| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wzory niemieckiego kamuflażu

Edit:
Poniższy posty zostały oddzielone od tematu "7TP e-bay (kolor)", gdzie dyskusja n/t koloru użytego przez Maćka do pokolorowania niemieckiego 7TP zeszła na tematy wyłącznie niemieckie ;o)

Grendel


Cytat:
przeciwnie wręcz - pewny jestem, że jeśli go pomalowali - to tylko na Panzergrau.


A ja jestem absolutnie pewny, że jako, iż pewnie zdarzyło się to przed 31 lipca 1940 to mogły być malowane tylko regulaminowym RAL 45/RAL 46 w stosunku 1:2.


Ostatnio zmieniony przez Human dnia Pią 18 Sty, 2008 12:25, w całości zmieniany 1 raz

Czw 17 Sty, 2008 13:42

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aj przypierniczyłeś się do tego RAL 45/RAL 46, a zdjęcie póki co jedno widziałem stosowne. jakiś mit i wraża propaganda.
szczególnie, że wbrew temu, co twierdzisz ta różnica kolorów jest widoczna na czarno - białych zdjęciach.

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 17 Sty, 2008 15:00

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak cholera widać, na takich skanowanych z oryginalnych odbitek i to w rozdzielczości pierdyliarda DPI.

Poza tym nie ja się przypierniczyłem tylko OKH, a za nim Jentz/Doyle i Chory (czytać podobno Chorźi). I mają na to papier.

Czw 17 Sty, 2008 15:17

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ależ ja w ten papier wierzę.
tyle tylko, że na (jak to pięknie określasz) pierdyliardzie znanych mi zdjęć nigdzie nie zauważyłem ani fragmentu świadczącego o takim malowaniu. za to zdjęcie w takim właśnie malowaniu znam jedno - to od Ciebie.
ergo:
ponieważ w niestosowanie się do papierów przez niemców nie wierzę - pozostaje na przykład możliwość, że był papier którego już w/w trójka nie ma, który odwołał ten rozkaz np. po miesiącu. albo coś...

tak czy tak - wybacz, ale przy całym autorytecie Jentza i Doyla jestem w stanie uwierzyć, że stosowny rozkaz był - ale póki co nie wierzę, żeby był stosowany masowo.

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 17 Sty, 2008 15:34

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rabe,

Nie ma takiego rozkazu, który został wydany trzy miesiące później, a którego cała trójka nie ma. Skąd wiem?? Ano stąd, że ta trójka ma rozkaz odwołujący cały cyrk z dwukolorowym malowaniem. I jest to rozkaz datowany na rok 1940, dokładniej na 31 lipca 1940. Nosi, co prawda skomplikowaną sygnaturę, której mi się z palca nie chce klepać, ale i ona jest znana.

Ja natomiast jestem 100% zwolennikiem teorii, że papiery jedno, a Niemcy drugie. W swoim czasie udowodniono to na podstawie malowania różnych Emili i innych cudów z okresu Kanalkampf oraz na podstawie pojazdów walczących w Afryce.

Więc czy istnieje opcja, że pojazdy były przemalowywane przed wydaniem odpowiedniego rozkazu- tak. Są nawet różne teorie na ten temat (z nie uwierzysz- oszczędnością farby na czele!).

Czw 17 Sty, 2008 16:04

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pierwsze pytanie w takim razie brzmi: kiedy padł ów słynny rozkaz?

wybacz, ale z kolei ja nie bardzo wierzę w niestosowanie się przez niemców do oficjalnych rozkazów OKW (bo jak rozumiem to jest rozkaz OKW? czy OKH?) szczególnie na początku wojny i w środku Rzeszy... Berlin, rozumiesz, blisko, jakiś "łoficerek" (nawiązując do Hellera) się napatoczy i Ostfront murowany. chociaż w sumie to jeszcze przed Ostfrontem - więc może nawet gorzej...
teoria o oszczędności farby w tym okresie też mi "śmierdzi" lekkim naciąganiem...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 17 Sty, 2008 16:19

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotr Kmiecik napisał:

czy wszystkie polskie czołgi w Wojnie Obronnej miały regulaminowy trójbarwny kamuflaż? (jeśli tak - można uznać absolutną rację Maćka i zakończyć rozmowę)

Z ponad tysiąca zdjęć, które widziałem, lub których mam skany (przyznaję, że spora część to niestety marnej rozdzielczości skany e-bay'owe) nie wynika nic innego.Nie widziałem ani jednego polskiego czołgu, bądź tankietki, malowanych inaczej, jak w zgodzie i "Instrukcją...".
A czy niemieckie malowanie było jednolite czy dwutonowe?Na żadnym ze znanych mi zdjęć niemieckich 7tp dwutonowego kamuflażu nie zauważyłem.A w przypadku niektórych zdjęć bawiłem się nieco różnymi sztuczkami graficznymi, żeby "wyciągnąć" rozmaite detale, normalnie trudno zauważalne.
Tyle wynika z dostępnej ikonografii.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 17 Sty, 2008 16:26

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
pierwsze pytanie w takim razie brzmi: kiedy padł ów słynny rozkaz?


