| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odznaczenia i nagrody w armiach antycznych

Salve Amicii!

Jak wiadomo nie samą walką żyli starożytni wojownicy. Dla tych szczególnie się wyróżniających, odważnych i niedoścignionych w boju przewidziane były różnego rodzaju wyróżnienia w postaci nagród i , tego co byśmy dzisiaj nazwali odznaczeniami.
W armii rzymskiej do najważniejszych należały:
Corona obsidionalis – chyba najwyższe wyróżnienie, był to wieniec wykonany z trawy rosnący wokół miejsca walk, przyznawany za oswobodzenie miasta z oblężenia
Corona civica- wykonana z liści dębu a przyznawana żołnierzowi za uratowanie życia obywatelowi Rzymu
Corona navalis –wykonana ze złota i ozdobiona dziobami żaglowców a wręczana temu kto jako pierwszy dokonał abordażu nieprzyjacielskiego okrętu.
Corona muralis – także ze złota, w kształcie murów, dawana pierwszemu, który sforsował mur podczas oblężenia wrogiego miasta
Corona vallaris –też ze złota , ozdobiona palisadami (Valli) , wręczana pierwszemu który wdarł się na wały obozu przeciwnika
Te były najbardziej pożądane. Oprócz nich można było zdobyć vexillum (miniatura sztandaru/ flagi), hasta pura (srebrna włócznia bez grotu) torque (naszyjnik), armillae (bransoleta) oraz phalerae (złoty, srebrny bądź brązowy rzeźbiony okrągły dysk noszony na klatce piersiowej).
Z tego co wiem to w Republice kryterium ich przyznawania były głównie czyny (choć nie zawsze) dopiero w Pryncypacie August zreformował ten cały system i odtąd przyznawana nagroda zależna była od rangi/stopnia w wojsku jaką dana osoba pełniła.
Właśnie: Jak to wyglądało? Komu i jaka nagroda się należała? Kto decydował o przyznaniu odznaczenia?
Czy znacie jeszcze inne o których tutaj nie wspomniałam?
Jakich znacie bohaterów , którzy zostali odznaczeni , kiedy i czym się wsławili, co otrzymali ?
Znane jest popiersie Oktawiana Augusta z corona civica na głowie. Czy wiadomo kiedy i za co ją zdobył?

Temat nie dotyczy tylko Rzymu. Chciałaby się też dowiedzieć gdzie i kiedy po raz pierwszy żołnierzy zaczęto nagradzać odznaczeniami? Jak ten system nagród i odznaczeń funkcjonował wśród innych cywilizacji (Grecja/Egipt/Macedonia itp.)?



Opis załącznika:
zdjęcia pochodzą z http://www.zeno.org/

Opis załącznika:
Oktawian August w corona civica
za wikipedią

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Czw 10 Cze, 2010 16:41

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Amica:

Cytat:
Temat nie dotyczy tylko Rzymu.



Jednak to armia rzymska miała najwięcej do zaoferowania Wink dlatego na niej się skupimy, przynajmniej na początku.
Zadałaś konkretne pytanie, skąd i dlaczego takie nagrody ? Odpowiedź jest dosyć prosta....zamiast łupów Wink Bowiem o ile w czasach republiki takie się zdarzały, to w okresie cesarstwa było tego zbyt mało, lub wcale. Legionistę trzeba było jakoś zadowolić, dlatego wymyślono nagrody honorowe, czyli odpowiednik dzisiejszych medali. Najbardziej popularne to oczywiście, wspomniane przez Ciebie phaleare.
Najwyższym i najrzadziej, bo jedynie 8-krotnie przyznanym, była Corona obsidionalis . Przyznawana wyłącznie głównodowodzącym( myślę tu o okresie republikańskim). Dla zwycięskich wodzów, którym przysługiwał tryumf, przewidziano wieniec tryumfalny.
Centurioni prócz typowych dla legionistów wyróżnień mogli otrzymać wieniec ze złota( corona aurea). Kolejną nagrodą, dla tej rangi oraz trybunów była hasta pura. Trybunowie mogli łącznie otrzymać dwa razy srebrne hastae purae, oraz dwukrotnie złote vexilla. Legatom przysługiwała trzykrotność tego typu odznaczeń. Konsulowie i namiestnicy, aż czterokrotne.
A dla biednych legionistów były phaleare, armillae i torques Wink

