| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W kilku znalezionych OdB bitwy pod Rossbach widnieje jednak jako generał-major, np.:
http://homepages.paradise.net.nz/mcnelly/vb/oob/rossbach.htm
Tu zaś piszą że dostał awans w dniu bitwy, ale już po niej (co było by nawet logiczne):
http://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Wilhelm_von_Seydlitz

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 05 Lis, 2007 21:45

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wygląda na to, że autor biogramu w MEWie umieścił w nawiasach stopnie generalskie przyznane po opisanych bitwach - podobnie jak z Rossbach było także z Kolinem - generała majora (i order Pour le Merite) dostał Seydlitz dwa dni po tej (przegranej zresztą przez Prusaków) bitwie. A za Rossbach oprócz awansu dostał jeszcze Order Czarnego Orła. Swoją drogą koleś był nieziemski, skoro na początku czerwca 1757 r. był pułkownikiem, a jesienią już generałem porucznikiem Bardzo szczęśliwy

Jeszcze co do długości jego życia - pewnie nie bez znaczenia pozostał fakt, że chorował na syfilis (w 1760 r. został wskutek niego wyeliminowany na pewien czas z linii).

Wto 06 Lis, 2007 8:48

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkimi krokami zbliża się okrągła, 250. rocznica bitwy pod Zorndorf czyli Sarbinowem, stoczonej 25 sierpnia 1758 r. między oddziałami pruskimi a rosyjskimi. Z tej okazji w dniach 23-24 sierpnia b.r. odbędzie się: konferencja naukowa, otwarcie wieży widokowej na polu bitwy oraz inscenizacja bitwy.

Sro 06 Sie, 2008 10:04

Powrót do góry
mieczu
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich zainteresowanych 18wieczną historią .
Właśnie wczoraj wróciłem z Sarbinowa , gdzie odbywała się rekonstrukcja bitwy pod Sarbinowem. Brałem udział w tym przedsięwzięciu ponieważ , należę do oddziału wojska pruskiego właśnie z tego okresu. W rekonstrukcji brało udział ok. 50 osób , głównie z Niemiec i dwa oddziały z Polski , kompania artylerii z Nysy i IR 40 ze Świdnicy(jedyne w Polsce odtwarzające wojsko z okresu wojny 7letniej).
W Sarbinowie , przy tej okazji odbył się festyn dla tubylców i turystów. W Dębnie , zorganizowano wystawę poświęconą bitwie , gdzie weksponowano wiele rycin dotyczących batali a także eksponatów , znalezionych na miejscu gdzie starli się Rosjanie z Prusakami.
Ogólnie obchody 250 rocznicy Bitwy pod Sarbinowem się udały, nikt nie odniósł rany , pogoda w miarę dopisała tylko wojska było trochę mało.
Za 1.5 miesiąca wyruszamy pod Hochkirch na 250 lat tej bitwy , gdzie armia austriacka pokonała armię pruską , dowodzoną przez króla Fryderyka.

Wto 26 Sie, 2008 0:23

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za ciekawą notatkę nt. rekonstrukcji pod Sarbinowem. Uczestniczyłeś może w zeszłym roku we wrześniu w rekonstrukcji bitwy pod Lutynią?

Teraz, aż do 2012 r., jest "sezon na Fryderyka", bo będą okrągłe (250.) rocznice bitew i oblężeń z okresu wojny siedmioletniej (m.in. Kunowice 1759, Kamienna Góra/Kłodzko/Wrocław/Legnica 1760, Burkatów/Świdnica 1762).

Czw 28 Sie, 2008 9:05

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://pl.youtube.com/watch?v=qapGQz6yAiE link dla miłośników armii pruskiej za Fryderyka II Uśmiech

Sob 30 Sie, 2008 7:50

Powrót do góry
mieczu
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście , że brałem udział w rekonstrukcji bitwy lutyńskiej , niestety w mundurze napoleońskim. Od kwietnia tego roku mamy nowy oddział i nowe mundury z okresu wojny siedmioletniej. Jezdzimy na biwaki w składzie ok. 10 osób. Teraz będziemy brać udział w dniach Twierdzy Kożle , które odbędą się 20 września , oto program

7.00 – pobudka
8.00 – śniadanie
9.00 – odprawa oficerów
10.00 – wyjście oddziałów na miasto.
12.00 – obiad
13.00– wydawanie prochu
14.00– odprawa oficerów przed bitwą

14.30
- wymarsz oddziałów z obozu i przedstawienie ich publiczności.
- pierwsze wychodzą wojska napoleońskie,
- udają się w kierunku parkingu i podążają ul. Skarbowa w kierunku Domu Kultury „Koźle”
- oddziały koalicji anty napoleońskiej idą w kierunku schronu.
- do piechoty dołącza artyleria, najpierw koalicji a następnie napoleońska.

14.50 - Uroczyste wręczenie Flagi Rady Europy

15.00 – Bitwa (Pokaz pola walki z początku XIX wieku w wykonaniu historycznych wojsk)

16.00 – apel po bitwie i powrót do obozu

16.30 –17.30 - możliwość zwiedzania obozu
18.30 – kolacja

Zainteresowanych zapraszam .
Co do linka , który zmieścił Leuthen, to jest "Schweidnitz 1762". Jest tam pokazany epizod w , którym granat trafia w wieże z prochem. Jest to fakt historyczny , jeżeli się nie mylę. Muzyka nie jest z epoki.
Co do Świdnicy , to w tym roku zrobiliśmy już obchody 250 lat zdobycia twierdzy przez wojska pruskie. Inscenizacja odbyła się oczywiście w historycznym miejscu na Fleszy Jawornickiej. Wink

Wto 02 Wrz, 2008 22:09

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za info - może ktoś skorzysta. Ja dopiero wczoraj wróciłem z gór, gdzie nabawiłem się paskudnego przeziębienia i nie mogę jechać na tą inscenizację, choć bardzo bym chciał (z Wrocławia nie mam daleko). Może wstawisz, mieczu, za kilka dni fotki z tej imprezy na forum?

Ten filmik, do którego dałem linka, jest zmontowany z co najmniej dwóch "Fridericus Filme" - oprócz "Świdnicy" także z "Kunowic", a może z jeszcze innych. Muzyczka nie z epoki, ale skoczna i wpadająca w ucho (noszę się z zamiarem przetłumaczenia jej tekstu na j. polski Wink ).

Czw 18 Wrz, 2008 9:14

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotki z Koźla tu: http://picasaweb.google.pl/feldfebel.krzysztof/BitwaOKoLe20092008#
i tu: http://picasaweb.google.pl/iness82/20092008rBitwaOTwierdzKoLe#

Ten "zmontowany z fragmentów" film to jest jeden film: "Der grosse Koenig" z 1942 r.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Czw 23 Paź, 2008 19:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.