| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

garnizon Reichenbach - jednostki, historia.

temat będzie bardzo ogólny - bo i właściwie nie wiem, jak zacząć. interesują mnie otóż możliwie jak najbardziej szczegółowe informacje o trzech jednostkach armii pruskiej:
- 10. Królewski Pułk (Regiment) Piechoty w latach 1860 - 66
- 18. Pułk Piechoty w latach 1866 - 1871
- 38. „Śląski” Pułk Fizylierów w latach 1871 - 1890
od razu zaznaczam, że nazwy mogą nie być precyzyjne, jako, że pochodzą z bardzo lokalnej XIX-wiecznej prasy dolnośląskiej, która (jak już się przekonałem nie raz) dość często przedkładała dramatyzm nad rzetelną dziennikarską informację.
teraz trzy słowa tłumaczenia:
bataliony tych jednostek otóż w wymienionych okresach stacjonowały w dolnośląskim Reichenbach (obecnie Dzierżoniów). sprawa garnizonu w tym mieście jest w ogóle dość tajemnicza, ponieważ podobno były koszary - po których jednak nie został żaden ślad poza notkami w prasie. podobno były przynajmniej dwa place ćwiczeń - śladów brak. podobno wreszcie istniał (czy też miał istnieć) w mieście duży garnizonowy lazaret - ale i tu brak konkretów.
dość istotny natomiast (z mojego punktu widzenia) był sposób utrzymania garnizonu w mieście. do samego końca bowiem "garnizonowej" historii Reichenbach miasto nie "dorobiło się" koszar - wojsko stacjonowało w koszarach prywatnych (sic!) przebudowanych przez jednego z miejscowych budowniczych ze starej fabryki słodu. kontrakt na żywienie garnizonu miał z kolei inny miejscowy budowniczy, który na swoim terenie postawił kuchnię polową. (wzbudził tym zresztą nie lada emocje wśród miejscowych restauratorów, którzy wcześniej żywili dzielnych wojaków).
siłę garnizonu w 1860 roku określono na "batalion piechoty, czyli około 530 – 540 żołnierzy i 26 oficerów, w tym 6 żonatych*.
w zasadzie jako, że militaria to raczej nie moja bajka (a już na pewno nie militaria tego okresu) - nie bardzo nawet wiem gdzie szukać stosownych danych.
to jak? pomożecie?

*„Reichenbacher Wochenblatt”, nr 21, 18. März 1860.

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Pon 11 Lut, 2008 22:43

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proponuję, byś skontaktował się z dr. Tomaszem Przerwą, historykiem z Uniwersytetu Wrocławskiego i rodowitym dzierżoniowianinem Wink Nawet jeśli sam nie będzie Ci w stanie wyjaśnić interesujących Ci kwestii, z pewnością podpowie Ci, gdzie można szukać materiałów. Namiary na niego znajdziesz tu --> http://www.hist.uni.wroc.pl/pl/polwew/pracownicy/index.htm

Czw 14 Lut, 2008 17:52

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

z Tomkiem akurat jestem w stałym kontakcie Wink - ale dzięki.

wiem, że temat jest durny, bo bardzo hermetyczny i ogólna wiedza o epoce niewiele pomoże - ale wdzięczny byłbym chociażby za wskazanie tytułów, które warto z tej okazji przewertować.

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 14 Lut, 2008 21:19

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

takie głupie pytanie które wylazło w trakcie poszukiwań:

czy da się gdzieś znaleźć dane o lazaretach z tego okresu?
strasznie dużo bardzo enigmatycznych wzmianek mnie napadło...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Pon 03 Mar, 2008 0:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.