| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piec?

Witam,
czy możecie zidentyfikować załączony do postu obiekt? Znajduje on się w pobliżu Zapory Pilchowickiej na wzgórzu i prawdopodobnie spełniał rolę pieca do wypalania cegieł. Czy to prawda? Niedaleko od niego jest trochę jarów, z których wydobywano chyba piasek.
Gdzieś kiedyś czytałem (bodajże w "Nowinach Jeleniogórskich"), że takie obiekty kryją w sobie jakąś tajemnicę i że mają swoich "opiekunów"... Twisted Evil



Opis załącznika:

Pią 26 Sty, 2007 11:35

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Piec?

sawkowy napisał:
Witam,
czy możecie zidentyfikować załączony do postu obiekt?

Wapiennik, "instalacja" rozpowszechniona na Dolnym Śląsku,
Cytat:
że takie obiekty kryją w sobie jakąś tajemnicę i że mają swoich "opiekunów"...

Być może jakieś rodzinne depozyciki. Dla konkretów szukano innych skrytek Wink

wapiennik z okolic Barda

Pią 26 Sty, 2007 13:02

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki, siwy. A czy mógłbyś przybliżyć mi technologię pracy takiego wapiennika? Bo rozumiem, że wykorzystywany był w początkach XXw. (wcześniej?). I dlaczego akurat umieszczony jest w "szczerym polu" na wzgórzu? Czyżby obawiano się emisji spalin? Mr. Green

Pią 26 Sty, 2007 14:03

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sawkowy napisał:
dlaczego akurat umieszczony jest w "szczerym polu" na wzgórzu?

W pobliżu Osin, w Górach Świętokrzyskich (gdzie co roku na 2 tygodnie znikam w czasie wakacji) też znajduje się taki wapiennik. Faktycznie, znajduje się w szczerym polu, ale nie na wzgórzu, więc to chyba nie jest regułą. Podejrzewam, że jest to raczej związane z bezpieczeństwem w czasie wyrobu wapna palonego. A poza tym wokół znajduje się mnóstwo miejsc-odkrywek, gdzie znajduje się kamień wapienny i to pewnie też przesądziło o lokalizacji.
sawkowy napisał:
czy mógłbyś przybliżyć mi technologię pracy takiego wapiennika?

Nie wiem jak to dokładnie wyglądało, ale do wapiennika dostarczano kamienie wapienne, a żeby otrzymać wapno palone, należało rozgrzać taki piec do 900-1000*C. Do uzyskania takiej temperatury używano chyba drewna, ale nie dam sobie głowy uciąć, a poza tym trudno mi sobie wyobrazić wnętrze takiej budowli, bo do niej nie zaglądałem, i nie wiem jaki układ drewna i tych kamieni wapiennych stosowano wewnątrz.

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pią 26 Sty, 2007 15:00

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Wieża" ma trzy symetrycznie położone otwory wejściowe, zwieńczone łukiem ceglanym. Wewnątrz ktoś wykopał ostatnio dół (pewnie nasi kochani "poszukiwacze skarbów") zostawiając po sobie znalezisko: koło zębate o średnicy ok. 50 cm i trochę zardzewiałych pozostałości po konstrukcji. Tylko gdzie ona była zamocowana - u góry, co jest bardziej prawdopodobne, czy u dołu?


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 26 Sty, 2007 15:42

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sawkowy napisał:
"Wieża" ma trzy symetrycznie położone otwory wejściowe, zwieńczone łukiem ceglanym.

Zapewniały dostęp do paleniska w celu równego rozprowadzania ognia na całej płaszczyźnie, wygarnięcia popiołu itp. Resztki mechanizmu mogły być częścią dmuchawy, niektóre wapienniki miały coś takiego i wtedy usytuowane to to było na dole, ewentualnie jakiś wielokrążek, gdyż większość piecy tego typu ładowanych było od góry. Chociaż najczęściej do załadunku wystarczył drewniany pomost i taczki Wink



Opis załącznika:
dmuchawa w wapienniku w okolicach Kielc

Sob 27 Sty, 2007 1:18

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy--->Duża ta dmuchawa, piec od niej musiał też być duży. A mógłbyś podać okres świetności tych pieców?

Sob 27 Sty, 2007 16:08

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sawkowy napisał:
A mógłbyś podać okres świetności tych pieców?

Może inaczej zacytuję Marcusa Pontiusa Starszego 234-149 p.n.e.
Cytat:
Piec winien być szeroki na 10, wysoki na 20 stóp, a ku górze zwężać się do około 3 stóp. Od spodu znajduje się krata (ruszt) na dwukomorowym palenisku. Gdy trzeba usunąć popiół z jednej komory, w drugiej może płonąć ogień. Kiedy będziesz budował taki piec, zrób palenisko głębokie i osłonięte od wiatru. Jeśli miejsce pod piec jest płytkie, należy dla jego pogłębienia zbudować podbudowę z gliny

Jest to opis pieca mielerzowego.
Wapienniki podobne w działaniu do tego na zdjęciu powstawały pod koniec XVIII wieku. Poprzez wiek XIX i początki XX wpisując się na trwałe w krajobraz.
Muzeum wapiennik z okolic Stronia Śl. pochodzący z końca wieku XVIII

Ciekawa strona o wapiennikach:
http://www.kodrab.hg.pl/historia/wapiennik.html

Sob 27 Sty, 2007 18:05

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za oświecenie - niby kilka kamieni na kupie, a intryguje... Wink
Pozdrawiam

Pią 02 Lut, 2007 21:13

Powrót do góry
Irkowaty
Marynarz

Marynarz




Posty: 16
Skąd: Lubomierz - Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, niedawno zarejestrowałem się na forum i jest to mój pierwszy post.
Temat odświeżam, gdyż znam okolicę gdzie stoi piec opisany przez sawkowego (sawkową ? Wink ), wyrobiska poniżej tego pieca są po wydobyciu wapienia. Wapienniki były, w miarę możliwości, budowane z dostępem od góry i od dołu, tam chyba takiej możliwości nie było (strome zbocze doliny Bobru).
W załączeniu daję zdjęcia dwóch innych pieców.
Pozdrawiam.



Opis załącznika:
Piec w okolicy ?upek.

Opis załącznika:
Piec w okolicy Golejowa.

Wto 29 Sty, 2008 19:42

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wapienniki dzisiaj robią furorę. Weźmy np. Łaskawy Kamień we wsi Stara Morawa uratowany i odrestaurowany przez prof. Jacka Rybczyńskiego robi za salę koncertową, wystawową, czy swoiste centrum kultury.


Opis załącznika:
Wapiennik ?askawy kamień

Opis załącznika:
Przed renowacją zdjęcie z portalu http://wroclaw.hydral.com.pl/

Czw 31 Sty, 2008 13:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.