| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

J.D.W Solingen

Witam serdecznie szanowne grono , spotkał się ktoś z sygnaturą J.D.W SOLINGEN
szukam na necie i kiepsko mi idzie, jedynie co mogę o nim powiedzieć że jest cholernie ciężki i masywny , jak biorę go do ręki to aż sam się go boję , pierwszy raz spotykam się z tak masywnym nożem scyzorykiem, mało tego nie dość że ciężki to jest niesamowicie ostry , włosy goli na ręce , rękojeśc jest chyba z rogu naturalnego, grzbiet noża ma 5mm jak się go rozłoży to nie czuć że to jest nóż składany , bym powiedział że jest to nóż ze stałą głownią , zupełnie jak nóż okopowy , ten scyzoryk ma tak silną sprężynę że po 10 razach otwarcia i zamknięcia nie mam siły by go wcisnąć i złożyć tzn siła jest , ale ból kciuka niesamowity

Nie wiem czy to jest nóż juz po 1945r czy może starszy ?????? kurcze nie mam zielonego pojęcia co to za ustrojstwo ???
Domyślam się że to może być myśliwski scyzoryk kurcze nie wiem, tak to jest na pewno niemiecki scyzoryk myśliwski ALE CO DALEJ ????????

Nie 02 Lut, 2020 16:31

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem.
Cytat:
może być myśliwski scyzoryk.....tak to jest na pewno niemiecki scyzoryk myśliwski

Myśliwski scyzoryk powinien posiadać piłkę do kości - której przy tym scyzoryku nie widzę.
Okładziny rękojeści z rogu, nie stanowią o przeznaczeniu noża.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Nie 02 Lut, 2020 17:03

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Toyotomi ten scyzoryk nie posiada piłki może były modele bez piłki MA TYLKO TEN KORKOCIĄG ale opierając się o twoją dużo wiedzę już nie twierdzę że to jest scyzoryk myśliwki , bo pewnie masz rację i pewnie to nie jest scyzoryk myśliwski , zastanawiam się co to za skrót J.D.W co on oznacza oraz ile on może mieć lat czy to jest produkcja po 45 czy przed

Nie 02 Lut, 2020 17:24

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem.

Klasyczny scyzoryk myśliwski - posiada piłkę do kości. Co nie znaczy, że ten przez myśliwego nie mógł być używany.
Cytat:
zastanawiam się co to za skrót J.D.W

Jest to skrót producenta/monogram producenta. Których w Solingen było kilka setek.
Nie kojarzę tego skrótu ze solingeńskimi producentami wytwarzającymi na potrzeby armijne.
A z takimi mam do czynienia.
Musi to być jakiś mniejszy nożownik, produkujący komercyjnie.
-----------------
Charakter i styl oprawy rękojeści tego scyzora ma formę sprzed 45 roku.
Ale o dokładnym datowaniu ciężko jest stwierdzić, bez rozeznania wytwórcy.

pzdr.
stani.

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Nie 02 Lut, 2020 18:47

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie dziękuję za info rzeczywiście producent tego noża pozostanie tajemnicą , dobrze że nóż ma jakieś logo producenta na klindze , puki co stanie się moim towarzyszem drogi , dopóki nie upoluje INFANTERIEMESSER 42 ,
ten nożyk ma logo producenta wybite wzdłuż klingi a jednak zdecydowana większość ma w poprzek u podstawy jelca i też na końcu jelca są te wytłoczona paski które troszeczkę nadają mu urody , nożyk kupiłem na dzisiejszym targu staroci od dwóch Czechów jak pytałem się czy mają coś okopowego , to mi ten nożyk wyciągnął i pokazał to tak wszystko spontanicznie wyszło , praktycznie już wychodziłem z targu , przypadkiem tylko zagadałem do nich , no i nożyk zmienił miejsce zamieszkania

Nie 02 Lut, 2020 19:34

Powrót do góry
Torunczyk5919
Chorąży marynarki

Chorąży marynarki




Posty: 163
Skąd: Torun
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nozyk

Pozwol mi pokazac zdjecie z logo tej firmy to moze sie czegos dowiem.

