| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

potrzebne wszystkie daty !!

W tym roku mam zamiar wystartować w konkursie "Dzieje Wojska i Oręża polskiego" w latach 1887 - 1922. Jest to mój pierwszy raz. Potrzebuję jak najwięcej dat związanych z Polską i tym okresem. Nie pogardzę też innymi informacjami takimi jak:
- Dowódcy wojsk, liczebność
- Bitwy (zwycięscy, miejsce, czas)
- Sztuka (portrety dowódców, obrazy bitew itd. - wszystko związane ze sztuką)
- Opisy wydarzeń i bitew.
- I najważniejsze oprzyrządzenie rodzaje, broni, umundurowanie itd inaczej mówiąc - wyposarzenie i ubiór

wszystko co dotyczy historii oręża i wojska polskiego z tego okresu bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Marcin.94

Sob 20 Paź, 2007 16:15

Powrót do góry
doman13
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: Wieluń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy te daty mają być związane tylko z wojskiem polskim w tym okresie czy maja to być wszystkie wydarzenia jakie miały miejsce w tym okresie??

Sob 20 Paź, 2007 16:42

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak by ci to powiedziec wszystkie wydarzenia związane z polską i wojskiem polskim.

Sob 20 Paź, 2007 16:48

Powrót do góry
doman13
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: Wieluń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1887 7 września - w szkołach elementarnych i gimnazjach w zaborze pruskim zlikwidowano całkowicie naukę w języku polskim;

1891-1 maja - w Łodzi i Żyrardowie w trakcie manifestacji robotniczych doszło do starć z wojskiem, a następnie drastycznych represji władz carskich
1892-1 maja - W Łodzi wybucha strajk powszechny, zwany "buntem łódzkim".
1893
luty - Powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej
lipiec - Powstanie Socjaldemokracji Księstwa Polskiego
3 lipca - Powstała pierwsza polityczna organizacja chłopska Związek Stronnictwa Polskiego
wrzesień - Założenie Polskiej Partii Socjalistycznej zaboru pruskiego.

1895-28 lipca - delegaci chłopscy na zjeździe w Rzeszowie założyli Stronnictwo Ludowe.
1901-We Wrześni doszło do zamieszek spowodowanych wprowadzeniem języka niemieckiego w nauce religii; 20 maja wybuchł strajk szkolny dzieci polskich we Wrześni.

1905 1 maja - na terenie zaboru rosyjskiego zniesiony został zakaz nabywania ziemi przez Polaków na Ziemiach Zabranych. Władze dopuściły w szkołach prywatnych nauczanie języka polskiego i litewskiego.
1905 10 listopada - zostaje wprowadzony stan wojenny ukazem cara Mikołaja II Romanowa na całym terytorium Królestwa Polskiego.
1906
2 sierpnia - w Otwocku Organizacja Bojowa PPS dokonała udanego zamachu na szefa żandarmerii Królestwa Polskiego, gen. A. Markgrafskiego.
15 sierpnia - krwawa środa Organizacja Bojowa PPS przeprowadziła zamachy na 80 urzędników rosyjskich, odpowiedzialnych za represje.
18 sierpnia - zamach na generał-gubernatora warszawskiego Gieorgija Skałona.
1914
sierpień - Rozpoczyna się tworzenie struktur Polskiej Organizacji Wojskowej.
3 sierpnia - powstaje Pierwsza Kompania Kadrowa.
4 sierpnia - Kalisz zostaje zbombardowany przez Niemców.
6 sierpnia - Józef Piłsudski powołuje w Warszawie tajny Rząd Narodowy.
6 sierpnia - Wymarsz Legionów Józefa Piłsudskiego do dawnego Królestwa Polskiego celem wywołania tam powstania.
12 października - Rozpoczęła się bitwa o Pruszków, podczas której kontratak Rosjan odepchnął wojska niemieckie na linię rzeki Rawki.
30 listopada/1 grudnia – Po wkroczeniu wojsk rosyjskich w nocy do Wieliczki rozpoczęła się bitwa pod Krakowem.
1915
12 stycznia - Utworzenie Legionu Puławskiego, oddziału polskiego w armii rosyjskiej.
13 czerwca - Starcie Legionów Piłsudskiego z Rosjanami pod Rokitną.
24 sierpnia - Niemcy w Warszawie utworzyli Generalne Gubernatorstwo
5 grudnia - Powstaje Polskie Stronnictwo Ludowe.
1916
5 listopada - Została ogłoszona zapowiedź utworzenia państwa polskiego pod kontrolą państw centralnych.
9 listopada - Wydano apel państw centralnych o ochotniczy zaciąg Polaków do wojska
1917
9 lipca - żołnierze z Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierność dwóm cesarzom i zostali internowani.
1918
15 lutego – przejście byłej II Brygady Legionów na stronę Ententy.
2 listopada - 4 listopada - Chełmianie pod wodzą rotmistrza (późniejszego generała) Gustawa Orlicz-Dreszera wyzwalają miasto Chełm spod okupacji austriackiej.
10 listopada – Józef Piłsudski przybywa z Magdeburga do Warszawy po zwolnieniu z więzienia.
11 listopada – odzyskanie niepodległości przez Polskę; Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu
1919
16 stycznia – powstał rząd Ignacego Jana Paderewskiego.
19 kwietnia – zajęcie Wilna przez oddziały polskie.
17 lipca – wojsko polskie wyparło ze Zbrucza armię ukraińską, kończąc w ten sposób wojnę polsko-ukraińską.
16-17 sierpnia – wybuchło I powstanie śląskie
1920
10 stycznia - Gdańsk stał się Wolnym Miastem wg postanowień traktatu wersalskiego.]
25 kwietnia - Polską ofensywą na Kijów zaczęła się wojna polsko-bolszewicka.
7 maja - Oddziały polskie zajęły Kijów.
10 czerwca - Wojska polskie i ukraińskie na skutek ofensywy Armii Czerwonej wycofały się z Kijowa.
13-15 sierpnia - bitwa warszawska zakończona zwycięstwem wojsk polskich nad oddziałami Armii Czerwonej dowodzonej przez Tuchaczewskiego.
1921
18 marca - podpisany został pokój w Rydze kończący wojnę polsko-bolszewicką
1922
20 czerwca - Przyłączenie części Górnego Śląska do Polski.
9 grudnia - Gabriel Narutowicz został wybrany na prezydenta Rzeczypospolitej
16 grudnia
Zamach na prezydenta Gabriela Narutowicza;
Powołano pierwszy rząd Władysława Sikorskiego

