| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

FABRYKA W OKOLICY SLAWECIC-BLACHOWNI SL./GÖRNY SLASK

Wyluzowany Pragne poruszyc tu temat tajemniczego obiektu w z okolicy Slawecic/Blachowni Slaskiej.PIerwszy raz uslyszalem o nim od mojego pacjeta ktöry opowiadal mi ze pracowal w podziemnym objekcie przy produkcji luf armatnich.Troche mnie to zdziwilo bo o niczym takim tu nie slyszalem.Ale möj szwagier opowiedzial mize jest tu cos co nazywaja obozem koncentracyjnym.
Po zwiedzeniu tego miejsca stwierdzilem ze jest to raczej faktycznie obiekt opisany przez mojego pacjeta.
Umieszczam tu pare fotografi z tego terenu.






http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/df18229a70e88964.html

Nie 17 Paź, 2010 20:24

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany Tu umieszcze reszte linköw...


[IMG]http://www.bilder-space.de/show_img.php?img=489967-1287340222.jpg&size=thumb[/IMG]

-brama wjazdowa z wieza straznicza

[IMG]http://www.bilder-space.de/show_img.php?img=3eb40f-1287340349.jpg&size=thumb[/IMG]

wieza straznicza,zreszta nietypowa,z innej perspektywy,

[IMG]http://www.bilder-space.de/show_img.php?img=d74c8f-1287340440.jpg&size=thumb[/IMG]

caly bardzo rozlegly teren otoczony jest wysokim plotem...

Nie 17 Paź, 2010 20:33

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: FABRYKA W OKOLICY SLAWECIC-BLACHOWNI SL./GÖRNY SLASK

[quote="works1"]Wyluzowany Pragne poruszyc tu temat tajemniczego obiektu w z okolicy Slawecic/Blachowni Slaskiej.PIerwszy raz uslyszalem o nim od mojego pacjeta ktöry opowiadal mi ze pracowal w podziemnym objekcie przy produkcji luf armatnich.Troche mnie to zdziwilo bo o niczym takim tu nie slyszalem.Ale möj szwagier opowiedzial mize jest tu cos co nazywaja obozem koncentracyjnym.
Po zwiedzeniu tego miejsca stwierdzilem ze jest to raczej faktycznie obiekt opisany przez mojego pacjeta.
Umieszczam tu pare fotografi z tego terenu.

Może kolega ma więcej zdjęć tego terenu? Czy są jakieś ślady, wskazujące, że na tym terenie może znajdować się jakiś podziemny obiekt, hala produkcyjna.

Ja znalazłem takie zdjęcia obozu Racy w Blachowni Sławięcicach Uśmiech

http://www.kurys.pl/thumbnails.php?album=100

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 21 Paź, 2010 18:18

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za Wikipedią:
W latach 1933–1937 Naziści przeprowadzili na Śląsku Opolskim kampanię zmian nazw geograficznych z polskich na niemieckie. Z tego powodu w 1936 Blachownia zmieniła nazwę na: Blechhammer.

W ramach rozpoczętej przez nazistów walki z bezrobociem podjęto budowę Kanału Gliwickiego (lata 1934–1938), który połączył Gliwice z Koźlem-Port.

W 1939 rozpoczęto w Blachowni budowę zakładu chemicznego – zakład hydrogenizacji koncernu Oberschlesische Hydriewerke A.G.). Tutejsze zakłady miały produkować benzynę syntetyczną na drodze uwodornienia węgla.

Na potrzeby budowy zakładów i utrzymania produkcji rozpoczęto w 1940 tworzenie rozległej sieci różnego rodzaju obozów, położonych w pasie od Blachowni przez Kędzierzyn i Azoty do Bierawy. Skoncentrowano tutaj około 35 tys. ludzi uwięzionych w różnych obozach.
obozy jenieckich batalionów budowlano-roboczych (Bau- und Arbeitsbataillonen) w Blachowni i Kędzierzynie (prawie 2,5 tys. jeńców brytyjskich i francuskich);
obóz pracy przymusowej w Blachowni (około 18 tys. robotników z Generalnej Guberni, ZSRR, Protektoratu Czech i Moraw, Francji i Włoch).

