| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tarcho
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dwory i pałace w Polsce.

Witam ,

Zakładam ten temat ponieważ chyba jeszcze nie ma czegoś podobnego , mam nadzieje że modki uszanują incjatywę Uśmiech

Wielu z was jezdzi po Polsce czy tez mieszka w rożnych mniejszych , większych miejscowościach. Polska to około 10-20 tys katalogowanych obiektów wyżej wymienionego typu , ruin i tych dobrze zachowanych. Jednak wiele pozostaje zapomnianych także przez historyków , trzeba pamiętać że nawet kilka kamieni gdzieś ukrytych w lesie jest częścią historii. Niestety wiele właśnie tych zapomnianych pada ofiarą zwykłych złodziei , często w bezmyślym celu kawałka drewna na opał , czy cegły na oborę. Trzeba pamiętać że dwór Polski , to część naszej historii , znak charakterystyczny w całej Europie.

A teraz do rzeczy , jeśli ktoś z was trafi , mieszka czy bywa w pobliżu jakiegoś obiektu , niech da znać w tym temacie , ewentualnie mojej osobie na priv. Warto też było by wrzucić np fotki w ramach możliwości lub ogólne dane gdzie obiekt się znajduje.

W czym to pomoże i co to da ??

- poznanie obiektów nieznanych o których nie ma wzmiany w publicystyce

- dodanie obiektu do gminnego rejestru zabytków

- poinformowanie odpowiednich organów i np zabezpieczenie obiektu

- zabezpieczenie przed np rozkradaniem (w przeciągu 3-4 miesięcy byłem osobiście świadkiem "cichego pobierania cegły" , co też udokumentowałem i zgłosiłem do odpowiednich władz )

- aktualizację danych i np zdjęć w obecnym czasie w kilku organach tj. muzeach , archiwach i gminnym katalogu zabytków

- więcej wiedzy i historii dla użytkowników forum


Pozdrawiam , mam nadzieje że chociaż kilka osób zainteresuje się sprawą.

Pią 08 Cze, 2007 0:39

Powrót do góry
Thorn
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W mojej rodzinnej miejscowości znajduje się opuszczony i bardzo zaniedbany dworek, pewnie już grozi zawaleniem i długo nie postoi...Kiedyś była to chyba też siedziba gminy. Większość mieszkańców o nim zapomniała. Uważam że jest spisany na straty, bo nikt a już z pewnością powiat nie wyłoży pieniędzy na jego odnowienie. W Polsce jest kilkaset takich obiektów jak nie tysiące, a z każdym rokiem ich ubywa. Naszemu Państwu na tym nie zależy bo jak widać nie ma w tym interesu...Tak więc można sobie tylko podyskutować na takim forum jak to, zrobić parę zdjęć takich miesiąc aby pokazywać je wnukom mówiąc że taki budynek tu kiedyś stał i czekać aż czas uprzątnie te dworki z naszego pięknego polskiego krajobrazu.

Ostatnio zmieniony przez Thorn dnia Sob 12 Sty, 2008 13:10, w całości zmieniany 2 razy

Czw 20 Wrz, 2007 2:13

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja tylko na marginesie chciałbym dodać, że godną polecenia w tym temacie jest pozycja książkowa Małgorzaty i Mirosława Garniec "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich. Dobra utracone czy ocalone?" Olsztyn 2001.
W pozycji tej możemy znaleźć niesamowitą liczbę zdjęć i planów dworów pruskich okraszonych sporą ilością informacji.

Oczywiście sam wrzucę tu zdjęcia i informacje o "zaginionych" dworach.

pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Czw 20 Wrz, 2007 8:30

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Takie dworki sa istna encyklopedia kultury. Obojetnie jakiej kultury. Przyznaje, ze bardzo mnie sie podobaja takie dworki. Nie wiem czy to na miejscu, ale w filmie tzn. serialu Ranczo pokazany Polski Dwor jest bardzo ciekawy. Ladne cacko. Wink

Sob 12 Sty, 2008 12:21

Powrót do góry
rci
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Namysłów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.buszowanie.republika.pl/ dzial okolica polecam obejrzenie tej stronki bardzo duzo o dworkach w okolicach Namysłowa Wyluzowany

Wto 13 Maj, 2008 20:06

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz kopiowana strone!!!! Uwazaj ze wzgledu na tzw. Copyright. to jest niedopuszczalne.

