| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Impartialp
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chrzciny dzieci - od zawsze?

Kto mi lepiej odpowie, niż znawcy historii? Uśmiech niedługo mam chrzest bratanka, i tak zaczęłam się zastanawiać, czy od zawsze chrzciło się dzieci. Na początku chrześcijaństwa podobno chrzcili się dorośli, potem całe rodziny. Kiedy to się zmieniło i zaczęto chrzcić noworodki?

Wto 26 Maj, 2020 10:39

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Około 200 roku naszej ery, ale dokładna data nie jest znana. Początkowo funkcjonował równocześnie obrządek chrzczenia dzieci chrześcijan jak i dorosłych konwertytów (których było więcej niż dzieci urodzonych w chrześcijańskich rodzinach). Kolejne synody i sobory wczesnego chrześcijaństwa (np. synod w Kartaginie w 242 roku) potwierdzały zasadność tej prkatyki. Było to logiczne, bo chrzest jako obmycie z grzechu pierworodengo gwarantował dziecki życie wieczne w razie dość powszechnej przedwczesnej śmierci.
Nie wiem czym uzasadniano chrzest niemowląt w innych odłamach chrześcijaństwa, bo w to już się nigdy nie zagłebiałam.

Pon 01 Cze, 2020 4:38

Powrót do góry
lobek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzieci nie od pocztku na poczatku chrzcioło się dorosłych w prawiosławu do tej pory sie tak robi

Czw 29 Paź, 2020 20:45

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat w prawosławiu też chrzci się noworodki.
Natomiast protestanci ewangelikalni (zielonoświątkowcy, adwentowcy, baptyści i in.) nie dopuszczają do chrztu dzieci. Praktykuje się chrzest dorosłych przez całkowite zanurzenie.

Czw 29 Paź, 2020 23:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.