| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skatalogujmy ocalałe po dziś dzień uzbrojenie

Szanowni,
Od dawna marzy mi się wielki projekt - by skatalogować jak najwięcej ocalałego po dziś dzień uzbrojenia, które eksponowane jest w rozmaitych miejscach publicznych: na pomnikach, cmentarzach, plenerowych ekspozycjach muzealnych, czasem na poligonach i w jednostkach wojskowych.
Nie chodzi mi o jakieś arcyrzadkie cuda, ale o możliwie jak najwięcej zachowanych po dziś dzień 45mm sowieckich armatek przeciwpancernych, 76.2mm ZIS-3, T-34/85, Katiuszę, powojennych wyrzutni rakietowych...
Z błogosławieństwem redakcji "iOH" da się to zrobić - jestem tego pewny.
Skąd pomysł?
Stąd, że te pamiątki często uznaje się dziś za "politycznie niepoprawne" - ba - zaśmiecające ulice i skwery.Trafiają do prywatnych kolekcji bądź na złom.
Spróbujmy ocalić co się da!
Zainteresowanych pracą nad takim katalogiem mogę obiecać, że ich fotografie zostaną sygnowane nazwiskiem autora.
Przechodząc do konkretów:
1.fotografujących poprosiłbym o fotografie cyfrowe/skany w możliwie wysokiej rozdzielczości (łatwiej zmniejszyć niż na odwrót ;o) ),
2.prócz możliwie wielu fotografii całości prosiłbym o uwiecznienie rozmaitych detali (może to zainteresować rozmaitych modelarzy i nasz program będzie się rozrastał),
3.o ile będzie to możliwe - przydałoby się fotografować/notować wszelkie widoczne sygnatury/bicia/numery seryjne kadłubów - czasami umożliwi to identyfikację producenta, a nawet prześledzenie historii danego egzemplarza,
4.prosiłbym o opisywanie każdego fotografowanego obiektu - jego umiejscowienie (pomnik/cmentarz/muzeum itp.) i w miarę dokładny adres.
Spróbujmy skatalogować to, co do dziś ocalało.
Jeśli ktoś ma archiwalne już fotografie ekspozycji sprzętu, którym się już dziś pół świata goli - będę również bardzo wdzięczny - lecz również proszę o opis fotografii - gdzie to było, kiedy, kiedy zniknęło...

Pozdrowienia
Grendel


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Sro 25 Sie, 2010 18:33, w całości zmieniany 1 raz

Sob 09 Cze, 2007 17:56

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Moze takie cos?
T-34/76 i jakas armata,niestety nieznam sie na tym, w Berlinie:


jezeli nie chodzi oto,prosze o usuniecie postu.

Edit - pozwoliłem sobie nieco zmniejszyć fotografie.
Grendel



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 09 Cze, 2007 18:46

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel uściślij czy mamy ci wysyłać to pocztą, czy umieszczać w wątku? Od jakiego kalibru i stanu ukompletowania?
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 09 Cze, 2007 18:49

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://the.shadock.free.fr/Poland_AFVs.pdf


coś takiego jeszcze mocno nie pełny
i dlaczego nie dodać tych prywatnych ?

Sob 09 Cze, 2007 21:28

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oberst,
Dziękuję za fotografie (pozwoliłem sobie je odrobinę zmniejszyć - wybacz).Miałem raczej na myśli Polskę i jej relikty.
Yoony,
Za link dziękuję - tam są wyłącznie pojazdy pancerne, a ja chciałbym zebrać także informacje i zdjęcia o artylerii, a może i samolotach.Nad naszym własnym katalogiem zaczniemy pracować w przyszłym tygodniu, po uzgodnieniu detali ze Szponiastym i Dawidem.
By zamieścić w katalogu (i opisać) zdjęcia prywatnego sprzętu trzeba by mieć zgodę właścicieli.Przeszkód nie widzę, choć najbardziej zależało mi na tych eksponatach, które niszczeją na przeróżnych plenerowych ekspozycjach i zagrożone są złomowaniem.

