| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Reurion
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

T 44

Czy te czołgi wzięły udział w walkach w Berlinie lub w jakiejś ważniejszej bitwie ??? oraz czy są jakieś informacje na temat walk jego z niemieckim czołgami typu Pantera,Tygrys Panzer 4,Tygrys Królewski

Pią 19 Sty, 2007 14:32

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Do 1945 roku wyprodukowano 965 takich maszyn. Nie wysłano ich na żaden z frontów, nie pokazywano na żadnych paradach, ani różnych defiladach. Po prostu czołg ten był ukrywany przed wrogami i sojusznikami, a wszystko dla tego iż miał on być niespodzianką dla tych państ które odważyły by się rzucić ponownie do walki. Czołg ten został na uzbrojeniu do końca lat 70.


Cytat z www.czolgiem.com. A więc wygląda na to, że nie brał udziału w walkach w Berlinie ani w żadnej ważniejszej bitwie II WŚ Wink

_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Pią 19 Sty, 2007 14:46

Powrót do góry
Reurion
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie był przestarzały?? w latach 70??

Pią 19 Sty, 2007 14:50

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co dla wyposażenia ZSRR znaczy przestarzały? Mr. Green Działa? Działa Exclamation To na front Mr. Green
_________________
"Monarchia pańska to stara nierządnica, która przyzwyczaiła się do tego, że ją wszyscy gwałcą... Zapomina pan, że Francja zwyciężyła, a wy jesteście zwyciężeni, że pertrektuje pan ze mną otoczony moimi grenadierami..."

Pią 19 Sty, 2007 14:54

Powrót do góry
Reurion
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a Panther 2 brała udział?? w walkach??Uśmiech i jak się przedstawiały siła ognia vs Rosyjskie czołgi

Pią 19 Sty, 2007 14:57

Powrót do góry
Reurion
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ale chyba bez przesady:) tak jak by teraz posłali na wojne t-34

Pią 19 Sty, 2007 14:58

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyżbyśmy mieli kolejnego miłośnika gier komputerowych?

T-44 na froncie był chyba rzadszy niż Feniks.

Panther II byłaby jeszcze rzadsza gdyby w ogóle istniała. Istniały tylko różne prototypy- Na przykład rozstrzelana wieża Schmalturm z Bovington, czy układ jezdny Panther II zainstalowany w czołgu Panther Ausf. G stojącym w Patton Tank Museum.

Natomiast co do tych bredni ze strony czołgiem, to rzeczywistość była nieco inna- Po prostu czołg był nietypowy i dlatego nie został na dobre wprowadzony do uzbrojenia przed końcem drugiej wojny. Chociaż na stronie www.battlefield.ru można znaleźć informację o specjalnej jednostce testującej T-44 na Froncie Wschodnim.

Co ciekawe, widziałem kiedyś zdjęcie z Węgier, jasno pokazujące, iż T44 był używany w trakcie "interwencji".

Pią 19 Sty, 2007 15:31

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Errr...Ledwie zaświtało, a tu już trzeba pisać...
W cytacie z "czołgiem" rzeczywiście brednie i to niestety jak niemal za każdym razem.
I tak:
1.Liczba wyprodukowanych egzemplarzy do 1945 roku (SIC!!!) pokrywa się z jednym jedynym i to NIEZBYT WIARYGODNYM źródłem rosyjskojęzycznym.Wszystkie pozostałe przytaczają mocno odmienne dane, gdyż w 1944 roku z rozpoczęciem seryjnej produkcji T-44 były spore kłopoty.
Mniej więcej podobną ilość wyprodukowano do końca 1945 roku.
2.Wysłano je i to w całkiem sporej ilości na Daleki Wschód, gdzie prawdopodobnie WZIęŁY UDZIAŁ w ostatnich DWÓCH,TRZECH DNIACH wojny.Niestety - nie mam danych co do liczby czołgów, które na front zdążyły dotrzeć.W zasadzie wszystkie budowane w 1945 roku czołgi tam trafiały, także te budowane już po zakończeniu wojny (o ile dobrze pamiętam ok.600 egzemplarzy).
3.Któreś z rosyjskich pism zamieściło parę lat temu zdjęcie T-44 obok płonącego Pz.Kpfw. IV.Pytanie za 100 punktów - z frontu, czy z poligonu?
Jak uda mi się znaleźć, to zamieszczę.
4.W interwencji na Węgrzech jak najbardziej brały udział T-44.
5.Pakiety modernizacyjne T-44 produkowano w połowie lat 60-tych, więc czołgi te w zmodernizowanej formie znajdowały się w rosyjskich składach mobilizacyjnych prawdopodobnie do całkiem niedawna (koniec tak osiemdziesiątych-początek lat dziewięćdziesiątych; podawany w niektórych źródłach koniec lat siedemdziesiątych moim zdaniem jest niewiarygodny, ale przyznaję, że kwitów na to nie mam).
Pozdrowienia
Grendel