Nie 02 Lut, 2020 20:16

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kol Torunczyk5919 bardzo proszę możesz pokazać fotkę logo firmy nie ma najmniejszego problemu , gdyby udało ci się coś więcej ustalić łał to czapki z głów , szkoda że nie zapytałem Czecha , ale on by też nic nie wiedział , wcale nie planowałem kupować scyzoryka , i najlepsze jest to że on tego noża nie miał wystawionego pośród rzeczy swoich , tylko wyciągnął go z auta

Nie 02 Lut, 2020 20:53

Powrót do góry
Torunczyk5919
Chorąży marynarki

Chorąży marynarki




Posty: 163
Skąd: Torun
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

J.D.W Solingen

Witam, niestety ale nic na temat tego producenta nie znalazlem.Napisalem nawet do Muzeum Nozy w Solingen ale i tam nie mogli rozszyfrowac tych inicjalow. Jeden znajpmy powiedzial ,ze to moze byc noz/scyzoryk z poczatku XX wieku.Nie myslalem ze to bedzie takie trudne.Szkoda !!Poz.

Wto 04 Lut, 2020 21:22

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kol Torunczyk5919 dzięki za zaangażowanie , fajnie mieć nóż którego nikt inny nie ma , ten nożownik który go wykonał , z pewnością był dobrym fachowcem , szkoda że zostanie już do końca anonimowy , ale cóż nic nie poradzimy

Wto 04 Lut, 2020 22:17

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem.
Cytat:
szkoda że zostanie już do końca anonimowy

Nie trać wiary. W historii nigdy nic nie jest do końca pewne.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Wto 04 Lut, 2020 23:14

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

https://www.messerforum.net/_bildarchiv/Maniago_2019/index_3.html

Sro 05 Lut, 2020 10:21

Powrót do góry
bert.f
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po inicjałach " najbliżej " do J. Dirlam z Wald ,choć jest to mało prawdopodobne, gdyż J.Dirlam & Sohne stosował inne znaki towarowe. Moim zdaniem jest to oznaczenie firmy handlowej lub spółki-córki, jakiegoś producenta z Solingen

Sro 05 Lut, 2020 16:33

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem.
Cytat:
Po inicjałach " najbliżej " do J. Dirlam z Wald

Nie za bardzo - Julius Dirlam ze Synami - używali określenia miejsca swojej manufaktury - Solingen-Mangenberg.
Była to osada składająca się z dwóch przysiółków Obenmangenberg (18 kominów /127 ludzi) i Untenmangenberg (30 kominów /274 ludzi) , na pograniczu miejscowości Solingen i Wald.
Zarządzał tą osadą burmistrz miejscowości Wald, ale tylko na papierze. Od końca XIX wieku cała osada przekształciła się w ośrodek przemysłowy, "opowiadając" się po stronie Solingen.
.....co marka, to marka.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Sro 05 Lut, 2020 18:39

Powrót do góry
bert.f
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Tobą Stanisławie w 100% ,że to nie J.D & Sohne jest producentem.Tak jak pisałem wcześniej syg."Dilera" lub spółki, choć mogę się mylić, wszak "Błądzić jest rzeczą ludzką", na stówę widziałem te inicjały na jakimś nożu ,nie wiem gdzie, ale sobie przypomnę

Sro 05 Lut, 2020 19:47

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem.

