| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Muzeum w Gorlicach - ciekawa ekspozycja związana z PWS

Gorlice to niezbyt duże miasto, położone 39 km od Nowego Sącza. Do historii weszły "frontowymi drzwiami" - dzięki wydarzeniom z okresu I wojny światowej. Od 2 do 6 maja 1915 r. miała miejsce tzw. bitwa pod Gorlicami (inne nazwy: przełom gorlicki, bitwa gorlicka, operacja gorlicka), wkutek której Rosjanie musieli się wycofać z Galicji Zachodniej, a w dalszej perspektywie - z Galicji w ogóle (odbicie Lwowa 22 VI 1915).

Na ul. Wąskiej, wychodzącej z gorlickiego rynku, znajduje się w starej kamienicy Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza (świętujące w tym roku 50-lecie swego istnienia). Wśród wielu ciekawych eksponatów mnie osobiście najbardziej interesują te zgromadzone na wystawie o I wojnie światowej - m.in. duża (jakieś 5 x 2 m) makieta terenu bitwy z zaznaczonymi pozycjami walczących stron 2 V 1915 r., diorama odcinka w rejonie wsi Mszanka, przedstawiająca walki 2 V 1915 r. o Las Kamieniec (atak żołnierzy z 268 i 269 Rez. PP z 81 RDP gen. von Stockena + prawe skrzydło CK-12 DP, konkretnie 20 PP), mundury, broń, odznaki, fotografie dowódców, wielki obraz Edwarda Mesjasza "Atak wojsk pruskich na Gorlice" i wiele wiele innych. W 2005 r., z okazji 90. rocznicy bitwy, udostępniono zwiedzającym piwnice muzeum z nielada atrakcją - ekspozycją 7 figur woskowych przedstawiających bohaterów bitwy gorlickiej: w pomieszczeniu pierwszym - żołnierz austro-węgierski czyszczący buty (zapewne oficerskie Wink ), w drugim: cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef, CK-pułkownik Franciszek Ksawery Latinik (w V 1915 r. dowódca 100 PP Ziemi Cieszyńskiej, który brał udział w ataku i zdobyciu wzgórza Pustki k. Łużnej; autor książki "Żołnierz polski pod Gorlicami"), ksiądz Bronisław Świeykowski - cywilny bohater bitwy (komisaryczny burmistrz Gorlic w latach 1914-1918), gen. August von Mackensen - dowódca 11.Armii, która atakowała pod Gorlicami, gen. Radko Dmitriew - dowódca 3. Armii rosyjskiej, która broniła pozycji pod Gorlicami oraz żołnierz rosyjski - symbol bezimiennych ofiar bitwy.

Zachęcam Was serdecznie do odwiedzenia tego muzeum, jeśli tylko "zaniesie" Was do Galicji. Dla osób zainteresowanych pierwszą wojną światową - raj na ziemi Bardzo szczęśliwy

Pon 19 Lis, 2007 11:17

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super Exclamation

Powiedz zy to jest juz stała ekspozycja, czy tylko "czasówka", bo ode mnie to spory kawałek jednak.

pozdr.

Pon 19 Lis, 2007 14:45

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ekspozycja o I wojnie jest stała.

Wto 20 Lis, 2007 8:40

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze tak jako uzupełnienie podam adres i godziny działania muzeum:

Gorlice, ul. Wąska 7-9

Czynne dla zwiedzających:
wtorek-piątek od 9.00 do 16.00
Sobota 10.00-14.00
Niedziela, poniedziałek oraz dni świąteczne - muzeum nieczynne

Istnieje możliwość zwiedzania ekspozycji w innych godzinach niż w/w po wcześniejszym, osobistym lub telefonicznym uzgodnieniu - tel. (0-18) 352-26-15

Wto 20 Lis, 2007 13:55

Powrót do góry
Sidler
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako ze pochodze z Gorlic, serdecznie zapraszam. Ladnie tu. SPokojnie. Swieze powietrze Razz W muzeum bylem ze szkola ze 4 razy. Ale mysle ze naprawde warto je odwiedzic, jak juz wspomnial Leuthen ekspozycje naprawdze ciekawe.

Pozdrawiam

Pon 07 Sty, 2008 21:34

Powrót do góry
MK
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Frysztak
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Jako, że nie chce mi się pisać ponownie, odsyłam do postów z forum Odkrywcy:
http://www.odkrywca.pl/muzeum-w-gorlicach-ciekawa-wystawa,546277.html#546277
Zapraszam do wypowiadania sie. Muzeum fajne, eksponatów mało, co tu dużo kryć - pozycja obowiązkowa, choć znam kilku ludzi mieszających w promienu niecałych 100 km, którzy mają większe i ciekawsze kolekcje niż cała wystawa razem wzięta. Co nie zmienia faktu, że jest to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia dla każdego z rejonu jak i będącego przejazdem.
pozdrawiam

Czw 17 Sty, 2008 4:52

Powrót do góry
Ferdynand
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ile wiem to w 1915 r. Francieszek Latinik nie był w stopniu pułkownika.

Czw 30 Paź, 2008 0:04

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem w Muzeum w 2005 r. - akurat 90-lecie bitwy świętowano. Eksponaty ciekawe, ale najbardziej rozwalił mnie wielki, piękny obraz przedstawiający zdobycie Gorlic. Co w nim takiego ciekawego? Że żołnierze byli w mundurach Gwardii Pruskiej, która atakowała Staszkówkę a nie Gorlice. Miasto zdobyły jednostki rezerwowe. Ale pewnie artysta uznał, że gwardziści prezentują się lepiej niż rezerwiści Wink

@Ferdynand - a jaki Latinik miał mieć w 1915 r. stopień? [jutro sprawdzę w Encyklopedji wojskowej...]

Czw 30 Paź, 2008 0:21

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Byłem w Muzeum w 2005 r. - akurat 90-lecie bitwy świętowano. Eksponaty ciekawe, ale najbardziej rozwalił mnie wielki, piękny obraz przedstawiający zdobycie Gorlic. Co w nim takiego ciekawego? Że żołnierze byli w mundurach Gwardii Pruskiej, która atakowała Staszkówkę a nie Gorlice. Miasto zdobyły jednostki rezerwowe. Ale pewnie artysta uznał, że gwardziści prezentują się lepiej niż rezerwiści Wink


Owszem, niemieccy żołnierze z tego obrazu (mam go na dużym zdjęciu panoramicznym zakupionym w muzeum Wink ) mają na pagonach czerwone symbole Gwardii Pruskiej - pewnie to miało "magiczne" znaczenie (że niby elitarne oddziały atakowały miasto Bardzo szczęśliwy ).
Druga sprawa: Gorlice i owszem, atakowała pruska 82 Rez. DP, ale położoną po drugiej stronie Ropy część miasta, tj. Zawodzie, atakował pruski 58 Pułk Piechoty ze 119 DP - i to właśnie jego żołnierze powinni zostać uwiecznieni na obrazie, bo przedstawia on atak od Zawodzia w kierunku centrum (szkic do obrazu wykonano z terenu cmentarza wojennego nr 87, gdzie spoczywa 57 żołnierzy P.I.R. 58 poległych 2 V 1915 r.).

Ferdynand - oczywiście, że Latinik był 2 V 1915 r. pułkownikiem. Świadczy o tym zarówno poświęcone mu hasło w Polskim Słowniku Biograficznym (jego autorem był Ś.P. Prof. Marian Zgórniak) , jak i informacja w pracy Oskara Tile von Kalma "Gorlice".

Czw 30 Paź, 2008 9:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.