Pią 19 Sty, 2007 16:13

Powrót do góry
Reurion
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

gry komputerowe tak ale jedna counter strike:) chciałem zapytać się o te Pantery ponieważ nie znam dokładnie tematu:)

Pią 19 Sty, 2007 16:28

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Panther II byłaby jeszcze rzadsza gdyby w ogóle istniała. Istniały tylko różne prototypy-

Konkretnie - dwa prawdopodobnie, a jeden na pewno.
Human napisał:
Na przykład rozstrzelana wieża Schmalturm z Bovington,

Schmalturm były projektowane z myślą przede wszystkim o Pz.Kpfw. V Ausf. F, lub jeśli wolisz Pz.Kpfw. V neuer Art.Z prac nad Panther II już wtedy zrezygnowano na korzyść E-50.Musiałbym sprawdzić daty zlecenia prac, ale chyba się nie mylę.
Human napisał:
czy układ jezdny Panther II zainstalowany w czołgu Panther Ausf. G stojącym w Patton Tank Museum.

Bzdura.
Panther II z Patton Museum różni sie dużo większą ilością elementów od Ausf. G niż układ jezdny - np. grubością opancerzenia czy skrzynią przekładniową (z pamięci typu nie podam - musiałbym sprawdzić w papierzyskach).
Służę fotografiami jeśliś zainteresowany.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Panther II

Pią 19 Sty, 2007 17:20

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Panther II z Patton Museum różni sie dużo większą ilością elementów od Ausf. G niż układ jezdny - np. grubością opancerzenia czy skrzynią przekładniową (z pamięci typu nie podam - musiałbym sprawdzić w papierzyskach).


Być może, nie jestem wielkim specem od niemieckich istniejących prototypów. Zmałpowałem skądś opinię jakoby to był kadłub G i tak mi już zostało. Dzięki za informację.

Cytat:
Schmalturm były projektowane z myślą przede wszystkim o Pz.Kpfw. V Ausf. F, lub jeśli wolisz Pz.Kpfw. V neuer Art.Z prac nad Panther II już wtedy zrezygnowano na korzyść E-50.Musiałbym sprawdzić daty zlecenia prac, ale chyba się nie mylę.


Rozpoczęcie prac nad Schmalturmem miało miejsce w 1943. Nastąpiła jednak zmiana wykonawcy- przez co wieża faktycznie powstała dopiero w 1944. Faktycznie była projektowana w myślą o zmniejszeniu powierzchni wieży- ale była też silnie związana z rozwijanym od 1943 roku projektem Panther II.

Pią 19 Sty, 2007 17:55

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Rozpoczęcie prac nad Schmalturmem miało miejsce w 1943. Nastąpiła jednak zmiana wykonawcy- przez co wieża faktycznie powstała dopiero w 1944. Faktycznie była projektowana w myślą o zmniejszeniu powierzchni wieży- ale była też silnie związana z rozwijanym od 1943 roku projektem Panther II.

Nie będę negował faktu, że w pewnym okresie prac nad nią nie zakładano możliwości jej instalacji na planowanych wówczas czołgach Panther II, ale o ile plany tego czołgu były już opracowane, to wieża istniała wówczas jedynie w sferze idei, nawet nie planów.
Sprawdziłem w najoczywistszym źródle - u Spielbergera - kontrakt na budowę Schmalturmu zawarto w listopadzie 1944.A samą wieżę zbudowano na początku 1945 roku i zamontowano na Pz.Kpfw. V Ausf G w Kummersdorfie, gdzie wpadła w ręce Aliantów.
Pewnie dlatego przyplątały Ci się podwozia Panther II na kadłubie Ausf G ;o)
Pozdrowienia
Grendel


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Pią 19 Sty, 2007 18:29, w całości zmieniany 1 raz

Pią 19 Sty, 2007 18:23

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Sprawdziłem w najoczywistszym źródle - u Spielbergera - kontrakt na budowę Schmalturmu zawarto w listopadzie 1944.A samą wieżę zbudowano na początku 1945 roku i zamontowano na Pz.Kpfw. V Ausf G w Kummersdorfie, gdzie wpadła w ręce Aliantów.


Owszem- tylko, że u Spielbergera nie doczytasz, że ten Schmalturm to projekt przekazany bodajże do Daimlera. Oryginalny projekt wieży, jeszcze z 1943 to projekt Rheinmetall- Boersig. Z tym, że nazwa pojawia się dopiero w dokumentach DB.

