| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bystry 1987
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Skąd: Bielsko-Biała
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bitwa pod Watrloo błąd Napoleona czy geniusz Wellingtona

Z moim bratem rozważałem bitwę pod Waterloo i doszliśmy do odmiennych opinii na temat tej bitwy. Ciekawe jak drodzy forumowicze oceniacie tą bitwę odwołując się do tematu

Pozdrawiam Wyluzowany

Wto 04 Wrz, 2007 11:18

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem polegał na tym że Napoleon nie dostrzegał taktyki Wellingtona stosowanej jeszcze na półwyspie Iberyjskim. A więc bronienie sie przed atakiem frontalnym kolumn piechoty zza wałów ziemnych, wzgórz, okopów lub zasieków z wykorzystaniem równocześnie zmasowanego ognia z broni palnej. Poza tym Wellingtonowi pomogła powracająca armia pruska. Zaatakowała ona wojska francuskie które szturmowały pozycje anglików. Wtedy francuzi znaleźli sie między młotem a kowadłem.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Wto 04 Wrz, 2007 13:48

Powrót do góry
Bystry 1987
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Skąd: Bielsko-Biała
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się. Pytanie pozostaje czy Napoleon mógł wykorzystać inaczej swoje siły i mimo taktyki Welligtona go pokonać przed nadejściem sił pruskich. Ja myślę że tak gdyby nie uwikłanie się w pełni 2 korpusu w walki o zameczek Hougoumoton i lepsze użycie kawalerii i korpusu D'Erlona wynik bitwy byłby pewnie inny. Choć tak na prawdę brakowało Napoleonowi tych oficerów dzięki którym odnosił wcześniejsze zwycięstwa.
Wyluzowany

Wto 04 Wrz, 2007 15:23

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tysiące stron zapisano z pytaniem ; DLACZEGO ??? Czy można było ......gdyby Wellington był geniuszem...... gdyby Grouchy ruszył słysząc odgłos armat a nie żarł obiad ........ gdyby Blucher zginął pod Ligny........ gdyby Ney lepiej sprawił się pod Quatre Bras ........... gdyby w armii Napoleona większości nie stanowiły żółtodzioby........ gdyby nie głupie szarże na angielskie czworoboki ...............gdyby Gwardii udało się przełamać brytyjski szyk .........gdyby udało się rozbić Prusaków pod Plancenoit ..........gdyby szefem sztabu był Berthier a nie Soult...........gdyby Napoleon wygrał.............

A tak , teraz Niemcy twierdzą że to ich zwycięstwo bo Anglików było niewielu a Wellington kłamał ................

Wto 04 Wrz, 2007 19:43

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

.......... i gdyby Napoleon posiadał worek gwoździ do zaczopowania dział !!!dobre Wink ( na podstawie książki "Czynnik zwrotny w bitwach - czyli jak przypadek i głupota zmieniały historię " )
_________________
Audiatur et altera pars

Czw 11 Paź, 2007 19:31

Powrót do góry
VIS
Marynarz

Marynarz




Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NAPOLEON poszedł spać podczas bitwy. Jego generałowie popełnili wiele błędów.Marszałek NEY popełnił wiele karygodnych błędów popełniał je od powrotu z rosji. Brytyjczycy mieli szczęście

Sro 06 Maj, 2009 15:58

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale weź pod uwagę, że Napoljon Wink też czekał na posiłki. Problem był taki: Kto pierwszy? Francuzi czy Prusacy?
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 06 Maj, 2009 17:29

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
gdyby szefem sztabu był Berthier a nie Soult

no i gdyby pod W. dowodził Marszałek Davout zamiast Neya.

_________________
Священная война

Sro 06 Maj, 2009 17:45

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A gdyby zamiast Neya dowodził Poniatowski (gdyby oczywiście wcześniej nie zginął) historia potoczyłaby się inaczej...

Sro 06 Maj, 2009 19:48

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

porui :

Cytat:
że Napoljon Wink też czekał na posiłki. Problem był taki: Kto pierwszy? Francuzi czy Prusacy?



Napoleon mógł sobie czekać Laughing Marszałek Grouchy szamał obiad, , odgłosu armat nie słyszał , bo letnie burze, zmiany ciśnienia i inne cuda atmosfery łamały prawidłowy przepływ dźwięku , itd, itd ..... Reasumując , siedział pod Wavre i nic nie zrobił !!!!!!!!!!.Ale to Angole mogli sobie powiedzieć " Albo Blucher , albo zmrok " Przeczytaj jeszcze raz to :

seth :


Cytat:
Tysiące stron zapisano z pytaniem ; DLACZEGO ??? Czy można było ......gdyby Wellington był geniuszem...... gdyby Grouchy ruszył słysząc odgłos armat a nie żarł obiad ........ gdyby Blucher zginął pod Ligny........ gdyby Ney lepiej sprawił się pod Quatre Bras ........... gdyby w armii Napoleona większości nie stanowiły żółtodzioby........ gdyby nie głupie szarże na angielskie czworoboki ...............gdyby Gwardii udało się przełamać brytyjski szyk .........gdyby udało się rozbić Prusaków pod Plancenoit ..........gdyby szefem sztabu był Berthier a nie Soult...........gdyby Napoleon wygrał.............



