| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Identyfikacja pojazdów z fotografii

Szanowni,
Otwieram ten wątek, by w jednym miejscu zebrać wszelkie fotografie pojazdów, których nie potraficie zidentyfikować.

Pozdrowienia
Grendel







Witam!
Potrzebuję koniecznie pomocy.Czy ktoś z was orientuje się,co to za pojazdy?
Question

Legnica 1941







Na transportowcu wojska "Monte Rosa",1943



1942


_________________
Przepraszam za ortografie

Czw 15 Lut, 2007 19:33

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oberst napisał:
Witam!
Potrzebuje koniecznie pomocy.Czy ktos z was orientuje sie,co to za pojazdy?
:?:

Legnica 1941



Na pierwszym planie prawdopodobnie CWS M111 Sokół 1000, choć przy tej rozdzielczości zdjęcia zarzekał się nie będę.
Drugi to zdaje się któraś DKW, ale też bez lepszej rozdzielczości nie powiem nic więcej.



Adler 12N



Na transportowcu wojska "Monte Rosa",1943



Ciężarówki Renault?
Z pamięci nie powiem który model.Dopiero po powrocie do domu.

1942



Też z Francji.Jak się ktoś pobawi ostrością zdjęcia, to na masce jest nazwa i numer modelu.

Pozdrowienia
Grendel

Czw 15 Lut, 2007 20:28

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Koledzy na innym forum przypuszczaja,ze:

Fotka 1.:Victoria KR 5 Bergemeister
Fotka 2.:
Wanderer W 11
Fotka 3.:
Peugeot DMA
Fotka 4.:
na razie nic konkretnego.
Crying or Very sad

_________________
Przepraszam za ortografie

Czw 15 Lut, 2007 20:56

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1.Jak pisałem - nie upieram się co do motocykli.Za mało widać, a motocykle to nie moja działka.
2.Zdecydowanie Adler.Na webie jest sporo zdjęć obu typów - porównaj.
3.Renault AHN (?) - tak się to chyba zwało.Ale może być też Peugeot DMA - nie odróżnię ich jeśli nie zobaczę atrapy.
Coś mi się plącze, że Peugeot miał głębszą skrzynię ładunkową, za to ciężarówek Renault było dużo więcej.Jak pisałem - przed powrotem do domu nie napiszę więcej.
Na webie jest od licha i trochę zdjęć - wystarczy poszukać.
4.Proponuję pobawić się fotoshopem - bez tego to zgadywanka.
Pozdrowienia
Grendel


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Wto 27 Lut, 2007 6:39, w całości zmieniany 1 raz

Czw 15 Lut, 2007 21:52

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ Grendel:
Bardzo dziekuje za pomoc.Jezeli bedziesz mial twoje materialy do dyspozycji,mogl bys dokladniej sprawdzic?Tylko nie poganiam,czekalem tyle lat,to teraz tez wytrzymie.Moze ktos inny ma jakies pomysly na identyfikacje?
Bardzo szczęśliwy

_________________
Przepraszam za ortografie

Czw 15 Lut, 2007 22:01

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciężarówkę (3) sprawdzę po powrocie.Ciężarówkę (4) być może, ale bez gwarancji.Identyfikacji kübelwagen'a jestem pewny, zaś motocykli przy tej rozdzielczości zidentyfikować nie potrafię - za dużo ich było, a detali za mało.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 16 Lut, 2007 2:20

Powrót do góry
Maciek76
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 340
Pochwał: 1
Skąd: Legnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Więc to Legnica czy nie? Co to za jednostka , jakieś informacje! Bardzo szczęśliwy


Opis załącznika:
roz. 1024 /1044 poziomy , ostrość i rozjaśnione !

