| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
7TP
Major

Major

Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O książkach - warto czy nie warto

Na rynku pojawia się wiele pozycji. Często dostęp do nich mam jedynie (myślę, że nie tylko ja) przez internet. Zazwyczaj ilość informacji jaka jest podana o danej publikacji jest niewielka. Autor, wydawnictwo, ilość stron ,okładka i krótka notka. Wszyscy wiemy, że wartość książek jest bardzo różna.
Chciałbym, aby w tym temacie były wpisywane opinie osób z forum na temat różnych publikacji.

Na początek chciałbym zapytać o:

1. Samochodowe działa przeciwlotnicze w WP 1918 - 1939
Autor: Jan Tarczyński
Wydawnictwo: Z.P. Poligrafia
Format: 230 x 185, stron 122, okładka miękka. Liczne zdjęcia i rysunki.
W książce przedstawiono Samochodowe działa przeciwlotnicze w Wojsku Polskim 1918 - 1939. Książka składa się z trzech zasadniczych części:
1. W pierwszej części opisano krótki zarys rozwoju "zenitówek" w Europie.
2. Część druga dotyczy II Rzeczypospolitej - temat przedstawiono tu przez pryzmat organizacyjno -sprzętowy.
3. W części trzeciej , najobszerniejszej , pokazano losy armat samobieżnych W.P. - od sierpniowej mobilizacji przez trudy zmagań w 1939 r.

2.Pociągi pancerne Wojska Polskiego 1918–1939
Autor: Adam Jacek Ostrówka
Wydawnictwo: Adam Marszałek
format B5 - 16,5 X 23,5 cm
stron 391
http://historyton.pl/catalog/product_info.php?products_id=1606 Krótka notka o książce.

Nie czytałem tych książek, więc proszę kolegów o opinie.

Pią 04 Sty, 2008 17:52

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 13

Książeczkę p. Tarczyńskiego polecam wszystkim z czystym sumieniem.Nie dość, ze jedyna na ten temat, to jeszcze dobrze opracowana.Żal, ze tak skąpa objętościowo...
Natomiast jeśli chodzi o książkę p. Ostrówki - no coż - mam co do niej dość mieszane uczucia.Jeśli ktoś nie jest w temacie obeznany, nie oddzieli błędów od faktów.A błędów jest dużo.Do tego - coż...Sposób jej napisania pozostawia pod względem literackim wiele do życzenia :(
To, co jest niezgorzej opracowane, to bibliografia :)
BTW - czy ktoś z szanownych forumowiczów ma dostęp do miedzywojennych numerów "Przeglądu Techniczno-Wojskowego" i "Przeglądu Artyleryjskiego"?Jeśli tak - proszę o kontakt.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 05 Sty, 2008 2:09

Powrót do góry
7TP
Major

Major

Dziękuję za Twoją opinię o tych książkach.

A co powiecie o tym?
Niemieckie samochody pancerne 1905-1945
Autor: Mariusz Skotnicki
Wydawnictwo: Pegaz-Bis
format A4
148 stron
okładka miękka

Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918 -1939
Autor:Wiktor Kucharski
rok wydania:1984
214 stron
okładka miękka

Zapraszam do komentowania.

Sob 05 Sty, 2008 11:31

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan

Pochwał: 4

Cytat:
A co powiecie o tym?
Niemieckie samochody pancerne 1905-1945

Warto, tylko - niestety - przedział 1905-1918 jest raczej zarysem zarysu, przez co tytuł jest mylący.

Sob 05 Sty, 2008 11:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni

Pochwał: 36

Kucharskiego mam i miałem pozytywne wrażenia. Ale do oceny potrzebna byłaby głębszą wiedza z teorii wojskowowści Wink

dorzucę od siebie
Witold Ławrynowicz
Droga do blitzkriegu: historia i rozwój niemieckiej broni pancernej do wybuchu II WŚ
wyd. AJ-Press
seria: Para Bellum , trzecia książka z serii
rok wyd. 2003

Dość ciekawie i łatwo przyswajalnie opisana panzerwaffe od 1918 do 1939 roku

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 05 Sty, 2008 13:12

Powrót do góry
7TP
Major

Major

Na naszym polskim rynku wydawniczym słabo wygląda sytuacja jeżeli chodzi o broń pancerną, pojazdy sojuszników Hitlera.
Japonia
1. Chyba najlepiej opisana jest japońska broń pancerna ("Japońska broń pancerna" cz.1-5 wyd. AJ-Press, razem 740 stron wygląda imponująco
2. "Czołgi japońskie 1938-1945" Janusza Ledwocha i Jacka Solarza, Wydawnictwo Militaria, Warszawa 1998, stron 192).
Włochy.
1. "Czołgi Mussoliniego" 34 strony kolorowe, 15 fotografii, schematy malowania. Malowanie i oznaczenia czołgów włoskich w okresie II WŚ. Maksym Kołomyjec, stron: 52, Wydawnictwo Militaria.
2. "Czołgi włoskie 1939-45" Jacek Solarz, Janusz Ledwoch, Wydawnictwo Militaria, Warszawa 1995, stron 253.

