| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Napoleon North
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ząb konia ? Skamieniałość czy nie ...

Znaleziony na pozostałościach po poligonie łączności .Na Ruczaju w Krakowie na polnej drodze.Współczesny czy skamieniały ?. W okolicy znam jedną stajnię i są jeszcze konie na rynku . Ale czy ten jest skamieniały ...? Nie wiem ...
waga : 7,1g



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 21 Maj, 2013 20:59

Powrót do góry
venoms88
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam napewno jakiegoś roślinożercy ,poszukaj sobie na google lub zapytaj na forum paleontologicznym.Nie skamieniały to on nie jest a napewno współczesny.

Sro 22 Maj, 2013 21:39

Powrót do góry
Napoleon North
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pies czy lis ?

To ząbek znaleziony na placu przygotowywanym do budowy.
Wielkość 1 cm.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 27 Maj, 2013 21:07

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przydał by się ktoś od archeozoologii Wink pierwsze to zapewne koń lub krowa, tur.
Zęby się dobrze zachowują, co może dziwić biorąc pod uwagę ich dosyć szybki rozpad w nie dbanej jamie ustnej Wink

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 28 Maj, 2013 15:37

Powrót do góry
anglik
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

myśle, że jakiegos wielkiego odkrycia nie będzie ale mógłbyś z ciekawości zapytać kogoś kto jest w temacie lub zapytać na forum paleontologicznym.
_________________
list formalny po angielsku

Czw 13 Cze, 2013 12:17

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8559
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przecież mamy na forum fachowca od uzębienia, tylko pewno nieczęsto tu zagląda.@E-maus na pewno rozwikła zagadkę Wink

Pią 14 Cze, 2013 18:33

Powrót do góry
e-maus
Moderator
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 7008
Pochwał: 19
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

He He ,
IMO żaden z przykładów to nie skamieniałość . Tak jak napisał Przemek pierwszy to trzonowiec przeżuwacza , drugi to "łamacz" drapieżcy ale o więcej mnie nie pytajcie nie jestem weterynarzem.
Przy okazji opinia która mnie osobiście nie bardzo się podoba Wink
Zdaniem niektórych człowiek XXI wieku w ogóle nie potrzebuje zębów ... przecież może kupić malakser W szoku

_________________
pzdr. Jacek
http://www.youtube.com/watch?v=O8AWdOhA6Cs

Pią 14 Cze, 2013 18:58

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

e-maus;

Cytat:
Tak jak napisał Przemek pierwszy to trzonowiec przeżuwacza


Kim jest ten Przemek na forum IOH Question Nie kojarzę gościa. Jak na razie nikt nie potwierdził, że wiek znalezionych zębów można jasno określić jako;

Cytat:
Współczesny czy skamieniały ?


Wg mojej oceny, na tzw. oko, skamieliną ten artefakt nie jest. Może Przemek coś podpowie i zakończy temat Question

Pią 14 Cze, 2013 20:24

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przemek powie że to żadna skamielina, tylko stare zęby o bliżej nie określonym wieku, po fotografii równie dobrze może mieć taki ząb 100 jak i 1000 lat
C14 załatwiło by sprawę Wink
ew datowanie warstw w jakich został znaleziony (choć to może wprowadzać w błąd bo sprytne kreciki potrafią przemieszczać takie duperelki) Mr. Green

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 14 Cze, 2013 21:38

Powrót do góry
Napoleon North
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwszy ząb wystawał trochę nad ziemię i znalazłem go na polnej drodze . Drugi leżał na ziemi w miejscu ,które jest przeorane pod budowę . Z tego co wiem były tam kiedyś bagna . Zresztą blok w ,którym mieszkam postawiono
po wysuszeniu takowych . Ten drugi ząb mógłby być psa bo tam dużo ich chodzi . Jest tylko jeden mankament to zdaje się jest ząb dorosłego zwierzęcia - stały a ssaki mają tylko 2 pary zębów mleczne a później stałe . Te mleczne wypadają same a stałe tylko podczas choroby lub po śmierci . Ten drugi ząbek może mieć 100 lat ? Fajnie by było ...na całkiem współczesny to on nie wygląda .

Sob 15 Cze, 2013 7:52

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8559
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...tylko po co ci to ?
Przecież na szyi nie będziesz nosił.