_________________

Wto 20 Lut, 2007 14:54

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Oczywiscie to Legnica,"Opa" pochodzil z wioski blisko Olesna.
Z jednostka bedzie problem,z Legnicy wyslali "Opy" do 11.Dywizji pancernej,dokladniej Schützen-Regiment 110.Wiem ,ze w Legnicy byl Schützen-Ersatz-Batalion 110.Moze on tam byl cwiczony?

_________________
Przepraszam za ortografie

Wto 20 Lut, 2007 19:53

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotografia 2 - dokładnie to co pisałem - Adler 12N
Fotografia 3 - tiaaa, nie Renault...Peugeot DMA
Fotografia 4 - Phänomen - Granit 30 - nie mam dobrego zdjęcia maski, ale :
1.firma miała takie samo logo (sześciokątny znaczek na atrapie - Phänomen).
2.takie samo liternictwo Granit i tak samo umieszczany pod nim numer modelu (tu: "30", wcześniej "25").
3.model 30 miał tak samo umieszczone reflektory
Była to 2.5 tonowa ciężarówka budowana w Zittau - przodek Robura (pamiętacie jeszcze takie ciężarówki z NRD, jak IFA i Robur?).
W pierwszej chwili myślałem, ze jest to coś zdobycznego z Francji...
Motocykli nie rozpoznam w tej rozdzielczości.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Atrapa sanitarki Phänomen - Granit 25 z Muzeum w Auburn

Wto 27 Lut, 2007 6:39

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Grendel,jestem tobie bardzo wdzieczny!To znaczy n.p.,295.Inf.Div. uzywala w Norwegii Peugeoty DMA.
Bardzo szczęśliwy

_________________
Przepraszam za ortografie

Wto 27 Lut, 2007 19:36

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co - cieszę się, że potrafiłem pomóc.
Zrabowane, zdobyte i wyprodukowane w okupowanej Francji na niemieckie zamówienia ciężarówki można było spotkać na wszystkich frontach - co ciekawe - na zdjęciach nie widać, by dany oddział otrzymywał jakiś jeden konkretny model samochodu - raczej dostawali z przydziału to, co akurat było pod ręką.Wyobraźcie sobie, jaki był to koszmar warsztatowy...Nawet kanibalizować mogło nie być czego...
Inna sprawa, że samochody rzadsze, małoseryjne i nietypowe pozostały przeważnie we Francji, zaś do jednostek liniowych trafiły pojazdy wielkoseryjne.
BTW - 295. Dywizja Piechoty powstała zdaje się już po Stalingradzie.Kiedy trafiła do Norwegii?
Pozdrowienia
Grendel


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Pią 02 Mar, 2007 21:44, w całości zmieniany 1 raz

Wto 27 Lut, 2007 20:08

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

295 DP została unicestwiona w Stalingradzie , dowódca gen. major Korfes , odtworzona stacjonowała w Norwegii od sierpnia 43 w LXX Korpusie , następnie XXXIII Korpus , rejon stacjonowania Molde.

Wto 27 Lut, 2007 21:25

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję:)
O to mi chodziło.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 27 Lut, 2007 22:13

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:

Zrabowane we Francji ciężarówki....


Hmm... ja tylko w kwestii formalnej. Jak audi albo vw w dzisiejszych czasach z terenow np. Niemiec? Moznaby uzyc nazewnictwa " skonfiskowane, przejete albo zdobyte", podobnie jak bron niemiecka uzywana przez podziemie. Czy moze partyzantka tez rabowala?Zszokowany
---
cu

Czw 01 Mar, 2007 21:44

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hieh...Ja po prostu nazywam rzeczy po imieniu - nie jestem politycznie poprawny i nie zamierzam być.Jeśli "rekwiruje" się pojazdy cywilne w podbitym kraji bez odszkodowania i zadośćuczynienia, to ja to nazywałem, nazywam i będę nazywał RABUNKIEM, a nie "przejęciem i zdobyciem".
Inaczej wygląda sprawa sprzetu wojskowego, ten nazywam "zdobycznym".Tyle, że Renaulty ANH, ani Peugeoty DMA nie znajdowały się na etatowym wyposażeniu armii francuskiej.Dużo ich wyprodukowano na niemieckie zamówienie, ale po zajęciu południowej Francji "zarekwirowano"też wszystkie pojazdy cywilne.
Piszę o nich dopiero w odniesieniu do rządów Vichy, gdyż oba te typy zostały wprowadzone do produkcji już po zawieszeniu broni (w 1941 roku?).
Pozdrowienia
Grendel

Pią 02 Mar, 2007 4:03

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Acha... ciekawa teza.
Z moich informacji wynika, iz wehrmacht poslugiwal sie ok.60% sprzetem samochodowym pochodzacym z konfiskaty i zdobyczy. Rozdzialy ktore cywilne, a ktore wojskowe, niestety milcza. Wiadomo rowniez ze w okupowanych krajach funktionowal rowniez transport i zaopatrzenie, tzn.nie wszystkie pojazdy posiadaly WH na tabliczkach, czyli nie wszystko zostalo do celow wojskowych przejete.
Swoja droga, ciekawy temat, ten caly park samochodowy w okupowanych krajach. Sprawa zaopatrzenia w paliwo itp.
PS. Zrobiles mi zadosc kolego w ostatnich twoich zdaniach piszac jednak o rekwiracji. Wyglada na prawde profesjonalnie i po europejsku..Wink
----
cu

Pią 02 Mar, 2007 12:22

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marcor napisał:
Acha... ciekawa teza.

Jaka teza?Nie do końca rozumiem.
marcor napisał:
Z moich informacji wynika, iz wehrmacht poslugiwal sie ok.60% sprzetem samochodowym pochodzacym z konfiskaty i zdobyczy. Rozdzialy ktore cywilne, a ktore wojskowe, niestety milcza.

Tego typu statystyki prowadzono i kiedyś je w którejś publikacji widziałem - więc z pewnością są dostępne.Nie mam tego pod ręką i nie pamiętam, gdzie to było, więc nie naciskaj mnie o źródło.
W rozmaitych wspomnieniach zetkniesz się z informacjami o "rekwizycjach" (cudzysłów jest celowy[!] - a oznacza zinstytucjonalizowany rabunek) pojazdów cywilnych właścicieli.Najpierw w toku walk, zaś druga tura przychodziła po ustabilizowaniu władz okupacyjnych - wtedy odbywało się to w sposób usystematyzowany.Oczywiście - o żadnych zadośćuczynieniach/zapłacie nie było mowy.Możesz to zwać "rekwizycją" jeśli wolisz - dla mnie będzie to rabunek.
marcor napisał:
Wiadomo rowniez ze w okupowanych krajach funktionowal rowniez transport i zaopatrzenie, tzn.nie wszystkie pojazdy posiadaly WH na tabliczkach, czyli nie wszystko zostalo do celow wojskowych przejete.

Oczywiście, że nie wszystkie pojazdy trafiały wojska (WH, LW, SS, Pol, itd na tablicach).Ale niemal wszystkie trafiały do rozmaitych instytucji i przedsiębiorstw niemieckich, a tym samym pod nadzór NSKK.
[quote="marcor"]Sprawa zaopatrzenia w paliwo itp.[/quopte]
Dlatego można zobaczyć tak wiele pojazdów z wytwornicami gazu drzewnego - w tym nawet sporych ciężarówek ;o)
marcor napisał:
Zrobiles mi zadosc kolego w ostatnich twoich zdaniach piszac jednak o rekwiracji. Wyglada na prawde profesjonalnie i po europejsku..:wink:

Nie sądzę - gdyż użyłem cudzysłowu, a dlaczego - wytłumaczyłem wyżej.
Tym "europejskim" słownym fetyszem mnie rozbawiłeś ;o)
Jeszcze raz powtórzę - nie byłem i nie będę "politycznie poprawny".