Pią 19 Sty, 2007 18:28

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hieh...I tak, i nie.
Rh-B opracowywał zupełnie nowe jarzmo z dolnymi oporopowrotnikami dla 7.5cm KwK 44/1 opracowywanej przez Skodę (tak się konkurencją przejęli, że na własną rękę opracowali KwK 44/2!).Dlatego niektórzy piszą, że oni rozpoczęli prace nad Schmallturmem.Ja bym sie przy tym nie upierał.
Akurat tutaj myślę, że Spielberger wiedział co pisze.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 19 Sty, 2007 18:40

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rh-B opracowywał zupełnie nowe jarzmo z dolnymi oporopowrotnikami dla 7.5cm KwK 44/1 opracowywanej przez Skodę (tak się konkurencją przejęli, że na własną rękę opracowali KwK 44/2!).Dlatego niektórzy piszą, że oni rozpoczęli prace nad Schmallturmem.Ja bym sie przy tym nie upierał.


Właśnie dlatego uważam, że Spielberger namieszał. Niektóre źródła (chyba dawno temu czytany Jentz, ale nie wiem czy i nie u nas Ryś) podają, że KWK 44/1 L70 dostało system szybkiego przeładowania i tak powstało KWK 44/2 L70. Na dodatek stało się to w zakładach Skody. Nie wiem na ile to prawda do Jentza obecnie dostępu nie mam.

Pią 19 Sty, 2007 18:57

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może akurat z 44/2 trochę namieszałem (ja , a nie Spielberger) - tu pewnie masz rację.Nie sprawdziłem - teczkę z fiszkami o niemieckich armatach czołgowych mam gdzieś, ale gdzie?Muszę w końcu się zabrać i co ważniejsze rzeczy zeskanować i skatalogować, ale skąd wziąć na to czas?
Ale niewiele ma to wspólnego ze Schmalturmem.Rh-B opracowywał jarzmo do nowej armaty czołgowej, a nie całą wieżę.Bardzo możliwe, że wtedy opracowywano założenia projektowe tejże, ale prace rozpoczął dopiero DB.
Cholera - sprawdzę to dokładni przy najbliższej wizycie w Fort Knox.Zabiłeś mi ćwieka.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 19 Sty, 2007 19:10

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z KWK 44/2 namieszałeś na pewno. Sprawdziłem w Spielbergerze. KWK 44/2 zostało opracowane w zakładach Skoda i wysłane na poligon RB w Unterluess do testów (konkretnie 3 sztuki).

Sprawdź, sam chętnie się dowiem. Zawsze ten Schmalturm wydawał mi się jakoś wyjątkowo zgrabny i przez to mnie interesował.

Pią 19 Sty, 2007 19:14

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdzę - tamtejsze archiwum jest dość bogate.Oczywiście - napiszę Ci czego sie doszukałem.
Brak mi czasu by teraz szukać mojej teczki, ale przypomina mi się, że kiedyś nieco się ubawiłem, jak gdzieś przeczytałem, że w Schmalturmie zainstalowano mechanizm automatycznego ładowania KwK 44/2.
Spielberger ledwie wspomniał o wysłaniu trzech egzemplarzy do Rh-B dla przetestowania poligonowego (w stacjonarnym jarzmie, tym samym o którego opracowywaniu piszę), a tu od razu je w Schmalturmie instalują!
Ludzie mają jednak fantazję ;o)
Zabieram się w końcu do pracy.
Pozdorwienia
Grendel

Pią 19 Sty, 2007 19:43

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotka T-44 z interwencji na Węgrzech

Czw 12 Lip, 2007 23:24

Powrót do góry
Hubert M
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Skąd: otchłań ZSRR
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Human napisał:
Panther II byłaby jeszcze rzadsza gdyby w ogóle istniała. Istniały tylko różne prototypy- Na przykład rozstrzelana wieża Schmalturm z Bovington, czy układ jezdny Panther II zainstalowany w czołgu Panther Ausf. G stojącym w Patton Tank Museum.

Przepraszam za odgrzanie starego tematu ale mam takie małe pytanie do Kolegi Jakuba Humińskiego: z Twojego postu wywnioskowałem , iż sugerujesz , że Panthera II stojąca w muzeum Pattona to połączenie standardowego kadłuba wersji Ausf.G i układu jezdnego Panthery II. Jeśli tak, to niestety nie jest to prawdą , gdyż kadłub tej Panthery II znacząco różnił się od tego zastosowanego w wersji Ausf.G. Z wykonanych pomiarów wynika m.in że: przednia płyta pancerna nachylona była pod kątem 50 stopnii (55 w Ausf.G) , górna płyta kadłuba była dłuższa o 30 mm , płyta silnikowa o 135 mm natomiast boczne płyty o 73 mm

pozdrawiam,
Hubert Michalski

Pią 21 Wrz, 2007 11:18

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hubert, to jest chyba wyjaśnione kilka postów wyżej przeze mnie i Grendela. Przeczytałeś aby cały temat czy tylko chciałeś błysnąć?

