| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rudnik (śląskie), neobarokowy pałac z 1797 r. odrestaurowany w 1919, po II wojnie światowej mieścił się tam PGR, obecnie własność prywatna. Jest położony w parku krajobrazowym.


Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa


Ostatnio zmieniony przez tomek0803 dnia Nie 25 Lip, 2010 18:01, w całości zmieniany 1 raz

Czw 10 Cze, 2010 22:42

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JĘDRYCHOWO - wieś w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. mrągowskim, w gminie Sorkwity

Dwór z XVIII w.
Majątek w Jędrychowie wchodził w skład dóbr w Sorkwitach i należał do Bronikowskich, von Mirbachów oraz von Paleske. Dwór pełnił rolę letniej rezydencji i dworu myśliwskiego i otoczony jest dużym parkiem. Obecnie mieści sie w nim pensjonat. Dojazd tylko polną drogą, czyli cisza i spokój.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Sro 16 Cze, 2010 8:36

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pałac w Samborowicach (woj. śląskie)

Pałac wybudowany w XIX wieku. Kilka lat temu kupił go obywatel Niemiec i odremontował. Na dużym placu rozwinął działalność gospodarczą, tartak. Po jakimś czasie firma splajtowała. Właściciel chce sprzedać dworek za ok. 3mln. złotych.


Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa


Ostatnio zmieniony przez tomek0803 dnia Nie 25 Lip, 2010 18:01, w całości zmieniany 1 raz

Sob 19 Cze, 2010 18:11

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ruiny zamku w Tworkowie

Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z VIV wieku, został wybudowany w stylu gotyckim. Około XVI wieku rozbudowano go zmieniając jego styl na renesansowy. Został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, do dziś pozostały tylko jego ruiny. Zamek jest własnością gminy Krzyżanowice.


Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa


Ostatnio zmieniony przez tomek0803 dnia Nie 25 Lip, 2010 18:02, w całości zmieniany 1 raz

Sob 19 Cze, 2010 18:31

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PAWŁOWICZE - wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Kuźnica.

Pałac Wołłowiczów z 1610 roku, przebudowany w stylu klasycystycznym w 2 poł. XVIII wieku, remontowany w 1910 r. Pałac zbudował Paweł Wołłowicz herbu Bogoria, z którego to okresu zachowała się tablica fundacyjna na fasadzie. W XVIII wieku Downarowiczowie przebudowali pałac i zbudowali dwie oficyny w stylu klasycystycznym oraz założyli park. Na przełomie XIX/XX wieku w pobliżu pałacu zbudowano nowe murowane stajnie. Pałac i oficyny zostały zniszczone w 1944 roku, a następnie rozpoczęto ich rozbiórkę. Po interwencji prof. Pawła Kułakowskiego (syna ostatnich właścicieli) rozbiórkę wstrzymano, a założenie zostało odbudowane w latach 1959-66 bez oficyny północnej i stajni. Dwa lata temu w pałacu mieści się szkoła podstawowa, a w oficynie mieszkania dla nauczycieli. Obecnie pałac stoi opuszczony.

Pałac jest jedynym w okolicach Białegostoku zachowanym przykładem rezydencji powstałej w czasach renesansu, z którego to okresu do dzisiaj pozostały obramienia okien na piętrze.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Sro 23 Cze, 2010 23:02

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tomasz0803 napisał:
Kompleks parkowo-pałacowy w Wojnowicach.
historia i zdjęcia na stronie:
http://www.palacwojnowice.wwnet.pl/hist.htm

W końcu udało mi się dotrzeć do tej miejscowości, zrobiłem kilka fotek pałacu. Aktualnie mieści się tam muzeum wsi oraz czynna restauracja. Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa


Ostatnio zmieniony przez tomek0803 dnia Nie 25 Lip, 2010 18:02, w całości zmieniany 1 raz

Pią 02 Lip, 2010 22:23

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

BIAŁOWIEŻA - wieś w województwie podlaskim w powiecie hajnowskim w gminie Białowieża


Dworek gubernatora w Białowieży

Budynek obecnie zajmowany przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, jest najstarszym budynkiem w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Wybudowany został w 1845 r. u podnóża wyniesienia na którym umiejscowiony był niegdyś dwór Augusta II Sasa. Budynek został wzniesiony w stylu rosyjsko - szwajcarskim z przeznaczeniem na potrzeby administracji rządowej gubernatora grodzieńskiego. Był do końca lat 80 - tych XIX wieku największym i najbardziej okazałym budynkiem w Białowieży. To tu przebywał car Aleksander II podczas polowania w Puszczy Białowieskiej w październiku 1860 r.



Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 04 Lip, 2010 21:20

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

CHOROSZCZ - miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Choroszcz.

Zabytkowy pałac Branickich powstały w latach 1745-1771 dla magnata Jana Klemensa Branickiego na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami oraz ogromnym 25-hektarowym parkiem. Pałac został wraz z zespołem budynków i parkiem usytuowany na obszarze nizinnym, poniżej miasta położonego na wzgórzu, na prawym brzegu rzeki Horodnianki. Park zakomponowany został o zarysie zbliżonym do trapezu. Przy pałacu znajdował się folwark z zabudowaniami. Całość terenu była w kształcie rombu, pośrodku którego znajdował się pałac z pawilonami. Budowa została zaczęta około 1725 r. Po zniszczeniach wojennych w 1915 roku pałac przeszedł wraz z innymi zabudowaniami na własność szpitala, został zaniedbany i nie zabezpieczony popadał w coraz większą ruinę, by w 1933 roku rozpoczęto rozbiórkę. Po II wojnie światowej zapadła decyzja władz wojewódzkich o odbudowie zabytku i rekonstrukcji parku. W pałacu znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 04 Lip, 2010 21:32

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pałac Wojanów

Stare zdjęcia i więcej informacji na stronie http://www.slaskiezamki.pl/typ/palac/wojanow-palac, której autorem jest krecio.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Pią 06 Sie, 2010 21:16

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tomasz0803 napisał:
Pałac w Krowiarkach, powiat raciborski, gmina Pietrowice Wielkie, wybudowany w 1678 r. Kilkakrotnie przebudowywany.

W końcu udało mi się zrobić zdjcia tegoż pałacu, co prawda teren budowy i zamknięte ale płot był niski więc wskoczyłem na chwilkę...
Pozdrawiam Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Nie 08 Sie, 2010 19:50

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamek książąt Sułkowskich w Bielsku- Białej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_w_Bielsku-Bia%C5%82ej_-_Zamek_ksi%C4%85%C5%BC%C4%85t_Su%C5%82kowskich



Opis załącznika:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Su%C5%82kowski_Castle,_Bielsko-Bia%C5%82a_3.jpg&filetimestamp=20090425093825

Sro 18 Sie, 2010 21:53

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamek Piastowski w Raciborzu- gród gotycko-renesansowy, pierwsze wzmianki w 1108 roku.
Więcej informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Piastowski_w_Raciborzu



Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Sro 18 Sie, 2010 22:09

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gniazdo Eickstedtów
Pałac rodziny von Eickstedt w Sławikowie.



Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Nie 05 Wrz, 2010 18:14

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy – zabytkowy romańsko-gotycki zespół opactwa cysterskiego znajdujący się w Rudach w województwie śląskim.
Więcej informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sanktuarium_Matki_Bo%C5%BCej_Pokornej_w_Rudach



Opis załącznika:
Bazylika Mniejsza Matki Bożej pokornej w Rudach
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Opis załącznika:
zdjęcie mojego autorstwa

Wto 07 Wrz, 2010 19:39

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

TULCE - wieś w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Kleszczewo.


Pałac w Tulcach powstał w otoczeniu rozległego parku krajobrazowego. Niegdyś zamieszkany był przez członków niemieckiego rodu Sarrazinów. Do nich należała też inicjatywa jego powstania w latach 20-tych XX wieku. Obecnie w murach budowli mieści się siedziba Poznańskiej Stacji Hodowli Roślin.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 17 Paź, 2010 20:00

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

BĄDKI - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Zalewo.