Sob 20 Paź, 2007 17:23

Powrót do góry
doman13
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: Wieluń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To sa niektóre daty.Oczywiście było więcej wydarzeń.Postarałem sie wybrać te według mnie najważniejsze. Jak znajdę więcej czasu to odpowiem na dalszą część twojej prośby

Sob 20 Paź, 2007 17:27

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Doman nie wiem jak ci dziękować. A coś o oprzyrządzeniu i mundurach, broni masz. Może jakiś link do strony?

Sob 20 Paź, 2007 18:24

Powrót do góry
doman13
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: Wieluń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co. Pewnie mam, ale musze poszukać.Jutro jeszcze napisze .

Sob 20 Paź, 2007 18:29

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: potrzebne wszystkie daty !!

marcin.94 napisał:
W tym roku mam zamiar wystartować w konkursie "Dzieje Wojska i Oręża polskiego" w latach 1887 - 1922. Jest to mój pierwszy raz. Potrzebuję jak najwięcej dat związanych z Polską i tym okresem. Nie pogardzę też innymi informacjami takimi jak:
- Dowódcy wojsk, liczebność
- Bitwy (zwycięscy, miejsce, czas)
- Sztuka (portrety dowódców, obrazy bitew itd. - wszystko związane ze sztuką)
- Opisy wydarzeń i bitew.
- I najważniejsze oprzyrządzenie rodzaje, broni, umundurowanie itd inaczej mówiąc - wyposarzenie i ubiór

wszystko co dotyczy historii oręża i wojska polskiego z tego okresu bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Marcin.94


Będąc w LO (teraz kończę studia Uśmiech ) brałem dwukrotnie udział Ogólnopolskim Konkursie Historycznym, który oficjalnie zwał się "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", w dwu przedziałach czasowych (inny w każdej klasie). W klasie maturalnej były to lata 1904-1922. Nie wiem, czy to ten sam konkurs, w którym chcesz startować Ty. Jeśli tak, to nie wróżę Ci nawet awansowania do II etapu, jeśli nie jesteś naprawdę otrzaskany w temacie - a sądząc po Twej dość rozpaczliwej prośbie raczej nie jesteś (tak w ogóle to zlikwidowano przeglądarkę "google" czy co?).
Podczas przygotowywania się do I etapu (bodajże od Obertyna do Dubienki) dostaliśmy listę z sugerowanymi lekturami (bodajże było to coś koło 80 pozycji Bardzo szczęśliwy ). Spytaj o takową swego nauczyciela/-lkę historii.

PS I nie rób błędów ortograficznych (wyposarzenie!)