A dalej... straszna bieda. Jest jeszcze książka "Sojusznicy Panzerwaffe część I" Jędrzejewski Dariusz, Lalak Zbigniew , PEGAZ, stron 65. Cz.1 obejmuje Chorwację, Bułgarię, Finlandię. Cz.2, która miała opisywać Rumunię, Węgry i Słowację nie ukazała się nigdy.

Dwa artykuły:
W magazynie historyczno-modelarskim Militaria vol.4 no.1/1999 był artykuł "Słowacka broń pancerna 1939-44" Vladimira Franceva 20 stron.

W NTW 7 i 8/94 artykuł o "Bułgarskie siły pancerne w latach 1939-1945"
Artykułów niestety nie widziałem.

Kilka pozycji wygląda ciekawie, ale niestety nie miałem okazji ich czytać:

Equipment and Armor in the Bulgarian Army - Armored Vehicles 1935-1945 - Kaloyan Matev.
The Royal Hungarian Army, 1920-1945 [Tom 2] - Hungarian Mobile Forces, 1920-1945 Peter Mujzer

Ch. K. Klement, Slovenska armada 1939-1945, Praha 1996 po czesku albo słowacku, niestety mam tylko fragment o działaniach broni pancernej we wrześniu 1939r., 10 stron. Ciekawe.

Reluctant Axis: The Romanian Army in Russia, 1941-1945. Autor: Mihai Filipescu. Udział armii rumuńskiej w walkach na Froncie Wschodnim w latach 1941-45. Wiele rysunków, fotografii, opisy walk, OdB jednostek. Miękka oprawa, papier kredowy, format 21 x 26 cm, 100 stron. Nie wiem niestety, jak jest potraktowana broń pancerna.

I poza tematem państw sprzymierzonych z Hitlerem "?eskoslovenská obrn?ná vozidla 1918-1948" Vladimír Francev, Charles K. Kliment, stron 376, język czeski. Wygląda bardzo interesująco.

Sob 05 Sty, 2008 15:32

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Ufff...Panowie - wolniej, bo mi po nocy się całkiem duża porcja nazbierała...
Książka p. Skotnickiego ma pewne błędy merytoryczne, niemniej nie są one na tyle poważne, by zaprzepaścić efekt.O wczesnych samochodach pancernych jest tam mniej niż mało...Jeśli masz Spielbergera "Die Gepanzerten Radfahrzeugen", możesz odpuścić, albo kupić "do kompletu".
Książkę p. Kucharskiego polecam tym, których interesuje rozwój doktryny użycia wojsk pancernych.Może w interesujących mnie fragmentach nieco zbyt skrótowa, ale cóż - autor jest zawsze trzymany w objętościowych cuglach przez wydawcę i edytora ;o)Niemniej - warto na półce posiadać.
"Drogi do Blitzkriegu..." nie mam.Nie czytałem.O p. Ławrynowiczu zdanie mam raczej pozytywne, więc pewnie czyta się to znośnie ;o)
"Czołgi Mussoliniego" to książka przeznaczona dla modelarzy - są tam wzory kamuflażu, godła jednostek, itp. Niestety - broszurki Militariów nie są dla mnie wiarygodne.
"Sojusznicy Panzerwaffe" - skrótowe, ale O.K.
Cytat:
"?eskoslovenská obrn?ná vozidla 1918-1948" Vladimír Francev, Charles K. Kliment, stron 376, język czeski. Wygląda bardzo interesująco