Nie 13 Cze, 2010 17:33

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth Piwo

Czyli jednym słowem szychy w armii rzymskiej miały szansę się obłowić Wink Corona obsidionalis była najrzadsza bowiem rzadko dochodziło do do takiego splotu wydarzeń, które dałyby możliwość jej zdobycia. Najcenniejsza ale mimo, co mnie zawsze zastanawiało, wykonana z chwastów, traw i innych roślin zebranych z pól bitewnych (bądź podobno z pola marsowego Wink )Dlaczego nie z czegoś cenniejszego? Czyżby miało to znaczenie symboliczne? Podajesz , że ośmiu Republikanów dostąpiło zaszczytu jej zdobycia, czy wiesz może kto znalazł się wśród tych szczęśliwców? Wink

Na drugi biegunie znajdowały się phalerae. Tyle co wiem to miały średnicę ok. 9-12 cm. Zachowały się do dziś dnia w dość dobrym stanie. Małe, aczkolwiek dekorowane. Właśnie, co tak dokładnie przedstawiały? Spotkałam się z meduzami. Czy to także miało jakieś głębsze znaczenie? Jakie?

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Nie 13 Cze, 2010 20:30

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Amica:

Cytat:
Czyli jednym słowem szychy w armii rzymskiej miały szansę się obłowić


Jak widać nagrody w armii zależały od pełnionej rangi Wink

Amica:

Cytat:
Dlaczego nie z czegoś cenniejszego?


Przy ocenianiu nagród dla żołnierzy rzymskich najbardziej liczyła się właśnie symbolika, w tym przypadku symbolika miejsca. Podobna sprawa ma się z phalerae. Przecież to typowy protoplasta medalu za odwagę, a właściwie medali. Noszony na piersi na specjalnej ramie. Niech wszyscy widzą, oto bohater, ulubieniec Marsa i Victorii Wink Podobizny umieszczane na phalerae były bardzo różne, lwy, głowy dzieci, głowy bogów i panujących władców. Bogów umieszczano zgodnie z panująca modą. Czyli najbardziej popularnych wśród żołnierzy w danym momencie. Phalerae były z brązu, srebrzone lub złocone. Zdecydowanie była to symboliczna i ważna nagroda dla żołnierza, ale najważniejszą i najbardziej pożądaną były pieniądze czyli żołd, najlepiej podwójny Wink Warto przy tym wspomnieć o jednej z najbardziej sutych nagród tego rodzaju, czyli o donativach. Była to bardzo duża suma pieniędzy,( Mam dane, że był to 5 krotny roczny żołd) przyznawana przez każdego z kolejnych cesarzy w czasie wstąpienia na tron. Najbardziej uprzywilejowani byli pretorianie którym udało się raz wyhaczyć żołd równo warty 10 letniej służbie

Poszukam jeszcze coś bardziej konkretnego w temacie phalerae.


Amica:

Cytat:
Podajesz , że ośmiu Republikanów dostąpiło zaszczytu jej zdobycia, czy wiesz może kto znalazł się wśród tych szczęśliwców



To Pliniusz, nie ja. Pliniusza pod ręką nie mam, tak że nie błysnę
Crying or Very sad

Nie 13 Cze, 2010 22:08

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A dla biednych legionistów były phaleare, armillae i torques Wink

Hmmmm że też się wtrącę... Mr. Green zawsze wydawało mi się że torques to bardziej przynależał do Celtów no ew. Scytów.
A ponieważ bardzo niezmiernie interesują mnie Celtowie chętnie poczytam o tych naszyjnikach w armii rzymskiej Rolling Eyes
Echhh taki celtycki wojownik....tylko..tylko...w rzeczonym torquesie...
czyżby Rzymianie też....? Wink



Opis załącznika:
A z wiki...ściągnęłam ..bo ładny..

