| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Periodyzacja czasów nowożytnych

Natchnęły mnie rozważania z jednego z tematów na forum, by pokusić się o próbę określenia kiedy zaczynały i kończyły się poszczególne stulecia, oczywiście nie w sensie kalendarzowym, tylko końca/początku epoki. I wyszło mi tak:
XVI w. 1492-1598 (edykt nantejski - koniec wojen religijnych we Francji)
XVII w. 1598-1700 (Burbon na tronie Hiszpanii - koniec "okrążenia" Francji przez Habsburgów)
XVIII w. 1700-1789 (wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej)
XIX w. 1789-1914 (wybuch Wielkiej Wojny)
XX w. 1914-1991 (upadek ZSRR)
XXI w. 1991-?

Co Wy na to? Wink

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 11 Gru, 2007 0:19

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym XVIII wiek zakończył na dacie 1799 czyli na końcu rewolucji francuskiej.

Z tym XXI wiekiem to można by się tu wykłócać i dyskutować Uśmiech Skonfrontowałeś tutaj chronologię z pojęciem okresu. Zastosowałeś analogię. Ryzykowne i oryginalne w swej formie.

Wto 11 Gru, 2007 0:39

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja bym XVIII wiek zakończył na dacie 1799 czyli na końcu rewolucji francuskiej.

Ale czyż rok 1789 r. nie jest cezurą ważniejszą? Przecież to właśnie rewolucja francuska przemodelowała całowicie ówczesny świat i zniszczyła ancien regime. Z kolei kształt XIX-wiecznej Europy jest bezpośrednim pokłosiem wojen napoleońskich, będących kontynuacją wojen z rewolucyjną Francją Stąd najbardziej logicznym było dla mnie że wybuch rewolucji jest początkiem nowej epoki.
Z kolei, upadek ZSRR i związany z tym definitywny koniec zimnej wojny to też koniec pewnej epoki. Czy już wtedy zaczął się XXI w. możemy podyskutować, ale z pewnością świat odmienił się wówczas dość istotnie.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 11 Gru, 2007 9:20

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmmm moim skromnym zdaniem wiek XVIII skróciłbym do lat 1715(śmierć Ludwika XIV) - 1789(początek końca absolutyzmu).

Jeśli chodzi o XIXw. to myślę, że okres rewolucji był okresem przejściowym, a dopiero lata 1814-1815 ukształtowały Europę na przeszło 100 lat.

Wto 11 Gru, 2007 18:00

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1991 r. na pewno w dziejach historii był ważny, gdyż w tym roku rozleciało się ZSRR i skończył się pewien okres dziejów, ale nie jestem rada zaliczać go do wieku XXI. Za początek XXI uznałabym zamach na WTC 11.09.2001 - cały świat przekonał się wtedy, że zawsze i wszędzie ludzie mogą zostać zaatakowani przez terrorystów, zmieniła się polityka zagraniczna USA, początek wojny z terroryzmem, zamachy w krajach zachodnich... Po mojemu wcześniejsza periodyzacja zaproponowana przez kolegę de Villarsa jest ok Wink
_________________
Z Historią w Przyszłość

Wto 11 Gru, 2007 19:14

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No jeśli zmienimy trochę zasady periodyzacji i wprowadzimy "epoki przejściowe", to faktycznie za takowe można by uznać okres 1700-1715, 1789-1815 (trochę długi, ale niech będzie), 1991-2001 (zamach na WTC może okazać się przełomowy, ale to raczej ocenią dopiero przyszłe pokolenia, na razie jest to chyba zbyt świeże wydarzenie). Nie bardzo wiem, jaki okres przejściowy ustalić pomiędzy XVI a XVII w. i pomiędzy XIX a XX w. (w tym ostatnim przypadku może lata 1914-1918?).
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 11 Gru, 2007 19:56

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym proponował za "koniec" XVI wieku uznać rok 1588(klęska wielkiej armady). Potem zaczyna się wielka smuta, która wiążę się bezpośrednio z XVII wiekiem.

Wto 11 Gru, 2007 23:05

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście trzeba pamiętać że oddzielne daty będą dla Polski, oddzielne dla świata. Bo dla nas koniec wieku XX może być np. 1989, ale rownie dobrze rok 2005 - śmierć papieża.
Natomiast zbliżałbym się do opinii Sandry - wiek XXI zaczął się zamachami na WTC i wojną z terroryzmem...

Sro 12 Gru, 2007 17:59

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, ja myślałem raczej o historii powszechnej. Dla Polski to będzie trochę skomplikowane, a daty chyba bardziej dyskusyjne. Ale można spróbować Wyluzowany Jedno chyba tylko nie ulega wątpliwości - dla nas XX w. zaczął się w 1918 r.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 12 Gru, 2007 18:59

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot Dziobecki ;

Cytat:
ale rownie dobrze rok 2005 - śmierć papieża.