.......i nie zgódź się Rolling Eyes

Sro 06 Maj, 2009 20:05

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napoleon nie musiał czekać na posiłki ( jego armia liczyła ok 120 000 co przeważało nad siłami Wellingtona) Czas działał na jego niekorzyść, z racji zmierzającej armii pruskiej i Napoleon dobrze o tym wiedział. Dlaczego zatem czekał, skoro posiadał wystarczającą siłą aby odeprzeć Anglików. ( Tym bardziej że dysponował najlepszą artylerią na świecie ) Otóż pod Waterloo w porze suchej, można było przeprowadzać każde działania wojenne, natomiast w porze deszczowej ziemia zamieniała się w lepkie i grząskie błoto. W związku z tym musiał przeczekać, aż wyschnie, co trwało o wiele dłużej niż na normalnej glebie. Były to tereny starych osad rzecznych które jak dostały trochę wody stawały się lepkie i śliskie. Tamtejsza ziemia składa się z bardzo małych drobin które zmieszane z wodą tworzyły konsystencję gęstego kitu. I ten czynnik zdaje się w dużej mierze przesądzać wynik bitwy. Kule armatnie nie spełniały swej roli, bo słabo obsychające i błotniste tereny znacznie tłumiły ich siłę rażenia, armia francuska była w zagłębieniu i podejście pod górę było nie lada wysiłkiem, nawet dla Gwardii cesarskiej ( co więcej Anglicy dysponowali kartaczami - których ogień niszczył zwarte szyki piechoty zadając im ciężkie obrażenia ) ... Więc nie zrzucajmy wszystkiego na Ney'a Wink
_________________
Audiatur et altera pars

Czw 07 Maj, 2009 1:08

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żeby nie było , że się czepiam . Ale :


Cytat:
Dlaczego zatem czekał, skoro posiadał wystarczającą siłą aby odeprzeć Anglików



Wojska napoleońskie były stroną A T A K U J Ą C Ą .



Cytat:
. W związku z tym musiał przeczekać, aż wyschnie, co trwało o wiele dłużej niż na normalnej glebie.



Tak , tak , Discovery Channel Wink

Cytat:
co więcej Anglicy dysponowali kartaczami


Kartaczami dysponowali również Francuzi , Prusacy , Rosjanie ......etc , etc, etc. Fakt , że umiejętnie wykorzystany ogień kartaczami mógł spowodować załamanie ataku. Co w tym przypadku miało miejsce.

Czw 07 Maj, 2009 20:11

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A mnie dzieciak na sprawdzianie napisał, że Napoleon "...przegrał przez zagapienie" Bardzo szczęśliwy
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Czw 07 Maj, 2009 21:21

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak , tak , Discovery Channel Wink

heheheh seth czyżby wspólne "hobby"???'Laughing'
oglądałem ten program , no cóż co się potem synowi natłumaczyłem to moje 'Laughing'
Cytat:
A mnie dzieciak na sprawdzianie napisał, że Napoleon "...przegrał przez zagapienie"

ja bym dał pięć

_________________
Священная война

Czw 07 Maj, 2009 21:47

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

( Ups... Rozszyfrowany Wink ) Ale to było fajne discovery Laughing A mało kto wie, że rodzaj i ukształtowanie terenu niebagatelnie wpłynęły na przebieg bitwy. Znacząca większość powołuje się na utarty szlak, zrzucając wszystko na Ney'a, jego dowodzenie i w nim upatrując wszystkie przyczyny porażki ... co w rzeczywistości jest tylko jednym z elementów klęski Napoleona pod Waterloo.
_________________
Audiatur et altera pars

Czw 07 Maj, 2009 21:56

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

borys napisał:
Cytat:
Tak , tak , Discovery Channel Wink

heheheh seth czyżby wspólne "hobby"???'Laughing'
oglądałem ten program , no cóż co się potem synowi natłumaczyłem to moje 'Laughing'
Cytat:
A mnie dzieciak na sprawdzianie napisał, że Napoleon "...przegrał przez zagapienie"

ja bym dał pięć


Z tego co pamiętam, to była 4+ za całokształt Bardzo szczęśliwy

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Czw 07 Maj, 2009 23:48

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Borys :

Cytat:
heheheh seth czyżby wspólne "hobby"??


Ja już tak mam ,że jak coś raz obejrzę to mam na całe życie Laughing Inna rzecz , że było to świetny odcinek , reszta też była nie kiepska , np. Bałakławą.

Lolek :

Cytat:
( Ups... Rozszyfrowany Wink ) Ale to było fajne discovery


Wniosek był istotny dla całości , ale nie mogłem się oprzeć Wink

Pią 08 Maj, 2009 19:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.