| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ułani

Witam!
Proszę o identyfikacje mundurów czy są to CK- armii czy legionowe. Proszę też o id. stopnia wojskowego pierwszego i drugiego żołnierza od lewej.



Opis załącznika:

Wto 15 Sty, 2013 15:17

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;


Cytat:
legionowe


Czy wszyscy na zdjęciu są kawalerzystami ? Trudno jednoznacznie stwierdzić. W pierwszym szeregu stoi przynajmniej dwóch legionistów z bagnetami. Mundury używane w latach 1914/15. Pierwszych oddział kawalerii liczył siedmiu żołnierzy, tzw. 'siódemka Beliny". Na fotce widzimy żołnierzy uzbrojonych w austriackie szable i bagnety do Manlichera.
Rozszyfrowanie stopnia przy tej jakość zdjęcia wydaje się niemożliwe. Trzeba lepszego skanu.
Widzę, że ten temat idzie równolegle na "Odkrywcy" Wink

Wto 15 Sty, 2013 18:11

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak wrzuciłem temat na Odkrywcę ale tam nic nie ruszyło. Lepszych skanów nie potrafię zrobić. Oryginał tego zdjęcia jest w muzeum wojska polskiego w Warszawie. Ja skan zrobiłem ze zdjęcia z książki nie znam tytułu. Stronę z tym zdjęciem dostałem od cioci która to poznała na zdjęciu swojego ojca,drugi od lewej.Pan z bujnymi wąsami z bagnetem to Wacław Sieroszewski pisarz.

Wto 15 Sty, 2013 19:22

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;


Cytat:
Wacław Sieroszewski



Zdjęcie wydało mi się znane. Ale takiego obrotu sprawy że ;


Cytat:
Oryginał tego zdjęcia jest w muzeum wojska polskiego w Warszawie



Mimo wszystko nie przewidziałem Laughing Poszukam na spokojnie, to może coś znajdę.

Wszystkich nazwisk nie ustalę, zdjęcie jest znane jako jako patrol Beliny.
Pierwszy z prawej w dolnym rzędzie to właśnie Belina-Prażmowski

Mogę odnieść się do szczegółów umundurowania.
Zdjęcie wykonane przed wprowadzeniem ułanek i rogatej czapki projektu Felsztyńskiego.
Pierwsze ułanki uszyto w Kielcach, latem 1914.

Charakterystyczna czapka Sieroszewskiego, bez orła z kokardą, i czerwonym sznurem zwisającym niczym girlanda (pierwsza wersja) była jego ulubionym elementem umundurowania. Używał jej na przełomie lat 1914/15.
Sieroszewski bardzo lubił się w niej fotografować. Na powyższym zdjęciu jeszcze jej nie posiada, podobnie jak innych typowych elementów ubioru legionowego kawalerzysty. O braku szabli, już napomknąłem.
Zimą 1915 wprowadzono czapki rogate w.g projektu Rozwadowskiego, z orłem używane nawet do roku 1919 !
Wątek legionowej czapki ułańskiej, niesłusznie zwanej czakiem, pozwala wydatować prezentowane przez Ciebie to zdjęcie na rok 1914, nim jeszcze wszystko było takie oczywiste jak teraz, a prawdziwych było kilku.

Poniżej Sieroszewski z czapką z kokardą



Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez seth dnia Wto 15 Sty, 2013 20:52, w całości zmieniany 2 razy

Wto 15 Sty, 2013 20:01

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziadek w 1914 służył w CK-armii jako ułan z poboru.Tak więc I-wojna światowa zastała go podczas służby. Ciocia była nauczycielką i prowadziła bibliotekę szkolną. Wówczas wpadła jej w ręce książka z tym zdjęciem. przechowywała je jako pamiątkę po ojcu. Ja rozpocząłem poszukiwania genealogiczne zacząłem ją wypytywać o dziadka i wtedy pokazała mi to zdjęcie.Że na zdjęciu są ułani i Wacław Sieroszewski doszedłem do tego sam grzebiąc po internecie napotkałem na to samo zdjęcie z opisem że są to ułani Wacława Sieroszewskiego. Szukałem potem wiele razy tego zdjęcia ale gdzieś znikło.

Wto 15 Sty, 2013 20:32

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czogista68;


Cytat:
na to samo zdjęcie z opisem że są to ułani Wacława Sieroszewskiego.



seth;


Cytat:
zdjęcie jest znane jako jako patrol Beliny.
Pierwszy z prawej w dolnym rzędzie to właśnie Belina-Prażmowski


Konkretnie drugiego patrolu w składzie;

Belina-Prażmowski
Dzik-Kleszczyński
Stefan Krak-Dudzieniec
Bolesław Wieniawa-Długoszowski
Andrzej Strug,
Gustaw Orlicz-Dreszer,
Wacław Sieroszewski

Nie mam pewności który z nich widnieje na zdjęciu które zamieściłeś, zważywszy że trzej ostatni z tej listy, dołączyli później, niż w drugim patrolu.

Wto 15 Sty, 2013 21:03

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za te informacje. Jeśli by wszyscy ci których Pan wymienił byli na tym zdjęciu to i tak mamy pięciu do identyfikacji. Zdjęcie to wpadło mi w ręce cztery lata temu od tej pory dużo się zmieniło z ciocią niema logicznego kontaktu i nic więcej na ten temat od niej się nie dowiem. Pamiętam z rodzinnych opowiadań że dziadek służył w Krakowie. Pisałem do ambasady Austrii prosząc o pomoc w dotarciu do ich wojskowych archiwów celem ustalenia przebiegu służby dziadka w CK armii. Odpisali że nie są w posiadaniu takowych materiałów . Ponieważ po zakończeniu działań wojennych wszystkie dokumenty dotyczące obywateli danego kraju pozostały na jego terytorium.