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 13 Cze, 2010 22:10

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

groszek:

Cytat:
zawsze wydawało mi się że torques to bardziej przynależał do Celtów no ew. Scytów.



Byc może moda na obręcze przyszła właśnie od nich. Torques noszono na tej samej ramie, na której umieszczone były phalerae. Jako że ich ranga była wyższa, umieszczone były zawsze nad phalerae. Jednak nie na szyi, jak to robili barbarzyńcy Wink

Poniżej przykład, torques umieszczone na ramie legionisty po prawej stronie. Jest to vexilarius:



Opis załącznika:

Nie 13 Cze, 2010 22:19

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ach soooo tak więc widok Rzymianina tylko w torquesie na szyi raczej nie realny był..... Mr. Green
W takim razie wolę barbarzyńców...sorki za O.T. Embarassed
Dzięki Seth Wink hyhy

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 13 Cze, 2010 22:20

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poruszyłaś ciekawy wątek, który świetnie ilustruje istotę problemu.
Oto bowiem pierwotnie, naszyjnik czy bransoleta były zwykłym łupem zdobytym na martwym barbarzyńcy. Obnoszenie się z takim fantem świadczyło o kunszcie i odwadze legionisty. Kiedy zabrakło Galów do zabijania, a wrogowie Rzymu nosili już inne ozdoby, bądź nie nosili ich wcale, zastąpiono ów cenny fant nagrodą umowną, posiadanie której było tożsame z oryginalną zdobyczą Wink tak, to w wielkim skrócie było.

Pon 14 Cze, 2010 15:48

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

groszek

Cytat:
zawsze wydawało mi się że torques to bardziej przynależał do Celtów no ew. Scytów


Wszystkie te wyróżnienia mają swe początki poza Rzymem. Wspomniane torques były początkowo elementami biżuterii bądź symbolicznie określały rangę (jeśli szło o wojownika) noszone były przez Celtów, Scytów Traków itp. Historia głosi że w 361 r pne rzymski konsul Titus Manlius zabił pewnego Gala , który nosił taki naszyjnik. Dostał za to przydomek Torquatus .Element ten stał się symbolem jego rodu.(Tak podaje Liwiusz)Co było dalej wspomniał seth

Podobnie rzecz ma się z innymi nagrodami. Phalerae były początkowo wykorzystywane przez Celtów jako element dekoracyjny doczepiany do uprzęży końskiej, wykorzystywano je też podczas sprawowania kultów religijnych. Kiedy u Rzymian się pojawiły ? Nie bardzo wiadomo ale początkowo, jako medale , też były wieszane na koniu (to w przypadku kawalerzystów, jej odpowiednikiem w piechocie była patella/phiale, chyba wedle Polibiusza )
Korony mają swe początki u Greków, u których ten element był symbolem władzy królewskiej. Zastanawiające, że mimo negatywnego stosunku jaki mieli rzymianie do monarchii, zdecydowali się zaadoptować je jako nagrodę dla mężnych dowódców swojej armii.

seth
Cytat:
To Pliniusz, nie ja. Pliniusza pod ręką nie mam, tak że nie błysnę


Udało mi się jednak dotrzeć do Historii Naturalnej i znaleźć tych bohaterów (HN ks. XXII rozdz 4-6) oto oni:

L. Siccius Dentatus (trybun ludowy 454 pne)nazywany często rzymskim Achillesem, człowiek, który wg źródeł walczył w 120 bitwach, zdobył tylko jedną corona graminea ale aż 8 corona aurea , 3 corona muralis, 14 corona civica, 150 armillae, 18 hasta pura , 25 phalerae 9 razy brał udział w triumfach 45 razy został ranny.
P. Decius Mus trybun wojskowy podczas pierwszej wojny samnickiej wraz z 1600 żołnierzami uratował armię Valeriusa Corvusa Arvina (343 pne) za co otrzymał coronę dwa razy : pierwsza przyznana przez uratowane wojsko, druga-przez jego towarzyszy
Q. Fabius Maximus, podczas II wojny punickiej (203 pne) , wsławił się męstwem podczas najazdu Hannibala na Italię , obdarowany przez senat i lud rzymski
M. Calpurnius Flamma bohater z czasów pierwszej wojny punickiej(258 pne ) będąc trybunem wojskowym na Sycylii wraz z 300 ochotnikami pospieszył z pomocą uwięzionym legionistom pod wodzą Aulusa Atiliusa Calatinusa .
Cneius Petreius Atinas primipilus w 102 roku pne uratował legiony przed zniszczeniem przez Cymbrów
Dyktator Sulla podczas wojny sprzymierzeńców obdarowany przez żołnierzy po tym jak wyzwolił z oblężenia Nolę w 89 roku pne
Scipio Æmilianus będąc trybunem wojskowym w Afryce gdy oswobodził armię Maniusa Manliusa z oblężenia (149/148 pne)
Oktawian August otrzymał z rąk senatu i był to raczej hołd z ich strony a niżeli wojskowa nagroda. Cesarz grzecznie odmówił jej przyjęcia. Wink

Corona obsidionalis było ciężko zdobyć z jeszcze jednego powodu: przyznawana była przez armię poprzez aklamację Uśmiech

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Pon 14 Cze, 2010 17:16

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Amica Piwo Piwo Piwo Wymiatasz Piwo Piękne uzupełnienie tematu.

Mimo to polecę poniższe książeczki:



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 14 Cze, 2010 21:34

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth
Cytat:
Amica Piwo Piwo Piwo Wymiatasz Piwo Piękne uzupełnienie tematu.


eee...drobiazg Wink Już wcześniej Tobie się należy Piwo Piwo

Ja ze swojej strony mogę polecić The military decorations of the Roman army Valerie A. Maxfield

Nasuwa mi się jeszcze jedna kwestia. Jak sprawa miała się ze sprzymierzeńcami/sojusznikami/najemnikami służącymi u boku Rzymian. Czy oni także mogli mogli zdobyć takie same medale i wyróżnienia czy były one zarezerwowane tylko dla legionistów?

No i jak to wyglądało u innych nacji? Np. u Greków. Jak oni nagradzali swoich żołnierzy? Czy wiadomo chociaż coś na ten temat? Wink

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Wto 15 Cze, 2010 12:01

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Noo to ja o moich ukochanych Celtach... troszeczkę napomknę Mr. Green ...Wśród Celtów wiele było kobiet-wojowników. Medb dowodziła wojskiem i pokonała wielu wojowników, Scathach była nauczycielką sztuki wojennej, a Aoife słynęła z taktyki wojennej.

Dzielność,szaleńcza odwaga na polu bitwy zapewniała wysoki status społeczny i nieśmiertelność zapewnioną poprzez pieśni bardów.... Piwo



Opis załącznika:
Wojowniczka...

Opis załącznika:
Wojownik w objęciach bogini Danu...

Opis załącznika:
Brennus....Vae Victis...

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 16 Cze, 2010 1:21

Powrót do góry
Ingwar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Świebodzice / Tilburg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co z Łukami triumfalnymi ?

Pią 08 Mar, 2013 3:07

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ingwar napisał:
A co z Łukami triumfalnymi ?

to były budowle upamiętnaiające, nie nagrody.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 08 Mar, 2013 10:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.