P.S. Za tego Jakuba to wiesz co Laughing

Pią 21 Wrz, 2007 11:26

Powrót do góry
Hubert M
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Skąd: otchłań ZSRR
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

śmieszny nieco jesteśUśmiech
Nie , przyznaję , że nie przeczytałem całego wątku , byłem tylko ciekaw po prostu dlaczego wciąż powtarza się stare błędy
A co do początków wieży "Schmalturm": tak , na początku była ona najprawdopodobniej projektowana z przeznaczeniem dla Panthery II. Tak przynajmniej wynika z nie tak dawno odkrytych dokumentów a dokładniej z dokumentu pochodzącego z 7 listopada 1943 roku H-Sk A 86176 zatytułowanym „Turm Panther 2 (schmale Blendeausfuehrung). Ale z finalną wersją "Schmalturm" to ona nie miała za wiele wspólnego

A i jeszcze: Panthera II w porównaniu np: z Pantherą Ausf.D , oprócz wspólnego silnika Maybach HL 230 P30 i transmisji Zahnradfabrik AK 7/200 nie miała już żadnego wspólnego komponentu

pozdrawiam,

Pią 21 Wrz, 2007 11:35

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie no, Hubert. Jeśli ktoś jest śmieszny to tylko Ty. Zresztą nie pierwszy przecież raz. Nie przeczytałem całego tematu, ale się odzywam. Może jakbyś jednak poświęcił tą minutę dłużej na czytanie, zamiast na pisanie posta to byś wiedział, że już ktoś coś wyjaśnił?

Pią 21 Wrz, 2007 11:44

Powrót do góry
Hubert M
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Skąd: otchłań ZSRR
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

hehehe nieźle się uśmiałem czytając ten Twój powyższy post:)
Przyszedłem tu rzeczowo pogadać sobie o czołgach, a nie tracić czas na bezsensowane kłótnie z TobąUśmiech Nie będę również wskazywał palcem , kto tu się kompromituje gdyż jest to bardzo niekulturalne:)

W Twoich wypowiedziach jest sporo błędów i nieścisłości np:
Cytat:
Rozpoczęcie prac nad Schmalturmem miało miejsce w 1943. Nastąpiła jednak zmiana wykonawcy- przez co wieża faktycznie powstała dopiero w 1944. Faktycznie była projektowana w myślą o zmniejszeniu powierzchni wieży- ale była też silnie związana z rozwijanym od 1943 roku projektem Panther II.

Tak, w pierwszej części cytatu masz rację , natomiast w drugiej już nie. W projekcie wieży "Schmalturm" z 7 listopada 1943 roku w ogóle nie uwzględniono postulatu o zmniejszeniu powierzchni przedniej płyty pancernej (a nie powierzchni całej wieży jak sugerujesz, czegoś takiego w ogóle niegdy nie brano pod uwagę) ponieważ wtedy taki postulat nie istniał a uwzględnił go dopiero Daimler Benz na wniosek Wa Pruf 6. Na dowód mogę Ci wysłać kopie dokumentacji technicznej tej wieży

Nie dziwie się jednak , że w temacie Panthery II i Panthery Ausf.F jest tyle nieścisłości. Analizując pewne dokumenty natrafiłem na wiele przekłamań dotyczących głównie wieży

pozdrawiam,


Ostatnio zmieniony przez Hubert M dnia Pią 21 Wrz, 2007 12:10, w całości zmieniany 1 raz

Pią 21 Wrz, 2007 12:09

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hubert, Hubert. Dalej żyjesz w świecie papierków, tylko że również dalej masz z tymi papierkami problem.

Czy w oryginalnym projekcie płyta czołowa wieży ma powierzchnię równą płycie czołowej klasycznej wieży czołgu Panther? (dla ułatwienia dodam Ci, że to powinno być podane w m2). Jeśli nie ma, to chyba jednak projektowano z myślą o zmniejszeniu? Poza tym to nie jest moja teoria, bo ja czuję się silny wydawać tylko teorię o Shermanach, a teoria śp. Waltera J. Spielbergera.

A z tą dokumentacją to bardzo chętnie, co prawda mój niemiecki jest mocno raczkujący, ale w razie czego zatrudnię wujka. Maila znasz.

Pią 21 Wrz, 2007 12:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.