Jeśli kto woli - Schiffer wydał to pod tytułem "Czechoslovak Armored Fighting Vehicles 1918-48".Jest to zdecydowanie książka którą każdy zainteresowany bronią pancerną tego okresu i miejsca POWINIEN posiadać.
O czechosłowackiej broni pancernej można coś znaleźć - Francev opublikował sporo artykułów.O słowackiej jest jednak sporo mniej i również w dużej części Jego autorstwa.
O krajach bałkańskich i Węgrzech wiele nie mam.M-Hobby wydało w 1995 r. znośną broszurkę Szmieliewa o broni węgierskiej.Widziałem kiedyś piękny album, ale nie kupiłem, bo był po węgiersku, a tym językiem nie władam.
W Militariach był niezgorszy artykuł p. Lalaka - "Działo samobieżne Zrinyi".
Pozdrowienia
Grendel

Sob 05 Sty, 2008 17:48

Powrót do góry
7TP
Major

Major

Grendel napisał:
W Militariach był niezgorszy artykuł p. Lalaka - "Działo samobieżne Zrinyi".

Mam ten artykuł. Dobry. To Militaria XX wieku Nr 5 wrzesień-październik 2005, 6 stron, 19 zdjęć. Też polecam.

Sob 05 Sty, 2008 17:59

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant

1. "Czołgi Mussoliniego" 34 strony kolorowe, 15 fotografii, schematy malowania. Malowanie i oznaczenia czołgów włoskich w okresie II WŚ. Maksym Kołomyjec, stron: 52, Wydawnictwo Militaria.
2. "Czołgi włoskie 1939-45" Jacek Solarz, Janusz Ledwoch, Wydawnictwo Militaria, Warszawa 1995, stron 253.
Czolki mussoliniego tez mnie rozczarowaly.Jak Grendel napisal.
Natomiast Solarz przedstawia kazdemu pojazdy pancerne,ktore uzywala armie wloska.Fakt,nie opisule on dokladnie,gdzie jakis czolg sluzyl,ale dla poczatkujacych jest ta ksiazka w sam raz.

Nie 06 Sty, 2008 1:17

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Czy ktoś ma lub czytał pierwsze wydanie "The Landships of Lincoln - The Story of Lincoln's part in the creation of the first fighting tanks" autorstwa Richard'a Pullen'a?
Ostatnio ukazało się drugie wydanie i jest rozprowadzane wyłącznie przez autora i wydawnictwo, co jest nieco kłopotliwe.Zastanawiam się, czy książka jest warta zachodu?
Pozdrowienia
Grendel

Sob 12 Sty, 2008 16:36

Powrót do góry
7TP
Major

Major

Czy ktoś posiada numery NTW 7 i 8/94 ?

Kilka książek:

J.Boucher "Broń pancerna" Warszawa 1958.

S.Pataj "Artyleria lądowa 1871 - 1970" 1975

Marcin Bryja "Artyleria niemiecka 1933-1945" Wyd.Militaria 1996

Proszę Panowie o Waszą opinię.

Edit: literówki.

Ostatnio zmieniony przez 7TP dnia Pon 21 Sty, 2008 20:05, w całości zmieniany 1 raz

Pon 21 Sty, 2008 19:19

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Cytat:
Czy ktoś posiada numery NTW 7 i 8/94 ?

Owszem posiada, przynajmniej w teorii. Poszukam w archiwum i dam znać (pewnie do miesiąca to potrwa Bardzo szczęśliwy).

Pon 21 Sty, 2008 19:56

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan

Cytat:
S.Pataj "Artyleria lądowa 1871 - 1970" 1975

Dużo fajnych obrazków, czasami nawet dobrze podpisane Bardzo szczęśliwy . Raczej dla posiadania, niż czerpania wiedzy.

Pon 21 Sty, 2008 22:25

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Podobnie z Boucher'em.Warto mieć w kolekcji.Tak dla kompletu.Treści przyjmować na wiarę jednak w żadnym razie nie wolno.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 21 Sty, 2008 22:43

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 8

I podobnie z Bryją... Bardzo syntetyczne ujęcie niemieckiej artylerii, ale w szczegóły (przynajmniej techniczne) nie ma się co za bardzo wczytywać, że o podpisach pod obrazkami nie wspomnę. Tym niemniej warto mieć jako taką podręczną książeczkę do sprawdzania różnych podstawowych danych. Uśmiech

Pzdr

Grzesiu

Wto 22 Sty, 2008 10:50

Powrót do góry
Bodziu
Podporucznik

Podporucznik

7TP mam prawie wszystkie numery nTW jakie się ukazały, napisz, co potrzeba Wyluzowany

Wto 22 Sty, 2008 11:47

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik

ktoś z panów ma może
Tankograd Nr. 6010
U.S. WWII HALF TRACK Mortar Carriers, Howitzers, Motor Carriages & Gun Motor Carriages

Co jest w środku może to pomóc przy odtwarzaniu wnętrza pojazdu?

