| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
<Dragon>
Private

Private





Posty: 5
Skąd: Sosnowiec - Polskie Mogadiszu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Somalia 1993 - "Gothic Serpent"

Znalazłem na tym forum tylko jeden temat traktujący o tej bitwie lecz zawarte tam były tam spostrzeżenia co do filmu itp...
Interesuję się militariami oraz wojskiem. Historią również lecz nie zgłębiam wiedzy na jej temat. Jeśli gdzieś popełnię błąd to wynika to z mojej niewiedzy.

W 1993 roku na ulicach stolicy Somalii, Mogadiszu panuje głód. Wszelkie dostawy żywności transportowane przez ONZ są przechwytywane przez tutejszą milicję. Z braku jedzenia umiera ogromna liczba ludności cywilnej.
Amerykanie wysyłają do Somalii swoje oddziały aby ochraniały one transporty żywności. Jednak na nic nie zdaje się ta ochrona ponieważ amerykańscy marines mogą się tylko przyglądać dopóki nie zostaną bezpośrednio zaatakowani.
•Operacja "Gothic Serpent":
Jej celem było schwytanie Mohameda Farraha Aidida, przywódcy somalijskiego klanu Habr Gidr.
Ponieważ nie mam talentu pisarskiego a temat jest obszerny pozwolę sobie przytoczyć tekst z http://pl.wikipedia.org:
____________________________________
"Była to największa bitwa wojsk amerykańskich od czasu konfliktu w Wietnamie. Wojska USA - Task Force Ranger, składające się z 3. batalionu Rangersów, kilku pododdziałów jednostki specjalnej Delta Force i wsparcia w postaci 160. SOAR (Special Operations Aviation Regiment zwani 'Night Stalkers'), 10. Dywizji Górskiej oraz kilku żołnierzy Navy SEALs, miały za zadanie rozbicie i schwytanie somalijskiego klanu Habr Gidr pod przywództwem Mohameda Farraha Aidida, który był odpowiedzialny za przechwytywanie dostaw żywności dla głodującej Somalii i masakrę, jakiej dokonano na żołnierzach pakistańskich działających z ramienia ONZ.

Jako że wojska ONZ nie mogły sobie poradzić z agresywną i dobrze uzbrojoną milicją klanową, prezydent Bill Clinton wydał rozkaz stworzenia i wysłania do Somalii TFR, by zaprowadzić tam porządek. Dowództwo nad operacją objął gen. William F. Garrison, legenda sił specjalnych US Army. Człowiek, który odbył kilka tur w czasie wojny w Wietnamie (m.in. brał udział w operacji Feniks), karierę zaczął jako szeregowiec i pokonał wszystkie szczeble hierarchii do stopnia generała.
Operacja w Mogadiszu - plan miasta
Operacja w Mogadiszu - plan miasta

Do 3 października żołnierze TFR przeprowadzili wiele udanych akcji przeciw Habr Gidr, głównie nocą, kiedy mogli wykorzystać przewagę sprzętową. Szybkie uderzenia, błyskawiczna akcja i wycofanie stanowiły siłę TFR. Akcja 3 października została przeprowadzoną popołudniem i nie mogła być przełożona na noc. Jej zadaniem było pochwycenie dwóch doradców Aidida, z samych szczytów jego władzy. Cele były na tyle ważne i trudno uchwytne, że gen. Garrison zdecydował się na akcję dzienną, mając pewne informacje (o ile w ogóle w takiej sytuacji taktycznej można mówić o "pewnych informacjach"), że cele będą w określonym budynku w centrum Mogadiszu. Akcja miała trwać 45 minut. Helikoptery Little Bird najpierw ostrzelały rakietami budynek a potem wysadziły 50 komandosów Delty blisko budynku, a oni dokonali szturmu zabijając kilku strzelających do nich Somalijczyków, natomiast 4 oddziały Rangersów (Chalk 1, Chalk 2, Chalk 3, Chalk 4) desantowały się z helikopterów Black Hawk na linach z wysokości około 20 metrów w celu zabezpieczenia ternu wokół budynku. Nie wszystko szło gładko od początku misji (podczas zjazdu jeden Ranger - szeregowy Todd Blackburn z niewyjaśnionych przyczyn wypadł z helikoptera na ulicę) mimo trudności udało się opanować budynek-cel i pojmać doradców Adida wraz z 22 ich współpracownikami. Wysłano konwój dowodzony przez Sierżanta Strueckera składający się z 3 samochodów Hummvee, aby dostarczył do szpitala w ciężkim stanie Blackburna, niedługo później zginął Dominick Pilla, pierwszy żołnierz jadący w tym konwoju ostrzeliwał z broni maszynowej cele, trafiony został kulą w głowę. W tym konwoju z obszaru walk odjechał do bazy także sierżant Matt Eversmann wraz ze swoim oddziałem Chalk 4.

W czasie przygotowań do ewakuacji konwoju z więźniami dowodzonego przez ppłk. McKninghta został zestrzelony pierwszy Black Hawk, pilotowany przez Cliffa "Elvisa" Wolcotta. Natychmiast skierowano na miejsce katastrofy oddziały, których dotyczczasowym zadanem było zabezpiecznie terenu wokół budynku-celu oraz konwój który miał zabrać rannych. W wyniku opóźnień w komunikacji i trudnej sytuacji taktycznej w mieście konwoje błądziły ostrzeliwane przez milicję Aidida, krążąc kilka przecznic od śmigłowca. Na miejscu katastrofy- sierża_nt Bush z Delty, który przeżył upadek śmigłowca, bronił się sam ostrzeliwany przez Somalijczyków, niedługo później ewakuował go do szpitala Little Bird, jednak nie przeżył on ciężkich ran. Na miejsce wysłano śmigłowiec ratunkowy z medykami gdyż w śmigłowcu byli ranni (sierżant Tom Wilkinson - dowódca grupy medycznej - za uratowanie ludzi podczas ciągłego ostrzału otrzymał Srebrną Gwiazdę). W bezpośrednie pobliże pierwszego zestrzelonego śmigłowca dotarł jedynie oddział Chalk 1 dowodzony przez porucznika DiTomaso. Pozostałe oddziały Rangers dowodzone przez kapitana Steele oraz żołnierze Delta Force utknęli wzdłuż ulicy prowadzącej do miejsca katastrofy.

Po 20 minutach zestrzelony został drugi śmigłowiec, pilotowany przez Michaela Duranta. Wysłano więc konwój Strueckera, który był już w bazie w tym czasie. "Stracony konwój" ppłk. McKnighta z 9 samochodami w wyniku poniesionych ciężkich strat musiał wycofać się do bazy. Wtedy ponad 100 żołnierzy Rangers i Delty zostało w nieprzyjaznym mieście. Gen. Garrison zawiadomił o sytuacji kontyngent ONZ stacjonujący na pakistańskim stadionie, zaczęto formować potężny konwój składający się z czołgów, transporterów opancerzonych, żołnierzy 10. Dywizji Górskiej, pakistańskich, malezyjskich żołnierzy oraz pozostałości grup szturmowych Rangers - dowodzenie przejął ppłk McKnight - mimo poważnych ran.

Na miejscu pierwszej katastrofy żołnierze bronili się przed nocnym wzmożonym ostrzałem moździerzy, masowym atakiem milicji oraz cywilów sięgających po broń. Przewaga była tak wielka, że trzeba było wezwać wsparcie dwóch helikopterów Little Bird z działkami minigun i rakietami, aby ostrzelały pozycje somalijskiej milicji. Mimo ciężkich chwil, braku amunicji i zmęczenia, elitarni żołnierze utrzymali się - o 2:05 konwój ONZ dotarł do nich zabierając rannych i poległych. Trudności były, gdyż trzeba było przepiłować cześć helikoptera aby wydostać ciało pilota Wollcota, a sami Rangersi, z braku miejsc musieli biegiem dotrzeć do oddalonego o 2 km stadionu, ostrzeliwani i prawie bez amunicji.

W czasie akcji śmierć poniosło 18 amerykańskich żołnierzy, 1 żołnierz malezyjski i 500-2000 Somalijczyków (tak duża jest rozbieżność w stratach podawanych przez różne źródła).

CWO Donovan Briley SSG. Daniel Busch CPL. James Cavaco SSG. William Cleveland SSG. Thomas Field SFC. Earl Fillmore CWO Raymond Frank MSG. Gary Gordon SGT. Cornell Houston SGT. James Joyce PFC. Richard Kowaleski PFC. James Martin MSG. Timothy Martin SGT. Dominick Pilla SFC. Matthew Rierson SGT. Lorenzo Ruiz SFC. Randall Shughart CPL. James Smith CWO Clifton Wolcott

Akcja ta została negatywnie oceniona, pomimo wykonania założeń i prawidłowego przeprowadzenia. Prezydent Clinton, pod naciskiem opinii publicznej, rozkazał wycofanie sił USA z Somalii. Sytuacja w Somalii jest aktualnie taka sama jak w 1993 r.

Bitwa obfitowała w wiele dramatycznych epizodów, lecz jeden wart jest szczególnego opisania. Żołnierze Delty - Gary Gordon i Randy Shughart, zgłosili się ochotniczo do ochrony strąconego śmigłowca Black Hawk, pilotowanego przez Michaela Duranta, mając świadomość, że nie znany jest czas przybycia posiłków, które mogłyby ich wesprzeć. Michael Durant prawdopodobnie zawdzięcza im życie, gdyż jako jedyny przeżył upadek śmigłowca i ze złamaną nogą oraz rozlicznymi ranami został wyciągnięty przez Gordona i Shugharta z maszyny (został on pojmany przez milicję Habr Gidr i przebywał w niewoli przez 11 dni, następnie został uwolniony). Obaj bronili śmigłowca i rannego pilota w obliczu dziesiątek atakujących Somalijczyków. Obaj ponieśli śmierć w czasie tej potyczki. Gary Gordon i Randy Shughart (SFOD Delta) to pierwsi żołnierze odznaczeni pośmiertnie Medalami Honoru (Medal of Honor) od czasu wojny w Wietnamie.
______________________________

Co sądzicie o tej operacji... Zapraszam do dyskusji..



Opis załącznika:

Sro 07 Lut, 2007 23:18

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie. Wszystko żywcem przerżnięte z wikipedii. Na wszystko pewnie jest copywright. Mapa też z wikipedii. Chyba przegiąłeś.

Sro 07 Lut, 2007 23:52

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Fajnie. Wszystko żywcem przerżnięte z wikipedii. (...) Chyba przegiąłeś.

Chyba nie Uśmiech
<Dragon> napisał:
Ponieważ nie mam talentu pisarskiego a temat jest obszerny pozwolę sobie przytoczyć tekst z http://pl.wikipedia.org:

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 08 Lut, 2007 1:58

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chyba nie


Chyba tak. Prawo polskie nie zezwala na przerżnięcie całego tekstu (to, że wikipedia stanowi open source to insza inszość), nawet jeśli się poda źródło. Można owszem publikować obszerne cytaty, ale w przypadku jeśli ma to służyć polemice prasowej.

Przerżnięcie zdjęcia z DoD wymaga podania źródła pochodzenia, nawet jeśli zdjęcie bądź grafika jest udostępniana jako public domain.

Informacji, wymaganej przez wikipedię, o rodzaju udzielanej licencji też nie widzę.

Czw 08 Lut, 2007 2:15

Powrót do góry
<Dragon>
Private

Private





Posty: 5
Skąd: Sosnowiec - Polskie Mogadiszu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie.... Niestety nie jestem biegły w prawie polskim i chyba nie mam takiego obowiązku... Dobra mogę skasować ten post i będzie po krzyku skoro jesteś taki uczciwy.
Mogłem równie dobrze nie napisać źródła (i tak byś się zorientował) i wyszło by na jedno. Miałem nadzieję na ciekawą dyskusję na temat tej operacji ale widzę że raczej nie mogę mieć na to nadziei(Przecież jestem od wczoraj przestępcą bo złamałem prawo;)).

_________________
• H&K G36C • Glock 26 • MP5 A4 • MP5 A6(?)
Sosnowiecka Grupa Szturmowa "Nocne Wilki"

Czw 08 Lut, 2007 18:38

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mogłem równie dobrze nie napisać źródła (i tak byś się zorientował) i wyszło by na jedno.


Akurat mój drogi bym się zorientował- zawsze jak widzę takie kseroboyowskie posty to wbijam jedno zdanie w google i od razu wiem skąd skopiowane.

A o operacji to sobie gdzieś ładnie dyskutowaliśmy przy okazji filmu.

Czw 08 Lut, 2007 18:42

Powrót do góry
<Dragon>
Private

Private





Posty: 5
Skąd: Sosnowiec - Polskie Mogadiszu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytaj posty uważniej:
Cytat:
i tak byś się zorientował

No o tym że temat znalazłem też napisałem. Tyle że on opisywał głównie film a nie całą operację...

_________________
• H&K G36C • Glock 26 • MP5 A4 • MP5 A6(?)
Sosnowiecka Grupa Szturmowa "Nocne Wilki"

Czw 08 Lut, 2007 18:52

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakt czytałem po łebkach.

Natomiast tak się głupio składa, że z operacji w Mog znany jest tylko epizod z zestrzeleniem Super 61- o tym też traktuje gross artykułów dostępnych w sieci i prasie. O całej otoczce operacji nie uświadczysz prawie nic.

Czw 08 Lut, 2007 19:01

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parę rzeczy mnie zastanawia w tym artykule:

Cytat:
Wojska USA - Task Force Ranger, składające się z 3. batalionu Rangersów, kilku pododdziałów jednostki specjalnej Delta Force i wsparcia w postaci 160. SOAR (Special Operations Aviation Regiment zwani 'Night Stalkers'), 10. Dywizji Górskiej oraz kilku żołnierzy Navy SEALs, miały za zadanie rozbicie i schwytanie somalijskiego klanu Habr Gidr pod przywództwem Mohameda Farraha Aidida, który był odpowiedzialny za przechwytywanie dostaw żywności dla głodującej Somalii i masakrę, jakiej dokonano na żołnierzach pakistańskich działających z ramienia ONZ.


Czy 10.Górska była także wyznaczona do schwytanie Aidida?? Myślałem że jej zadanie w Somalii było tylko ochrona transportów żywności ONZ.

Cytat:
Wysłano konwój dowodzony przez Sierżanta Strueckera składający się z 3 samochodów Hummvee, aby dostarczył do szpitala w ciężkim stanie Blackburna. W tym konwoju z obszaru walk odjechał do bazy także sierżant Matt Eversmann wraz ze swoim oddziałem Chalk 4.


Myślałem że Eversmann dotarł miejsca pierwszej katastrofy.

Cytat:
Wysłano więc konwój Strueckera, który był już w bazie w tym czasie.


No właśnie a co dalej sie działo z tym konwojem?? Po raz kolejny nie wspomniano o tym że wysłano go później na stadion pakistański gdzie dołączył do "dużego" konwoju.

Wiedziałem że Wikipedia mam błędy ale nie wiedziałem że aż takie. Czy może ja miałem nie ścisłe informacje?? Human rozkładałeś ta operacje na częście pierwsze jak było dokładnie??

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 10 Lut, 2007 18:39

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ech, Brodeur. Zmuszasz starego, stetryciałego dziadka do przerzucania papierów na półkach. W moim wieku to grozi niemożnością wstania po schyleniu się. Że o sklerozie nie wspomnę.

Cytat:
Myślałem że Eversmann dotarł miejsca pierwszej katastrofy.


Eversmann zdecydowanie był w miejscu "odpadnięcia" Blackburna. Sanitariusz z Chalk 4 jako pierwszy opatrywał Blackburna. Następnie faktycznie wydostali się z konwojem, w którym zginął Pilla. Super 61 rozbił się, kiedy na miejscu upadku Blackburna był już konwój. Żołnierze Chalk 4 widzieli upadek Super 61 już będąc pod osłoną konwoju, którym dostali się do bazy.


Cytat:
Czy 10.Górska była także wyznaczona do schwytanie Aidida?? Myślałem że jej zadanie w Somalii było tylko ochrona transportów żywności ONZ.


Nic mi o tym nie wiadomo. Była wyznaczona do operacji Restore Hope. W Operacji Gothic Serpent, a raczej jej ratowaniu wzięła udział z konieczności.
Cytat:

No właśnie a co dalej sie działo z tym konwojem??


Odwieźli Blackburna, wyczyścili Humvee z krwi Pilla'i, po czym dostali rozkaz pojechać na miejsce katastrofy Super 61. Dopiero wtedy Chalk 4 został wyznaczony do udania się na miejsce upadku śmigłowca Wolcotta.

Sob 10 Lut, 2007 20:49

Powrót do góry
AK47
Warrant Officer

Warrant Officer





Posty: 191
Skąd: Namysłów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A gdzie efekt zaskoczenia? Cała akcja rozpoczęła się gdzieś pi razy oko o 15:00 cz 16:00 po południu. Przecież to środek dnia. Jednostki specjalne uderzają w środku nocy tak aby kompletnie zaskoczyć przeciwnika.
_________________
"Umiesz liczyć?Licz na siebie"

Pon 30 Sty, 2012 12:39

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma efektu zaskoczenia i nie miało być - w sensie operacji specjalnej, bo to nie miała być akcja sił specjalnych, tylko wojskowa, a raczej nawet - policyjna w swym charakterze - w sumie w filmie znakomicie pokazano, choć w skrócie pewnym, a zrozumiałym, przyczyny, zamiary i przebieg zdarzeń...
Pozdrawiam