Sob 15 Cze, 2013 10:58

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones


Cytat:
Przemek powie że to żadna skamielina



Przepraszam Indi, wydurniłem się Embarassed Jednak to co napisałeś to oczywista, oczywistość Piwo

Sob 15 Cze, 2013 17:55

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:

Zęby się dobrze zachowują, co może dziwić biorąc pod uwagę ich dosyć szybki rozpad w nie dbanej jamie ustnej Wink

Czytałem gdzieś kiedyś dość poważnie wyglądające rozważania odnośnie kwestii, którą poruszasz. Wnioski były w pewnym sensie podobne do Twoich, lecz właśnie codzienne dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie past do zębów było dyskredytowane i stawiane jako kompletnie nie mające znaczenia dla jakości uzębienia w przeciwieństwie do uwarunkowań genetycznych i warunków/ jakości egzystencji. Jako przykład podawano doskonale zachowane zęby bodajże gadów kopalnych (którym marki: Colgate lub blend-a-med na pewno nie były znane). Zęby doskonale zachowane do śmieci danego osobnika i przez następne +/- 100 milionów lat.

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Pią 05 Lip, 2013 6:31

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon North napisał:
Pierwszy ząb wystawał trochę nad ziemię i znalazłem go na polnej drodze . Drugi leżał na ziemi w miejscu ,które jest przeorane pod budowę . Z tego co wiem były tam kiedyś bagna . Zresztą blok w ,którym mieszkam postawiono
po wysuszeniu takowych . Ten drugi ząb mógłby być psa bo tam dużo ich chodzi . Jest tylko jeden mankament to zdaje się jest ząb dorosłego zwierzęcia - stały a ssaki mają tylko 2 pary zębów mleczne a później stałe . Te mleczne wypadają same a stałe tylko podczas choroby lub po śmierci . Ten drugi ząbek może mieć 100 lat ? Fajnie by było ...na całkiem współczesny to on nie wygląda .

@ Napoleon North, wreszcie jakiś post od dość dawna, w który włożyłeś ciut więcej wysiłku ponad zwyczajowe sfotografowanie przypadkowego kawałka materii i zadanie pytania: "co to?". Poprzedni, w mojej ocenie sensowny, napisałeś ponad pół roku temu "ID guzika plastikowego Deutsche Mode". Wtedy również wysiliłeś się jak nie Ty, podając jakieś linki etc.
Tak właśnie trzymaj, a sam zauważysz o ile więcej odpowiedzi na swoje pytania uzyskasz od innych użytkowników forum. Po prostu zadbaj o to żeby każdy miał jasność, że nie kpisz, a niestety często tak to wygląda i że interesuje Cię temat, który poruszasz (to nawet nie musi być prawda, ale chociaż stwórz takie wrażenie).

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Pią 05 Lip, 2013 7:08

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

xnitro napisał:
Indiana Jones napisał:

Zęby się dobrze zachowują, co może dziwić biorąc pod uwagę ich dosyć szybki rozpad w nie dbanej jamie ustnej Wink

Czytałem gdzieś kiedyś dość poważnie wyglądające rozważania odnośnie kwestii, którą poruszasz. Wnioski były w pewnym sensie podobne do Twoich, lecz właśnie codzienne dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie past do zębów było dyskredytowane i stawiane jako kompletnie nie mające znaczenia dla jakości uzębienia w przeciwieństwie do uwarunkowań genetycznych i warunków/ jakości egzystencji. Jako przykład podawano doskonale zachowane zęby bodajże gadów kopalnych (którym marki: Colgate lub blend-a-med na pewno nie były znane). Zęby doskonale zachowane do śmieci danego osobnika i przez następne +/- 100 milionów lat.


A zęby gadów zachowały się tak dobrze, bo zęby gadów nigdy nie poczuły smaku cukru w paszczach Mr. Green pojawienie się cukru w diecie można wskazać za głównego winowajcę osłabienia zdrowia zębów a w konsekwencji próchnicy i innych takich paskustw

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Pią 05 Lip, 2013 10:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślisz , że rośliny wtedy nie zawierały cukru? A w średniowieczu i wcześniej to jaka produkcja cukru była? Wink
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 05 Lip, 2013 11:42

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok Amica, masz rację (na wszystkim się znasz?????????? Wink). Pewien jednak jestem, że sprawa dotyczyła ogólnie teorii o zerowym wpływie zabiegów higienicznych na stan uzębienia, a przykład który podałem to pewnie jeden z wielu prezentowanych, ale ten akurat zapamiętałem najlepiej.
Amica, nie każdy jest predysponowany do bycia "czarną skrzynką" (i jest to komplement, jak by nie brzmiał). Ukłon

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Pią 05 Lip, 2013 12:14

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Myślisz , że rośliny wtedy nie zawierały cukru?