Sro 13 Lut, 2008 1:59

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Powiniene raczej szukać rozmaitych instrukcji technicznych (Technical Manual, Field Manual, Operator's Manual, Lubrication Manual, Ordnance Maitenance, Itp.).Tam możesz znaleźć w miarę dokładne zdjęcia i rysunki oraz numery potrzebnych Ci części.Mając numery możesz zacząć szukać rysunków fabrycznych (w fabrycznych archiwach czasami można znaleźć cuda, a odpowiedni list np. z jakiegoś większego muzeum militarnego może otworzyć wiele drzwi w fabrykach).
Pozdrowienia
Grendel

Pią 15 Lut, 2008 1:45

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik

Jeśli miał bym odbudowywać któryś z tych pojazdów to niewątpliwie tak właśnie bym zrobił.
Wątpię jednak bym kiedykolwiek mógł sie pobawić M13/M15/M21
w zasięgu jest co najwyżej T 48.
Dla celów poznawczo modelarskich wystarczy tylko musiał bym to zamówić i chce wiedzieć czy warto sobie głowę zawracać.

Pią 15 Lut, 2008 23:02

Powrót do góry
7TP
Major

Major

DYWIZJE PANCERNE WEHRMACHTU 1939-1945
Jorge Rosado, Chris Bishop
Wydawca: Bellona
ISBN/EAN 9788311109247
Tłumaczenie: Krzysztof Fudalej
192 stron
format 195x245 mm
oprawa twarda lakierowana
http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=3052&page=0

Temat dosyć oklepany, ale chciałbym trafić w końcu na rzetelne źródło.
Co sądzicie o tej pozycji?

Sro 12 Mar, 2008 22:55

Powrót do góry
7TP
Major

Major

Kupiłem dosyć dawno.
Książka składa się z opisów poszczególnych dywizji. Do każdej podano dosyć ogólne schematy organizacyjne, zestawienia sprzętu przed ważniejszymi kampaniami, operacjami czy też ofensywami. Dużo w niej barwnych rysunków przedstawiających pojazdy używane w dywizjach. Na malowaniu się nie znam, więc trudno ocenić mi ich wartość. Ponadto przedstawiono godła, dowódców oraz b.ogólne dane taktyczno-techniczne pojazdów oraz krótki opis działań. Dla osób obeznanych w temacie nic nowego.

Wto 06 Maj, 2008 22:58

Powrót do góry
7TP
Major

Major

Przeglądałem dziś moje numery "Nowej Techniki Wojskowej" pod kątem artykułów dotyczących broni pancernej.
Brakuje mi trochę numerów:
2/97, 3/97, 5/97, 12/97
9/99 10/99
11/00 12/00
1/01
7/03 8/03
i wszystkie numery po 6/07
Czy w tych numerach było coś, co dotyczyło broni pancernej? Okres drugiej wojny światowej.
Będę wdzięczny za pomoc.

W ostatnim numerze Militariów XX wieku jest artykuł o polskiej broni pancernej w służbie niemieckiej. Miałem okazję tylko przekartkować w sklepie. Czytał ktoś? Jakie opinie.

Nie 25 Maj, 2008 21:01

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan

Cytat:

DYWIZJE PANCERNE WEHRMACHTU 1939-1945
Jorge Rosado, Chris Bishop
Wydawca: Bellona

Z którego to roku jest (znaczy oryginał) - ciekawe jak to się ma do "Panzertruppen" Charity/Lannoya Question

Nie 25 Maj, 2008 21:23

Powrót do góry
7TP
Major

Major

Co ciekawego powiecie Panowie o tych trzech pozycjach:

Marian Żebrowski "Zarys historii polskiej broni pancernej 1918- 1947", Londyn 1971

Jan Tarczyński "Pojazdy Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim"

Jan Barbarski , Krzysztof Barbarski , Adam Jońca , Jan Tarczyński "Pojazdy w Wojsku Polskim 1918-1939", Pruszków 1995

Czy ktoś posiada te pozycje?

Pią 15 Sie, 2008 15:31

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Żebrowski to absolutna Biblia dla zainteresowanych tematyką polskiej broni pancernej, choć wiele z zawartych w niej informacji mija się z prawdą.
Trzecią z książek mogę również polecić.
Drugiej niestety nie znam.

Pozdrowienia
Grendel

Pią 15 Sie, 2008 15:54

Powrót do góry
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

Skocz do: