| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herby Tatarów

Tak sobie przypomnialem, ze skoro tyle ludzi odwiedza to forum, to z pewnoscia sa to ludzie o roznych opiniach, zdaniach, swiatopogladach oraz tez pochodzeniu. Moze jest ktos z Was o korzeniach tatarskich lub ogolnie podejdzmy do tego tematu. Jakie herby Tatarów sa znane?

Czw 17 Sty, 2008 17:25

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tatarzy o ile pamiętam herbów nie mieli (chyba, że zostały im później nadane), a jedynie coś w rodzaju znaków (rodowych?) - nazywało się to tangi.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 17 Sty, 2008 19:06

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tamgi - owszem, ale nie tylko:
http://www.tatarzy.tkb.pl/index02.php?dzial=h02

Tatarzy polscy otrzymywali też i typowe polskie herby, a należy wspomnieć, że w wielu polskich herbach szlacheckich figury na nich przedstawione nacechowane były wpływami islamskimi (te wszystkie gwiazdy i półksiężyce - np. herb Leliwa).

Tamgi jako elementy herbu były najpowszechniejsze w herbach własnych (np. Piotrowscy; herbu własnego):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotrowscy_herbu_Piotrowski

Niektóre tamgi wykazują duże podobieństwo do naszych gmerków Wyluzowany

pzdrwm

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 17 Sty, 2008 21:31

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Lipkowie posiadali własne herby, które przypominały konstrukcją herby drobniejszych rodów ruskich. Były to generalnie znaki kreskowe umieszczane w tarczy i rzeczywiście mogły one mieć swą genezę w tamgach. Znaczniejsi Tatarzy bywali adoptowani do herbów polskich, jak Sobolewscy, bodaj do herbu Starykoń[cytuję z pamięci, więc mogę sie mylić]. Herby te zestawił S. Dziadulewicz w herbarzu rodzin tatarskich w Polsce, opublikowanym przed wojną, ale chyba w latach 90 ukazał się też jego reprint, i jest dostęny on-line http://www.szlachta.org/tatarzy.htm
Swoją drogą pozdrawiam Piwo wszystkich Lipków na forum, bo i w moich żyłach płynie nieco tatarskiej krwi Mr. Green
A w miejscowości, z której pochodzę, nota bene na ziemiach odzyskanych, obejrzeć można arabskojęzyczne [no, z inskrypcjami w alfabecie arabskim, bo co do języka nie jestem pewien] nagrobki jeszcze z lat siedemdziesiątych o osiemdziesiątych

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pią 18 Sty, 2008 16:23

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co mnie dziwi, ze wiekszosc tych rodów tatarskich zmienila wyznanie. Wiekszosc to znane juz katolickie rodziny.

Pią 18 Sty, 2008 17:07

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Co mnie dziwi, ze wiekszosc tych rodów tatarskich zmienila wyznanie. Wiekszosc to znane juz katolickie rodziny.

A skąd takie informacje rydzu posiadasz? Tatarzy jako grupa etniczna potrafi dbać o swoje korzenie. Jeszcze w roku 1939 brali udział w walce pod własnym sztandarem jako Szwadron Tatarski 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
Do dzisiaj w granicach naszego kraju mamy dwie tatarskie wioski Bohoniki i Kruszyniany. Po II wojnie największe skupiska tej mniejszości znalazły się m.in. w okolicach Gorzowa, ale są i działają w Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej no i oczywiście w swoim związku religijnym, którego ciągłość trwa od przedwojnia.

Czw 31 Sty, 2008 21:12

Powrót do góry
Azazel
Porucznik

Porucznik





Posty: 762
Pochwał: 1
Skąd: Obleśnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poza tym nie zapominajcie o dużej liczbie Tatarów z okolic Białegostoku.
http://www.szukamypolski.com/sasiedzi/tatarzy.php

_________________
Na imie mam Legion a obliczem moim miliony-monetek Uśmiech .

Czw 31 Sty, 2008 21:18

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Gdańsku tez jest sporo Tatarów. Mamy nawet meczet - jedyny w Polsce poza tymi kilkoma zabytkowymi na wschodzie i chyba jakimś przerobionym budynkiem w Warszawie Uśmiech A w gdańskiej gminie muzułmańskiej właśnie Tatarzy stanowią znaczną grupę (jeśli nie zdecydowaną większość).
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 01 Lut, 2008 19:38