Sro 14 Maj, 2008 15:39

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co jest niedopuszczalne? Fakt, że ktoś podał adres strony internetowej? Jeśli tylko mieści się w temacie wątku, to można wkleić nawet zdjęcie teściowej.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 18 Maj, 2008 17:52

Powrót do góry
colinQ
Porucznik

Porucznik





Posty: 715
Pochwał: 2
Skąd: Lauenburg i/Pom.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Więc ja również dorzucę kilka fotek i informcaji dworków ze znanych mi pomorskich miejscowości.



Dworek w Choczewku - dworek z 1888, znajduje się we wsi Choczewko
nieopodal Choczewa. Był własnością rodziny Fliessbach. Po wojnie stał
się Stacją Hodowli Roślin. Obecnie jest własnością prywatną i oczekuje na remont.



Dworek w Ciekocinku - po południowej stronie drogi prowadzącej z Kurowa
do Ciekocina usytuowany jest dawny zespół dworsko-folwarczny, obejmujący
dwór z 1910 roku, budynek mieszkalny, dom rządcy, stodołę, gorzelnię, oborę i park
z przełomu XIX i XX wieku. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku była
rodzina Semkow; po wojnie utworzono tu państwowe gospodarstwo rolne.
Obecnie stanowi
własność prywatną - "PAŁAC I STADNINA KONI CIEKOCINKO".




Dworek w Jackowie - leży we wsi Jackowo, dawniej własność i siedziba
zamożnej rodziny Jacków - posiadaczy wielu majątków na terenie
choczewskim i lęborskim. Po wojnie stał się PGR'em a później Stacją Hodowli
Roślin. Obecnie dworek jest prywatną własnością przeznaczoną do gruntowego
remontu. Nieopodal w lesie można znaleźć pozostałości po młynie, żarna i starą zastawkę. Twisted Evil



Pałac w Sasinie - został zbudowany w 1862 roku, leży 1,5 km od wsi Sasino i 3 km od morza. Z
dokumentów historycznych można dowiedzieć, że w 1537 roku rodzina Jatzkow (Jacków) otrzymała
przywileje dotyczące lenna w lenna w miejscowościach Jatzkow i Sasin, a dobra te były w ich posiadaniu
aż do 1618 r. Potem przeszły w ręce Georga von Krockow i były łasnością tego rodu aż do lat 50-tych
XVIII wieku. W 1750r. właścicielem Sasina był krajowy sędzia z Pucka von Krockow, który założył we
wsi folwark "Grunhof" i oddał go w dzierżawę, za którą rocznie otrzymywał 200 talarów. W siedem lat
później, majątek ten nabył jako wiano dla swojej córki Ernest
Bogiulow von Krockow, właściciel
majątku w Kleine Katz (Małym Kack). Po ślubie, Sasino weszło w skład posiadłości jej męża von Roschutza.

_________________
Pozdrawiam, Konrad

Sob 07 Cze, 2008 10:19

Powrót do góry
proton
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie , że pojawił sie taki wątek! W Polsce jest naprawdę wiele perełek architektonicznych. Warto o nich mówić czy pisać tak by uchronić je przed zapomnieniem. Pamiętać jednak trzeba , że w wielu takich, zaniedbanych miejscach są elementy wystroju architektonicznego (drzwi, okucia, konsole,balustrady... ) a nasze informacje trafić mogą nie tylko do miłośników historii ale też do złodziei. Naprawdę znam wiele takich przypadków gdzie promocja okolicy i zabytku doprowadziła do totalnej dewastacji. Oczywiście nie straszę , proszę tylko o rozwagę!

Jak już wspomniałem ciesze się z tego tematu i z ludzi których to fascynuje! Obiecuję wrzucić parę ciekawych informacji.

Nie 15 Cze, 2008 19:33

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lasocin - w pierwszej formie nazwa wsi brzmiała Lassoczyn. D. Kopertowska wyprowadza ją od nazwy osobowej Lasota. W dokumentach źródłowych pojawia się na początku XVI wieku. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego Lasocin wymieniany jest jako wieś w gminie Oleszno, powiecie Włoszczowa, parafii Mnin.