Dwór zbudował w 1869 roku Johann Martin Stoppel, syn kupca z Hamburga. Budynek zbudowany na zasadzie równorzędnych z korpusem, dwóch poprzecznych skrzydeł, nakrytych przenikającymi się dwuspadowymi dachami. Od frontu, we wgłębieniu między skrzydłami, znajduje się duży taras przykryty dachem pulpitowym. W lewej elewacji znajdują się narożne, drewniane, zadaszone ganki. Szczyty skrzydeł są schodkowo-sterczynowe, ozdobione rozetami, a okna umieszczono w ozdobnych płycinach.

Od strony parku elewacja została zeszpecona współczesną dobudówką. Elewacje obłożone cegłą klinkierową, ozdobiono tynkowanymi płycinami i dodatkowo barwnie szkliwioną cegłą. Całość otoczona parkiem, nawiązuje do architektury zamków krzyżackich. Potomkowie Stoppelów mieszkali we dworze do 1945 roku. Obecnie dwór znajduje się w dzierżawie i jest zamknięty.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Pon 08 Lis, 2010 9:16

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

CZERLEJNO - wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Kostrzyn.

Pałac z 1913 roku wybudowany dla Georga Frederici przez architektów niemieckich. Kolejnym właścicielem była rodzina Stabrowskich. Jest to budynek piętrowy z mieszkalnym poddaszem, w elewacji frontowej dwie wieże, z boku przylega do niego oranżeria.
W 2006 r. sprzedany i powoli jest remontowany.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Pon 08 Lis, 2010 19:16

Powrót do góry
kulkagsx1200
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 25
Skąd: zarzyca-strzelin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam Dolny Śląsk , ruin pałaców ,dworów i zamków zatrzęsienie , w większości zdemolowane przez ustrój jak nam miłościwie panowal . Kilka na szczęście się podniosło z ruin , wiele niestety nie i ulegają degradacji Crying or Very sad a szkoda Rolling Eyes
Jako ,ze nie wiem dokładnie jak wklejać foty ,odsyłam pod ten adres ;
http://dolnyslask.org/palace/index.php
Zresztą , jest wiele stron podobnych traktujących o tych budowlach na Dolnym Śląsku Wink
Jeden zabytek nawet miałem okazję remontowac parę lat temu ;
Dom Książąt Brzeskich w Strzelinie Wink

polecam lekturę tego zbioru również;
http://zabytkidolnegoslaska.com.pl/



Opis załącznika:

Pon 08 Lis, 2010 21:55

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mełno – wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Gruta

Pałac w Mełnie został zbudowany w 1855 roku przez Emila Bielera, który po śmierci ojca w 1847 roku przejął majątek. Rezydencję zbudowano w stylu neogotyckim, na wzór małego zamku angielskiego, wokół którego założono park także w stylu angielskim, na powierzchni 10 hektarów i wykopano trzy stawy. Powstał jednopiętrowy, murowany i otynkowany budynek zwrócony frontem ku północy, na nieregularnym rzucie zbliżonym do litery "L" i z kwadratową wieżą zegarową od południa.
W górnych jej partiach zostały umieszczone okna wzorowane na romańskich. W narożniku północno - wschodnim znajduje się ośmioboczna wieżyczka alkierzowa z neogotyckim sklepieniem wewnątrz. Portal główny od frontu ujęty jest po bokach pilastrami, ponad którymi znajduje się jedno duże półkoliście zamknięte okno ozdobione witrażem, również obramowane pilastrami i zwieńczone niskim trójkątnym tympanonem. W zwieńczeniu ścian umieszczone zostały fryzy arkadowe nawiązujące do formy romańskiej. Szczyty oraz jego ryzality posiadają zwieńczenie schodowe. Całość nakryta jest płaskim dachem. Układ wnętrza, zarówno parteru jaki i pierwszego piętra, z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś. Pokoje umieszczone są w amfiladzie po dwóch stronach korytarza biegnącego przez całą długość pałacu. Od frontu znajduje się dwukondygnacyjny hall o bogatym wyposażeniu z boazeriami i stolarką drzwiową.
W prawym jego narożniku został umieszczony brązowy piec kaflowy z ozdobnym ornamentem roślinnym. Na pierwsze piętro galerii prowadzi drewniana klatka schodowa z zachowanymi tralkami. Nad wejściem znajduje się duże okno, po jego obu stronach umieszczone są dwa obrazy z motywami architektury obronnej. W sali balowej zachowały się oryginalne żyrandole. W całym budynku występują drewniane parkiety i drzwi z ozdobnym obramieniem, a w pomieszczeniu jadalni dwie windy kuchenne w drewnianej obudowie. W 1891 roku Bieler zlecił grudziądzkiemu malarzowi Gustawowi Breuningowi wykonanie malowideł ściennych przedstawiających okoliczne zamki krzyżackie.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Sro 17 Lis, 2010 21:29

