| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szturm
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 783
Skąd: BRESLAU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomocy

Witam. Potrzebuje pomocy. od jakiegos czasu Na moich odznaczeniach pojawia sie dziwny nalot. np szturmy ogolne i piechoty srebrne ciemnieja a OSTENKI wydzielaja dziwny zapach. Po przegladnieciu odznaczen rece smierdza mi zlomem i metanem jakbym pracowal na zlomie. Niewiem co jest tego przyczyna. Odznaczenia trzymam w gablocie detolf na podstawkach w swoim pokoju. Odznaczenia byly natluszczone oliwka i zabezpieczone. Problem pojawil sie od jakis 2 miesiecy i niewiem jak z tym walczyc lub zabezpieczyc odznaczenia a boje sie tego zjawiska bo podejrzewam ze to jakies utlenianie. Z gory dziekuje za pomoc

Sob 21 Maj, 2011 10:49

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

może to jakaś reakcja z tą właśnie oliwką. ja swoje trzymam zupełnie suche i nigdy nic się nie stało. poza tym natłuszczanie ma sens chyba tylko w przypadku stali wysokowęglowej lub narzędziowej, a odznaczenia nie zawierają elementów z tych właśnie stopów. stosunkowo suche środowisko mieszkania nie powinno zaszkodzić żadnemu niezakonserwowanemu odznaczeniu.
_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Sob 21 Maj, 2011 12:09

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wstaw zdjęcia jak to wygląda.
Ja również niczym nie zabezpieczam odznaczeń trzymam jedynie w suchym miejscu w gablocie.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sob 21 Maj, 2011 12:41

Powrót do góry
Szturm
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 783
Skąd: BRESLAU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam Aparatu akurat niemam w tym momencie Ale tego prawie wogole nie widac chodzi o zapach widac ze jest jakas reakcja. Moze mam duza wilgoc w pokoju. niewiem. Planuje umyc je woda z mydlem a potem dokladnie wyplukac sama woda wysuszyc i pozostawic. Ewentualnie po tym zabiegu wszystkie powkladam w woreczki strunowe i tyle. Bo czernieje mi tylko szturm ogolny i kvk 1 klasy chodzi o srebrzenie

Sob 21 Maj, 2011 13:49

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

radzę użyć wody destylowanej i szarego mydła. mniej zaszkodzi stalowym elementom jeśli takowe występują. a woreczków radzę nie zamykać, niech będzie dostęp powietrza.
_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Sob 21 Maj, 2011 14:04

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To, że ktoś moczy wykopki w oliwie to rozumiem, ale sztuki szufladowe? To zastanawiające.

Pozdrawiam
Monsun

Sob 21 Maj, 2011 16:36

Powrót do góry
Szturm
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 783
Skąd: BRESLAU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Taka mania zeby zabezpiezyc oliwa. Dobra jak nie ma zadnych rad Poradze sobie sam

Sob 21 Maj, 2011 23:14

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jedyna rada jest taka, żeby pozbyć się jak najszybciej oliwy z odznaczeń. Dobrze wytrzeć i wysuszyć. Trudno doradzić Ci coś sprawdzonego, bo nigdy nie spotkałem się z tym, że ktoś szufladowe sztuki tak konserwuje. W zasadzie nie powinno się odznaczeń niczym konserwować, tylko we właściwy sposób przechowywać. Każda substancja, nieważne jaka szkodzi. Oliwy nigdy do końca nie da się usunąć "na sucho" ściereczką czy papierową chustką higieniczną. Zawsze zostaje jakaś cienka powłoka i w tym przypadku odznaczenie się poci. Tak samo jest z monetami. Przerabiałem to już wiele lat temu. Wówczas wszystkie monety miedziane przemyłem wodą z szarym mydłem i wysuszyłem.
Uważaj, żeby metalowe zawiasy, szpilki i haczyki nie zaczęły Ci korodować.

Pozdrawiam
Monsun

Nie 22 Maj, 2011 0:33

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ten zapach metanu bierze się pewnie stąd, że jakieś bakterie albo grzyby zabrały się za oliwkę i jest on jednym z produktów tego procesu. cholera wie co tam się jeszcze może wydzielać i reagować z powierzchnią odznaczeń.
_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Nie 22 Maj, 2011 13:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.