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ee, rydz nabija posty Mr. Green
_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pon 04 Lut, 2008 11:21

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Ryby sina farba wyklute! Jam jest Azja, syn Tuhaj beja!" Mr. Green

Sro 06 Lut, 2008 1:36

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb

oo tu sie z Panem nie zgodze Herb Traby tres tubae z ktorego wywodza sie slawni POLACY na ten przyklad zostal nadany Tatarowi za uratowanie zycia Krolowi Polski a wiec Tatarzy mieli wlasne herby

Sob 28 Cze, 2008 10:06

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
W Gdańsku tez jest sporo Tatarów. Mamy nawet meczet - jedyny w Polsce poza tymi kilkoma zabytkowymi na wschodzie i chyba jakimś przerobionym budynkiem w Warszawie Uśmiech A w gdańskiej gminie muzułmańskiej właśnie Tatarzy stanowią znaczną grupę (jeśli nie zdecydowaną większość).


Co do Tatarów, to najwięcej mamy na Białostocczyźnie (moje okolice). Jeżeli będziesz w Bohonikach albo w Kruszynianach, bądź w okolicach Sokółki to pozwiedzaj te meczety. Naprawdę warto, być może za parę lat ich nie będzie. A ten w Gdańsku (chociaż nie byłem) myślę, że nie oddaje tyle uroku co te dwa o wiele mniejsze. Wink Poza tym w tych okolicach mamy największy odsetek Tatarów (nie mylić z muzułmanami, bowiem w Białymstoku jest całkiem sporo uchodźców z Czeczenii).



Jeżeli chodzi o herby to 5 dużych rodów tatarskich ma herb Mogiła.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 16 Gru, 2008 21:30

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tatarzy posługiwali się tamgami, a polskie herby zostały Tatarom NADANE, a polskie rody wykorzystywały tamgi na swoich herbach.
Mieszkam na Ziemiach Odzyskanych i nie spotkałam się tutaj ze skupiskami Tatarów, ale mam koleżankę, która ma tatarskie korzenie, choć nazwisko ma polskie, ale jej rodzina pochodzi właśnie z Białostocczyzny.
Tak BTW. Co prawda tatarskich korzeni nie posiadam, ale sama jestem w części Białorusinką i Rosjanką. Jakby nie patrząc też ze wschodu.

_________________
Z Historią w Przyszłość

Sro 17 Gru, 2008 17:29

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację, a co do skupisk tatarów w twoich okolicach to nie dziw się temu, bowiem te tereny jak wiesz nie były tak "dzikie" jak moje i z resztą Tatarzy nie zaszli tak daleko. Jeżeli chodzi o wsie Bohoniki i Kruszyniany zostały nadane Tatarom przez króla (nie pamiętam jakiego, ale jak znajdę to dopiszę), za męstwo w boju. Ponadto część rodów magnackich oddawała im kawałek swojej ziemi w zamian za wierną służbę.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 17 Gru, 2008 17:34

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tym, że nie ma w moich okolicach wielu Tatarów to się nie dziwię, ale chętnie się dowiem, który król nadał im wymienione przez Ciebie wsie.
_________________
Z Historią w Przyszłość

Sro 17 Gru, 2008 17:49

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To może trochę potrwać, bo wsadziłem gdzieś tę pracę, w której mam to napisane. Zresztą tak się składa, że interesuję się tym tematem bowiem mam pary kolegów Tatarów.





Mam Exclamation Wsie Bohoniki, Drahle, NIetupa, Łużany (jako część Poniatowicz) oraz Kruszyniany zostały nadane Tatarom przez króla Jana III Sobieskiego 12 marca 1679 r.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 17 Gru, 2008 18:29

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Porui Bardzo szczęśliwy Mnie również niedawno zainteresowała historia Tatarów.
A czy ci Twoi koledzy Tatarzy są wyznania katolickiego czy prawosławnego? Czy nadal pielęgnują swoje tradycje?