W sprawie francuskich ciężarówek dla mnie interesujący jest sposób zamawiania i rozliczeń pomiędzy władzami niemieckimi, a francuskimi koncernami motoryzacyjnymi, które je produkowały.Póki co za mało na ten temat wiem, by o tym pisać, ale to co czytałem zachęca do dalszych poszukiwań.
Jest to jeden z tematów, którymi planuję się zająć, gdy czas i priorytety pozwolą.

Pozdrowienia
Grendel

Pią 02 Mar, 2007 17:08

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ grendiel
Piszac o tezie, mialem na mysli wlasnie twoje stwierdzenie, ktore pozostaje dalej w swietle niewyjasnionym z braku jakielkolwiek dokumentacji. Piszesz iz myslisz niepolitycznie, a jednak rozrozniasz kwestie militana i cywilna. Niesystematycznosc czy niechec do bardziej modnych stwierdzen stawia cie w tym przekonaniu?
Dla mnie rabunki maja czysto kryminalne podloze i odbywaja sie w dobie czasow pokojowych. Sa zaborem czegos dla zaspokojenia osobistego celu. Dlatego nie wyobrazam sobie stojacego niemca, ktory pod grozba broni uzyskuje kluczyki i papiery wozu i odjezdza w sina dal.
Mysle rowniez ze nie ma to jakichkolwiek powiazan jasnowidzacych, jesli spogladamy na zdjecie i po marce pojazdu stwierdzamy jednoglosnie rabunek. Troche plytkie dla mnie to stwierdzenie, i absolutnie mnie niezadawalajace. Stwierdzenia rzedu, napewno samochod cywilny a nie militarny w dobie wojny i na podsawie jednego zdjecia sa dla mnie niewystarczajace. Ale prosze, musze rowniez szanowac twoje zdanie, wiec nie bede sie dalej czepial. Swoja droga, temat ten rozszerzy sie rowniez u mnie, poniewaz zabor mienia, konfiskata, itp. w okupowanym kraju pozostaja nadal niewyjasnionym faktem, ktory byl badz co badz dokumentowany. A szybkie dokladanie do pieca niestety nie potrafi mnie zadowolic.
------
HAND---marcor
----

Pią 02 Mar, 2007 20:03

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marcor napisał:

Piszac o tezie, mialem na mysli wlasnie twoje stwierdzenie, ktore pozostaje dalej w swietle niewyjasnionym z braku jakielkolwiek dokumentacji.

Jeśli potrzebne są Ci dane liczbowe - odsyłam do National Archives w Alexandrii k. Waszyngtonu (możesz spróbować coś znaleźć w "mikrofilmach aleksandyjskich" w Warszawie - ale to będzie zadanie tytaniczne, by w tym bałaganie coś interesującego odszukać) , Archives de France w Paryżu lub w Politisches Archiv des Auswärtigen Amtes (Berlin) albo w Bundesarchive w Koblencji.Możesz poszukać również w zbiorach Deutsche Panzermuseum w Munster - ludzie tam pracujący sa bardzo uczynni i chętni do pomocy. ?ródeł literackich w tej chwili cytował nie będę - z przyczyn, o których pisałem - książek pod ręką nie mam.
marcor napisał:
Piszesz iz myslisz niepolitycznie

Nie - piszę, że nie jestem "politycznie poprawny", a to nieco co innego ;o)
marcor napisał:
Dla mnie rabunki maja czysto kryminalne podloze i odbywaja sie w dobie czasow pokojowych. Sa zaborem czegos dla zaspokojenia osobistego celu.