Wto 15 Sty, 2013 22:55

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;

Cytat:
Dziadek w 1914 służył w CK-armii jako ułan z poboru.Tak więc I-wojna światowa zastała go podczas służby.


Tu właśnie leży pies pogrzebany. Zdjęcie legionistów pochodzi z początku wojny. Jako że wśród nich stoi Belina-Prażmowski, możemy założyć że to jedni z pierwszych żołnierzy z których utworzono oddział konny.
26 sierpnia 1914 1 Szwadron Ułanów Legionów Polskich liczy 7 oficerów, 11 podoficerów, 75 ułanów.
Jak już wspomniałem charakterystycznym elementem umundurowania była czapka ułańska. Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu, nikt jej jeszcze nie nosi, zatem Twój dziadek który rozpoczął służbę na froncie w pułku ułanów austriackich, nie mógł służyć w sierpniu/wrześniu 1914 w Legionach.
Wychodzi na to, że na tym zdjęciu raczej go nie ma. I to wbrew relacjom rodziny.

Sro 16 Sty, 2013 17:27

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż z faktami niema co się spierać. Szkoda tylko że nie mogę się dowiedzieć na jakiej podstawie ciocia stwierdziła że na tym zdjęciu jest jej ojciec. Nie wiem może porównywała je do jakiegoś zdjęcia dziadka z pózniejszych lat no ale tego się chyba nigdy nie dowiem.

Sro 16 Sty, 2013 18:08

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;


Cytat:
Szkoda tylko że nie mogę się dowiedzieć na jakiej podstawie ciocia stwierdziła że na tym zdjęciu jest jej ojciec



Jeżeli Twoja ciocia przeniosła się na łono Abrahama, to faktycznie skorygować tej informacji nie będzie można.
Miałem do czynienia z podobnymi przypadkami, gdzie na popularnym zdjęciu rodziny doszukiwały się swoich krewnych. Nie znaczy to, że mąż Twojej cioci, nie służył w którymś ze szwadronów kawalerii utworzonych przy Legionach. Łącznie przewinęło się przez ten oddział ok. 1500 żołnierzy.
Piszesz, że dziadek na początku wojny służył jako ułan w pułku austriackim. Czyli w momencie wykonania tego zdjęcia, nie mógł stać wraz z pierwszymi kawalerzystami, min. z Sieroszewskim, czy Prażmowskim. Tyle mogę stwierdzić, na podstawie Twoich wpisów.

Sro 16 Sty, 2013 18:30

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiek 82 lata i zaawansowany alzheimer.

Sro 16 Sty, 2013 18:46

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

. Nie znaczy to, że mąż Twojej cioci,
Ojciec.

Sro 16 Sty, 2013 23:31

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;


Cytat:
. Nie znaczy to, że mąż Twojej cioci,
Ojciec.



Jasne.



Nie należy wykluczyć, że ojciec Twojej ciotki mógł służyć w Pułku Ułanów Beliny. Mógł dokoptować do tej, lub innej jednostki kawalerii w trakcie I wojny, lub później.

O historii tej jednostki znajdziesz informacje w;

" Legenda Legionów" , opr. zbiorowe, wyd Demart 2008
" 1 Pułk Szwoleżerów" opr. zbiorowe, wyd. Edipresse 2012
oraz w archiwalnych numerach czasopisma "Koń Polski" 1991
"Oddziały kawalerii II RP" Lesław Kukawski, 2004.

Autorzy w.w publikacji wymieniają kilkadziesiąt nazwisk, więc może trafisz na to, którego szukasz. Piwo Pozdrawiam.

Czw 17 Sty, 2013 17:43

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki !

Czw 17 Sty, 2013 19:19

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak trochę poszperałem i wyszło mi że dziadek mógł służyć w 1914r w 3 Galicyjskim Pułku Ułanów w Krakowie. Niestety nie mogę nic znalezć na temat tego pułku. Ciekawe jakie zajmował pozycje w sierpniu tego roku czy był jeszcze w Krakowie czy już gdzieś na froncie.

Sob 19 Sty, 2013 18:59

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czołgista68;


Cytat:
dziadek mógł służyć w 1914r w 3 Galicyjskim Pułku Ułanów



Dlaczego nie. Tyle że jednostki tej należy szukać w.g oryginalnej nazwy. Zatem jest to K.u.k. Galizisches Ulanen-Regiment „Erzherzog Carl“ Nr. 3 Wink

Przydatne linki;

http://de.wikipedia.org/wiki/K.u.k._Galizisches_Ulanen-Regiment_%E2%80%9EErzherzog_Carl%E2%80%9C_Nr._3



O barwach i umundurowaniu, ale po rosyjsku;

http://army.armor.kiev.ua/forma-2/avstria-5.shtml


I po polsku;

http://pl.wikipedia.org/wiki/3_Pu%C5%82k_U%C5%82an%C3%B3w_Cesarstwa_Austriackiego


Z resztą sobie poradzisz. Tu skopiujesz, tam wytniesz, gdzieś wkleisz i do sedna dotrzesz.

Sob 19 Sty, 2013 20:30

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super dziękuje! Razz

Sob 19 Sty, 2013 20:32

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:

Pierwszy z prawej w dolnym rzędzie to właśnie Belina-Prażmowski


Pierwszy z lewej to pewno Zygmunt Bończa-Karwacki

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pon 21 Sty, 2013 10:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.