Nie 21 Paź, 2007 18:53

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A więc ten konkurs to konkurs dla gimnazjum. proszę pana
wiedzę o tym mam. do drugiego etapu muszę niewiele umieć bo zgłosiło się tylko 5 osób a trzy bodajże przechodzą ze szkoły do II etapu. literaturę posiadam około 60 kartek z wikipedi i to co dają mi moje kochane nauczycielki od historii także proszę mnie nie obrażać i nie nasuwać sugestii, zę jestem "tępa strzała" z tego okresu i nic nie wiem nie mogę dosięgnąć literatury o wyposażeniu, odznaczeniach, i broniach jaką posługiwało się polskie wojsko. Jakby pan mógł podał by pan linki do stron z tym co wymieniłem wyżej. Pozdrawiam Marcin.94

Pon 22 Paź, 2007 20:36

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi Gimnazjalisto!

Skoro twierdzisz, że posiadasz wiedzę na temat temat, wyjaśnij mi dlaczego wrzuciłeś na to forum informację: "Potrzebuję jak najwięcej dat związanych z Polską i tym okresem", nie wyjaśniając nawet, jaką wiedzą aktualnie dysponujesz?

"do drugiego etapu muszę niewiele umieć bo zgłosiło się tylko 5 osób a trzy bodajże przechodzą ze szkoły do II etapu."
Gratuluję podejścia! To się zdaje "minimalizm" nazywa...

"literaturę posiadam około 60 kartek z wikipedi i to co dają mi moje kochane nauczycielki"
No - 60 kartek z wikipedii to "potężna" baza informacji, solidny fundament, nie ma co...

"proszę mnie nie obrażać i nie nasuwać sugestii, zę jestem "tępa strzała" z tego okresu i nic nie wiem"
Poproszę o cytat mojej "obraźliwej" wypowiedzi i wskazanie mi mych słów, których używam na stwierdzenie kompletnego braku wiedzy w wiadomej dziedzinie historii wojskowości. Jeśli nie potrafisz ich znaleźć, to prosze Cię bardzo - nie pisz czegoś, co nie ma pokrycia w rzeczywistości. Klawiatura i internet zniosą wszystko, ich użytkownicy - już niekoniecznie... Poza tym patrz uwaga nr 1 w tej wypowiedzi.

"nie mogę dosięgnąć literatury o wyposażeniu, odznaczeniach, i broniach jaką posługiwało się polskie wojsko."
Bo stoi na półce, która jest za wysoko? Gdzie byłeś, by szukać publikacji na tematy związane z konkursem (jakie biblioteki odwiedziłeś)? W mojej osiedlowej znalazłbym co najmniej kilka pozycji, które by pomogły w tym zakresie...

"Jakby pan mógł podał by pan linki do stron z tym co wymieniłem wyżej"
Przyjmij do wiadomości jedną prostą zasadę - dla mnie internet był, jest i z pewnością pozostanie jedynie POBOCZNYM źródłem wiadomości, ponieważ korzystam z KSI?ŻEK i CZASOPISM, które to w dzisiejszych czasach są jakoś nadwyczaj lekceważone przez ogół uczniów, którzy zupełnie niesłusznie wierzą, że w internecie można znaleźć wszystko. Dlatego też nie udzielę Ci żadnej porady poza tą jedną: Eligiusz Kozłowski, Mieczysław Wrzosek, "Historia oręża polskiego 1795-1939", Warszawa 1984 (suma stron - 778). Szukaj tej pozycji w bibliotekach, antykwariatach, na allegro czy gdzie tam jeszcze. Przeczytaj ją i wykuj na pamięć, a nie polegaj na wikipedii. To tyle z mojej strony.

Wto 23 Paź, 2007 0:03

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sądząc po ilości stron i krótkim przedziale czasu ta książka mnie zbawi. Dziękuje za okazaną pomoc, a i przepraszam za to wszystko co powiedziałem Embarassed trochę mnie poniosło.


PS.precz z Internetem Bardzo szczęśliwy jutro idę do biblioteki po pomoce szkolne Bardzo szczęśliwy
Dzięki za reprymendę Leuthen. A i mam ten spis książek ale tej ważnej twojej pozycji tam nie ma (chyba za bardzo mądra ta twoja książka). Pozdrawiam Marcin.94. I jeszcze jedno "a" zaczynam kucie Bardzo szczęśliwy

Wto 23 Paź, 2007 20:43

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co przepraszać. Ja nie poczułem się obrażony, a moje słowa po prostu miały Cię zmobilizować do pracy Wink Książkę, na którą namiary Ci podałem, wydano w dość dużym nakładzie (30 tys. egzemplarzy), więc może jest nawet w Twojej bibliotece szkolnej. Jeśli nie, poszukaj w innych bibliotekach w Twoim mieście. Ci sami autorzy (Kozłowski i Wrzosek) napisali także wcześniej 2. tom pracy poświęconej całym dziejom oręża polskiego. Napisana przez nich część nosi tytuł : "Dzieje oręża polskiego 1794-1938" i wydano ją w Warszawie w 1973 r. Jeśli nie znajdziesz "Historii oręża polskiego 1795-1939" z 1984 r., to może uda Ci się zdobyć wydane o 11 lat wcześniej "Dzieje...".