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

RULEWO - wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie

W Rulewie znajduje się założenie pałacowo-parkowe rodziny Maercker. Ostatnim właścicielem przed wojną był Rudolf Julius von Maercker. Pałac wybudowano w 1862 r. na fundamentach dworu Pawłowskich. Pałac jest budowlą klasycystyczną, murowaną z cegły i otynkowaną. Po środku elewacji frontowej występuje ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem gdzie w tympanonie znajduje się kartusz herbowy rodziny Maercker. W 1926 r. pałac wyremontowano i do wschodniej strony dobudowano piętrową przybudówkę. Dookoła pałacu rozciąga się park krajobrazowy z cechami romantyzmu o powierzchni 8,5 ha. Założony przez rodzinę Pawłowskich na początku XIX w. W parku występują trzy stawy połączone ze sobą kanałami, grota, mostki i wzgórze widokowe. W parku liczne okazy starodrzewu m. in. platan argentyński, buk czerwony, choina kanadyjska, dąb szypułkowy, jesion, wiąz i inne. W 1994 r. AWRSP sprzedała przejęty od PGR pałac prywatnej osobie. Zaczęto remont przez zbicie tynków wewnętrznych oraz zdjęcie dachu, niestety na tym remont zakończono i zabytek niszczał przez wiele lat. Od kilku lat nowy właściciel prowadzi prace remontowe z dobrym skutkiem. Pałac jest wpisany do rejestru zabytków.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Sob 20 Lis, 2010 19:56

Powrót do góry
DonKichote
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Skąd: obecnie Pomorze Zach. przedtem Podhale
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Strzekęcino (niem. Streckenthin), zwyczajowo Strzekęcin – wieś położona niedaleko Koszalina (przy drodze Koszalin - Połczyn Zdrój) w województwie zachodniopomorskim.
Wieś wzmiankowana była już w roku 1278 jako folwark majątku w Dunowie, przez wieki należący do pomorskiego rodu von Kameke. W Strzekęcinie znajdują się dwa eklektyczne pałace, będące dawnymi rezydencjami rodu: Pałac Bursztynowy (wybudowany w latach 1899-1901) oraz Biały (1935). W pobliżu Bursztynowego Pałacu znajduje się 10-hektarowy park krajobrazowy, z wieloma gatunkami roślin. Znajdziemy tam różaneczniki, cyprysy, platany, żywotniki, magnolie, korkowce, morwy, białe jawory i cisy, dęby oraz miłorząb. W miejscowości znajdują się także przedwojenne kamienice i budynki gospodarcze, zabytkowa wieża ciśnień i 150-metrowa aleja wysadzona platanami.
Dzisiaj Strzekęcin oprócz bajkowego pałacu słynie także z hodowli ziemniaka (zapoczątkowanej przez dawnego właściciela miejscowości Kartza von Kameke) prowadzonej przez Pomorsko-Mazowiecką Hodowlę Ziemniaka.