Kombinowałem identycznie w pierwszym odruchu, ale...:
"Cukry występujące naturalnie w pokarmach mają niewielkie znaczenie dla rozwoju próchnicy. Większą rolę odgrywają rafinowane cukry sztucznie dodawane do pokarmów."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Pią 05 Lip, 2013 12:20

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Myślisz , że rośliny wtedy nie zawierały cukru? A w średniowieczu i wcześniej to jaka produkcja cukru była? Wink


Rośliny zawierały cukier, a jakże, tylko, że ma on jednak inny charakter niż cukier prosty wytworzony z trzciny czy buraków.
chodziło mi o zwiększenie udziału cukru rafinowanego w diecie , który nastąpił dopiero w dobie nowożytnej; wcześniej w Europie np. cukier chociażby trzcinowy był mało popularny, bo był drogi. gdzieś kiedyś wyczytałam, że człowiek w tamtych czasach spożywał łyżkę czystego cukru na rok.

Mniejsze kłopoty dawnych ludzi z próchnicą były związane z ich dietą. Jest to zresztą zjawisko doskonale widoczne w całej historii człowieka. Wynika ono głównie z ilości i formy węglowodanów w diecie: ich duży udział oraz miękki pokarm o kleistej konsystencji sprzyjają rozwojowi próchnicy. Schorzenie to było więc rzadkie w czasach, gdy człowiek był łowcą i zbieraczem (choć ślady próchnicy zaobserwowano nawet u australopiteków sprzed 3 mln lat). Pierwszym przełomem w częstości występowania próchnicy było pojawienie się rolnictwa, które spowodowało oparcie naszej diety na zbożach. Kolejna wielka zmiana miała miejsce już w czasach nowożytnych. Wprowadzenie do diety cukru rafinowanego oraz zastąpienie w masowym żywieniu chleba ziemniakami, co w Europie miało miejsce w ciągu XVII i XVIII wieku, doprowadziło do rozpowszechnienia się próchnicy. (za: archeowieści.pl)

Naukowcy prześledzili zmiany, jakie zaszły w środowisku bakterii jamy ustnej od czasów myśliwych i zbieraczy przez okres początków rolnictwa, po epokę brązu i średniowiecze. "Skład bakterii jamy ustnej zmienił się wyraźnie najpierw wraz z rozwojem rolnictwa, a potem po raz kolejny, około 150 lat temu. Przez wprowadzenie do powszechnego użytku cukru rafinowanego i białej mąki - w efekcie rewolucji industrialnej - w środowisku bakterii zasiedlających nasze jamy ustne doszło do dramatycznego zmniejszenia różnorodności. W efekcie środowisko to zostało zdominowane przez szczepy wywołujące próchnicę. Jama ustna współczesnych ludzi znajduje się praktycznie w stanie trwałego stanu chorobowego" - tłumaczy prof. Cooper. (za: naukawpolsce.pap.pl)

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Pią 05 Lip, 2013 12:37

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym poczekał z ferowaniem wyroków, już było kilka badań naukowych, za które po kilkudziesięciu latach trzeba było przepraszać i wycofywać się. Vide z ostatnich lat powrót do jajek- wcześniej były be, teraz okazało się że nie są cacy. Choć mnie ciekawi jak oni wykrywają ślady bakterii na skamieniałościach.
Obecnie cukier zawarty w daktylach uważa się za bardzo sprzyjający próchnicy. Przypomnę że początki bakterii Streptococcus mutans , odpowiedzialnej za powstawanie próchnicy szacuje się na 20 tys. lat temu. Zaś początki rolnictwa- 10 tys. lat temu.
A ponieważ to wszystko szacunki opierające się na niepełnych danych- można udowodnić każdą teorię Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 05 Lip, 2013 13:09

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

z potencjalnie zwykłego zęba, wynikła dosyć obszerna dyskusja Wink

można by to było rozbić na 2 odrębne tematy, tylko do jakiego działu to dać? więc chyba lepiej zostawić jak jest Wink

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 07 Lip, 2013 11:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.