Który, malowania dwubarwnego?? Wiadomo- 12 Lipca 1937 roku.


Cytat:
wybacz, ale z kolei ja nie bardzo wierzę w niestosowanie się przez niemców do oficjalnych rozkazów OKW (bo jak rozumiem to jest rozkaz OKW? czy OKH?)


OKH.

Czw 17 Sty, 2008 16:41

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ehhh...Te dwubarwne mixy widac na wielu zdjęciach, od RW poczynając, a kończąc mniej więcej na Francji.Skąd więc tylko jedno zdjęcie?
Poniżej zamieszczam fotki znalezione "na szybko" przeglądając podręczny folder fotografii znalezionych niedawno na e-bay.
Tyle, że jak się to ma do kolorowanek Maćka, nie mam pojęcia.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
15cm sIG33 (Sf) auf Panzerkampfwagen I Ausf B o dźwięcznym imieniu: "Bismarck"

Opis załącznika:
Kfz 13 jeszcze RW

Opis załącznika:
Kfz 14 w Polsce

Opis załącznika:
kleine Panzerbefehlswagen

Opis załącznika:
Krupp Protze

Opis załącznika:
Büssing NAG 9000

Opis załącznika:
Henschel Typ 33

Opis załącznika:
Neubaufahrzeug - zdjęcie opisywane jako wykonane w Norwegii.Znane są też fotki Nb Fz w kamuflażu trójbarwnym, ale nie o nim mowa.

Opis załącznika:
Büssing - NAG G31
Nie chce mi się już dalej szukać.10 wystarczy...

Czw 17 Sty, 2008 17:38

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Toć ja mówiłem, zawsze że zdjęcia są. Tyle, że jako mnie mało interesuje sprzęt giermański to i zdjęć u mnie nie uświadczysz.

A do malowanek ma to się tyle, że hansowych papierach stoi, że po bożemu i w/g regulaminu powinny być dwukolorowe. Ale jak już napisałem- papier i życie to dwie różne sprawy.

Czw 17 Sty, 2008 17:54

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ajajaj, tyle, że problem polega na przykład na tym, że wg owego słynnego rozkazu LKW podobno miały być jednobarwne...
czyli wychodzi jakiś космический корабл.
pierwsze zdjęcie w każdym razie IMHO jest ewidentne.
pamiętajmy zresztą, że do kompletu mamy jeszcze trójbarwny kamuflaż Reichswehry (zresztą podobno w dwóch wersjach), obowiązujący jakoś od 1933 roku...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 17 Sty, 2008 17:58

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdziłem- nie miały. Tylko motocykle. LKW dalej miały być dwubarwne. Początkowo kamuflaż dwubarwny miał być nanoszony tylko w przypadku remontu. Dopiero 2 listopada 1938 wydano instrukcję o przemalowaniu wszystkich pojazdów.

Z tego wynika, że kamuflaż Buntfarbenanstrich w tym okresie powinien zniknąć całkowicie. Pewnie jednak tak nie było.

Czw 17 Sty, 2008 18:15

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...a dodając do tego wszystkiego sytuację, w której wiosną 1943 roku zaczął się już pojawiać kamuflaż Dunkelgelb nanoszony na Panzergrau i łącząc to z niemożliwością dokładnego datowania niektórych zdjęć - wychodzi nam niezły kipisz...

a zaczęło się od biednego "niemieckiego" 7TP...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 17 Sty, 2008 18:24

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dlatego zamieściłem wyłącznie takie zdjęcia, które da się zidentyfikować jako przed-, lub wczesnowojenne.
Swoją drogą - dwubarwny kamuflaż trafiał się jeszcze w Rosji, więc tak błyskawicznie nie zniknął.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 17 Sty, 2008 18:49

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ano.
należy jeszcze sprostować mój błąd z posta powyżej - Kubuś (Human) mnie prywatnie obsztorcował, że kamuflaż Dunkelgelb na Panzergrau został wprowadzony rozkazem już w 1941 roku (o ile czegoś nie pokręciłem - z wrodzonego lenistwa uwierzyłem na słowo).
tak to jest jak się pisze w czasie tzw. "przerwy w pracy", bez książek pod ręką...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 17 Sty, 2008 22:50

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wróć. Jako, że też pisałem bez papierów.

1941- Afryka, z tym, że nie używano RAL 7028, bo jeszcze wtedy go nie było. Inne fronty klasycznie- znaczy RAL 7021. Aż do 1943. Chociaż istnieją podobno jakieś kombinacje z 1942, ale o nich nie wiem nic.

Czw 17 Sty, 2008 23:01

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

uderz w stół.
czyli jednak moje na wierzchu.

jesteśmy w stanie ułożyć względnie spójną chronologię sposobów malowania niemieckiego sprzętu w Europie? (od razu dodam, że późnowojenne pomysły doprowadzają mnie do siwienia, bólu zębów i palpitacji serca)

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Czw 17 Sty, 2008 23:12

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesteśmy. To znaczy jesteśmy w/g naszych przemyśleń. Tyle, że warto by wydzielić posty do nowego tematu. Takiego tylko o malowaniach niemieckiej pancerki.

Moderator, please Laughing

Czw 17 Sty, 2008 23:24

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.