A jaki to był przełom ? Nie rozwinę tematu , bo , minus pewny . Natomiast WTC to symbol i dla świata chrześcijan i muzułmanów , czy będzie to jakiś limes ? Historycy za sto , lub więcej lat , ocenią i ustalą kolejną datę graniczną epok . Jak znam historię , to na 100% , nie wytypujemy prawidłowego wydarzenia .

Sro 12 Gru, 2007 20:22

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
A jaki to był przełom ? Nie rozwinę tematu , bo , minus pewny .

Ależ dlaczego, kwestia jak najbardziej do rozwinięcia. Ja też nie widzę żadnego przełomu w 2005 r. Poza incydentalnymi wydarzeniami w rodzaju rzekomego pogodzenia się kiboli Cracovii i Wisły - wiemy ile to trwało i jak się skończyło Twisted Evil

seth napisał:
Jak znam historię , to na 100% , nie wytypujemy prawidłowego wydarzenia .

To bardzo prawdopodobne Twisted Evil

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 12 Gru, 2007 21:22

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Seth napisał:
Jak znam historię , to na 100% , nie wytypujemy prawidłowego wydarzenia .
No właśnie, tym bardziej że ciężko powiedzieć jakie wydarzenie z teraźniejszości będzie dla ludzi z przyszłości tak ważne że rozpocznie nową epokę.
Grot-Dziobecki napisał:
Natomiast zbliżałbym się do opinii Sandry - wiek XXI zaczął się zamachami na WTC i wojną z terroryzmem...
Też mam takie zdanie.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sro 12 Gru, 2007 21:36

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie przesadzałbym tak z tym znaczeniem WTC. Wcześniej także pojawiały się podobne i różnie tragiczne zamachy, różnorakich ekstremistów. Chociaż faktycznie odpowiedź, zwłaszcza Amerykanów, znacznie przewyższa inne odpowiedzi na ataki terroru. Mimo wszystko 2001r. traktowałbym jako jeszcze XXw., który trwa do dziś i sie nie skończył. Zresztą poczekajmy 100, 200 lat a dowiemy się, kiedy faktycznie sie zaczął (może nie my, ale nasi potomkowie:P)

Sro 12 Gru, 2007 22:09

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I wojna światowaw dotychczasowej historiografii przynależy do XIX wieku bardziej niż do XX dlatego że kończy epokę kolonialną, kończy czas wzrastajacego ciśnienia które do wojny doprowadziło, kończy sprawy XIX wieczne odnośnie ładu w Europie (choćby rozbiory Polski czy to co ktoś napsiał o Kongresie Wiedeńskim w innym temacie). Iwojna nie jest jeszcze wojną XX wieczną ani totalną - choć tej drugiej jest bliska.
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 14 Gru, 2007 3:03

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie metodami i skalą, PWS przynależy bardziej do XX niż XIX w. Nie przypomina w zasadzie żadnej wojny XIX-wiecznej. No ale jak to już było zaproponowane, możemy ją uznać za okres przejściowy Twisted Evil
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 14 Gru, 2007 9:38

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak:) Wypijmy za okresy przejściowe, bowiem często pozwalają nam uciec od bezpośrednich przyporządkowańUśmiech Piwo

Pią 14 Gru, 2007 12:05

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pewnie Piwo
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 14 Gru, 2007 12:39

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

De Villars ;
Cytat:
Ależ dlaczego, kwestia jak najbardziej do rozwinięcia. Ja też nie widzę żadnego przełomu w 2005 r.


Śmierć kolejnego 265 czy któregoś tam , papieża nie jest przełomem , i nie była tym , NIGDY . Przełom okresów historycznych , ustalany jest w.g klucza współczesnego ustalających . Co znaczy , że nie ma to nic wspólnego z odczuciami współczesnych .

Pią 14 Gru, 2007 22:01

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakiś czas tu nie zaglądałam, a tu aż tak rozwinął się temat.
Śmierć Jana Pawła II w 2005 r. jako początek XXI w., przynajmniej w Polsce??? Przesada, nic przełomowego po tym wydarzeniu się nie stało. Z wyjątkiem, jak to powiedział de Villars "pogodzenia Laughing kiboli Cracowii i Wisły"
Atak na WTC był pierwszym aż tak spektakularnym zamachem w dziejach i z tego co wiem, nigdy wcześniej w zamachu nie zginęło naraz tylu ludzi. Mocno nadszarpnął wizerunek USA, które szczyciło się sławą niepokonanego mocarstwa. Potem odwet w Afganistanie, bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące podróżnych na lotniskach...
Co ciekawe, jeszcze w 2001 r. w przepisy w USA dotyczące przewożonych bagażów w samolotach, były na tyle liberalne, że zezwalały na spokojny wwóz noża o 10 cm ostrzu Zszokowany
Basileus, za 100-200 lat nas już nie będzie. Choć według pewnej stronki w internecie dożyję wieku 89 lat, więc to i owo sobie jeszcze zobaczę Uśmiech A tym czasem, o ile jeszcze można za okresy przejściowe. Piwo
P.S. Ciekawe jak naszą epokę nazwą potomni???

_________________
Z Historią w Przyszłość

Pią 14 Gru, 2007 23:24

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.