| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb rodowy GRYF

Takze: Swoboda, Swieboda (sorry, ale nie mam polskich znaków)

W polu czerwonym gryf srebrny, wspiety, w lewo. Dziób i pazury zlote. W klejnocie nad helmem w koronie pól takiego samego gryfa w lewo, bez lap, z traba zlota.

Znane sa nastepujace sredniowieczne pieczecie z tym herbem: 1234 Zbroslaw, kasztelan opolski; 1239 Sad Dobieslawicz, kasztelan wojnicki; 1366 Pelka, sedzia ziemski sandomierski; 1369 Jaksa, starosta sieradzki i Wilczek, podsedek ziemski sandomierski; 1376 Marek, podsedek sandomierski; 1415 Krystyn z Nieprzesni, podsedek ziemski krakowski; 1424 i 1427 Andrzej Myszka, archidiakon i oficjal krakowski, nastepnie scholastyk gnieznienski; 1435, 1436, 1437, 1442, 1445 Jan Golabek Zimnowodzki, podsedek, a nastepnie sedzia ziemski lwowski; 1438 Jan de Bescze, podczasy lubelski; 1439 Grzegorz z Branic, podkomorzy królowej; 1441 Hostasz z Grodzca; 1447 Pawel z Zamiechowa, podsedek przemyski; 1450 Zygmunt z Bobowy, burgrabia i podsedek krakowski; 1452 Mikolaj Minowski; 1466 Jan z Minowic i Chroszczobrodu; 1466 Piotr z Branic, kasztelan biecki; 1484 Piotr Golabek Zimnowodzki, podsedek ziemski lwowski.

Najstarsza znana zapiska sadowa pochodzi z 1372 r. (B.Ulanowski, Inscriptiones clenodiales..., nr 1505)

Aktem unii horodelskiej herb zostal przyjety przez rodziny litewskie. Nie wiadomo, ktor reprezentowal ród Gryfów, adoptowany zostal Butowt Montygajlowicz.

Wizerunek herbu Gryf znajduje sie na epitafium Wierzbiety z Branic z 1425 r. (Obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie).

Herb znajduje sie w Klejnotach Dlugoszowych, Herbarzu Zlotego Runa i sztokholmskim Codex Berghammar.

Najbardziej rozpowszechniony w ziemi krakowskiej, ruskiej, sandomierskiej oraz na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Pią 16 Mar, 2007 19:22

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

herb GRYF
(na rysunku gryf jest wspięty w prawo...)



Opis załącznika:
herb GRYF

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sro 25 Kwi, 2007 16:18

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

do herbu

z tego co czytałem to przodkowie osób posługujących się tym herbem przybyli z Dacji czyli z dzisiejszych terenów Rumunii

Ostatnio zmieniony przez saddam44 dnia Pon 30 Cze, 2008 8:46, w całości zmieniany 2 razy

Pią 27 Cze, 2008 17:16

Powrót do góry
F.C. von Waldow
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant




Posty: 245
Skąd: Stettin-Luxembourg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja jestem ruwniez Pokrewniony z tym Herbem .
_________________
Pozdrawiam- Fabian Christoph Graf von Waldow
---------------------------------------------
Bez prawdy fałszu nie znać.

[email protected]

Pią 27 Cze, 2008 18:37

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.