Niektórzy mieszkańcy łączą nazwę wsi z szatą roślinną, lasami, które otaczają sołectwo ze wszystkich stron. Były one kryjówkami dla uczestników powstań narodowych i partyzantów z II wojny światowej.

Wieś dzieli się na trzy części, z których każda ma swoją uzasadnioną nazwę: Łazy, Wieś, Piaski. Część Łazy związana jest z trzebieżą lasu, właściwie łaz - to miejsce po wypalonym lub wykarczowanym lesie, przeznaczone pod uprawę lub pastwisko. Nazwa części Piaski związana jest z podłożem.D. Kopertowska wymienia jeszcze nazwę lasu w Lasocinie Na Wale. W nazwie tej zawarta jest informacja o usytuowaniu obiektu przyrodniczego wkomponowanego w krajobraz.

Wieś to właściwa część miejscowości, centrum życia, ale także w innym znaczeniu, odzwierciedlającym stosunki społeczne, w których widoczny był rozdział dwór - wieś. Dwór w Lasocinie był na pewno. Świadczą o tym ruiny pałacu wybudowanego w połowie XIX w. na podwalinach dworu szlacheckiego. Był on własnością dziedziców Niemojewskich, ostatnimi przedwojennymi jego właścicielami byli Edward i Krystyna Niemojewscy.

Pałac mieścił się na wyraźnym wzniesieniu i był otoczony wysokim murem, który fragmentami przetrwał do dnia dzisiejszego. Pałac wyposażony był w wodę, c.o., telefon i światło elektryczne (agregat znajdował się w piwnicy). Do pałacu wiodły dwie drogi: pierwsza z nich - zwana Aleją Lipową - była drogą wyjazdową do sąsiedniego Mnina; druga zaś prowadziła do wsi.

Majątek Niemojewskich przed II wojną składał się ze 120 ha ornych i blisko 3500 mórg lasów. Edward Niemojewski urządzał w nich polowania, w pałacu natomiast odbywały się huczne bale. Jesienią co roku organizowano dla służby i pracowników dożynki. Posiadłość była okazała, tętniła życiem do czasu, kiedy w 1935 r. zginął z rąk kłusownika Edward Niemojewski. Pochowano go na cmentarzu o Olesznie. Po zmarłym zostali dwaj synowie Stanisław i Ludwig. Mieszkali w pałacu do końca 1945 r. Po wojnie wyprowadzili się do Kielc. Krystyna Niemojewska przeżyła 93 lata i zmarła w 1997 r. Lata powojenne okazały się dla pałacu bardzo niełaskawe. Z roku na rok pałac tracił na świetności i w końcu zaczął straszyć ruinami murów. Nikt nie podjął się jego odbudowy. Jeszcze dzisiaj fragmenty murów i bram wjazdowych świadczą o jego dawnej świetności.
Polecam obszerny artykuł który jest zamieszczony na tej stronie http://www.lopuszno.pl/index.php?option=34&cat_id=1&menu_id=224 Wieści nr 16 . Zamieszczone poniżej zdjęcia wykonane są w tę wakacje.



Opis załącznika:
Dwór w 1945 roku

Opis załącznika:
Brama wjazdowa

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Pozostałość po piwnicy

Wto 21 Paź, 2008 19:11

Powrót do góry
tarcho
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnie zdjęcia fajne...... Wstyd się przyznać ale ostatnio nie mam czasu tutaj zaglądać. Sprawy rodzinne i pracownicze Uśmiech zminimalizowały także moje wyjazdy i robienie zdjęć.

Zdjęć mam sporo i ciągle przybywa , zna może ktoś jakiś sensowny program do katalogowania ?? Jeżeli nie to mogę udostępnić przez picassa.

