| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mannet
Chorąży

Chorąży




Posty: 186
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Volkslista na Slasku i Pomorzu

czy na Volksliste byli wciagani Polacy nie majacy nikogo w rodzinie pochodzenia niemieckiego? nie wiem, czy dobrze zrozumialem, ze byly prowadzone dzialania, gdy na VL byly zapisywane cale miejscowosci odgornie, bez weryfikacji narodowosciowej

Wto 26 Lis, 2019 9:49

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, ocenia się że na Śląsku 90 % osób zostało wpisanych na Volkslistę. W sytuacji gdy za niepodpisanie volkslisty groził obóz koncentracyjny, nie ma mowy o jakiejkolwiek dobrowolności. Pozdrawiam. https://pl.wikipedia.org/wiki/Volkslista

Sro 27 Lis, 2019 13:18

Powrót do góry
Mannet
Chorąży

Chorąży




Posty: 186
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy jest wiadomo, ile osób będących Volksdeutschami dziłało w AK i innych organizacjach ruchu oporu?

Sro 07 Paź, 2020 15:34

Powrót do góry
Pogoda
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozwiązaniem Himmlera dla mylących i konkurencyjnych schematów kategoryzacji była Deutsche Volksliste (DVL), jednolity schemat kategoryzacji, który można było stosować powszechnie. Biuro Rasowe Partii Nazistowskiej stworzyło rejestr o nazwie Deutsche Volksliste w 1939 roku, ale był to tylko jeden z prekursorów ostatecznej wersji Himmlera.

Deutsche Volksliste składała się z czterech kategorii:

Kategoria I: Volksdeutsche (niemiecki > „Etnicznie niemiecki”) — osoby niemieckiego pochodzenia, które przed 1939 r. angażowały się na rzecz Rzeszy.

Kategoria II: Deutschstämmige (niem. > „niemieckiego pochodzenia”) — osoby pochodzenia niemieckiego, które pozostały bierne.
Kategoria III: Eingedeutschte (niem. > „dobrowolnie zgermanizowana”) — ludność rdzenna uważana przez nazistów za częściowo spolonizowaną (głównie Ślązacy i Kaszubi ); odmowa wpisania się na tę listę często prowadziła do deportacji do obozu koncentracyjnego.
Kategoria IV: Rückgedeutschte (niem. > „Przymusowo zgermanizowane”) — Osoby narodowości polskiej uważane za „cenne rasowo”, ale które opierały się germanizacji.
Ci członkowie populacji zaklasyfikowanej do najwyższej kategorii otrzymali obywatelstwo i towarzyszącą im obowiązkową służbę wojskową w niemieckich siłach zbrojnych. Początkowo tylko kategoria I była brana pod uwagę jako członkostwo w SS (Schutzstaffel). Podobnie kobiety rekrutowane do pracy w Niemczech jako nianie musiały być zaklasyfikowane do kategorii I lub II, ze względu na ich bliski kontakt z dziećmi niemieckimi i możliwość wykorzystywania seksualnego, a tym samym dzieci; Himmler chwalił to jako szansę na odzyskanie krwi i korzyści również dla kobiet.

Himmler oświadczył, że żadna kropla „niemieckiej krwi” nie zostanie stracona ani pozostawiona, aby zmieszać się z „obcą rasą”. "Krew niemiecka" była uważana za tak cenną, że każdy "Niemiec" musiałby mieć wartość dla każdego kraju; dlatego wszyscy Niemcy nie wspierający Rzeszy byli dla niej zagrożeniem. Osoby, które zostały przypisane do jednej z tych kategorii, ale zaprzeczały swoim więzom z Niemcami, były traktowane bardzo surowo i trafiały do ​​obozów koncentracyjnych. Mężczyźni, którzy mieli „szczególnie złą historię polityczną” — popierali prześladowania lub bojkot etnicznych Niemców — mieli być natychmiast wysyłani do obozów koncentracyjnych; ich dzieci miały być wywiezione do germanizacji, a ich żony też albo wysłane do obozów, jeśli one również popierały akcje, albo wywiezione do germanizacji.

Osoby kategorii III i IV były wysyłane do Niemiec jako robotnicy i podlegali poborowi do Wehrmachtu .

Sro 15 Gru, 2021 3:26

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.