| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ku przestrodze - filmy z wyzwolonych KL

obozy koncentracyjne part 1 >>>http://www.youtube.com/watch?v=Ng77mV-2Gw0&NR=1

obozy koncentracyjne parthttp://www.youtube.com/watch?v=p6uiIwPigq4&mode=related&search=

obozy koncentracyjne part 3http://www.youtube.com/watch?v=pmxyV2GwWWQ&mode=related&search=

bardzo przygnębiający kontrast między obrazem a dźwiękiem :/
http://www.youtube.com/watch?v=JjWYHtVOlWQ&mode=related&search=

buchenwald dachau kolorowy film

wiedźma z Buchenwaldu przy okazji książka o takim samym tytule; Zygmun Zonik

Auschwitz:

<<<1>>>

holocaust

Auschwitz

Auschwitz Birkenau

Auschwitz, Zyklon b, Blok 11

Czw 13 Wrz, 2007 11:52

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obejrz sobie któryś z ostatnich odcinków(bo już nie pamiętam w którym to było) "Kompani Braci" i również będziesz miał wyzwolony przez Amerykanów obóz koncentracyjny.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pią 21 Wrz, 2007 11:40

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Kompania..." to film fabularny, nie dokumentalny - taka subtelna różnica.

Sob 22 Wrz, 2007 20:28

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest różnica, ale niewielka. Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w "Kompanii Braci" ukazuje to samo, co filmy dokumentalne z wyzwolonych KL, a mianowicie okropne wręcz warunki, w jakich musiało żyć wiele tysięcy ludzi. Chwała niech będzie wszystkim żołnierzom, którzy uwolnili więźniów od ich katów.

P.S.- " Kompanie ..." dzieli od nakręconych zaraz po wyzwoleniu wielu KL filmów dokumentalnych wiele, wiele lat, ale podobieństwo jest.

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Nie 23 Wrz, 2007 19:13

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie chcę się tu sprzeczać, ale film fabularny, rzeczywistość w nim przedstawiona to kwestia interpretacji faktów przez reżysera i autora scenariusza. Mam tu na myśli wygląd obozu i wyzwolonych więźniów. W "Kompanii" mamy na pierwszym planie więźniów - Żydów, którzy "zostali zamknięci w obozie bo byli Żydami". Wszystko o.k. Jeżeli jednak ktoś jest dociekliwy to nasuwa mu się pytanie: więźniowie jakich narodowości dominowali w wyzwalanych przez Amerykanów obozach? Nie pamiętam o jakim obozie była mowa w tym odcinku "Kompanii braci", jeśli ktoś pamięta, może dałoby się to ustalić. Czepiam się szczegółów? No cóż dla mnie to jest właśnie zasadnicza różnica pomiedzy filmem fabularnym a dokumentalnym. Na bodajże stronie USHMM są zdjęcia z wyzwolonego Dachau - cały obóz obwieszony jest polskimi flagami, więźniowie zbudowali nawet ołtarz udekorowany polskimi symbolami, po to żeby uczcić wyzwolicieli. Jak do tej pory w żadnym filmie amerykańskim tego nie widziałem. Trzeba dodać, że miło, że autorzy filmu zaznaczyli obecność Polaków w tym wyzwolonym obozie.

A tu jedna ze wspomnianych fotografii z Dachau. http://img230.imageshack.us/img230/9210/survivorsgatheronthemaivl1.jpg

Nie 23 Wrz, 2007 20:44

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

michalc13

Piękne zdjęcie, naprawdę.
A co mówi historia o tym boisku.?

Nie 23 Wrz, 2007 22:50

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mój wcześniejszy post wyszedł mi trochę w "radiomaryjnym" tonie Wink Co do boiska w Dachau, to nie posiadam żadnych informacji, ale moim zdaniem są dwie mozliwości. Jedna, to taka, że bramki zostały zrobione jeszcze gdy obóz funkcjonował (przykładem może być tu Gusen czy Mauthausen - tam istniały "drużyny" piłkarskie i organizowano mecze w niedziele http://img172.imageshack.us/img172/2001/anamericantankrollsdownin2.jpg (Mauthausen) ). Druga możliwość jest taka, ze bramki zrobiono po wyzwoleniu i plac apelowy zamieniono w boisko.

Pon 24 Wrz, 2007 11:43

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

michalc13

Kurtka na wacie, są hasła które można tylko ciut odczytać... szkoda, ciekawe jaki to dokładny czas. Dachau znam jak dzisiaj, ale to co opublikowałeś niestety nie jestem w stanie poukładać ..
Z maryjnym tonem nie ma nic wspólnego, w końcu polskie szczątkowe napisy lecą w angielskim.. Wink

Pon 24 Wrz, 2007 23:02

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ponieważ temat wątku brzmi ku przestrodze to myślę, że te

filmiki jak najbardziej pasują do tematu:

Filmik naprawdę ku przestrodze:
egzekucja włoskiego faszysty Pietro Caruzo


Egzekucja Anton Dostlera

Jeden za wydanie rozkazu zabicia 15 US Soldiers, drugi za wydanie rozkazu zabicia 350 członków ruchu oporu. Obydwaj przed plutonem egzekucyjnym choć na 1 filmiku mamy klasycznego head shota(mocne).

_________________
Jestem Polakiem Uśmiech

Nie 04 Sty, 2009 0:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.