Nie.
Rabunek może również odbywać się na drodze instytucjonalnych "wydziedziczeń", bądź "rekwizycji", jak zrobiono np. z własnością żydowską (celowo używam tego najbardziej rażącego przykładu), częścią nieruchomości, dziełami sztuki, czy właśnie środkami transportu.Wybacz - ale dla mnie własność prywatna jest święta i jeśli okupant prawem silniejszego wymusza na mnie (mocą ustawy, bądź rozporządzenia) oddanie będących moją własnością dóbr bez żadnego lub za mniej niż symboliczne zadośćuczynienie, to dla mnie jest to i będzie rabunek.Tak też zresztą zostało to po wojnie potraktowane - stąd dokonała się (i dokonuje) np. restytucja ZRABOWANYCH dzieł sztuki (nawet, gdy zostały one w majestacie prawa "kupione" za symboliczne kwoty i są na to kwity - przeważnie sprzedaż była wymuszona).
marcor napisał:
Mysle rowniez ze nie ma to jakichkolwiek powiazan jasnowidzacych, jesli spogladamy na zdjecie i po marce pojazdu stwierdzamy jednoglosnie rabunek.

Oczywiście - tu przyznaję Ci rację - nie mam żadnego dowodu, że samochody ze zdjęcia pochodziły z "rekwizycji", a nie z zakontraktowanej produkcji.Nazywając je "zrabowanymi" - uogólniłem.Może zanadto.
I choć na widok wielu ex-francuskich aut na zdjęciach można śmiało nazwać je "zrabowanymi" (gdyż nigdy nie znajdowały się na wyposażeniu armii francuskiej, ani nie były produkowane na zamówienie okupanta), to jednak Peugeot DMA do nich nie należy.
Zmodyfikuję więc nieco przyczynę Twojej irytacji.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 02 Mar, 2007 21:41

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ grendel

PACE.. z mojej strony.
-------------------------------


-----
pozdrowienia---marcor

Pią 02 Mar, 2007 22:57

Powrót do góry
Catadero
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 136
Pochwał: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słabo to widać ale:od prawej pierwszy motocykl to na pewno nie jest SOKÓŁ 1000.Przód to trapez na jednej sprężynie.CWS i Sokół 1000 miały krótki wahacz wleczony(jak w Harleyu z epoki).Drugi:DKW-modelu nie da się ustalić,bo zbyt mało widać.Trzeci:może być VICTORIA lub jakikolwiek inny z kilkudziesięciu marek niemieckich.Czwarty:nie mam pomysłu,ale popatrzę.Ostatni:BMW R2, R3 lub R4 (blaszane golenie przedniego zawieszenia amortyzowane ćwierćeliptycznym resorem piórowym).

Pon 21 Maj, 2007 21:09

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Mam znowu skromne pytanie,co to za motocykle? Bardzo szczęśliwy



_________________
Przepraszam za ortografie

Sro 30 Maj, 2007 22:35

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ oberst,
podaj wieksza rozdzielczosc, a nie tylko same "ikony"...Laughing
---der marcor

Pią 01 Cze, 2007 0:02

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Czy ja wiem,jak to sie robi?Ja osobiscie sciagam kogos zdjecie,powiekszam i kombinuje,co to moze byc.No coz,nie dowiem sie,co to za pojazdy.

_________________
Przepraszam za ortografie

Pią 01 Cze, 2007 21:57

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oberst, o wszystkim decyduje scanner no i chyba programm do obrobki graficznej. Nie jest sensem cos tam sciagac i powiekszac, poniewaz user powinien juz sobie troche trudu zadac. Ponadto skalowanie poprzez scanner (hardware) jest o wiele dokladniejsze, niz poprzez software
David ma gotowy formularz w postaci zalacznika, ktory redukuje wyglad ogolny, niemniej original po kliknieciu pojawia sie w calej okazalosci.
Rownolegle polecam: http://www.250kb.de/fileupload.php jako server do zdjec (free).
Rowniez tu sa miniaturki do powiekszen mozliwe. Zdjecie nie moze jednak przekraczac 250 kb.
Jesli masz dalsze pytania, pisz na PN, chetnie pomoge. Mozemy sobie nawet telefonicznie pogadac.
---der marcor

Sob 02 Cze, 2007 11:29

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.