Alianckie lotnictwo (startowało z Włoch) przeprowadziło pierwsze loty rozpoznawcze w rejonie Kędzierzyna w marcu 1944. Zmasowane naloty bombowe rozpoczęły się w lipcu 1944. W wyniku masowych bombardowań tutejsze zakłady chemiczne zostały zniszczone. W dniach 21/22 stycznia 1945 przeprowadzono ewakuację zakładów i obozów przymusowej pracy.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 21 Paź, 2010 18:22

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oto i krematorium, które sie zachowała na terenie obozu żydowskiego


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 21 Paź, 2010 18:36

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany Tak mam zdjecia.Umieszcze je w weekend.Mam malo czasu w tygodniu.A to krematorium jest z tego obiektu.Mam jednak wrazenie ze zbudowano je dla zmylenia sladöw.W tereni wyraznie widac zejscie schodami i wjazd dla ciezaröwki.I jest boczica kolejowa.

Czw 21 Paź, 2010 23:10

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zobaczmy, w każdym razie w oficjalnych, znanych mi artykułach nie wspomina się o podziemnym zakładzie... Chociaż wszystko jest możliwe Uśmiech
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 21 Paź, 2010 23:55

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

works1 napisał:
Wyluzowany Tak mam zdjecia.Umieszcze je w weekend.Mam malo czasu w tygodniu.A to krematorium jest z tego obiektu.Mam jednak wrazenie ze zbudowano je dla zmylenia sladöw.W tereni wyraznie widac zejscie schodami i wjazd dla ciezaröwki.I jest boczica kolejowa.


Nie sadze zeby w tym miejscu dalo sie robic lufy brak infrastruktury przemyslowej-moze kilka kilometrow dalej na terenie zakladow chemicznych ale tez watple,jakos chemia i metalurgia w parze nie ida-raczej pacjent pomylil nazwy Blachowka-jest ich kilka na Gornym Slasku.

Te stalagi sa dookola Slawiecic .nawet jadac trasa Sosnicowice Kedziezyn jest ciekawie ufortyfikowana placowka,praktycznie dookola zakladu mozna znalezc sporo wojennych pozostalosci.

Natomiast zaintrygowal mnie ten zjazd-sadzilem ze znam te okolice a tu masz...
Swego czasu mowilo sie o podziemiach zakladow,sa napewno i napewno tylko w czesci znane .....
Sa i tajemnice lasu w rejonie Starej Kuzni...tajemnice lasu za Odra....
Gdzie te zdjecia???

Sro 24 Lis, 2010 22:38

Powrót do góry
Aardvark
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Blachowni nie było żadnej podziemnej fabryki, a juz na pewno fabryki produkującej lufy armatnie. Była fabryka benzyny syntetycznej koncernu Oberschlesische Hydrierwerke AG. Z całą pewnością wiele instalacji w tym zakładzie było umieszczonych pod ziemią, więc może stąd to info o tajemniczych podziemiach.
Obóz, którego zdjęcia sa w tym wątku to tzw. Judenlager, utworzony w 1942 roku obóz ciężkiej pracy dla Żydów, w kwietniu 1944 włączony w struktury obozu Auschwitz III pod nazwą Arbeitslager Blechhammer. Krematorium nie jest żadną zmyłą, tylko oryginalnym, zachowanym od czasów wojny obiektem, gdzie spalano zwłoki zmarłych lub zabitych więźniów. Co do 'zjazdu dla ciężarówki" to zapewne miał Kolega na myśli ruiny obiektu, który był obozowym magazynem żywności.
Pozdrawiam

Sob 22 Sty, 2011 21:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.