Co do strony prawnej , niestety poddaje się. Zrobienie czegokolwiek w tym kraju graniczy z cudem. Pomijam już temat konserwatorów zabytków. Kilkukrotnie zgłaszałem rozkradanie majątków na policje , gdzie przeważnie dobrze o tym wiedzieli...... co kończyło się brakiem reakcji czy też przeszukaniem mojego samochodu Uśmiech

Od jakiegoś czasu jestem także świadkiem zawalania się dworu mojego znajomego , przy czynnej niechęci konserwatora zabytków. Spowodowanej oczywiscie chęcią poniesienia korzyści majątkowej... Uśmiech

Tak że pozostało chyba jeżdzenie , robienie zdjęć itp....

Sob 25 Paź, 2008 2:07

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tarcho napisał:

Od jakiegoś czasu jestem także świadkiem zawalania się dworu mojego znajomego , przy czynnej niechęci konserwatora zabytków. Spowodowanej oczywiscie chęcią poniesienia korzyści majątkowej... Uśmiech


Mysle, ze Twoj znajomy jesli juz wszedl w posiadanie zabytkowego obiektu to zanim go kupil powinien dokladnie policzyc czy go na to stac. Urzad konserwatorski to biedna instytucja i nawet jesli zgodnie z prawem jest mozliwosc uzyskania duzych zwrotow za poniesione naklady to w praktyce jest juz zupelnie inaczej. Opowiesci o tym, ze "mam zabytek, a konserwator nic nie robi" to moim zdaniem zwykly oportunizm i chciejstow. Na dobra sprawe jesli Twojemu kumplowi zabytek niszczeje to wlasnie w takim przypadku masz okazje sie wykazac i podkablowac go w stosownym miejscu. Na wlascicielu spoczywa bezwzgledny nakaz dbalosci o stan obiektu, a konserwator nie jest od tego aby finansowac czyjes marzenia. Przy okazji, jesli taki urzednik zachowuje sie niezgodnie z prawem to Twoj kolega powinien sam to zglosisc w stosownym miejscu po uprzednim udokumentowaniu czynu. Ale nie zrobi tego bo sam jest takze kombinuje. Tak to wyglada z boku.
Jesli chodzi o katalogowanie fotek to softu jest od groma. Kliknij w google i wybierz to co pasuje.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 27 Paź, 2008 17:18

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wspomniałeś o dworze w Lasocinie. Był piękny a i obecnie warto tam zajechać. Słyszałem, żę zaraz po wyzwoleniu sowieci odpalili tam parę granatów w wyniku czego zapalił się. Nie wiem ile w tym prawdy.
Jeżeli mówi się o Lasoconie, to należałoby wspomnieć też o Olesznie i Woli Świdzińskiej. Będąc w okolicach Włoszczowy byłem w tych wioskach. Są tam też dwory rodziny Niemojewskich. Z tego co słyszałem najładniejszy pałacyk był w Lasocinie. W Olesznie też był ładny, przy nim staw, park. Długo był tam ośrodek zdrowia, a gdy wybudowano nowy, pałacyk pozostawiono na pastwę losu. Teraz ktoś go kupił i coś niby tam remontuje. Park i staw już uporządkowano.
W Woli Świdzińskiej stoi nadal parterowy, kryty obskurną papą dworek. Należy chyba do nadleśnictwa.
Z relacji mieszkańców wynikało, że majatki te mieli bracia. Najgorszą opinią cieszył się hrabia Niemoyewski z Oleszna. Hulaka. ”W sarmackim Krasocinie” jest opis hulanek jakie były w jego majątku. Z tego co mówią mieszkańcy, połowę majątku należało już do żydów.

http://www.lopuszno.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=313 pałac w Lasocinie

http://www.oleszno.prv.pl/ pałac w Olesznie

http://dwory_dworki.republika.pl/wola_swidzinska.html dworek w Woli Świdzińskiej

Pon 12 Sty, 2009 19:31

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Piotrk1 jeśli masz odpowiednio zasobny portfel możesz kupic, sam bym go kupił włożyc kilka razy więcej i coś z tego wyjdzie Wink . Wszystkie informacje zawarte są na tej stronie http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,5452029,Palac_w_Lasocinie_na_sprzedaz.html a na tej stronie zawarta jest pewna historia jakże niegdyś hucznego pałacu http://jakiecudne.pl/opis/legenda-o-lasocinie . Wiesz może do kogo teraz należy dworek w Ludyni bo ostatnio jak tam byłem wakacje to brama przewalona płot też taki lichawy w niektórych miejscach na próżno szukac tam żywej duszy. Pamiętam kilka lat temu to niedało się tam podjechac dwa psy biegały po posesji taki mały fort. Jeśli dworek jest na sprzedaż to ja mogę się ewentualnie skusic po promocyjnej cenie
Laughing

Czw 29 Sty, 2009 3:45

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie stać mnie ani na zakup ruin ani na remont.
Odnośnie Ludyni nic nie wiem. Bywam we włoszczowskim tylko w okresie letnim, a w Ludynii jeszcze nie byłem.

