| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna 1920

Witam!
Mój dziadek walczył w wojnie polsko-bolszewidzkiej jako żołnierz 15 pp w stopniu st.sierżanta. Od małego słyszałem opowieści o tym że dziadek był odznaczony Virtuti Militari. Teraz po latach chciałem tą historię potwierdzić. Niestety w żadnych spisach odznaczonych tym krzyżem go nie znalazłem. W spisie odzn. żołnierzy 15pp jest d-ca mojego dziadka kpt. Piotr Łaszkiewicz. Po głębszym dochodzeniu wśród żyjących członków rodziny okazało się że są dwie wersje jednego wydarzenia. Otóż jedna z nich mówi że dziadek został przedstawiony do odznaczenia tym krzyżem wkrótce wpadł do niewoli i go nigdy nie odebrał. Druga zaś że kilka dni po otrzymaniu odznaczenia dziadek wpadł do niewoli. Widząc ze niewola jest nieuchronna wyrzucił krzyż dokumenty zerwał dystynkcje. Wiedział dobrze jaki by go los spotkał gdyby bolszewiki go z tym złapali. Pisałem do CAW i dostałem zgodę na poszukiwania genealogiczne. niestety REMONT!!! az do 2014r.Jak sądzicie jest jakaś szansa by potwierdzić tą rodzinną opowieść. Czy jeśli był przedstawiony do odznaczenia pozostał gdzieś w dokumentach jakiś ślad?

Wto 15 Sty, 2013 15:07

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik





Posty: 711
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szukałeś na liście Sienkiewicza? Ja dziadka, sierżanta 04 PSP, który dostał VM też za gonienie bolszewika, znalazłem Super Zyczę powodzenia i wytrwałości.

Wto 15 Sty, 2013 17:33

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na liście Stankiewicza niema go. Przeszukałem także listy odznaczonych KW
też bez rezultatu.

Wto 15 Sty, 2013 20:11

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Posiadam oto takie zdjęcie na którym jest brat mojego dziadka. Zdjęcie było swego czasu na Odkrywcy. Koledzy stwierdzili że to nie jest kawalerzysta ponieważ nie ma na kołnierzu patek. Zdjęcie zostało zrobione w Toruniu. Prosił bym o odpowiedz czy wszyscy ułani takowe patki nosili. Zdjęcie jest z okresu 1920. Proszę też o identyfikacje baretki za jakie jest odznaczenie.


Opis załącznika:

Sob 19 Sty, 2013 18:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;


Cytat:
Zdjęcie jest z okresu 1920.



Baretka Krzyża Walecznych. Zdjęcie jest późniejsze, z lat 20-tych. Patek istotnie nie widać, ale buty kawaleryjskie. Szabla wz.17

Sob 19 Sty, 2013 20:17

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy to oznacza że mógł być kawalerzystą?

Sob 19 Sty, 2013 20:35

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;


Cytat:
Czy to oznacza że mógł być kawalerzystą?



Wystarczy że służył w którymś z dywizjonów artylerii konnej. Niestety nie mam pod ręką wykazu jednostek stacjonujących w Toruniu Twisted Evil My z Bydgoszczy mało wiemy o tym mieście. Może Torunianie pomogą Super

Sob 19 Sty, 2013 20:45

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze pytanie dotyczące umundurowania. Jaki wz. bluzy i rogatywki.

Sob 19 Sty, 2013 22:00

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wpis w książeczce wojskowej

Witam!
W książeczce wojskowej żołnierza 15pp z okresu wojny polsko-bolszewidzkiej jest wpis: brał udział w bitwach pod Pronitkowem, Kogalem, Ogrodniki. Bitwy te miały miejsce na przełomie września i pazdziernika 1919r. Nie mogę znależdz nic na ich temat ani zlokalizować tych miejscowości. Może ktoś pomoże?

Czw 07 Lut, 2013 11:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.