_________________
Z Historią w Przyszłość

Nie 21 Gru, 2008 17:50

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Muzułmanie, mieszkają w Białym i Bohonikach.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Nie 21 Gru, 2008 17:57

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy nie zauważyliście,ze wiele Rodów i to nie tylko tatarskich przeszło na katolicyzm w XVII wieku. Po prostu bez tego nie dostaliby dobrych urzędów- takie były czasy.
MK

Sro 20 Sty, 2010 20:24

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Takie czasy.........no tak........kontrreformacja i jezuici.

Nie 19 Cze, 2011 13:50

Powrót do góry
Emprsien
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Skąd: Leżajsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siemka od dawna poszukuje swoich korzeni rodzinnych, wiem tylko tyle że mam na nazwisko Murdzia i jestem pochodzenia Tatarskiego. Ojciec mówi że od nazwisko Murza. Tylko nie wiem czy to jest prawda i znalazłem ten o to herb: http://gajl.wielcy.pl/herby_user_herb.php?lang=pl&herb=kiena

Jeśli mi mógłby ktoś wyjaśnić czy taka jest prawda że jestem pochodzenia tatarskiego i rodziny Murza to z góry dzięki Wyluzowany

Sro 14 Mar, 2012 17:00

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niewątpliwie masz nazwisko które nie występuje zbyt licznie 194 osoby piszą się tak jak Ty. W skali kraju niewiele. W Leżajsku jest "wasze" największe skupisko, ale czy Murdzia wywodzi się od murza? To trochę daleko idący trop. W Polsce figuruje nazwisko Murza beż żadnej różnicy w pisowni i jest ich około 300, mało tego występuje też fonetyczna wersja murzy tj. mirza chociaż tutaj występuje niewiele osób, które piszą się w ten sposób bo tylko 6. Moim zdaniem musisz dalej szukać etymologię swojego nazwiska, Punkt odniesienia- Leżajsk. Największe skupisko najwięcej informacji.
Ja bym obstawał za polskim murdzić- wykrzywiać się lub mudzić, opóźniać, zwlekać.
A jeżeli chodzi o korzenie tatarskie spróbuj tam:
http://tataria.eu/index.php/spis-rodzinny.html

Sro 14 Mar, 2012 19:36

Powrót do góry
Emprsien
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Skąd: Leżajsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za info Wink mój ojciec mówił że jak był mały to jemu taki stary ksiądz mówił że właśnie kiedyś tam był taki tatar o nazwisku Murza czy jakoś tak i ja tym tropem szedłem.

Sro 14 Mar, 2012 21:59

Powrót do góry
roman60_2012
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 107
Skąd: duszą na Dzikich Polach:)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam Uśmiech przypadkowo "wszedłem" na stronę o Tatarach.Ja istnieje na kilku innych forach dotyczących różnych okresów historycznych.Ot taki historyk z zamiłowania a szczególnie do histori mej Rodziny i Rodzin ze mną spokrewnionych.Ale do rzeczy:)może zainteresuje Was cześć informacji z Herbarza Dziadulewicza-dla mnie też jest ta jnformacja zagadką-ale śpie spokojnie:)
a oto zdjęcia strony:
a dodatkowo -przesyłam zainteresowanym moja strone internetową dotycząca mej Rodziny.Sam ciekaw jestem czy istnieje jakieś pokrewieństwo-ale osobiście jednak wątpię.Może to Was zdziwi ale dzieki wydaniu I Tomu 'Elita północnomazowiecka"-dotyczy to Rodzin spokrewnionych z Posłami na Sejm Wielki-znam swe pochodzenie aż do 42 pokolenia:) to ciekawe.

http://kulakowscy.net23.net/index.html



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 25 Lip, 2012 12:26

Powrót do góry
Emprsien
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Skąd: Leżajsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sumie jestem żółtodziobem w tych sprawach więc jak by mi mógł ktoś powiedzieć jak skutecznie znaleźć historię mojej rodziny (jakieś stronki lub coś takiego). Narazie znalazłem że Murdzia - od gwarowego murdzić ‘wykrzywiać się’. (http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=814). Taki ciekawy herb http://tataria.eu/index.php/lista-herbow-rodzinnych/145-luk/191-murzicz-murza-herbu-uk.html

Sob 20 Paź, 2012 12:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.