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę Ci, abyś zaszedł w konkursie dalej niż się udało mi Uśmiech

Pozdrawiam
Paweł "Leuthen"

PS A tak w ogóle to historię studiuję Wink 3 lata miałem zajęcia ze specjalizacji tematycznej "Historia wojen i wojskowości" Wyluzowany

Czw 25 Paź, 2007 9:19

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czyli jak by ci wręczyli test konkursu to rozwiązałbyś go pewnie w mniej niż 10 min Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Czw 25 Paź, 2007 22:47

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, bez przesady, aż tak szybko się z tym nie uwinąłem Wink

Pią 26 Paź, 2007 7:27

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a czy ta twoja książka ma jakieś obrazki?? po trochę wyglądu też trzeba znać. A i najważniejsze czy mógłbyś podać mi dobrą pozycję z pieśniami i obrazami z tego okresu, bo ty znasz mądrzejsze książki od tych co w spisie podają Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

profesorze historyku Wink

Pią 26 Paź, 2007 20:18

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, w tej książce Kozłowskiego i Wrzoska są zdjęcia i reprodukcje obrazów przedstawiające dowódców, uzbrojenie itd. Co do "barwy i broni" - jest sporo literatury specjalistycznej, np. artykuł Henryka Wieleckiego "Sprawa munduru polskich formacji wojskowych w latach 1912-1918", zamieszczony w wydawnictwie "Muzealnictwo wojskowe", Warszawa 1985. Są tam rysunki mundurów polskich formacji wojskowych, dokładne kolorowe tabele przedstawiające stopnie w Legionach Polskich, Armii Polskiej we Francji, Polskiej Sile Zbrojnej itd. itp.

Co do piosenek - mogę polecić tylko "O mój rozmarynie. Śpiewnik 1914-1939", Warszawa 1988 (część I: Żołnierska nuta). Dla wcześniejszego okresu nie znam jednego zbiorczego śpiewnika.

Obrazy i obrazki - tego to jest, że tak kolokwialnie powiem, "w cholerę " Wink Przede wszystkim poszukaj albumów z dziełami Kossaków, bo oni specjalizowali się w polskiej batalistyce historycznej.

Pon 29 Paź, 2007 11:20

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i założę się że tych książek nie ma w spisie. co do:

Cytat:
artykuł Henryka Wieleckiego "Sprawa munduru polskich formacji wojskowych w latach 1912-1918", zamieszczony w wydawnictwie "Muzealnictwo wojskowe", Warszawa 1985


To w gazecie jakiejś jest czy to taka książka historyczna jak to w gazecie to podaj nazwę.

Aha mama już tę książkę Wrzoska i Kozłowskiego wyliczyłem 200 stron na temat mojego okresu bardzo szczegółowa i o taką mi właśnie chodziło. Piwo Piwo

Pon 29 Paź, 2007 17:43

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Muzealnictwo wojskowe" to publikacja w formie książki (zbiór artykułów), wydana na zlecenie Muzeum Wojska Polskiego przez Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Nakład dość niewielki - 3000 + 260 egzemplarzy.

Wto 30 Paź, 2007 9:32

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oj kurcze coś tu za mało tego myślisz że w zamościu znajde choć jeden taki cosik
Question

Wto 30 Paź, 2007 21:33

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No nie wiem, zapytaj w największej bibliotece jaką macie Wink

Sro 31 Paź, 2007 8:34

Powrót do góry
marcin.94
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 66
Skąd: Zamość
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

spoko .podałeś mi tyle informacji że od dzisiaj będę cię nazywał moim mentorem.

Sro 31 Paź, 2007 14:24

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marcin.94 napisał:
podałeś mi tyle informacji że od dzisiaj będę cię nazywał moim mentorem.


No, bez przesady Embarassed Jak to kiedyś ujął mój znajomy: "No dobra, nie całuj mnie tak po stopach, bo mi paznokcie odejdą" [to oczywiście żart Bardzo szczęśliwy ].

Czw 01 Lis, 2007 16:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.