Pałac Bursztynowy







Pałac Biały


_________________
Honor i zysk nie sypiają w tym samym łożu.

Sob 20 Lis, 2010 21:38

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

BĄKOWO - wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie

Bąkowo to dawny majątek rodziny Hutten-Czapskich. Wart zobaczenia jest zabytkowy pałac (obecnie Dom Dziecka) z zabudowaniami i parkiem.
Obecna bryła pałacu pochodzi z II połowy XIX w. Cała budowla ma wiele cech architektonicznych w stylu późno klasycystycznym. Boczne skrzydła pałacu są rozmieszczone symetrycznie względem portyku. Jest on schowany za postpalliadańskimi arkadami. Całość wykończono skromnymi detalami. Już w 1946 r. utworzono tu dom sierot wojennych.
W parku pomnikowe drzewa: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, buk zwyczajny i buk zwyczajny odmiany zwisłej.
Jeden z dębów nosi imię Janusza Dzięcioła zwycięzcy programu Big Brother.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 21 Lis, 2010 20:50

Powrót do góry
DonKichote
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 106
Skąd: obecnie Pomorze Zach. przedtem Podhale
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zegrze Pomorskie (przed 1945 r. niem. Seeger) - wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 168. W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Czaple, Sieranie i Zegrzyn. W pobliżu Zegrza Pomorskiego znajduje się lotnisko.

W miejscowości tej znajduje się poniemiecki pałac/dwór rodu von Kameke, obecnie siedziba firmy rolniczej Poldanor


pałac/dwór


herb rodu von Kameke

zabudowania gospodarcze

dawny spichlerz


dawna gorzelnia


budynek gospodarczy


i jeszcze raz dawna gorzelnia

Całość odrestaurowana dalej funkcjonująca... należy cieszyć się, że nie popadła w ruinę jak większość tego typu obiektów po upadku PGR-ów

_________________
Honor i zysk nie sypiają w tym samym łożu.

Pon 22 Lis, 2010 10:29

Powrót do góry
max11xam
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 49
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stolec (niem. Stolz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie.

Pałac w obecnej formie został zbudowany w latach 1773-79 w stylu klasycystycznym na miejscu pałacu, który uległ zawaleniu w wyniku obsuwania się ziemi. Głównym akcentem jego fasady był ryzalit, zwieńczony tympanonem, wspartym na rzędzie pilastrów. Na budynku pałacowym zamontowano, prawdopodobnie po raz pierwszy na Śląsku, odgromniki. Nowy pałac został w latach 70. XIX w. gruntownie przebudowany w duchu architektury eklektycznej. Dodano mu wówczas dwie boczne wieże i zmieniono kształt dachów.
Podczas ostatniej wojny w pałacu mieściła się szkoła oficerska formacji SA Obergruppe "Schlesien". Od lata 1945 r. pałac był w rękach Rosjan, którzy opróżnili zorganizowaną tu przez Niemców składnicę muzealiów. Po wojnie nieużytkowany pałac niszczał powoli i dziś jest już tylko ruiną.



Opis załącznika:
Tak pałac wyglądał kiedyś

Opis załącznika:
... a tak niestety dzisiaj

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 22 Lis, 2010 21:03

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KUROWO - wieś w woj. podlaskim, w pow. wysokomazowieckim, w gminie Kobylin-Borzymy.


Pod koniec XIX w. wybudowano obecny, murowany dwór, przebudowany w 1920 r. gdy dodano jedno skrzydło z wieżą zakończoną krenalażem. Właścicielem majątku był wtedy Franciszek Kołodziejski. W tym czasie powstał również młyn motorowy położony w odległości ok. 1 km od dworu. Po bankructwie Kołodziejskiego nieruchomości przejął Bank Rolny.
Po przeprowadzonej w ramach reformy rolnej parcelacji majątek obejmował: dwór wraz z parkiem, budynki mieszkalne pracowników, budynki gospodarcze i ok. 200 ha użytków rolnych, łąk, wód i nieużytków.
W 1936 r. właścicielami majątku została Maria Zakrzewska. Jej mąż, Bolesław Zakrzewski kupił młyn motorowy. Dużym nakładem pracy i inwestycji poprawiono stan majątku.
Wojna obeszła się z Kurowem łagodnie. Przetrwały wszystkie budynki mieszkalne i gospodarcze. Nienaruszony pozostał również park. Ocalał młyn Kurowo wraz z towarzyszącymi budynkami.
W 1988 r. dwór z otaczającym go parkiem został przejęty przez Narwiański Park Krajobrazowy przekształcony następnie w Park Narodowy. Od 1996 r. W dworku mieści się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Pon 22 Lis, 2010 21:52

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.