Robercie - tak jak piszesz - spółka, córka, albo całkowicie "cywilny" producent.
W sprzęcie wojskowym, nie istnieje takie nabicie. Już przetrzepałem wszystko co mogłem.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Sro 05 Lut, 2020 20:24

Powrót do góry
bert.f
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stanisławie, ja wiedząc że gdzieś widziałem to sygnowanie ,to "przetrzepałem" nawet producentów żyletek z Solingen, i nic. Ten typ "scyzora" określany jest jako "frauenschuh" (kobiecy but) pierwsze tego "typu" to początek XX wieku

Sro 05 Lut, 2020 22:05

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam dzięki za zaangażowanie , ja nie mam siły wczoraj kilka dobrych godzin szukałem coś na temat nożyka i nic , jest fajne forum trochę je przeszukałem ale nic , szukanie igły w stogu siana
https://www.messerforum.net/forum.php

frauenschuh kompletnie nie pasuje nazwa do tego noża , ciekaw jestem dlaczego taka

Sro 05 Lut, 2020 23:57

Powrót do góry
bert.f
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
frauenschuh kompletnie nie pasuje nazwa do tego noża , ciekaw jestem dlaczego taka

Wczoraj o 23:57

" frauenschuh" taka stylistyka zakończenia rękojeści. Noże z przełomu XIX i XX z deka inne , twój zapewne nowszy model, podobny do tego z załącznika. Czy możesz dodać foto grzbietu i korkociągu?

Czw 06 Lut, 2020 8:07

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dorzucam parę fotek problematycznego monster scyzoryka ten z fotki jest bardzo podobny skąd masz fotkę ?

Czw 06 Lut, 2020 13:27

Powrót do góry
Torunczyk5919
Chorąży marynarki

Chorąży marynarki




Posty: 163
Skąd: Torun
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Scyzoryk

Witam , dzis otrzymalem Link ze wszystkimi niemieckimi firmami ktore robily glownie/klingi.Szukanie co nie miara ale tam jestna pewnoten producent.https://www.archivingindustry.com/cutlers&toolmakers/cutlermarks-1.pdf

Czw 06 Lut, 2020 19:22

Powrót do góry
Torunczyk5919
Chorąży marynarki

Chorąży marynarki




Posty: 163
Skąd: Torun
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Scyzoryk

Witam , dzis otrzymalem Link ze wszystkimi niemieckimi firmami ktore robily glownie/klingi.Szukanie co nie miara ale tam jestna pewnoten producent.https://www.archivingindustry.com/cutlers&toolmakers/cutlermarks-1.pdf

Czw 06 Lut, 2020 19:23

Powrót do góry
Torunczyk5919
Chorąży marynarki

Chorąży marynarki




Posty: 163
Skąd: Torun
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Scyzoryk

Moze tu cos znajdziesz.Tu sa wszystkie niemieckie firmy produkujace ostrza.
https://www.archivingindustry.com/cutlers&toolmakers/cutlermarks-1.pdf

Czw 06 Lut, 2020 19:27

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Scyzoryk

Czołem.
Torunczyk5919 napisał:
Link ze wszystkimi niemieckimi firmami ktore robily glownie/klingi.
https://www.archivingindustry.com/cutlers&toolmakers/cutlermarks-1.pdf

W spisie tym nie figurują wszyscy, którzy klepali głownie w Splingen i nie tylko.
Poza tym są tam też - w celach identyfikacji - różne nazwy towarowe produktów / marki, kilka dla jednej manufaktury.
Po prostu wypis z rejestracji manufaktur i ich marek towarowych.
Oczywiście pomocna publikacja - jednocześnie - szukanego J.D.W. nie ma - sprawdzałem już na wstępie.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Czw 06 Lut, 2020 20:49

Powrót do góry
LEE
Chorąży

Chorąży





Posty: 160
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki za linka przydatny , J.D.W , to jest koszmar

może to jest ogólna nazwa pod którą produkowali ci mniejsi i sprzedawali swoje wyroby

Czw 06 Lut, 2020 20:50

Powrót do góry
Torunczyk5919
Chorąży marynarki

Chorąży marynarki




Posty: 163
Skąd: Torun
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Scyzoryk

Witam , w takim razie blednie mnie poinformowano. Angielskiego nie znam wiec nie za bardzo sie orintowalem co tam konkretnie jest.Poz.

Czw 06 Lut, 2020 20:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.