Pozdrowienia
Grendel

Nie 10 Cze, 2007 15:05

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli mogę coś nieśmiało zaproponować, to ponieważ jeśli ten dział rozrośnie się, to będzie trudno zorientować się kto już przesłał skąd fotki. Może zróbmy to tak: wszyscy zainteresowani ślą maile do Grendela z info i fotkami, a w tym wątku pisze tylko Grendel i umieszcza w kolejności alfabetycznej nazwy miejscowości, jaki sprzęt i czy jest już fotka np.
Gacie Duże- 1x T-34/76 2x 7,62mm ZIS-3- brak fotki

Wtedy każdy łatwo znajdzie "swoje" miejscowości i będzie wiedział co brakuje.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 10 Cze, 2007 19:43

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że zrobimy to raczej w formie odrębnego działu na stronie głównej "iOH".
Jak pisałem - szczegóły podam po uzgodnieniu detali z szefostwem.
Raczej będzie to tak, że zdjęcia i opisy będą przesyłane e-mailem i ja (a może ktoś jeszcze) zajmę się resztą.
Jutro porozmawiam ze Szponiastym.
Pozdrowienia
Grendel

Nie 10 Cze, 2007 20:44

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Jestem autorem a właściwie redaktorem wykazu pojazdów pancernych w Polsce http://the.shadock.free.fr/Poland_AFVs.pdf
Jestem również autorem stronki http://polar123.fm.interia.pl/ na której znajdują się wykazy historycznego sprzętu wojskowego zachowanego w Polsce.
Cieszy mnie wiadomość że powstanie na "iOH" nowy dział traktujący o zabytkowym sprzęcie wojskowym.

Z uwagi na to, że zajmuję się od pewnego czasu podobną działalnością pozwolę sobie zaproponować kilka sugesti w jaki sposób można to fajnie zrobić.
Ogólny wykaz można podzielić na kategorie sprzętu (czołgi, samoloty, artyleria itd) a następnie albo podzielić wszystko ze względu na lokalizację ( kraj, województwo, miejscowość) lub typ (T-34, ZiS-3, Lim-1 itd). Co do samych obiektów to proponuje umieszczać oprócz podstawowych informacji taki jak typ, adres,historia egzemplarza itp datę ostatniej informacji o obiekcie. W większości przypadków będzie to data wykonania zdjęcia. Jeśli chodzi o egzemplarze pomnikowe to fajnie by było aby podać również datę ustawienia sprzętu na pomniku. Jeżeli chodzi już o samą galerię to proponowałbym aby segregowała zdjęcia według daty ich zrobienia. Pozwoli to na śledzenie stanu obiektu.
A tu macie kilka adresów z wykazami jakie moim zdaniem można uznać za modelowe
http://pomnite-nas.ru/gallery.php?GalleryID=1 - sprzęt wojskowy zachowany na terenie byłego ZSRR
http://the.shadock.free.fr/Tanks_in_France.html - pojazdy pancerne we Francji
http://the.shadock.free.fr/Tanks_in_France.html - "radzieckie" lotnicze pomniki na całym świecie

Pozdrawiam i życze sukcesów
Polar123

Czw 28 Cze, 2007 10:52

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie :)
Na poważnie zacznę się tym zajmować dopiero na początku jesieni - do tego czasu niestety doba będzie zbyt krótka nawet na to, co robić muszę (do tego zapowiada mi się w bliskiej przyszłości dość daleka, a nieplanowana podróż :( )...
Wykonał Pan wielką pracę - gratuluję!Mam nadzieję, że uda się informacje zgromadzone przez Pana uzupełnić w sposób twórczy; kopiować Pańskiej bazy danych nie oczywiście nie zamierzam.
Natomiast z przyjemnością zobaczę Pana w naszej powoli tworzącej się ekipie.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 28 Cze, 2007 17:18

Powrót do góry
Sapiens
Caporale Scelto

Caporale Scelto





Posty: 59
Skąd: Grodzisk Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Armata na zdjęciu Obersta to rosyjska armato-haubica MŁ-20 kalibru 152 mm.

Wto 03 Lip, 2007 12:40

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel nie wiesz gdzie Su 76 może mieć numer seryjny wybity?

Sro 18 Lip, 2007 19:27

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest już dostępna nowa wersja wykazu pojazdów pancernych w Polsce http://the.shadock.free.fr/Poland_AFVs.pdf

A jak tam prace nad wykazem Grendel?

Sob 06 Paź, 2007 10:40

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możesz zaczynać pisać następną
T-34 z Kutna gdzieś od miesiąca stoi w Łodzi przy 6-sierpnia w jednostce.


Ostatnio zmieniony przez Yoony dnia Pon 08 Paź, 2007 21:50, w całości zmieniany 1 raz

Pon 08 Paź, 2007 18:21

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje. Masz może jego aktualne zdjęcia?

Pon 08 Paź, 2007 20:14

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coś tam przy nim dłubią
podobno ma być udostępniony na 11 Listopada
wiec ewentualnie wtedy .

