się z sześciu grup oraz zaplecza.
Przygotowana jest do działań specjalnych w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Podstawowe jej zadania to prowadzenie działalności na morzu, pod wodą i w obiektach brzegowych. Formoza najczęściej współpracuje z oddziałem wodnym GROM-u, kompanią płetwonurków 1. Pułku Specjalnego oraz niektórymi swoimi odpowiednikami w marynarkach wojennych państw NATO.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 06 Sie, 2006 13:51

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakt, że członkowie Formozy są profesjonalistami w każdym calu, ale czemu ćwicząc na wodach Zatoki Gdańskiej skutecznie rozwalili ładunkami wybuchowymi wrak U-boota Evil or Very Mad
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Pon 07 Sie, 2006 15:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.