| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GAU-5A karabinek dla pilota.

Witam, lotnictwo USA otrzymało ponad 2 000 karabinków GAU-5A przeznaczonych dla pilotów samolotów bojowych. Karabinek ten ma zastąpić pistolety i noże(?) znajdujące się obecnie na uzbrojeniu pilotów. Zastąpienie tą bronią pistoletów jestem sobie w stanie wyobrazić, jednak zastąpienie noży to już lekka przesada. Wink Pozdrawiam. https://www.milmag.pl/news/view?news_id=3489

Wto 25 Lut, 2020 20:51

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: GAU-5A karabinek dla pilota.

Robert05 napisał:
Witam, lotnictwo USA otrzymało ponad 2 000 karabinków GAU-5A przeznaczonych dla pilotów samolotów bojowych. Karabinek ten ma zastąpić pistolety i noże(?) znajdujące się obecnie na uzbrojeniu pilotów. Zastąpienie tą bronią pistoletów jestem sobie w stanie wyobrazić, jednak zastąpienie noży to już lekka przesada. Wink Pozdrawiam. https://www.milmag.pl/news/view?news_id=3489


Mnie z kolei intryguje powrót do starego oznaczenia.

W 1967 USAF wprowadził już sobie taki karabinek z rodziny AR-15/CAR-15/M16 - był to ogólnie prototyp XM177 czyli Colt Model 610 czyli karabinek (subkarabinek jak kto woli) z lufą skróconą do 254 mm i składaną kolbą o rurowej konstrukcji. Oznaczono go jako GAU-5/A. W kolejnej wersji, prócz różnych innych przeróbek wydłużono lufę do 292 mm. I to był GAU-5A/A. Po kolejnej modyfikacji i wydłużeniu lufy do 370 mm (a później też dostosowaniu jej do nowej amunicji M855 - inny skok gwintu), zdecydowano się zmienić oznaczenie broji na GUU-5/P.

GAU-... (Gun, Aircraft, Unit-... broń lotnicza, wzór...) to są generalnie działka i karabiny masz. będące typowym uzbrojeniem lotniczym, pokładową bronią samolotów i śmigłowców. GUU- to uzbrojenie osobiste i związane z nim wyposażenie (np. GUU-1/P to była kabura na rewolwer .38).

A tu proszę - mamy nowy karabinek, o odmiennej konstrukcji (choć nadal z tej samej rodziny). A oznaczenie wróciło to pierwotne...

_________________
Pozdr.
Speedy

Sro 26 Lut, 2020 13:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.