Pon 08 Paź, 2007 21:53

Powrót do góry
Olcha
Ефрейтор

Ефрейтор





Posty: 28
Pochwał: 1
Skąd: Moskwa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witajcie!
http://pblinov.narod.ru/ - galeria i rejestr na forumie
http://legion-afv.narod.ru/ - galeria pomnikow i eksponatow muzealnych

Pią 09 Lis, 2007 23:20

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kraków, Nowa Huta, os. Górali (w pobliżu Teatru Ludowego), czołg IS-2. Na zdjęciach stan sprzed renowacji, ostatnio został odnowiony.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 09 Lis, 2007 23:32

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Zapewne część z Was zna opracowane przez ze mnie wykazy sprzętu pancernego oraz samolotów i śmigłowców. Obecnie zabrałem się za opracowanie wykazu zawierającego cały sprzęt artyleryjski jaki znajduje się w Polsce. Z uwagi na to, że jest go sporo w naszym kraju. Wykaz podzielony zostanie na 3 tomy. W pierwszej części będą wszystkie armaty , działa i haubice polowe, w drugiej cały sprzęt przeciwlotniczy a trzeci będzie obejmował artylerię okrętową i nadbrzeżną.
Dlatego zwracam się do was z apelem o nadsyłanie zdjęć i lokalizacji sprzętu. Oczywiście mógłbym użyć zdjęć wyszukanych w internecie, ale z racji tego, że jestem zwolennikiem przestrzegania praw autorskich wolę publikować fotografie co do których mam pewność, że nie naruszę nimi praw innych osób.

Jeżeli ktoś chce pomóc to niech pisze na adres [email protected]



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 04 Kwi, 2008 22:43

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znam tylko spis sprzętu pancernego. Jeżeli można podaj link do najbardziej aktualnej wersji. Chętnie poznałbym tez spis samolotów i śmigłowców.
W temacie IS-2 z Pyrzyc są moje zdjęcia armat ZiS-3, możesz wykorzystać. Podeślę może nawet jutro jeszcze jedną ZiS-3 z Dobiegniewa. Stoi przed Muzeum Woldeberczyków. Zamierzam też wybrać się na majówkę do Drzonowa. Co będziesz chciał podeślę.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Pią 04 Kwi, 2008 22:53

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chętnie poznałbym tez spis samolotów i śmigłowców.


O ja bym też chciał poznać, ale samoloty to się mogą szybko zmieniać sądząc po tym, co się z nimi dzieje w MWP. A tam parę perełek stoi.

Pią 04 Kwi, 2008 23:01

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do spisu czołgów to adres powyżej jest jak najbardziej aktualny i żeby mieć aktualną wersję wystarczy co jakiś czas sobie ściągnąć

Samoloty i śmigłowce są do ściągnięcia ze stronki http://www.sanko.wroclaw.pl/galeria/zestaw05/pomniki.html
Nazywa się on Preserved Aircraft in Poland - Directory v1.5. Tutaj sprawa się trochę komplikuje bo przy każdej aktualizacji Spisu adres się zmienia. Niebawem będzie wersja 1.6 ale bezpośredni link do pdf to http://www.sanko.wroclaw.pl/galeria/zestaw05/galeria17/Poland_Airplane_register_v1-5.pdf
Jak się zmieni to wrzucę go ponownie

Pią 04 Kwi, 2008 23:33

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

7TP napisał:
Znam tylko spis sprzętu pancernego. Jeżeli można podaj link do najbardziej aktualnej wersji. Chętnie poznałbym tez spis samolotów i śmigłowców.
W temacie IS-2 z Pyrzyc są moje zdjęcia armat ZiS-3, możesz wykorzystać. Podeślę może nawet jutro jeszcze jedną ZiS-3 z Dobiegniewa. Stoi przed Muzeum Woldeberczyków. Zamierzam też wybrać się na majówkę do Drzonowa. Co będziesz chciał podeślę.

Dzięki za zgodę a na fotki z Dobigniewa czekam z niecierpliwością bo wpis w rejestrze jest a zdjęć brak Uśmiech

Pią 04 Kwi, 2008 23:36

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia wysłałem. A możesz dać link do spisu artylerii?
Spis broni pancernej mam z października 2007r. To najbardziej aktualna wersja?

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Sob 05 Kwi, 2008 17:06

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za fotki. Jeżeli chodzi o spis czołgów to wersja z 10.2007 z tego co pamiętam jest najbardziej aktualna zresztą możesz to sprawdzić ściągając ją ponownie.

Co do spisu artylerii to na razie jeszcze go nie ma w sieci bo ciągle nad nim pracuje. Może pod koniec kwietnia opublikuje pierwszą cześć bo będzie się on składał z trzech części.

Sob 05 Kwi, 2008 18:53

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Dostępna jest już najnowsza wersja wykazu samolotów i śmigłowców. Jest on dostępny na stronie Lotnictwo z Szachownicą.
http://sanko.wroclaw.pl/galeria/zestaw05/galeria17/Poland_Airplane_register_v1-6.pdf

Sro 30 Kwi, 2008 21:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.