| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

projekty architektoniczne Napoleona?

zaskoczył mnie dzisiaj znajomy pytaniem, na które ni choinki nie potrafię odpowiedzieć. coś tam się po łbie durnym tłucze, ale nie potrafię zlokalizować ani wiedzy wewnętrznej, ani stosownej zewnętrznej (leżącej na półkach vel w sieciowych otchłaniach...

czy cesarz francuzów coś (sam osobiście) projektował, szkicował? nie pytam nawet o realizacje...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Wto 22 Sty, 2008 0:23

Powrót do góry
SolusLupus
Chorąży

Chorąży





Posty: 161
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łysiak w swej rozprawie dotorskiej, która została wydana pod tytułem Napoleon fortyfikator twierdzi, ze Napoleon projektował fortyfikacje, a częśc nawet zrealizowano. nie jest to dziwne albowiem był on z wykształcenia artylerzystą, a więc praktycznie zajmował się twierdzami Wink
_________________
Prawda przeciw Światu
celtyckie

Wto 22 Sty, 2008 0:44

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wiesz, artylerzysta a fortyfikator - to jakby ciut różne branże...
już bliższy fortyfikatora byłby szczerze mówiąc saper. oczywiście w trakcie nauki zarówno w Brienne jak i w l'Ècole Militaire musiał zapoznawać się z tendencjami we wznoszeniu budowli militarnych, nie sądzę jednak, żeby uczono go tam projektowania większych założeń. jeśli więc projektował - była to bardziej pasja niż wyuczony "zawód" czy też specjalizacja...

nie czytałem Łysiaka (jakoś nie mogę się do niego przekonać) - a wychodzi na to, że momentami by się przydało. podaje jakieś przypisy albo dokładniejsze dane w kwestii owych projektów Napoleona?

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Wto 22 Sty, 2008 1:41

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Napoleon-fortyfikator" jest pozycją wartą co najmniej przeczytania.Zdystansuj się od Łysiaka - wojującego antykomunisty (buhahahaha!) - w książce znajdziesz sporo informacji o Cesarzu, Modlinie, ideach fortyfikacyjnych Montalembert'a.
Od strony merytorycznej - pamiętam, że kilka z tez mnie niezbyt przekonywałodo, ale czytałem książkę już dość dawno temu i nie pamiętam co mi sie nie podobało...
Niemniej, gdy dołożysz do wszystkiego niezłą szatę graficzną, otrzymasz pozycję, którą ktoś zainteresowany sztuką fortyfikacji na półce mieć powinien.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 22 Sty, 2008 2:18

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cóż zrobić - na takie dictum...
wezmę i kupię Uśmiech
jakoś przeboleję tego Łysiaka...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sro 23 Sty, 2008 20:39

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.