Sro 01 Lut, 2012 0:15

Powrót do góry
AK47
Warrant Officer

Warrant Officer





Posty: 191
Skąd: Namysłów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sumie można powiedzieć, że Amerykanie podeszli do sprawy w sposób lekceważący. Myśleli, że będzie to "A piece of cake" czyli bułka z masłem.
_________________
"Umiesz liczyć?Licz na siebie"

Sro 01 Lut, 2012 11:07

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Somalia 1993 - "Gothic Serpent"

W maksymalnym skrócie ,bo nie chodzi tu o detale i przebieg ale o klimat wydarzeń :

Dragon napisał:

A
Do 3 października żołnierze TFR przeprowadzili wiele udanych akcji przeciw Habr Gidr, głównie nocą, kiedy mogli wykorzystać przewagę sprzętową.

B
Szybkie uderzenia, błyskawiczna akcja i wycofanie stanowiły siłę TFR. Akcja 3 października została przeprowadzoną popołudniem i nie mogła być przełożona na noc. Jej zadaniem było pochwycenie dwóch doradców Aidida, z samych szczytów jego władzy. Cele były na tyle ważne i trudno uchwytne, że gen. Garrison zdecydował się na akcję dzienną, mając pewne informacje (o ile w ogóle w takiej sytuacji taktycznej można mówić o "pewnych informacjach"), że cele będą w określonym budynku w centrum Mogadiszu.


ad. A
-Rozumiem ,że zaliczono do niej też akcję na Lig Ligato , gdzie "wzięto do niewoli" dziewięciu pracowników ONZ a także szturm na rezydencję gen. Ahmena Jilao - sojusznika ONZ mającego organizować siły policyjne.
Do momentu rzucenia w eter hasła "Irene" przeprowadzono oprócz owych jeszcze cztery , raczej nieistotne. Wywiad - wiadomości dostarczane przez lokalnych agentów generalnie pochodziły z drugiej "ręki" -wysyłane na miejsce helikoptery rozpoznawcze ich nie potwierdzały o czym informował d-cę CENTCOM gen. Garrison. Rósł na niego nacisk i perspektywa dowodzenia spinaczami na biurku nabierała realnego kształtu.

ad. B
To stwierdzenie odpowiada prawdzie i było kluczowym czynnikiem wyboru czasu akcji a raczej jego brakiem.
pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Czw 02 Lut, 2012 6:27

Powrót do góry
AK47
Warrant Officer

Warrant Officer





Posty: 191
Skąd: Namysłów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cały wątek kręci się wokół zestrzelonych śmigłowców. A co sądzicie o pojazdach naziemnych. Wg. mnie zabrakło tutaj pancerza. Do akcji rzucono słabo okute Humvee i ciężarówki M 35.
_________________
"Umiesz liczyć?Licz na siebie"


Ostatnio zmieniony przez AK47 dnia Pią 03 Lut, 2012 21:19, w całości zmieniany 1 raz

Pią 03 Lut, 2012 21:13

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odpowiedzialny był za to megabaran* z administracji państwowej ( nie eskalować obecności wojskowej -czytaj zabronił wysłania komponentu pancernego ), którego po niewczasie usunięto ze stanowiska.

*Podtyp : debil
*Nadgromada : politycy

PS Przy okazji następny przykład debilizmu tej nadgromady : zajęcie Bagdadu, rozpoczyna się grabienie przez tubylców muzeów , budynków państwowych itd. Jego Wysokość Osobisty Wysłannik Piastującego Stanowisko Prezydenta wydał polecenie użycia broni w celu powstrzymania owego . Dowodzący wojskami po prostu go wyśmiał.

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pią 03 Lut, 2012 22:06

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobrze, a tak w sumie - jak oceniacie film w odniesieniu do rzeczywistych wypadków?
Dla mnie - bomba- jeden z moich ulubionych, przy czym z tego co gdzieś i kiedyś czytałem nt. tych walk Mogadiszu, jest to znakomita opowieść, niemalże relacja z wydarzeń...
Pozdrawiam

Nie 19 Lut, 2012 16:49

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Film to Hollywodd w najlepszym wydaniu (w konwencji Gung-ho), z minimalną ilości pomyłek i niedoróbek , niemniej ten film trzeba obejrzeć :

http://video.google.com/videoplay?docid=-3073834573272072999

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pon 20 Lut, 2012 9:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.