Czw 29 Sty, 2009 19:45

Powrót do góry
mtr
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich. Czuję się tu trochę obco, ale może to dlatego, że jestem nowy Uśmiech

Wybieram się niedługo na wycieczkę po dworach z okolic Włoszczowej. Chciałbym zwiedzić Ludynię, Lasocin i Wolę Świdzińską. Szczególnie zainteresował mnie dwór w Woli Świdzińskiej, bo w sumie wygląda niepozornie, ale jest chyba zadbany. Czy ktoś może wie, czy można go ewentualnie zwiedzić, czy ktoś tam mieszka (czy nie będę przekszkadzaćBardzo szczęśliwy?)?
Prosiłbym również o poradę, co ewentualnie w okolicy możnaby ciekawego zobaczyć.

Z góry dziękuję

Czw 07 Maj, 2009 21:28

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moze ktos posiada fotki palacu w miejscowosci Debrzno -wies?

Czw 07 Maj, 2009 21:58

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szczególnie zainteresował mnie dwór w Woli Świdzińskiej

Bardzo niepozorny, nadal zamieszkały dworek.


http://dwory_dworki.republika.pl/wola_swidzinska.html

Pią 08 Maj, 2009 20:14

Powrót do góry
mtr
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy istnieje możliwość zwiedzania?

Pią 08 Maj, 2009 21:57

Powrót do góry
rewt
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Chojnice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zbeniny koło Chojnic, Pałac z 1857 roku, którego jednym z właścicieli przed I wojną światową był Leon Janta Połczyński, poźniejszy minister rolnictwa w kilku gabinetach Rządu II RP.

Obecnie w trakcie generalnego remontu, zdjęcie z okresu przed remontem.




Opis załącznika:

Nie 10 Maj, 2009 22:07

Powrót do góry
FruiT
Leutnant

Leutnant





Posty: 299
Skąd: Oberschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A był ktoś z was w Pałacu Dietla w Sosnowcu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Dietla
Jeśli nie; to polecam zwiedzić Wink

_________________
Pozdrawiam
Michał

Pią 05 Cze, 2009 12:21

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pawelsamotyha napisał:
Moze ktos posiada fotki palacu w miejscowosci Debrzno -wies?


jeśli Cię to zainteresuje to jest kartka pocztowa z 1916 r. z tym pałacem Uśmiech

swoją drogą wreszcie wątek w sam raz dla mnie Uśmiech

jeśli ktoś jest zainteresowany ratowaniem zabytków do zapraszam do współpracy, swego czasu założyłem fundację w celu przejęcia jednego pałacu na pomorzu ... niestety nie udało się ale fundacja nadal istnieje



Opis załącznika:
z uwagi na kopiowanie moich kartek jest ten napis :(

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...


Ostatnio zmieniony przez lotek dnia Nie 14 Mar, 2010 15:39, w całości zmieniany 1 raz

Nie 14 Mar, 2010 15:15

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radzim - wieś w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński

pałac - właścicielka za wielką wodą, a pałac niszczeje Smutny



Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 14 Mar, 2010 15:23

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sypniewo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Więcbork.
pałac - była siedziba Loży Masońskiej, jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa świeckiego na terenie powiatu sępoleńskiego, a nawet w skali województwa. Obecnie hotel Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 14 Mar, 2010 15:29

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Runowo Krajeńskie to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Więcbork.

Pałac w Runowie zbudowany w 1595 r. przez Jana Hr Orzelskiego przebudowany w 1860 r. na styl neorenesansowy. Pałac to obecnie malownicza ruina a w zabudowaniach folwarcznych jest hotel. Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 14 Mar, 2010 15:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.