| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z akt Komisariatu RP w Gdańsku

Podczas lektury fasynującej części archwium Komisariatu Generalnego RP w WMG natknąłem się na coś takiego:

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=&mode=show&zespoly_id=11482&f=300&o=

Cytat:
sygnatura: 10/259/0/594
tytuł i daty: Zderzenie samochodu Komisariatu Generalnego R.P. w Gdańsku z autobusem rejonowym w Królewcu (opis incydentu z pasażerami auta królewieckiego).; 1939-1939
hasła indeksu: Gdańsk; Komisarz Generalny R.P. w Gdańsku; Wolne Miasto Gdańsk
opis: dokumentacja aktowa; ; ; poszyt; stan dobry; ; ; ; ; 5; ; ; ; nr mkf 65978; ; ; -; -;



Czy mogę prosić o pomoc? Co się stało? Zwykły wypadek czy też coś innego?

Podobnie to:

Cytat:
sygnatura: 10/259/0/595
tytuł i daty: Sabotaż na torze kolejowym na linii Gdańsk - Tczew.; 1939-1939
hasła indeksu: Gdańsk; Komisarz Generalny R.P. w Gdańsku; Wolne Miasto Gdańsk
opis: dokumentacja aktowa; ; ; poszyt; stan dobry; ; ; ; ; 2; ; ; ; nr mkf 65979; ; ; -; -;


Sabotaż czy zwykły wypadek? Ile osób zostało poszkodowanych? Czy wywiad MW (Samodzielny Referat Informacyjny z Oksywia) coś robił w tej sprawie? Gdzie szukać więcej informacji? Czy pozostaje jedynie wybrać się do Archiwum i przejrzeć teczki

I co z ministrem RP w WMG p. Marianem Chodackim? Znamy jego zdjęcie jak przyjmowany jest jako dyplomata na pokładzie "Szlezwika" zaraz przed wybuchem wojny, mając informacje (być może od oficera Abwehry, którego na podstawie polskich akt Gestapo aresztowało w 1940 roku) o tym, że pod pokładem jest już kompania szturmowa do ataku na składnicę.

Ale co z jego życiorysem? Są tam jakieś tzw. "białe plamy" niby szkolony przez Oddział II SG WP (wywiad) ale co dalej? Przeżył wojnę? Brak w sieci na jego temat czegokolwiek

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 26 Lip, 2008 17:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.